522
چهارشنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۷
12

خبر

مدیر پیام‌رسان آی‌گپ در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

برخی در بدنه دولت با تولید داخلی مشکل دارند

آی‌گپ یکی از پیام‌رسان‌های ایرانی است که از سال 94 شروع به کار کرده و توانسته تاکنون تعداد زیادی کاربر ایرانی جذب کند. درباره این پیام‌رسان با آقای محمد رسول کاظمی، مدیر پیام‌رسان آی‌گپ به گفت‌و‌گو پرداختیم.

صبح نو

مدیر پیام‌رسان آی‌گپ در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

برخی در بدنه دولت با تولید داخلی مشکل دارند

آی‌گپ یکی از پیام‌رسان‌های ایرانی است که از سال 94 شروع به کار کرده و توانسته تاکنون تعداد زیادی کاربر ایرانی جذب کند. درباره این پیام‌رسان با آقای محمد رسول کاظمی، مدیر پیام‌رسان آی‌گپ به گفت‌و‌گو پرداختیم.

دقیقاً چه موقع شروع به کار کردید و چگونه تیم خود را سازماندهی کردید؟
ما فعالیت‌مان را در سال 94 آغاز کردیم. شرکت ما یک شرکت برنامه‌نویسی بود یعنی انحصاراً فقط روی آی‌گپ کار نمی‌کردیم. از ابتدای سال جاری چون پروژه پیام‌رسان پروژه مهمی شد و نیازهای سخت‌افزاری زیادی داشت به دنبال اسپانسرهای مالی گشتیم و همچنان نیز در حال گشتن و تفاهم کردن با شرکت‌های مالی هستیم تا زیرساخت سخت‌افزارهایمان را بتوانیم تأمین کنیم. کل تیم آی گپ در ابتدا هفت الی 10 نفر بودند. در حال حاضر هم جزو پیام‌رسان‌هایی هستیم که بین مردم مطرح هستیم و از سایر پیام‌رسان‌ها امکانات و قابلیت‌های بیشتری داریم. آی گپ فقط خدمات مالی نداشت که آن هم اضافه شد. پیش از این تماس صوتی، تصویری، کانال و ... را داشتیم.

چه شد که از شرکتی دیگر به عنوان مالک پیام‌رسان آی گپ نام برده شد. مالک اصلی آی‌گپ چه شرکتی است؟
ما با شرکت‌های زیادی برای همکاری صحبت کرده بودیم. مثل رایتل، مبین و .... . اما صرفاً گفت‌و‌گو بود و هیچ تفاهمی انجام نشده بود. همین الان هم با شرکت‌هایی مثل ایرانسل و ... در حال مذاکره هستیم اما تفاهم قطعی صورت نگرفته. مطمئناً اگر تفاهم قطعی صورت بگیرد از جانب شرکت خودمان اعلام می‌شود. با شرکت مبین هم ما تفاهمی نکرده بودیم بلکه صرفاً صحبت‌های اولیه بود و به تفاهم نرسیدیم. اعلام این مسأله یک دروغ رسانه‌ای بود که گفته شد. اولین رسانه‌ای که این مسأله را مطرح کرد روزنامه شرق بود که فردای آن روز هم اصلاحیه زد. هم شرکت ما و هم شرکت مبین همان موقع این مسأله را رد کردند. نام شرکت ما هم «روی خط مدیا»ست.

دلیل شباهت نام پیام‌رسان شما با پیام‌رسان گپ چیست؟ در زمینه تغییر نام اقدامی انجام نداده‌اید؟
آقای انجیدنی، مدیر پیام‌رسان گپ از دوستان ما هستند اما ما قبل از گپ بودیم. ما سال 94 نخستین خروجی‌مان را دادیم. اگر در اینترنت نیز جست‌وجو کنید، اولین خبری که موجود است مربوط به رونمایی آی گپ در آبان‌ماه 94 است. در صورتی که پیام‌رسان گپ در دی‌ماه 95 بالا آمد. گپ یک برند بین‌المللی است که آمریکایی و تولیدکننده لباس است.
 به همین دلیل ما نام خود را آی گپ گذاشتیم تا بتوانیم نام خود را ثبت نیز بکنیم. پیام‌رسان گپ نیز در ابتدا نامش گپ‌افزار بود که بعد به گپ تغییر نام پیدا کرد. 
چه شد که برای هک کردن آی گپ جایزه یک‌میلیارد تومانی اعلام کردید؟
مشابه دروغی که درباره مسأله واگذاری گفته شده بود در این زمینه هم به دروغ اعلام شد که پیام‌رسان ما هک شده است. اگر کسی بتواند رمزنگاری پیامی را که در پیام‌رسان ما ارسال می‌کند باز کند ما این جایزه را به او خواهیم داد.

چه قابلیت امنیتی‌ای دارید که این ادعا را دارید؟
فقط ادعای ما نیست. در جلسه‌ای که هشت مردادماه در مرکز ملی فضای مجازی برگزار شد از نظر ارزیابی مرکز ملی ما امن‌ترین پیام‌رسان ایرانی اعلام شدیم. 
مرکز ملی برای این ارزیابی در همه پیام‌رسان‌ها تیم فرستاده است. یعنی این ارزیابی خودمان نیست.

این سؤال را از این جهت پرسیدیم چون جوی علیه امنیت پیام‌رسان‌های داخلی در کشور وجود دارد.
جوی وجود ندارد. چرا باید فکر کنیم که مردم به پیام‌رسان داخلی اعتماد ندارند؟ تنها دلیلی که می‌توان گفت این است که مردم نگرانند، اطلاعاتشان در اختیار یک ارگان داخلی قرار گیرد. در حالی که می‌بینیم هاتگرام و طلاگرام به طور بارز در حال هجوم به حریم خصوصی مردم هستند. خیلی از مردم هم در حال استفاده از این دو پیام‌رسان هستند. 
حقیقت این است که مردم نگران این مسأله نیستند و این تنها یک هجمه رسانه‌ای است که برخی درست کرده‌اند. وگرنه طلاگرام و هاتگرام هم ایرانی است و تمام چت‌های مردم را هم می‌خواند و به هیچ کس هم پاسخگو نیست.
 مردم هم در حال استفاده از آنها هستند فقط به این دلیل که همه مردم در این فضا جمع هستند و می‌توانند با هم گفت‌و‌گو کنند. مردم ایران اصلاً این دغدغه را ندارند که کجا با هم گفت‌وگو کنند، بلکه این دغدغه را دارند که یکجا وجود داشته باشد تا با هم صحبت کنند. 

این که طلاگرام و هاتگرام تمام چت‌های مردم را می‌خوانند را به چه استنادی می‌فرمایید؟
با یک جست‌وجوی ساده در اینترنت می‌توان این مسأله را فهمید. کارشناسان امنیتی در این زمینه کلی تحقیق و تحلیل انجام داده‌اند و مقاله نوشته‌اند. همین اخیراً آقای رسول سراییان درخواست شفاف‌سازی از آ‌نها را مطرح کرد اما پاسخگو نبودند. البته مسلماً این پیام‌رسان‌ها پشت‌شان گرم است.

در جایی گفته بودید که برخی چون از فیلتر شدن تلگرام متضرر می‌شوند علیه پیام‌رسان‌های داخلی تبلیغات می‌کنند مبنی بر این که امنیت ندارند. منظورتان دقیقاً چه کسانی است؟
افرادی داشتیم که در تلگرام کار می‌کردند در نتیجه متضرر می‌شدند. 
ما پیام‌رسان‌های داخلی یک هجمه بزرگی از ناسزاهای مردم را شنیدیم چون دارندگان کانال‌های تلگرام در داخل روی کانال تلگرام خود تبلیغ می‌کردند و به سوددهی می‌رسیدند.
 در این شرایط یک ارگانی در کشور آمد و از یک شرکتی حمایت کرد و یک فیلترشکنی را راه انداخت و دوباره تلگرام را به جان مردم انداخت. در نتیجه افرادی که این کانال‌ها را داشتند مجدداً خوشحال شدند. اگر به آمار موجود رجوع کنید بعد از آمدن هاتگرام و طلاگرام دوباره تبلیغات گروه‌ها و کانال‌ها شروع شد. یعنی افرادی که کانال داشتند دوباره امید پیدا کردند.
 الان هم مجدداً قول داده‌اند 15 شهریورماه این پیام‌رسان‌ها بسته شوند که امیدورایم دوباره این تاریخ را تمدید نکنند. چون این بار دوم است که اعلام می‌کنند. بار اول قرار بود، خردادماه بسته شوند که نشدند و دوباره تاریخ 15 شهریورماه را اعلام کردند. قرار بود هاتگرام و طلاگرام کمکی باشند در دوران گذار که به مردم زیاد فشار نیاید. وقتی تلگرام فیلتر شد تمام پیام‌رسان‌های داخلی روزانه بین حداقل 100 هزار الی 200 هزار ثبت‌نام داشتند. 
این شرایط را از ما گرفتند و به تلگرام طلایی دادند بعد به ما می‌گویند، نمی‌توانید. یعنی ما را امتحان نکرده می‌گویند، نمی‌توانید. مثل این که بدون سوار بر یک وسیله نقلیه شدن تنها با نگاه کردن به آن بگوییم راه نمی‌رود.

درباره یکی شدن پیام‌رسان‌های داخلی چه نظری دارید؟
فکر نمی‌کنم این مسأله امکان عملی داشته باشد. بنده خیلی دوست داشتم این اتفاق بیفتد. اتفاقاً این روزها با تمامی پیام‌رسان‌های داخلی در همین رابطه صحبت کردم، اما برخی تمایلی ندارند به یکی شدن، برخی نمی‌توانند و برخی هم پشتوانه‌شان این اجازه را به آنها نمی‌دهد. در نتیجه هر کدام آینده‌ای را برای خود ترسیم می‌کنند و این بحث را رقابتی می‌بینند. 
فکر می‌کنند اگر پیام‌رسان اول ایران بشوند اهمیتش بیشتر است. اما من خود به شخصه خیلی دوست داشتم که این هفت پیام‌رسان ایرانی حداقل سه یا پنج‌تایشان با هم ادغام شوند و یک پیام‌رسان خیلی بهتر را ارائه بدهند. آن وقت این‌ها کنار هم برنده خواهند بود.

اگر قرار باشد که مرحله به مرحله به این هدف برسیم، قدم اول را چه می‌دانید؟
قدم اول این است که مسوولین بخواهند این اتفاق بیفتد. بنده از همان اول با فیلترینگ تلگرام مخالف بوده و هستم. تلگرام برای افراد عادی ما خطر اطلاعاتی ندارد اما در مورد اطلاعات سری و ... این مسأله جدی است. شما تنها از نمایندگان مجلس گزارش تهیه کنید ببینید چند درصدشان از پیام‌رسان داخلی استفاده می‌کنند. وقتی مسوولین ما اصلاً برایشان اهمیت ندارد که اطلاعاتشان به دست خارجی‌ها برسد و به پیام‌رسان داخلی تکیه نمی‌کنند چه انتظاری از مردم می‌توان داشت. 
متأسفانه ما تعدادی در بدنه دولت داریم که کلاً با تولیدات داخلی و حتی افراد داخلی مشکل دارند.
 

captcha
شماره‌های پیشین