525
دوشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
2

خبر

جزئیات بسته جدید ارزی دولت اعلام شد

واردات طلای خام معاف از مالیات

بیش از یک هفته از حضور آقای عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در ساختمان میرداماد می‌گذرد؛ در این زمان او بسته جدید سیاست‌های ارزی دولت را تدوین و در هیات دولت تصویب کرد، بسته‌ای که چشم فعالان اقتصادی به آن دوخته شده و قرار است از امروز اجرایی شود.

جزئیات بسته جدید ارزی

صبح نو

جزئیات بسته جدید ارزی دولت اعلام شد

واردات طلای خام معاف از مالیات

بیش از یک هفته از حضور آقای عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در ساختمان میرداماد می‌گذرد؛ در این زمان او بسته جدید سیاست‌های ارزی دولت را تدوین و در هیات دولت تصویب کرد، بسته‌ای که چشم فعالان اقتصادی به آن دوخته شده و قرار است از امروز اجرایی شود.

نیمه دوم سال گذشته، سرآغازی بر روزهای پرالتهاب بازار ارز بود، التهاباتی که مجموعه دولت و بانک مرکزی نتوانست آن را مهار کرد و قیمت دلار در 6‌ماه از 3700‌تومان به بیش از 5000‌تومان رسید، بعد از آن در 20‌روز ابتدای سال 97‌قیمت دلار از کانال 6000‌تومان گذشت و از بیست‌ویکم فروردین ماه آزمون و خطا در سیاست‌های ارزی شدت گرفت.
تصمیمی که کارشناسان حتی در همان ساعات اولیه تماماً آن را عجولانه و اشتباه تلقی کرده و خواستار بازنگری آن شدند. بعد از آن بانک مرکزی سیاست‌هایی را در راستای مهار بازار ارز در پیش گرفت که نه تنها شرایط را بهبود نبخشید بلکه هزینه‌های بسیار بالایی را به مردم، اقتصاد و کشور وارد آورد.
 دولت تصمیم خود مبنی‌بر تک‌نرخی شدن ارز را اعلام کرد و تمام واردات را بدون هیچ اولویت‌بندی مشمول ارز ارزان قیمت کرد امری که به ایجاد رانت و فسادی در تخصیص و تأمین ارز و واردات انجامید و حتی شخص رییس‌جمهوری نیز نسبت به آن معترض شد. 
نزدیک‌شدن به اجرایی شدن تحریم‌های اعلامی رییس‌جمهوری آمریکا در حوزه تجاری و طلا و ارز با رانت ایجاد شده در این بازار دست به دست هم داده و سبب شدند تا سکه و دلار نرخ‌هایی تاریخی را رقم بزنند، تا اینکه هفته گذشته رییس‌جمهوری سکاندار بانک مرکزی را عزل و هدایت آن را برعهده همتی گذارد، از همان زمان تمامی دولتمردان از معاون اول رییس‌جمهوری گرفته تا همتی، نمایندگان مجلس و حتی رییس قوه‌قضاییه از تدوین بسته ارزی جدید خبر دادند.این سیاست‌های جدید ارزی روز شنبه در شورای عالی هماهنگی اقتصادی در جلسه‌ای به ریاست رییس‌جمهوری و با حضور سران و مسوولان سه قوه، تصویب شد. 
بر این اساس جهت‌گیری عمده سیاست‌های جدید بر این اصل استوار است که کالاهای اساسی و مورد نیاز عامه مردم با نرخ رسمی ارز که بانک مرکزی اعلام خواهد کرد، به مقدار مورد نیاز تأمین شده و دستگاه‌های اجرایی بر تمام مراحل واردات تا توزیع این کالاها به‌طور دقیق نظارت خواهند داشت.
روز گذشته هم این بسته ارزی در هیات‌دولت تصویب و توسط رییس‌کل بانک مرکزی در برنامه گفت‌و‌گوی ویژه رونمایی شد، بسته‌ای که حتی خبر تصویبش در هیات دولت باعث ترکیدن حباب سکه و ارز شد، سکه صبح روز گذشته در بازار با نرخ سه‌‌میلیون‌و‌770‌هزار تومان قیمت‌گذاری شد ولی با گذشت دو ساعت بیش از 250‌هزار تومان ارزان شد و به نرخ سه‌‌میلیون‌و‌500 هزار تومان رسید.
دلار نیز صبح روز گذشته در بازار غیررسمی‌10‌هزار‌و‌200 تومان بود که با کاهش قیمت به نرخ 9750‌تومان رسیده است. فعالان بازار می‌گویند دلار تا 9600‌تومان امکان ریزش دارد و ادامه ریزش قیمت‌ها منوط به اعلام اخبار مثبت از بسته جدید ارزی است.
گزارش‌ها نشان می‌دهد در بسته جدید ارزی بانک مرکزی که با همکاری کارشناسان دولت تدوین شده، قرار است 
بازار ثانویه از طریق عرضه ارز پتروشیمی‌ها توسعه یابد و ارزهای دولتی تنها برای واردات کالاهای اساسی و دارویی هزینه شود. در واقع با عمیق شدن بازار دوم، نرخ تعادلی دلار کاهش خواهد یافت و مشوقی برای عرضه ارز صادرکنندگان غیرنفتی ایجاد خواهد شد.
در همین حال گفته می‌شود ارز شناور یکی از راهکارهای بانک مرکزی در قالب بسته ارزی جدید این نهاد سیاست‌گذار پولی و مالی کشور برای مدیریت بازار ارز است که انتظار می‌رود موجب پایداری نرخ‌ها در بازار پرتلاطم این روزها باشد. با وجود این هنوز بسته جدید ارزی دولت ابعاد ناشناخته بسیاری دارد.
بسته جدید ارزی دولت اما جلسه بهارستان را هم غیرعلنی کرد و در آن رییس مجلس توضیحاتی را به نمایندگان داد، برای اطلاع از جزئیات بیشتر این بسته ارزی به سراغ نمایندگان رفتیم که در ادامه مصاحبه آن را می‌خوانید.

محمدرضا تابش: 
بسته جدید ارزی متناسب با جنگ اقتصادی است
آقای محمدرضا تابش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» گفت: بسته جدید ارزی بانک مرکزی فراتر از پیشنهادات مطرح شده در شورای پول و اعتبار نیست، بر اساس این سیاست‌گذاری‌ها، تأمین نیازهای ارزی کشور با توجه به تحریم‌ها و بر مبنای ورودی ارز به کشور است.
وی ادامه داد: باید در جنگ اقتصادی اولویت‌بندی داشته باشیم که سیاست ارزی مبتنی بر این اولویت‌بندی است؛ نیازهای اساسی و دارویی مردم با نرخ دولتی تأمین می‌شود و مابقی ارز مورد نیاز فعالان اقتصادی متناسب با قیمت توزیعی ارز است.
تابش گفت: با نظارت کامل بر بازار، توزیع ارز بستگی به تحریم‌ها و میزان ارز ورودی به کشور دارد، هرچه ارز ورودی کمتر، نرخ شناور بالاتر خواهد بود. 
امیداورم عرضه و تقاضای ارز به شکلی باشد که قیمت ارز ثانوی متعادل باشد.

حاجی‌دلیگانی: 
نرخ ارز در بسته جدید ارزی شناور است
آقای حسینعلی حاجی دلیگانی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» هم درباره جزئیات بسته جدید ارزی تاکید کرد: این بسته بر مبنای ساماندهی بازار ارز است، به همین منظور نرخ ارز برای واردات کالاهای اساسی مورد نیاز مردم مانند دارو و‌... با نرخ دولتی است اما باقی مبادلات ارزی بر اساس عرضه و تقاضا در بازار ثانویه شکل می‌گیرد.وی ادامه داد: اجرای دقیق این بسته ارزی به دور از سفارشات و حواشی می‌تواند تحرکی جدید به اقتصاد کشور داده و شرایط بازار ارز را آرام کند که این تاثیری مثبت بر باقی بازارها و زندگی مردم دارد.این نماینده مجلس تاکید کرد: شناور بودن نرخ ارز در صورتی موفق است که بانک مرکزی نظارت دقیق و مستمری را اعمال کند، این بسته به نفع تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان است و می‌تواند شرایط را آرام کند. خانم فاطمه ذوالقدر نیز در جمع خبرنگاران با اشاره به جزئیاتی از این مذاکره گفت: در این جلسه ضمن توضیحاتی در مورد سیاست‌های ارزی جدید بانک مرکزی اعلام شد ارز 4200 تومانی صرفاً به کالاهای اساسی و ضروری اختصاص می‌یابد.
وی افزود: براین اساس بنا شده که نرخ ارز مسافرتی تغییر کند و رقم جدید برای آن تعیین شود. نماینده مردم تهران در مجلس یادآور شد: بر اساس تصمیمات جدید، نرخ ارز مسافرتی به نرخ آزاد نزدیک می‌شود. ذوالقدر به تأثیر سیاست‌های ارزی درمورد وضعیت بازار اشاره کرد و گفت: فروش نفت برای کشور در راستای جلوگیری از کسری بودجه در اولویت است.
 

captcha
شماره‌های پیشین