523
شنبه، ۱۳ مرداد ۱۳۹۷
12

خبر

«صبح‌نو»ازسبدنمایشی‌جدیدسیماگزارش‌می‌دهد

پوست‌اندازی‌سریالی‌تلویزیون

پس از مدت‌ها که شبکه‌های سه و یک دست‌شان از سریال‌های نمایشی خالی بود، از امروز دو سریال جدید به کنداکتور تلویزیون اضافه خواهد شد.

صبح نو

«صبح‌نو»ازسبدنمایشی‌جدیدسیماگزارش‌می‌دهد

پوست‌اندازی‌سریالی‌تلویزیون

پس از مدت‌ها که شبکه‌های سه و یک دست‌شان از سریال‌های نمایشی خالی بود، از امروز دو سریال جدید به کنداکتور تلویزیون اضافه خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های سیما، تولید و پخش مجموعه‌های تلویزیونی است. در مقاطع مختلف این مأموریت با ضعف و قوت همراه شده است. این شرایط در دو موضوع کمی و کیفی قابل بررسی هستند. اخیراً و پس از مدتی که سبد نمایشی رسانه ملی نسبتاً خالی بود، سریال پدر به شبکه دو آمد و تا حدودی مخاطبان را با خود همراه ساخت؛ حال به دلیل ارزش هنری  یا حواشی فرامتنی‌اش! از امروز قرار است دو سریال جدید به شبکه‌های سیما اضافه شوند؛ «آرماندو» از شبکه یک و «دلدادگان» از شبکه سه سیما. پروسه تولید و پخش هر دوسریال نسبتاً طولانی شد به طوری که حتی قرار بود آرماندو در ایام نوروز به روی آنتن برود. نقطه اشتراک دیگر هر دو مجموعه در این است که ابتدا هردوی آن‌ها برای پخش از شبکه‌های دیگری کلید خورده بودند اما نهایتاً به شبکه‌های یک و سه منتقل شدند. در ادامه به این دو سریال و همچنین پیشینه سازندگان آن‌ها اشاره می‌کنیم.

درباره«آرماندو»
«آرماندو» به تهیه‌کنندگی آقای ایرج محمدی و کارگردانی آقای احسان عبدی‌پور ساخته می‌شود. آرماندو عاشقانه‌ای با محوریت طنز است و قصه آرمان پسری مهربان و خوش دل را روایت می‌کند که در تلاش است مشکلات خواهر و خواهرزاده‌هایش را حل کند. او در مسیر حل مشکلات دچار موقعیت‌های جذاب و نفسگیری می‌شود. این مجموعه داستان هنروران صنعت سینما و تلویزیون را در درون خود دارد. آقایان و خانم‌ها حمید آذرنگ، مرجانه گلچین، سحر ولدبیگی، الیکا عبدالرزاقی، محمدرضا هدایتی، علیرضا استادی، علی مسعودی، علی اوجی، فریباطالبی، مجید پتکی، شهربانو موسوی و سیامک مردانه از جمله بازیگران این سریال هستند. تهیه‌کننده سریال به فارس گفت: مرداد ۱۳۹۵‌طرح «آرماندو» از سوی مدیریت گروه فیلم و سریال شبکه سه پیشنهاد شد و بنا داشتیم تا به عنوان سریال نوروزی روی آنتن بفرستیم ولی متاسفانه به دلیل کمبود وقت کار را به سال بعد موکول کردیم. وی با اشاره به ساختار جدید این سریال تاکید کرد: جوانان مستعد بسیاری در حوزه هنر داریم که باید از حضور آن‌ها در تمام عرصه‌های هنری بهره ببریم. محمدی در ادامه تصمیم تلویزیون برای تغییر شبکه پخش مجموعه «آرماندو» را منتج از سیاست‌های کلی آن دانست و افزود: پیش‌تر هم گفته‌ام، برایم فرقی نمی‌کند سریال از کدام شبکه پخش شود، اگر مجموعه‌ای قابلیت‌های مناسب داشته باشد بیننده آن را پیدا می‌کند. 

کارگردانی‌آینده‌دار
احسان عبدی‌پور،کارگردان جوان بوشهری است که با «تنهای تنهای تنها» در سال91 به طور ویژه شناخته شد. او با این فیلم توانست رضایت بسیاری از اهالی سینما و مخاطبان را بدست آورد. تنهای تنهای تنها، بدونه هرگونه اداهای روشنفکری و گنده‌گویی، توانست حرفش را در فضایی کودکانه بزند. این فیلم جایزه خلاقیت و استعداد درخشان ویژه فیلمسازان اول، در جشن انجمن منتقدان سینمای ایران در سال ۱۳۹۲ را برای عبدی‌پور به ارمغان آورد. عبدی‌پور که به سرزمین مادری‌اش تعصب ویژه‌ای دارد برای فیلم بعدی‌اش به سراغ «تیک‌آف»رفت. او دراین فیلم هم قصه‌اش را در جنوب کشور روایت می‌کرد. هرچند که به تیک‌آف نقدهایی هم وارد شد اما نهایتاً این فیلم هم با موفقیت نسبی همراه شد تا از ظهور کارگردانی با استعداد در سینمای ایران خبر دهد. نکته قابل توجه این روزهای احسان عبدی‌پور این است که او اخیراً اجرای برنامه‌ای تلویزیونی به نام «کیوسک» را برعهده گرفته که از شبکه سه سیما پخش می‌شود. این برنامه به موضوعات فرهنگی و به‌طور ویژه سینما می‌پردازد.

درباره«دلدادگان»
«دلدادگان» به قلم آقایان مهدی محمدنژادیان و بابک کایدان، یک ملودرام خانوادگی است که در دو فصل گذشته و حال، داستان رویارویی دو خانواده را نشان می‌دهد که قربانیانش، فرزندان آن خانواده‌ها هستند. آدم‌های این قصه زندگی محلی و همسایگی کنار هم دارند و بحث مبارزه با اعتیاد و فساد اقتصادی هم از رگه‌های داستان این سریال است. سریال «دلدادگان» به کارگردانی آقای منوچهرهادی و تهیه‌کنندگی آقای ایرج محمدی در ۶۰ قسمت ابتدا برای پخش از شبکه پنج سیما تولید شد اما در ادامه به شبکه سه سیما رسید. خانم‌هاوآقایان پانته‌آ بهرام‌، لیندا کیانی، مسعود رایگان، آرش مجیدی، مهرانه مهین ترابی، سمیرا حسن‌پور و شاهرخ استخری، سیامک صفاریان، ملیکا شریفی‌نیا، مسعود دلخواه، مجید پتکی بازیگران این سریال هستند. ایرج محمدی درباره تغییر نام سریال از «پاهای بی‌قرار» به «دلدادگان» نیز گفته است: شاید خیلی‌ها سؤال کنند چرا نام «پاهای بی‌قرار» را به «دلدادگان» تغییر دادیم، بدانند که این نگاه هم احترام به مخاطبین بود. چرا که عنوان «پاهای بی‌قرار» به یک سندروم بیماری اطلاق می‌شود و نمی‌خواستم این نوع مخاطبین هر شب با تماشای این سریال به روحیه‌شان خدشه وارد شود.

فیلمسازی‌چندوجهی!
آقای منوچهر هادی این روزها ایام میانسالی‌اش را می‌گذراند. منوچهر هادی، همسر خانم یکتا ناصر، بازیگر کشورمان است. وی پس از گرفتن دیپلم وارد عرصه هنر شد و کارهای متنوعی همچون بازیگری، دستیاری کارگردان و تدارکات را آزمود. هادی دستیاری اصغرفرهادی را هم تجربه کرده و به مرور توانست به هویتی مستقل دست یابد. او در سینما و تلویزیون پروژه‌های مختلفی را به ثمر رسانده است. «قرنطینه»، «من سالوادور نیستم»، «کارگرساده نیازمندیم» و «آینه بغل» از جمله آثار منوچهر هادی در سینما هستند. همین چند فیلم نشان می‌دهد که او از کمدی‌های عامه‌پسند تا فیلم ملتهبی اجتماعی مثل کارگرساده... در کارنامه‌اش دارد. منوچهر هادی در شبکه نمایش خانگی هم «عاشقانه» را ساخته که در زمان پخش توانست دیده شود و البته حواشی کمی هم نداشت. هادی قبلاً «خداحافظ بچه»، «خوب بد زشت» و «جاده قدیم» را هم در تلویزیون ساخته است. فعالیت منوچهر هادی در تلویزیون نمایانگر این است که او کارگردانی است که امکان هر محصولی دارد؛ سریالی ضعیف مثل خوب بد زشت یا مجموعه‌ای موفق مثل جاده قدیم. البته هادی غیر از کارگردانی هرازچندگاهی هم با حواشی غیرسینمایی خبرساز می‌شود که احتمالاً درایام پخش سریالش از آن رویه کمی فاصله بگیرد. او را در این روزها می‌توان به‌عنوان یکی از کارگردانان پرکار سینما و تلویزیون شناخت. همزمان با پخش دلدادگان از سیما، فیلم جدید هادی یعنی «رحمان 1400» وارد تولید می‌شود. با همه این توضیحات آنچه مشخص است، دو سریال جدید تلویزیون چه از لحاظ کست و چه موضوع، قابل توجه‌اند و احتمال موفقیت‌شان کم نیست. باید صبر کرد و دید آیا موفق می‌شوند مانند مجموعه‌های موفق دهه80، در ساعت پخش‌شان خیابان‌ها را خلوت کنند یا نه!

captcha
شماره‌های پیشین