525
دوشنبه، ۱۵ مرداد ۱۳۹۷
1
دولت از مجلس شورای اسلامی خواست لایحه افزایش مناطق آزاد را بررسی کند

دروازه‌های واردات‌؛ فرصت‌های انتخاباتی

ایجاد مناطق آزاد، نخستین‌بار در کشورهای سوسیالیستی که دارای اقتصاد بسته بودند، مورد توجه قرار گرفت. در ایران هم شکل‌گیری مناطق آزاد تجاری به پیشنهاد تئوری‌پردازان اقتصاد دولتی صورت گرفت تا گریزگاهی برای اقتصاد بسته دولتی باشد. در سال‌های ۱۳۶۷ و ۱۳۶۸ ضربه‌پذیری اقتصاد کشور از صادرات نفتی، به‌طور محسوس مورد توجه قرار گرفت. آمارهای سال ۱۳۶۷ نشان می‌دهند که صادرات نفتی کشور ایران در آن سال حدود هفت‌میلیارد دلار شد. در‌حالی‌که همین درآمدهای ارزی در برخی از سال‌ها از ۲۰‌میلیارد دلار فراتر رفته‌است؛ بنابراین در برنامه اول، توسعه صادرات غیرنفتی به‌عنوان یک تصمیم قطعی مورد توجه قرار گرفت، در این راستا در تبصره‌۱۹ برنامه اول توسعه، سه منطقه آزاد تجاری-صنعتی در کشور مورد تصویبقرار گرفت.

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با مهرانه مهین ترابی بازیگر سریال همه چیز آنجاست

شکاف نسل‌ها را بزرگ‌ترها ایجاد کرده‌اند

خانم مهرانه مهین‌ترابی تاکنون به عنوان یک بازیگر ایرانی در سریال‌ها و فیلم‌های متعددی ایفای نقش کرده است. محبوبیت وی با نقش‌آفرینی در مجموعه‌های «همسران» و «خانه سبز» به اوج رسید. مهرانه مهین‌ترابی در سال 1393 در «همه چیز آنجاست» که یک مجموعه تلویزیونی درام، اجتماعی و عاشقانه است، ایفای نقش کرد. هم اکنون این سریال از کانال آی‌فیلم عربی در حال پخش است. به همین بهانه با او گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

جزئیات بسته جدید ارزی دولت اعلام شد

واردات طلای خام معاف از مالیات

بیش از یک هفته از حضور آقای عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی در ساختمان میرداماد می‌گذرد؛ در این زمان او بسته جدید سیاست‌های ارزی دولت را تدوین و در هیات دولت تصویب کرد، بسته‌ای که چشم فعالان اقتصادی به آن دوخته شده و قرار است از امروز اجرایی شود.

سرمقاله

عبور از دولت، طعنه به نظام

«صبح‌نو»ازبرنامه‌های‌کنکوری‌تلویزیون‌گزارش‌می‌دهد

گروگان‌گیری‌کنکوری‌آنتن!

درکشورمان، کنکور پدیده‌ای ویژه به حساب می‌آید که از سال‌ها پیش جوانان زیادی را به خود درگیر کرده است. جدای از مسائل مربوط به کنکور، تبعات و حواشی این پدیده در تلویزیون هم قابل توجه است.

متحد دولت؛منتقد دولت شد

تَکرار اشتباه

پنج ماهی بیشتر از آغاز به کار دولت دوازدهم نگذشته بود که توپخانه چپ‌ها و اِلیت‌های هنری و غیر هنری وابسته به آن علیه پاستورنشینان روشن شده است؛ اصلاح‌طلبان حالا دیگر سیاست «نقد در خلوت» را به «حمله در جلوت» معاوضه کردند، اصلاحات که همواره خود را هواخواه دولت نشان می‌دادند امروز پشیمانند تا جایی که رییس دولت اصلاحات هم به‌دلیل «تکرار»هایش از مردم عذرخواهی کرد.

«صبح‌نو» از اتفاقی نادر در سبزوار گزارش می‌دهد

برگزاری کنسرت در مراسم سالگرد یک شهید

مراسم سی‌امین سالگرد شهادت شهید علیرضا پسندیده در شهر سبزوار که توسط مادر و برادر این شهید برگزار شد به گونه‌ای متفاوت و بی‌سابقه انجام شد. در این مراسم شاهد اجرای موسیقی یک گروه دف بودیم که این مسأله واکنش‌های مختلفی را نیز در پی داشت. در این‌باره با آقای مسعود پسندیده، برادر شهید علیرضا پسندیده و عضو شورای شهر سبزوار و آقای حمیدرضا سیدنیا سرپرست گروه موسیقی داروگ گفت‌و‌گویی ترتیب دادیم.

مردم این روستا انرژی خانه‌هایشان را با پنل‌های خورشیدی تأمین می‌کنند

چشم ایران به «سیچانلو» روشن!

آقای «رضا امیرخانی» نویسنده، در بخشی از کتاب «جانستان کابلستان» درباره روستاهای افغانستان می‌نویسد: «همه آ‌نها نیروی برقشان را از پنل‌های خورشیدی تأمین می‌کنند، اتفاقی که در ایران نمی‌افتد که اگر می‌شد، از هزینه‌های تأمین زیرساخت برق‌کشی به روستاها صرفه‌جویی می‌شدند.» اما در ایران هم یکی دو روستایی هستند که پنل خورشیدی دارند و روشنایی‌شان را از آفتاب می‌گیرند. در روزهایی که خانه‌ها به خاطر مشکلات تأمین برق و مصرف بالا، ساعت‌ها در خاموشی به سر می‌برند، استفاده از نیروی خورشید برای تأمین برق راه‌کار مناسبی می‌تواند باشد.

گفت‌وگو با دکتر میثم علیزاده درباره «علوم اجتماعی محاسباتی»

دیتاهای بزرگ؛ ابزار پیش بینی آینده

آیا می‌توان با استفاده از علم، وقایع بزرگی مانند جنگ و انقلاب و فروپاشی را پیش‌بینی کرد؟ این رؤیا همواره در ذهن بسیاری از اندیشمندان علوم اجتماعی وجود داشته است. امروزه با استفاده از دیتاهای بزرگ و گسترده‌ای که از زندگی دیجیتالی انسان‌ها به دست می‌آید دانشمندان خود را یک گام به این رؤیا نزدیک‌تر می‌بینند و ایده «علوم اجتماعی محاسباتی» از همین جا شکل گرفته است. در مصاحبه دکتر میثم علیزاده، پژوهشگر پسادکترای دانشگاه ایندیانا در حوزه علوم داده، محدودیت‌ها و امکان‌های علوم اجتماعی محاسباتی را بررسی کردیم.

رییس سازمان محیط‌زیست می‌گوید مردم تا پنج‌سال آینده منتظر حل مشکل گردوغبار نباشند

حبس نفس به سبک کلانتری

بعد از مدیریت خانم معصومه ابتکار در سازمان محیط‌زیست که با انتقادات بسیاری همراه بود، در‌حال‌حاضر آقای عیسی کلانتری به‌عنوان رییس سازمان محیط‌زیست جانشین او شده که اظهارات جنجالی‌ای را تا به امروز ابراز داشته و موجب انتقاد بسیاری از فعالان محیط‌زیست شده است. روند پرحاشیه‌ای که از مدیریت ابتکار در سازمان محیط‌زیست کشور شروع شده و حال به کلانتری رسیده است که با توجه به وضعیت خطیر و حساس زیست‌بوم کشورمان بسیاری را نگران کرده است.

شماره‌های پیشین