524
یکشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
3
عراقچی برکنار شد

خانه تکانی در بانک مرکزی

در اوایل مردادماه بود که سیف بعد از پنج سال از مدیریت ساختمان میرداماد برکنار شد، البته قرار بود ‌تا 25‌مرداد -روز برگزاری مجمع سالانه بانک مرکزی- در ساختمان میرداماد بماند و پس از تأیید صورت‌های مالی بانک مرکزی کار را تحویل رییس کل بعدی بدهد، اما شرایط نابسامان اقتصادی و مطالبه حداکثری برای ترمیم کابینه اقتصادی سبب شد ‌رییس‌جمهوری به سرعت فرد دیگری را جایگزین سیف کند.

یادداشت

اقدامی درست در زمانی نادرست

دکتر علی دارابی

الزامی قانونی که بانک‌ها به آن ‌بی‌توجه‌اند

نقش صکوک در جذب نقدینگی 

یک شرکت سهامی خاص آماده تأمین مالی ۱۰۵‌میلیارد تومانی از طریق بازار سرمایه و با انتشار صکوک اجاره با سود ۱۵‌درصدی شد، اما صکوک چیست و چه تأثیری بر بازار سرمایه دارد؟

صبح نو

عراقچی برکنار شد

خانه تکانی در بانک مرکزی

در اوایل مردادماه بود که سیف بعد از پنج سال از مدیریت ساختمان میرداماد برکنار شد، البته قرار بود ‌تا 25‌مرداد -روز برگزاری مجمع سالانه بانک مرکزی- در ساختمان میرداماد بماند و پس از تأیید صورت‌های مالی بانک مرکزی کار را تحویل رییس کل بعدی بدهد، اما شرایط نابسامان اقتصادی و مطالبه حداکثری برای ترمیم کابینه اقتصادی سبب شد ‌رییس‌جمهوری به سرعت فرد دیگری را جایگزین سیف کند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان تغییر رییس کل 
بانک مرکزی در نخستین جراحی اقتصادی کابینه نشانگر شکست سیاست‌های اقتصادی دولت است، همچنین تغییر رییس کل بانک مرکزی که تنها به رییس دولت پاسخگو است به‌گونه‌ای واکنش رسمی دولت به وضعیت نابسامان اخیر اقتصادی است که نشانگر قبول اشتباهات روحانی در سیاست‌گذاری‌های اقتصادی‌اش است.
در این میان اگرچه کارشناسان و صاحب‌نظران انتصاب آقای عبدالناصر همتی را به‌عنوان بارقه امیدی برای حرکت در راستای بهبود شرایط اقتصادی می‌دانند اما این در گرو آن است که رییس جدید بانک مرکزی گوش به فرمان پاستور نباشد! چراکه سیف تصمیمات غیرکارشناسی تحمیل شده از سوی پاستور را بدون اصلاح و تغییر اجرایی می‌کرد. افزایش 3/3 برابری نقدینگی، افزایش بیش از دو برابری پایه پولی، شکستن رکورد چاپ پول ، افزایش چند برابری بدهی دولت به بانک مرکزی و استقراض‌های مدام و... از این دست تصمیمات است. به‌گونه‌ای که آقای حیدرمستخدمین حسینی، معاون رییس کل اسبق بانک مرکزی درباره عملکرد 1800‌روزه سیف گفته است که به‌راستی او ضعیف‌ترین 
رییس کل بانک مرکزی در 100‌سال اخیر است.
برخی از کارشناسان نیز تاکید کرده بودند که حضور و بقای افرادی مانند فرشاد حیدری در معاونت نظارتی، احمد عراقچی معاونت ارزی و پیمان قربانی معاون اقتصادی باعث می‌شود تا حکومت آقای سیف در میرداماد ادامه داشته باشد و باید با تغییرات تیم مدیریتی و آوردن متخصصان پولی، بانکی و ارزی در این حوزه اوضاع را سرو سامان دهند.
به نقل از خبرگزاری فارس، همتی نیز در نخستین اقدام خود سیداحمد عراقچی معاون ارزی‌اش را برکنار کرد، او در مردادماه 96 در روزهایی جایگزین آقای غلامعلی‌کامیاب شد که کامیاب بسیاری از مذاکرات بانک مرکزی با بانک‌های خارجی را در ساختمان میرداماد، سایه‌به‌سایه آقای ولی‌الله سیف اداره می‌کرد و به‌ویژه در حوزه ارزی در عرصه بین‌المللی، حرف‌های زیادی برای گفتن داشت.
کامیاب جای خود را به احمد عراقچی داد تا یک انتخاب سیاسی در بانک مرکزی شکل گیرد، آن هم درست زمانی که نیاز بود یک فرد باتجربه سکان معاونت ارزی بانک مرکزی را به عهده گیرد تا در شرایطی که بعد از برجام، هنوز ایران نتوانسته بود با بانک‌های خارجی ارتباط مطلوبی برقرار کند، کار را پیش برد. 
البته نقطه قوت او برای این انتصاب، مربوط به مدرک دکترای وی می‌شد که از دانشگاه نیویورک دریافت کرده است. او که متولد سال57 است، درست در شرایطی برای معاونت ارزی بانک مرکزی انتخاب شد که بازار ارز از برخی التهابات البته 
نه چندان جدی رنج می‌برد؛ پس‌لرزه انتخاب وی البته در بازار، بیشتر در آذرماه سال96 نمودار شد.
 زمانی که نرخ‌های ارز بی‌سابقه بالا می‌رفت و البته کسی هم فکر نمی‌کرد که یک روز دلار 12000‌تومانی را تجربه کند. این حاصل مدیریتی است که احمد عراقچی، بر معاونت ارزی ساختمان میرداماد داشته است.آن روزهایی که احمد عراقچی برای پست حساس معاونت ارزی بانک مرکزی انتخاب می‌شد، برخی رسانه‌ها اعلام کرده بودند که 206نفر برای احراز این پست کاندیدا بودند؛ اما عراقچی توانست گوی سبقت را از همه برباید، حضور در سازمان بورس و اوراق ‌بهادار، او را متمایز از بقیه کرد. تابه‌حال هر تصمیم ارزی که دولت به مدد تفکرات احمد عراقچی و برخی دیگر از اعضای کابینه اتخاذ کرده، درست نتیجه‌ای عکس در بازار داده و زمینه‌ساز تحول و تنشی جدید شده است؛ ضمن اینکه تخصیص ارز اکنون بسیار حاشیه‌ساز شده است. 
به‌دنبال همین مدیریت در معاونت ارزی، فهرست‌هایی منتشر شد که دلارهای 4200تومانی را به تاراج برده‌اند و برای واردات کالاهایی بسیار سخیف و البته شاید دارای تولید داخلی، هزینه شده‌اند. این نتیجه مدیریت فردی است که ولی‌الله سیف، مشخص نیست با چه انگیزه و تدبیری به سمت معاونت ارزی بانک مرکزی گمارده بود اما حال دورانش به پایان رسیده است و سکان معاونت ارزی کشور آن هم در شرایط سخت تحریم و روزهای سخت اقتصاد ایران در انتظار مدیری است که درایتش، بازار ارز را مدیریت کند و کشتی طوفان‌زده اقتصاد را به سلامت به ساحل برساند.

captcha
شماره‌های پیشین