524
یکشنبه، ۱۴ مرداد ۱۳۹۷
10
سودجویان همچنان از مرداب تست‌های چهارگزینه‌ای پول‌های میلیاردی صید می‌کنند

گردش مالی ۳۰‌تا ۵۰‌میلیاردی انتخاب رشته کنکور

«صبح نو» مشکلات زایمان‌های از پیش تعیین شده را بررسی می‌کند

باید فردا بیایی!

زایمان به روش سزارین این امکان را به افراد می‌دهد که تا حدی در جریان تولد نوزاد خود دخیل باشند و به انتخاب روز برای تولد نوزاد اقدام بکنند. اخیراً در کشور باب شده که خانواده‌ها خود تاریخ تولد نوزادشان را انتخاب می‌کنند که این موضوع می‌تواند خطر ابتلای جنین به بیماری‌های ناشی از زایمان زودرس‌یا دیرهنگام را افزایش دهد.

صبح نو

سودجویان همچنان از مرداب تست‌های چهارگزینه‌ای پول‌های میلیاردی صید می‌کنند

گردش مالی ۳۰‌تا ۵۰‌میلیاردی انتخاب رشته کنکور

برای انجام یک انتخاب رشته اصولی و صحیح، پارامترها و عوامل مختلفی تأثیر‌گذار است. در واقع انتخاب رشته آخرین قدم در فرایند ورود داوطلبان به دانشگاه است و چون نتیجه این فرایند به انتخاب رشته منتهی می‌شود اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند و کوچک‌ترین اشتباهی می‌تواند زحمات چندین ساله تحصیلی فرد را زیر سؤال ببرد.
آقای مرتضی‌کیا، کارشناس آموزشی و مدیر دبیرستان درباره ملاک‌های یک انتخاب رشته کنکور خوب گفت: ملاک اصلی انتخاب رشته خوب در ابتدا علاقه است. در این تب و تاب چند روزه انتخاب رشته، بازار کاذبی شکل می‌گیرد و افرادی تحت عنوان مشاور از ۵۰۰‌هزار تا دو و نیم میلیون تومان برای انتخاب رشته از خانواده‌ها پول می‌گیرند.
کیا می‌گوید: طبق آمار وزیر کار سابق بالغ بر ۸۰‌درصد فارغ‌التحصیلان دانشگاه در مشاغل غیرمرتبط با رشته‌شان مشغول به‌کار می‌شوند. در نتیجه در انتخاب رشته آگاهی و شناخت و علاقه مهم است و می‌بایست به آن دقت کرد.
این کارشناس آموزشی و مدیر دبیرستان درباره گردش مالی بازار انتخاب رشته می‌گوید: ۱۰‌درصد داوطلبان یعنی حدود ۱۰۰‌هزار نفر بابت انتخاب رشته پول می‌دهند و میانگین گردش مالی انتخاب رشته در این یک هفته حدود ۳۰‌تا ۵۰‌میلیارد تومان است. متاسفانه این بستری است که آموزش‌و‌پرورش ایجاد کرده و صنعت کنکور فضایی درست کرده که باعث شده خانواده‌ها مبالغ قابل‌توجهی صرف کنند.
دانش‌آموز با مشورت والدینش می‌تواند اولویت رشته، شهر و دانشگاه محل تحصیلش را مشخص کند. انتخاب رشته آنلاین آزمایشی در سایت سنجش موجود است و داوطلبان می‌توانند از آن استفاده کنند که رایگان نیست و البته امکان استفاده از انتخاب رشته آموزش‌و‌پرورش در مدارس هم وجود دارد که قیمت آن بیشتر است.
این کارشناس آموزشی با بیان اینکه انواع کانال‌ها و مراجع که رشته‌ها و دانشگاه‌ها را معرفی می‌کنند وجود دارد و قابل استفاده است، گفته است: بسیاری دانشگاه‌های خوب روزهای باز و آزاد دارند که دانش‌آموزان می‌توانند مراجعه و از آن استفاده کنند. ضمن آنکه حتماً در اولویت‌بندی علاقه خود را مورد توجه قرار دهند.
آقای مصطفی حائری، کارشناس و مشاور آموزشی نیز به ارائه توضیحاتی پیرامون هدایت تحصیلی و انتخاب رشته کنکور سراسری پرداخت و با اشاره به اینکه هدایت تحصیلی یک فرایند است، گفت: این فرایند باید از ابتدای تحصیل شروع شود که متاسفانه این اتفاق در سیستم آموزشی ما نمی‌افتد و معمولاً به سال‌های آخر تحصیل 
محدود می‌شود.
حائری می‌گوید: استعدادیابی حلقه مفقوده نظام آموزشی است و تا وقتی استعدادیابی صورت نگیرد دانش‌آموزان نمی‌توانند در مسیر صحیح زندگی خود قرار گیرند.
این کارشناس و مشاور آموزشی عنصر آینده پژوهی در هدایت تحصیلی را نیز مورد تاکید قرار داد و گفت: تا زمانی که ندانیم در آینده چه اتفاقی می‌افتد و در هر بخش از بازار کار به چه تعداد نیرو نیازمندیم نمی‌توانیم هدایت تحصیلی خوبی انجام دهیم.
حائری درباره انتخاب رشته کنکور سراسری می‌گوید: تبلیغات کاذب از سوی مؤسسات در این ایام افزایش می‌یابد. بچه‌ها اصطلاحات دفترچه را نمی‌دانند و به همین خاطر به سراغ مؤسسات می‌روند و مبالغی هزینه می‌کنند در حالی که در خود دفترچه به‌صورت کامل همه موارد توضیح داده شده و مطالعه کامل آن کفایت می‌کند. به داوطلبان توصیه می‌کنیم در این چند روز باقی مانده به جای رفتن به مؤسسات، وقت بگذارند، تحقیق کنند و از اطرافیان که آگاهی و اطلاعات دارند مشاوره بگیرند.
همه ما کم و بیش با انواع تبلیغات انتخاب رشته که درفضای مجازی و کوچه‌ها و خیابان‌ها اعلام می‌شوند آشنا هستیم، تبلیغاتی که اغلب هزینه بالایی را از داوطلبان طلب می‌کنند و مدعی هستند با روند انتخاب رشته آن‌ها رتبه داوطلب سهم کمی در پذیرش دانشگاه دارند و حتماً با این روش به هدف دست می‌یابند.
مراکزی که گاه حتی خود مشاور نام برده شده در تبلیغات را داوطلب نمی‌بیند یا حتی زمان کافی برای مشاوره به داوطلب داده نمی‌شود تا از توان و علایق خود بگوید و انتخاب رشته‌ای بر این مبنا داشته باشد اما به جهت تبلیغات گول زننده و نام که برخی مراکز دارند نان‌شان این روزها در روغن است.

captcha
شماره‌های پیشین