521
سه شنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۷
3
آملی لاریجانی : تسامحی با مفسدین و اخلال‌گران بازار مالی نمی‌کنیم

دست‌های پشت پرده بازار ارز و سکه

این روزها بازار سکه و ارز ملتهب است، قیمت‌ها لحظه‌ای افزایش یافته و رکوردهای عجیب و نجومی در این بازار ثبت می‌شود، با این حال بانک مرکزی تنها می‌گوید که تحولات اخیر در بازار ارز و طلا «غیر عادی» است و پاسخی دیگر ندارد، اما رییس قوه قضاییه از احتمال دخالت دست‌های پشت پرده خبر می‌دهد.

یادداشت

شهوت غیرمسؤولانه لیبرال‌ها

دکتر حامد حاجی‌حیدری

صبح نو

آملی لاریجانی : تسامحی با مفسدین و اخلال‌گران بازار مالی نمی‌کنیم

دست‌های پشت پرده بازار ارز و سکه

این روزها بازار سکه و ارز ملتهب است، قیمت‌ها لحظه‌ای افزایش یافته و رکوردهای عجیب و نجومی در این بازار ثبت می‌شود، با این حال بانک مرکزی تنها می‌گوید که تحولات اخیر در بازار ارز و طلا «غیر عادی» است و پاسخی دیگر ندارد، اما رییس قوه قضاییه از احتمال دخالت دست‌های پشت پرده خبر می‌دهد.

تحولات غیرعادی بازار ارز!
این روزها قیمت‌ها در بازار ارز و سکه حساب و کتاب ندارد، اما بانک مرکزی در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که تحولات غیرعادی اخیر در بازار ارز و طلا ، تناسبی با واقعیات اقتصادی و توان ارزی کشور ندارد؛ برنامه‌های مقتضی و رویکردهای جدیدی را که در برنامه اعلامی رییس کل جدید نیز آمده بود در دست تهیه است که ظرف روزهای آینده عملیاتی نموده و اطلاع‌رسانی لازم را در این خصوص به عمل خواهد آورد.

قیمت سکه پرید
با این شرایط و تنها اعلام تعجب از سوی بانک مرکزی، روز گذشته، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم با ۵۱۰ هزار تومان افزایش، به سه میلیون و ۹۵۱ هزار تومان رسید؛ ضمن اینکه سکه طرح جدید نیز چهار میلیون و 600 هزار تومان معامله شد. هر نیم سکه با ۱۵۰ هزار تومان افزایش به دو میلیون و
 ۲۰۰ هزار تومان، ربع سکه با ۴۰ هزار تومان افزایش به یک میلیون و ۸۰ هزار تومان و سکه یک گرمی ۵۲۰ هزار تومان است.
تشدید تلاطم قیمتی در بازار طلا و سکه موجب شد تا اتحادیه طلا، که به اعلام قیمت‌های لحظه‌ای بازار می‌پرداخت، جلوی نرخ طلا و سکه عدد صفر را قرار دهد. این یعنی تشدید التهاب و نوسان شدید و لحظه‌ای قیمت‌ها در بازار، مانع از اعلام قیمت‌ها از سوی اتحادیه طلا شده است.
همچنین، قیمت‌ها در بازار ارز نسبت به روز حدود 200 تومان ارزان شد اما دلار در بازارهای غیررسمی تا 11 هزار و 200 تومان قیمت‌گذاری شد، به گفته یکی از فعالان بازار ارز دلال‌ها هر قیمتی دلشان بخواهد برای فروش ارز اعلام می‌کنند و مردم مجبور هستند برای تأمین نیاز ارزی‌شان با قیمت‌های اعلامی آنها معامله را انجام دهند.
با نجومی شدن قیمت‌ها در بازار طلا و ارز خبر رسیده که فضای بازار از صبح روز گذشته برای دلال‌ها امنیتی شده است و مأموران نیروی انتظامی با لباس شخصی به بازار سبزه‌میدان رفته و اجازه کوچکترین حرکتی به دلال‌های سکه نمی‌دهند. بر اساس گزارش «تسنیم»، برخی از افراد از دستگیری حدود 20 دلال ارزی در حاشیه خیابان فردوسی خبر می‌دهند؛ گفته می‌شود مأموران با لباس شخصی در خیابان فردوسی و بازار سبزه‌میدان درحال شناسایی دلال‌ها هستند و کوچکترین تحرک دلال‌ها موجب دستگیری‌شان می‌شود.
در این میان آیت‌الله آملی لاریجانی، رییس قوه قضاییه در جلسه مسوولان عالی قضایی با اشاره به التهابات اخیر بازار ارز و سکه، تصریح کرد: حسب گزارش‌های بانک مرکزی و براساس اطلاعاتی که در زمینه دارایی‌های کشور از لحاظ ارز و طلا وجود دارد، منشأ تلاطم‌های اخیر بازار ارز و سکه، واقعی نیست. تأمین ارز برای نیازهای واقعی و عمده کشور در زمینه کالاهای اساسی و ارزاق عمومی، از سوی دولت تضمین شده و مشکلی در این مورد وجود ندارد. بنابراین چنین تلاطم‌هایی در بازار ارز و سکه، شبهه‌ناک است و احتمال اینکه برخی دست‌های ناپاک در پشت پرده این التهابات دخیل باشند، کاملاً وجود دارد.
وی با بیان اینکه عده‌ای سودجو به دنبال دامن زدن به این التهابات هستند، افزود: گرچه دشمن بیرونی نیز همواره در کمین است و با هر وسیله ممکن در پی بحران‌سازی است اما نباید فراموش کنیم که 
بیش از 10 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی تخصیص یافته و پاره‌ای از نیازهای ارزی مطرح شده در سطح جامعه، در واقع نیازهای کاذبی است که به واسطه اقداماتی نظیر سفرهای خارجی بلاوجه پدید آمده است؛ چنانکه میزان این سفرها نسبت به ماه‌های گذشته و حتی مدت مشابه سال قبل، رشد داشته زیرا برخی به دنبال سودجویی از طریق فروش ارز مسافرتی و استفاده از مابه التفاوت قیمت ارز آزاد و دولتی بوده‌اند.

اعلام قیمت ارز براساس محاسبات غلط 
در سایت‌ها 
رییس قوه قضاییه با بیان اینکه برخی اعلام قیمت‌ها از طریق سایت‌ها، ناشی از محاسبات غلط و معیارهای نادرست است، اظهار کرد: فرض کنیم کسی به 500 یا 1000 دلار ارز نیاز دارد که با مراجعه به بازار، این ارز را با هر قیمتی تهیه می‌کند. اینکه قیمت این قبیل خریدها را معیار قیمت ارز قرار دهیم، نادرست است زیرا حجم مبادلات اینچنینی در برابر ارز مورد نیاز واردات کالاهای ضروری بسیار ناچیز است و عده‌ای با همین قیمت‌سازی‌ها، سودهای کلانی 
به جیب می‌زنند.
آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه دادستان کل کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها خصوصاً تهران باید به این موضوع ورود کنند، خاطرنشان کرد: نیروی انتظامی و دستگاه قضایی قطعاً در جایی که برخی با ایجاد تلاطم در بازار از پول مردم ثروت‌های کلان و بادآورده انباشت می‌کنند، ورود خواهند کرد و تمام همّ خود را مصروف ممانعت از چنین اقداماتی خواهند نمود.
رییس قوه قضاییه، پدید آمدن بازار سیاه در نتیجه محدود شدن ارز پرداختی به مردم را طبیعی دانست و با تأکید بر لزوم عملیاتی شدن هر چه سریعتر بازار ثانویه ارز، تصریح کرد: از دولت محترم و به‌ویژه بانک مرکزی می‌خواهیم که برای تثبیت قیمت ارز، با مشورت اقتصاددانان و صاحبنظران، بسته‌های معقولی را پیشنهاد کنند. ما هم با متخلفان، مجرمان و مفسدانی که به قصد سوداگری و اندوختن ثروت بادآورده از تلاطم بازار استفاده می‌کنند به شدت برخورد خواهیم کرد.

هیچگونه تسامحی با مفسدین اقتصادی 
و اخلالگران بازار مالی نخواهیم داشت
آیت‌الله آملی لاریجانی با اشاره به اقدامات دستگاه قضایی در این زمینه و گزارش‌های معاون اول قوه قضاییه به مردم، اظهار کرد: مردم مطمئن باشند که دستگاه قضایی هیچگونه تسامحی با مفسدین اقتصادی و اخلالگران بازار مالی نخواهد داشت. در قانون نیز تکلیف اخلالگران روشن شده و در برخی موارد نیز اقدامات آنان مشمول عنوان 
افساد فی‌الارض بوده و مجازات آن مشخص است. قوه قضاییه در اجرای این مجازات تردید نخواهد کرد و به سراغ کسانی که از این التهابات سوءاستفاده می‌کنند، خواهد رفت. البته مقصود اصلی برخورد با کسانی است که پشت پرده این التهابات هستند و به عنوان مثال با کارت ملی افراد دیگر، اقدام به خرید ارز و سکه در سطح وسیع کرده‌اند.
رییس قوه قضاییه همچنین تأکید کرد: ما کاری به برخی اظهارات نداریم که فردی می‌گوید باید اعدام کنید و دیگری می‌گوید باید تسامح کنید. دستگاه قضایی نه می‌تواند بی‌جهت کسی را اعدام کند، نه می‌تواند تسامح غیرقانونی به خرج دهد. البته توقع تسریع در رسیدگی‌ها توقع بجایی است و تلاش می‌کنیم حتی اگر نیاز بود، برای عبور از برخی موانع بوروکراتیک در مسیر رسیدگی‌ها، اجازه‌های خاصی را از جلسات اقتصادی سران قوا یا مقام معظم رهبری دریافت کنیم منتها فعلاً قوانین موجود را در این زمینه کافی می‌دانیم و هیچ گاه فراتر از شرع و قانون عمل نخواهیم کرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین