521
سه شنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۷
5
عربستان و ترامپ از روی کار آمدن عمران خان نگران شدند

روزنه امید پاکستانی‌ها

جشن پیروزی حزب «تحریک انصاف» پاکستان به رهبری «عمران خان» در حالی روز گذشته در اسلام‌آباد برگزار شد که از این قهرمان ورزشی پاکستان به عنوان روزنه امید مردم و مبارز جدی با فساد نامبرده می‌شود.

خبر

صبح نو

عربستان و ترامپ از روی کار آمدن عمران خان نگران شدند

روزنه امید پاکستانی‌ها

جشن پیروزی حزب «تحریک انصاف» پاکستان به رهبری «عمران خان» در حالی روز گذشته در اسلام‌آباد برگزار شد که از این قهرمان ورزشی پاکستان به عنوان روزنه امید مردم و مبارز جدی با فساد نامبرده می‌شود.

براساس اعلام رسمی نتیجه نهایی انتخابات پارلمانی پاکستان؛ حزب عمران خان ۱۱۵ کرسی را از آن خود کرده‌است. «مجمع ملی» این کشور ۳۴۲ کرسی دارد که سرنوشت ۲۷۲ کرسی آن با رأی مستقیم مردم و از طریق انتخابات به احزاب تعلق می‌گیرد و ۷۰ کرسی دیگر نیز برای زنان و اقلیت‌های مذهبی در نظر گرفته شده‌است. بر اساس نتایج به دست‌آمده «عمران خان» نخست‌وزیر جدید پاکستان خواهد شد.
پس از«انصاف» حزب مسلم لیگ شاخه نواز به رهبری نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین که در زندان است، قرار دارد. این حزب ۶۴ کرسی را به دست آورده است. در جایگاه بعدی نیز حزب مردم (پاکستان پیپلز پارتی) با ۴۳ کرسی قرار دارد. آصف علی زرداری رییس‌جمهوری پیشین رهبری این تشکل چپ میانه را برعهده دارد.
پیروزی عمران خان در حالی از سوی ستاد برگزاری انتخابات پاکستان اعلام شد که گروهی از احزاب سیاسی این کشور از جمله حزب حاکم مسلم لیگ، شاخه نواز، نتایج انتخابات (سوم مردادماه ) پاکستان را رد کرده‌اند، انتخاباتی که حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان پیروز اصلی آن اعلام شد. به گفته این احزاب، در انتخابات تقلب گسترده اتفاق افتاده وآنها جنبشی اعتراضی برای مطالبه برگزاری مجدد انتخابات تشکیل خواهند داد موضوعی که کمیسیون انتخابات آن را رد می‌کند و می‌گوید که انتخابات سالم برگزار شد. 
تحلیلگران ، انتقاد عمران خان درجریان انتخابات  از«لیبرال‌ها» در پاکستان و نزدیک شدن وی به چهره‌های محافظه‌کار و مذهبی و همچنین شعارهای وی مبنی بر مبارزه با فساد و مقابه با آن را دلایل پیروزی وی می‌دانند. 
گفته می‌شود عمران خان در سیاست خارجی خود دارای نگاه ویژه‌ای به کشورهای همسایه پاکستان است. از این رو از منتقدان سرسخت جنگ در افغانستان و حملات پهپادی آمریکا به مواضعی در این کشور است و تلاش می‌کند تا روابط خارجی خود با کشورهای همسایه‌اش از جمله، افغانستان، ایران، هند و برخی کشورهای منطقه بهبود بخشد و در عین حال، خواهان روابط متقابل سودمند با کشورهای غربی است.
البته افغانستان روی کار آمدن عمران خان را روزنه امیدی برای حل مشکلات سیاسی و امنیتی خود می‌داند.  برخی معتقدند با انتخاب وی حداقل بخشی از تنش‌ها و نگرانی‌های کابل در خصوص اختلافات بر سر مرزهای مشترک  را کاهش دهد و عزمی جدی برای مقابله با گروه‌های تروریستی صورت گیرد.
عمران خان برخلاف مقامات گذشته این کشور مواضع چندان سرسختانه‌ای در قبال مرز مشترک با افغانستان نشان نداده و در نخستین سخنان خود پس از پیروزی در انتخابات اعلام کرد که می‌خواهد همانند کشورهای اروپایی بین افغانستان و پاکستان مرزهای باز برقرار باشد. این موضع‌گیری می‌تواند خبر خوبی برای رهبران افغانستان به شمار رود که مدت‌ها به‌دنبال تسهیل عبور و مرور در مرزهای جنوبی با پاکستان بودند.

منتقد سرسخت واشنگتن
البته از عمران خان به عنوان چهره‌ای ضد آمریکایی در پاکستان یاد می‌شود. وی همواره حملات هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی در پاکستان و حتی در افغانستان را مورد انتقاد قرار داده و در اواخر سال ۲۰۱۲ پس از سخنان اعتراضی علیه حملات هوایی آمریکا در پاکستان، حامیان وی برای مدتی راه‌های انتقال تجهیزات ناتو به افغانستان را با برگزاری تحصن در خیابان مسدود کردند.
همچنین عمران خان در آخرین سخنرانی انتخاباتی خود در شهر کراچی اعلام کرد که اگر قدرت را به دست بگیرد، نخواهد گذاشت که از خاک پاکستان علیه دیگر کشورها استفاده شود. این سخنان اشاره‌ای مستقیم به استفاده نیروهای ناتو و آمریکا از خاک پاکستان برای انتقال تجهیزات و نیرو به افغانستان داشت و می‌تواند مانعی جدید را پیش روی واشنگتن در جریان جنگ و حضور نظامی در افغانستان قرار دهد. 

نگرانی امارات، عربستان و ترامپ از روی کار آمدن عمران‌خان
یک رسانه عرب‌زبان با اشاره به نگرانی امارات، عربستان و دونالد ترامپ از روی کار آمدن عمران‌خان در پاکستان از تغییرات گسترده در سیاست خارجی اسلام‌آباد در آینده پرده داشت.
رأی‌الیوم در مطلبی با اشاره به پیروزی عمران‌خان در انتخابات پاکستان آورده است: مقامات سعودی به سبب باخت هم‌پیمان خود نواز شریف در انتخابات پاکستان و پیروزی عمران‌خان که مخالف ایفای نقش کشورش در جنگ یمن و خواهان روابط قوی با ایران است، در نگرانی به‌سر می‌برند.
این رسانه نوشت: نواز شریف مشابه هم‌پیمان دیگر سعودی‌ها یعنی نجیب عبدالرزاق نخست‌وزیر مالزی پشت میله‌های زندان به‌سر می‌برد. مهاتیر محمد پس از تصدی نخست‌وزیری نیروهای مالزی را از جنگ یمن خارج کرد و انتظار می‌رود که عمران‌خان نیز دست به اقدامی مشابه بزند و از ائتلاف اسلامی محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که در ۲۰۱۵ ایجاد شد، خارج شود.
رأی‌الیوم نوشت: اینکه عربستان و امارات و آمریکا و انگلیس و دیگر کشورهای اروپایی از رسیدن عمران‌خان به حکومت نگرانند زیرا وی به‌‌طور‌کلی با سیاست‌های آمریکا در خاورمیانه مخالف و حامی آرمان فلسطین و در فعالیت‌های سیاسی ضد اسرائیلی زیادی شرکت کرده است.
این رسانه می‌نویسد: عمران‌خان به‌شدت با مواضع تحقیرآمیز دونالد ترامپ رییس‌جمهوری آمریکا 
ضد کشورش واکنش نشان داده است. هنگامی که ترامپ گفت که آمریکا به پاکستان ۳۳ میلیارد دلار طی ۱۵‌سال اخیر داده است و در مقابل جز دروغ و خدعه و در آغوش گرفتن گروه‌های تروریستی از پاکستان ندیده است؛ عمران‌خان پاسخ داد که تو (ترامپ) مرد احمق و نادانی هستی. وی آمریکا را متهم به کشاندن جامعه پاکستان به سوی افراط‌گرایی کرد.
رأی‌الیوم نوشت: عمران‌خان که کابینه تشکیل خواهد داد و قبل از نیمه آگوست آتی سوگند یاد می‌کند سیاست پاکستان را تغییر خواهد داد. وی مایل به هند است و تمایل به همکاری با اشرف عبدالغنی، رییس‌جمهوری افغانستان و برقراری صلح در افغانستان، برقراری روابط محکم با تهران و خروج از ائتلاف آمریکایی دارد.
این رسانه در پایان بیان کرد: عربستان و امارات حق دارند که نگران باشند و نیز ترامپ؛ زیرا نخست‌وزیر جدید پاکستان بازیچه‌ای همانند قبلی‌ها نخواهد بود و چه بسا کشورش را به جایگاهش به‌عنوان یک کشور منطقه‌ای هسته‌ای بزرگ بازگرداند؛ نقشی که نخست‌وزیران قبلی فاسد که آخرین آن نواز شریف بود، ایفا نکردند.

تأکید برقوی‌تر شدن  رابطه پاکستان و ایران  
این سیاستمدار برجسته پاکستانی در نخستین اظهار نظرهای خود درباره سیاست خارجی اسلام آباد، عنوان کرد؛ مرزهای ما با افغانستان باید باز باشد، ارتباط ما با آمریکا باید تغییر کند و تبدیل به روابطی شود که دوطرف از آن منفعت ببرند نه فقط آمریکا! باید ارتباطمان با ایران قوی‌تر و بهتر شود و با عربستان نیز باید ارتباطمان خوب باشد، ما تلاش خواهیم کرد، جنگ‌ها را به صلح تبدیل کنیم نه این که خود در جنگ‌ها شرکت کنیم.
«عمران خان» 65 ساله، بازیکن سابق تیم ملی کریکت پاکستان است که در سال ۱۹۹۶ حزب تحریک انصاف پاکستان را تأسیس کرد. او تنها کاندیدای این حزب در انتخابات ۲۰۰۲ برای کسب کرسی در پارلمان این کشور بود. حزب تحریک انصاف انتخابات سال ۲۰۰۸ را تحریم کرد. وی سال‌ها در حاشیه صحنه سیاسی پاکستان بود و همین باعث شد که بعضی به شوخی او را به‌جای عمران خان «عمران ناتوان» بخوانند.
تلاش او سرانجام در انتخابات عمومی در سال ۲۰۱۳ نتیجه داد و حزب او به عنوان بازیگری جدی در صحنه سیاسی پاکستان ظاهر شد. حزب تحریک انصاف در آن سال به عنوان دومین حزب بزرگ آرا را به خود اختصاص داد. حال پنج سال از آن زمان گذشته و در انتخابات اخیر پاکستان پیروز شد.
تصاویر و زندگی شخصی‌اش، برای دهه‌ها سوژه‌ای مطلوب برای رسانه‌های جهان بود. درسال ۱۹۹۵ در ۴۳ سالگی با جمیما گلداسمیت ۲۱ ساله، دختر سرجیمز گلد اسمیت از ثروتمندان بریتانیایی آن زمان ازدواج کرد که با داشتن دو فرزند از همسرش جدا شد. 

captcha
شماره‌های پیشین