524
یکشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
14

شهادت نویسنده کتاب  «حقایق ناگفته از زندان گوانتانامو» 

وزیر ارشاد گفته است موجودی کاغذ کشور تنها کفاف دوماه را می‌دهد

احتکار کاغذی

در میان اخبار ریز و درشت اقتصادی که این روزها ذهن همه مردم را به خود مشغول کرده است اهالی فرهنگ اما دغدغه‌های دیگری هم دارند. علاوه‌بر مسائل دیگری که این روزها همه با آن مشغول هستند، کاغذ این کالای استراتژیک این روزها در پیچ و تاب گرانی دلار آن روی ناخوش خود را به اهالی فرهنگی و خصوصاً ناشران نشان داده است.

صبح نو

وزیر ارشاد گفته است موجودی کاغذ کشور تنها کفاف دوماه را می‌دهد

احتکار کاغذی

در میان اخبار ریز و درشت اقتصادی که این روزها ذهن همه مردم را به خود مشغول کرده است اهالی فرهنگ اما دغدغه‌های دیگری هم دارند. علاوه‌بر مسائل دیگری که این روزها همه با آن مشغول هستند، کاغذ این کالای استراتژیک این روزها در پیچ و تاب گرانی دلار آن روی ناخوش خود را به اهالی فرهنگی و خصوصاً ناشران نشان داده است.

همچنان که مسأله کاغذ بحث روز این روزهای اهالی فرهنگ، ناشران و حتی نویسندگان است وزیر ارشاد خبری را اعلام کرده که در ظاهر به نظر هولناک می‌رسد و اگر برای آن فکری نشود شاید باعث تعطیلی بخشی از فرهنگ مکتوب کشورمان شود. آقای سیدعباس صالحی در هنگام خروج از سیستان‌و‌بلوچستان گفت: موجودی ما در تأمین کاغذ تنها دو ماه آینده است و باید بانک مرکزی برای تأمین کاغذ سفارش با نرخ ارز دولتی تضمینی را داشته باشد.
حال در شرایطی که بسیاری از مصرف‌کنندگان کاغذ درباره مسأله واردات کاغذ با ارز دولتی انتقادهای جدی داشتند و حتی وزیر ارشاد هم از تخلف ۱۰ میلیارد تومانی در ماجرای واردات کاغذ خبر داد. صالحی درباره این تخلف گفت: «هنگامی که این مسأله طرح شد، نامه‌ای به آقای محمد شریعتمداری وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت نوشتم. ایشان پاسخ داد که در سه ماه نخست امسال بیش از ۱۰‌هزار بازرسی انجام شده و در بخش کاغذ ۷۰۰‌مورد تخلف یافت شد که ارزش این تخلفات بیش از ۱۰‌میلیارد تومان بوده است.» صالحی در‌عین‌حال برخورد با تخلفات را به سازمان دیگری احاله کرد و گفت: «‌اما مسأله برخورد یا پیگیری تخلفات به سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان مربوط می‌شود و ما تنها گزارش‌هایی که تهیه کردیم ‌به این سازمان ارائه کردیم.»

کاغذهای وارداتی کجاست؟
اما سوالی که پیش می‌آید این است که در شرایطی که ارز کافی و لازم برای ورود کاغذ به کشور تخصیص داده شده و حتی کاغذ نیز وارد شده چرا باید مسأله کمبود ارز در این شرایط مطرح باشد. پاسخ این سوال را آقای غلامرضا شجاع، نماینده مصرف‌کنندگان کاغذ کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما چند روز قبل داده است. وی در این‌باره مدعی شده است: سوم مرداد در جلسه‌ای با حضور معاون اقتصادی وزیرصنعت و تشکل‌های مربوط به کاغذ، سود 15‌درصد برای واردکنندگان در نظر گرفته شد که بر این اساس قیمت کاغذ چاپ و تحریر هر کیلو 5100‌تومان و کاغذ روزنامه هر کیلو 4100تومان تعیین شد ضمن اینکه 48‌ساعت هم به تولیدکنندگان، واردکنندگان و توزیع‌کنندگان وقت داده شد که همه موجودی‌های خود را به معاونت اقتصادی وزارت صنعت و انجمن مربوط اعلام کنند و مقرر شد بعد از این مهلت با هر بنگاهی که کاغذی داشته و اعلام نکرده باشد برخورد شود، ضمن اینکه اجناس موجود نیز در اختیار تعاونی‌های تشکل‌های قانونی قرار خواهد گرفت.
شجاع افزود: از آنجا که واردکنندگان نمی‌خواستند از صبح چهارشنبه به این تدبیر تن دهند شبانه کاغذها را از تهران خارج کردند. یعنی کاغذها از سه‌شنبه شب و هر شب با کامیون از تهران خارج و در سوله‌های غیر قانونی و غیراستاندارد مخفی شده است. این افراد مطمئن باشند کاغذها پیدا می‌شود بنابراین قبل از اینکه قانون به سراغ‌شان برود باید به نرخ مصوب بفروشند. اگر اراده‌ای بر این باشد خیلی راحت می‌توانند با شرکت‌های حمل‌و‌نقل مکاتبه کنند فهرست جابه‌جایی‌های کاغذ شرکت‌های حمل و نقل در سه‌شنبه شب تا دیشب را به سازمان تعزیرات حکومتی بدهند البته اگر اراده‌ای باشد می‌توانند مثل آب خوردن با کسانی که ارز مردم را دزدیدند برخورد کنند. کسانی که با ارز 3800‌کاغذ وارد کردند اما می‌خواهند با ارز 10‌هزار تومانی به فروش برسانند به‌جز قاچاقچی با نام دیگری نمی‌شود خطاب کرد. خبرنگار «صبح‌نو» در گفت‌وگو با چند تن از فروشندگان کاغذ این مسأله را پیگیری کرد که برخی از آن‌ها این مسأله را تلویحاً تأیید کردند.نکته مهم این ماجرا التهابی است که این خبر در بازار نشر ایجاد می‌کند و باعث می‌شود احتکارکنندگان کاغذ خیال‌شان راحت باشد که در موقع مقتضی می‌توانند کمبود کاغذ انبار شده در بازار را با قیمت‌های بالاتر از نرخ‌های معمول به مصرف‌کنندگان عرضه کنند و در شرایطی که هنوز درباره برخورد نهادهای نظارتی با این افراد خبری منتشر نشده است در نهایت مصرف‌کنندگان کاغذ نخستین کسانی هستند که در این شرایط متضرر می‌شوند و کسی پاسخگوی خسارتی نیست که به مصرف‌کننده نهایی می‌رسد.

توضیحات همایون امیرزاده درباره سخنان وزیر ارشاد
آقای همایون امیرزاده، رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارشاد در گفت‌وگو با «صبح‌نو» درباره مسأله کمبود کاغذ در کشور طبق سخنان وزیر ارشاد گفت: آقای وزیر در زاهدان ناظر بر این بود که باید در حوزه کاغذ در چندماه آینده فکر اساسی کرد و این حرف درستی هست. بر اساس میزان ارزی که دریافت شده و سیاست‌های ارزی و مشکلاتی نظر افزایش قیمت و تعیین قیمت تعیین شده و میزان ورودی کاغذ به کشور و میزان کاغذ موجود در انبارها اقتضا می‌کند برای بعد از دو سه ماه آینده در این زمینه، شرایط برای ایجاد تسهیلات لازم و تخصیص ارز به واردکنندگان صلاحیت‌دار و هم در زمینه سیاست‌های ثبات بازار باید تلاش کنیم و الا اگر همین شیوه ادامه پیدا کند طبیعتاً دچار مشکل خواهیم شد. در بحث دارو هم این مدل هشدارها توسط وزیر بهداشت داده که هشدار آقای وزیر در همین زمینه بوده و طبیعی است. چون کاغذ هم اکنون به بحث مهمی در دولت، واردکنندگان و مصرف‌کنندگان تبدیل شده است تا انشالله از این شرایط با کمترین میزان خسارت و آسیب عبور کنیم.
  امیرزاده در ادامه درباره سخنان شجاع نماینده مصرف‌کنندگان گفت: این حرف خیلی مشکل برای ما ایجاد کرد. باید توجه کرد سامانه انبارهای کشور متولی این کار و موجودی انبارهای کاغذ و ورود و خروج آن رصد می‌شود. ما باید درباره موضوع کاغذ و اتخاذ سیاست‌ها دربازار و نحوه اطلاع‌رسانی اسیر فضاهای روانی نشویم. همه اذعان داریم 
نه تنها در بحث کاغذ بلکه در سایر اقلام ضروری مردم متاسفانه دچار یک حباب خودساخته‌ای شدیم که ناشی از فضای تحمیلی روانی است. نماینده وزیر ارشاد در کارگروه کاغذ کشور گفت: اگر بسامد حضور وزرات ارشاد در ماجرای کاغذ بالا رفته به‌دلیل شرایط خاص است والا ما وظیفه قانونی نداریم و همه بخش‌های مربوطه دارای وظایفی هستند. ورود ما در این زمینه برای صیانت از حقوق مصرف‌کنندگان اعم از مطبوعات و ناشران هستند و طبیعتاً از ارشاد انتظار ندارند که انبارهای کشور را بازرسی کنند. ما هم مثل مصرف‌کنندگان در حال کمک به دولت هستیم و مناسباتی را ایجاد می‌کنیم تا بازار کاغذ به ثبات برسد.  امیرزاده خاطر نشان کرد: این که بازار کاغذ هم اکنون دچار التهابات است تردیدی نیست از طرفی اقداماتی که برای رفع این التهابات انجام می‌پذیرد هم قابل توجه است از جمله تعیین قیمت پایه کاغذ در کارگروه مربوطه برخلاف روال سال‌های قبل که بر اساس عرضه و تقاضا بوده است که برای کمک به مصرف‌کنندگان و جلوگیری از افزایش بی‌رویه بوده است که این هم سه ضلع دارد یکی انجمن واردکنندگان، ضلع دوم هم نماینده مصرف‌کنندگان و ضلع سوم سازمان حمایت است که وزارت ارشاد انتظار دارد بعد از این سازمان حمایت از این قیمت صیانت کند. از طرفی موجودی انبارهای کاغذ کشور در حال رصد و پایش است و از طرفی رونوشت وزارت صمت با مجموعه‌های مرتبط درباره تخصیص ارز به واردکنندگان در حال انجام است که با اقدامات انجام شده کارهای خوبی در حال انجام است و اگر این اتفاقات تقویت شود می‌توانیم نتایج خوبی بگیریم و به آینده امیدوار باشیم والا با ادامه مسیر کنونی طبق گفته آقای وزیر دچار مشکل خواهیم شد. امیرزاده درباره فساد 10 میلیاردتومانی هم که وزیر ارشاد گفته بود توضیح داد: در مرحله دوم قرار شد واردکنندگان صلاحیت دار در این زمینه معرفی شوند و طبعاً مکانیسم‌های نظارتی درباره متخلفین اقدام می‌کند. اگر کسی کاغذ را بیش از قیمت عرضه کند مشمول گرانفروشی می‌شود و چنانچه کاغذی باشد و در انبارها محبوس مصداق احتکار می‌شود که قانون‌گذار در این زمینه به مجریان مرتبط اختیار داده است و انتظار است سازمان‌های نظارتی به وظایف خود به درستی عمل کنند. حال این سوال پیش می‌آید که چه کسی باید با این تخلفات برخورد کند؟ چرا وقتی این‌قدر تخلفات عیان و آشکار شده وزارت ارشاد و وزرات صنعت و معدن و سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان اقدامی در این زمینه نمی‌کنند‌؟ آیا قوه‌قضاییه نمی‌تواند در این ماجرا و موارد مشابه به‌عنوان مدعی‌العموم سوءاستفاده‌کنندگان را پیگرد قانونی کند؟
 

captcha
شماره‌های پیشین