522
چهارشنبه، ۱۰ مرداد ۱۳۹۷
1
دکتر محسن زنگنه ،اقتصاد دان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

اقتصاد در هیچ شرایطی دچار فروپاشی نمی شود

طلا و ارز در‌عین‌حال که خود یک کالای دارای ارزش معاملاتی محسوب می‌شوند، از مهم‌ترین شاخص‌های اقتصادی یک کشورند و به‌طور طبیعی، از یکدیگر تأثیر می‌پذیرند طی چند ماه گذشته، قیمت سکه بیشتر از 200‌درصد رشد داشته ودر روز هشتم مرداد 97 قیمت 000/450/4 تومان را به ثبت رساند، این در حالی‌است که قیمت طلا در بازارهای جهانی طی 6‌ماه گذشته 10درصد افت داشته است و هر انس طلا، از1360دلار در اواخر فوریه به 1220 دلار در روزهای اخیر رسیده است. قیمت ارز نیز که از زمستان سال گذشته روند صعودی خود را آغاز کرد، طی نخستین هفته مردادماه بیش از 11‌هزار تومان رسید که بیش از 250‌درصد رشد را نشان می‌دهد. به منظور بررسی نابسامانی‌های اخیر در بازار ارز و سکه با دکتر محسن زنگنه، دکترای اقتصاد و عضو هیات علمی دانشگاه اهل بیت ؟عهم؟ به گفت‌وگو نشسته‌ایم.

چرا پیگیری‌های هفت‌ساله برای بازگرداندن خاوری بی‌نتیجه مانده است؟

پرونده بی‌پایان مدیرعامل فراری

«مرد هزار چهره» و «مدیرعامل فراری» هفت سالی می‌شود که به بهانه حضور در سمیناری در انگلیس، ایران را به مقصد بریتانیا ترک کرد و سر از کانادا درآورد، کسی که از مدیرعاملی بانک سپه به مدیرعاملی بانک ملی ایران رفت و بر میز مدیریت تکیه زد و دستی هم در فسادهای مالی بزرگ داشت به‌طوری‌که در پرونده فساد 3000‌میلیاردی بارها نام وی مطرح شد، اما تلاش‌ها برای استردادش به کشور تاکنون شکست خورده است.

مسیر مذاکره با اوبامای مودب، باترامپ قمارباز تکرار نخواهدشد

همان دستکش مخملی

گفته بود آثار فشارهای اقتصادی در ایران مشاهده شده و منتظر تماس تهران برای مذاکره است، حال اما خواستار مذاکره‌ای بدون قید و شرط شده و گفته است که « آماده‌ام بدون هیچ پیش‌شرطی با ایرانی‌ها دیدار کنم.»

سرمقاله

چماق، هویج و درهای جهنم

«صبح‌نو» محورهای استیضاح وزیر آموزش‌وپرورش را بررسی می‌کند

پرونده بطحایی زیر بغل مجلس

آقای سید محمد بطحایی، وزیر آموزش‌وپرورش دولت روحانی که با 238‌رأی موافق بر صندلی وزارت تکیه زد پس از گذشت حدود یک‌سال، روز گذشته طرح استیضاح‌اش تقدیم هیات رییسه مجلس شد. عملکرد وزارت آموزش‌وپرورش از مدت‌ها قبل زیر ذره‌بین نمایندگان مجلس، فرهنگیان و حتی دانش‌آموزان بود. این وزارتخانه عریض و طویل با همه مشتقاتش در دوران وزارت بطحایی با چالش‌های زیادی مواجه بوده است تا جایی که روز گذشته جمعی از نمایندگان مجلس طرح استیضاح این وزیر را کلید زدند.

مدیر پیام‌رسان آی‌گپ در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو»:

برخی در بدنه دولت با تولید داخلی مشکل دارند

آی‌گپ یکی از پیام‌رسان‌های ایرانی است که از سال 94 شروع به کار کرده و توانسته تاکنون تعداد زیادی کاربر ایرانی جذب کند. درباره این پیام‌رسان با آقای محمد رسول کاظمی، مدیر پیام‌رسان آی‌گپ به گفت‌و‌گو پرداختیم.

آتش 18 هزار هکتار از اراضی هورالعظیم را دربر گرفته است

دودی که به چشم خوزستان می‌رود

زمانی‌که این آتش‌سوزی شروع شد، محیط‌زیست ایران فکر می‌کرد اگر این آتش به سمت ایران بیاید، به آب‌های «تالاب هورالعظیم» از سمت ایران برمی‌خورد و مهار می‌شود و بعضی‌ها احتمال نمی‌دادند آتش به سمت ایران برسد، بعد از 11 روز آتش به سمت ایران رسید و هر بار که گر می‌گرفت حدود سه تا چهار ساعت در تالاب می‌سوخت و می‌سوزاند، درجه حرارت آب بالا می‌رفت و درنهایت پوست گاومیش‌هایی را که برای حفظ تعادل دمای بدن‌شان درون آب رفته بودند، کند.

دکتر نصرالله حکمت در همایش «سهروردی در متن آثارش»:

فلسفه بدون ایمان، فریب بزرگی است

مراسم بزرگداشت شیخ اشراق با عنوان «سهروردی در متن آثارش» در موسسه حکمت و فلسفه ایران برگزار شد. در این مراسم اندیشمندان مختلفی از جمله دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی، دکتر غلامرضا اعوانی، دکتر نصرالله حکمت و‌... به ایراد سخن پرداختند.

هادی خورشاهیان در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

نمی‌دانم چطور پست‌مدرن‌نویس شدم

هادی خورشاهیان از نویسندگان و شاعران پرکار کشور است به گفته خود او«امروز که صحبت می‌کنیم از بنده 87 عنوان کتاب در حوزه شعر، رمان نوجوان و بزرگسال چاپ شده است». با او به بهانه کتاب «رمان برهنه در برهوت» صحبت کردیم و البته نقدپذیری‌اش.

یادداشت

سازوکار برخورد با فساد

دکتر سیدمهدی غمامی

شماره‌های پیشین