521
سه شنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۷
2

بسته جدید ارزی در راه است

توصیه آقای مشاور به رییس

ساز جدایی

آقای حسام‌الدین آشنا از پیچیده‌ترین و درعین‌حال از امنیتی‌ترین اعضای کابینه حسن روحانی است؛‌ عضویت در معاونت وزارت اطلاعات در سابقه فعالیت او به چشم می‌خورد. او گاهی نه به‌خاطر سابقه امنیتی بلکه به‌خاطر برخی اظهارنظرهایش، حاشیه‌ساز می‌شود‌؛ در همین راستا نیز یکی از توییت‌های اخیرش علامت سوال به‌خصوصی را در اذهان ایجاد کرده است.

رییس مجلس به میان کسبه بازار بزرگ تهران رفت

همدلی مسوولانه

در زمانی که بازار از رونق افتاده و ارز 11 هزارتومانی اوضاع را برای مردم سخت کرده است، رییس مجلس شورای اسلامی به میان کسبه بازار تهران رفت تا گوش شنوایی برای مشکلات پیش روی آنها باشد.

صبح نو

رییس مجلس به میان کسبه بازار بزرگ تهران رفت

همدلی مسوولانه

در زمانی که بازار از رونق افتاده و ارز 11 هزارتومانی اوضاع را برای مردم سخت کرده است، رییس مجلس شورای اسلامی به میان کسبه بازار تهران رفت تا گوش شنوایی برای مشکلات پیش روی آنها باشد.

آقای علی لاریحانی، رییس مجلس شورای اسلامی در حاشیه حضور در مراسم ختم حاج آقا مرتضی تهرانی ؟ره؟ که در مسجد جامع چهلستون بازار در بازار بزرگ تهران برگزار شد، در جمع کسبه بازار حضور یافت و دقایقی به صحبت با آ‌نها پرداخت و از مشکلاتشان آگاه شد.این دیدار رو درروی کاسبان بازار با رییس قوه مقننه به عنوان یکی از سران نظام یادآور منویات رهبر معظم انقلاب در مراسم دانش‌آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین؟ع؟ بود که فرموده بودند «نظام اسلامی یک نظامِ بوروکراتیکِ جدای از مردمِ نشسته در کاخ‌ها و قصرها نیست؛ نظامی است از خود مردم تشکیل‌یافته، متّکی به آحاد مردم و به ایمان مردم و به محبّت و عواطف مردم است.» این برخورد رییس مجلس، خود مانعی برای ادامه برنامه دشمنان در مسیر ایجاد شکاف بین نظام جمهوری اسلامی و ملّت عزیز ایران است. حضور فیلسوف بهارستان در جمع بازاریان نشان داد که نظام جمهوری اسلامی چیزی جز ملّت ایران نیست، این‌ها قابل جدا شدن نیستند.اینکه یکی از اعضای شورای عالی سیاستگذاری اقتصادی گوش شنوایی برای مشکلات مردم بود، این امید را در دل کسبه بازار ایجاد کرد که مسوولان در حال تلاشند و کار می‌کنند و به مردم این پیام اقتدار را می‌دهد. این اتفاق فرخنده می‌تواند سرآغازی باشد برای دیدارهای صمیمانه و بی‌تکلف مسوولان با مردم تا با حضور در جمع ملت، پاسخگوی سؤالات آنان باشند.
رهبر معظم انقلاب بارها دیدار رو درروی مردم و مسوولان را در سفرهای استانی، امری مثبت تلقی کردند اما دولت دوازدهم توجه چندانی به این مهم ندارد، حال آنکه در مقام نخست قوه قضاییه با حضور در جمع جوانان و پاسخگویی صمیمانه به سؤالات آ‌نها حال رییس قوه مقننه با حضور در جمع کسبه راه حضور مسوولان در میان ملت را هموار کرده‌اند.

نهایی شدن سیاست‌های جدید ارزی
بعد از این حضور غافلگیرانه، روز گذشته رییس مجلس در جلسه فراکسیون شفاف‌سازی، سالم‌سازی اقتصاد و انضباط مالی حضور یافت و از نهایی شدن سیاست‌های جدید ارزی خبر داد و گفت:«سرویس‌های اطلاعاتی دشمن با پوشش‌های دیگر به دنبال این هستند که به اقتصاد آسیب وارد کنند در هر صورت ساماندهی وضعیت بازار ارز بسیار مهم است. نباید در اداره کشور بین سیستم میکروب و ماکرو خلط کرد؛ بنابراین اداره یک روستا با یک کشور 80 نفری تفاوت دارد و باید از علم اقتصاد در این راستا استفاده کرد، لزوماً با افزایش نظارت‌ها نمی‌توان مشکلات را حل کرد، بنابراین باید کارها روان‌تر انجام شود و ظرف روزهای آینده باید سیاست‌های جدید ارزی اعلام شود تا آنجا که اطلاع دارم کارها نهایی شده. بنابراین باید ساختار اداره کشور براساس علم اقتصاد جلو برود نه اینکه سیاست‌های دستوری به کار گرفته شود.»

اقلام خوراکی و دارو با ارز دولتی تأمین می‌شود
وی افزود: به نظر بنده مجلس در قانون برنامه قیمت ارز را براساس سیاست شناور مدیریت شده مورد توجه قرار داده اینکه به خاطر شرایط اضطرار توقف بلاوجهی ایجاد شد، تصمیم نادرستی بود و باید اصلاح شود. 
براساس تدابیر انجام شده، مایحتاج موردنیاز مردم کشور، اعم از دارو و نیازهای بخش بهداشت و درمان با ارز دولتی تأمین می‌شود و مابقی نیازهای ارزی باید براساس ساز و روال‌های طبیعی اقتصاد سامان یابد. در شورای هماهنگی سه قوه نیز مسائل را پیگیری می‌کنم.

فساد اقتصادی 
تبدیل به دستاویزهای سیاسی و تبلیغاتی نشود
لاریجانی بر لزوم ریشه‌یابی فساد تأکید و تصریح کرد که نباید بحث‌های مبارزه با فساد اقتصادی تبدیل به دستاویزهای سیاسی و تبلیغاتی شود. 
بنا بر گفته او فساد باعث فشار بیشتر به طبقه‌های پایین جامعه از لحاظ درآمدی مانند کارگران می‌شود؛ اما باید دقت کرد گاهی نوع برخورد با فساد کارآمدی حکومت را کاهش می‌دهد چرا که امکان دارد برخورد غیرعلمی و تبلیغاتی در حل مسأله مؤثر نباشد.

لزوم مبارزه همه جانبه با فساد
رییس مجلس همچنین تأکید کرد: ریشه‌یابی فساد بسیار مهم است، فساد سیاسی نیز کمتر از فساد اقتصادی نیست، اگر مسوولی اقدام به دروغگویی و تهمت زدن می‌کند، نباید در حکومت حضور یابد؛ بنابراین باید با دروغگویی به صورت جدی برخورد شود چرا که موضوع ساده‌ای نیست، البته ممکن است یک شخص تلقی اشتباه کند؛ اما اینکه شخصی با صراحت دروغ بگوید فساد کوچکی را انجام نداده، بنابراین باید با فساد مبارزه همه‌جانبه شود چرا که غیر از این
 جواب نمی‌دهد.
 

captcha
شماره‌های پیشین