521
سه شنبه، ۰۹ مرداد ۱۳۹۷
10
مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره درصد خشکسالی کشور هشدار داد

خشکسالی بالای 50 درصدی در کشور

اروپایی‌ها چطور در مواجهه با معضل کم‌آبی الگوهای مصرف‌شان را تغییر می‌دهند

قاره سبز در محاصره خشکسالی

جهان با بحران کم‌آبی روبه‌روست. احتمالاً این جمله را در سال‌های اخیر زیاد شنیده‌اید. با وجود اینکه ۷۰‌درصد کره‌زمین از آب پوشیده شده اما تنها سه درصد از این آب‌ها قابل آشامیدن است و این موضوع رقابت برای تأمین آب جمعیت بیش از هفت میلیاردی جهان را بیشتر می‌کند.

صبح نو

مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره درصد خشکسالی کشور هشدار داد

خشکسالی بالای 50 درصدی در کشور

 حرف خشکسالی، حرف امروز و دیروز نیست. چند سالی می‌شود که کلید واژه‌های کم‌آبی، خشکسالی، تغییر اقلیم، کاهش بارندگی و گرم شدن هوا در نظر کارشناسان شنیده می‌شود. چند ماهی است که در نطق‌ها و گفت‌وگوهای مدیران از این کلید واژه‌ها استفاده می‌شود. واژه‌هایی که درنهایت همگی به بحران ختم می‌شود. در مصاحبه اخیر رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی، صادق ضیائیان که با «ایسنا» داشته است. او درباره همین بحران و خشکسالی که گلوی گربه ایرانی را در حال فشردن است، گفته است. رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی درباره درصد خشکسالی گفته است: «بر اساس شاخص 120 ماهه منتهی به پایان تیر، حدود 97 درصد از مساحت کشور با درجات مختلف خشکسالی بلندمدت مواجه هستند.»
 او تأکید کرد: «از این میان 5/5 درصد خشکسالی خفیف، 5/28 درصد دچار خشکسالی متوسط، 50 درصد خشکسالی شدید و 13 درصد با خشکسالی بسیار شدید را تجربه می‌کنند و تنها3/0 درصد از مساحت کشور دارای ترسالی (مخالف خشکسالی) ضعیف و 1/0 درصد ترسالی متوسط و مابقی نواحی از شرایط نرمال هستند.» بر اساس همین آمار، در بخش‌هایی از استان‌ها و شهرهای کشور، خشکسالی وجود دارد: «در بخش‌هایی از استان‌های تهران، البرز، قزوین، آذربایجان شرقی، زنجان، فارس، خراسان رضوی، کهگیلویه و بویراحمد، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، خوزستان، بوشهر، کرمان و قسمت‌هایی از کرمانشاه، لرستان، یزد، سمنان، قم، سیستان و بلوچستان همچنین بخش‌هایی از اصفهان و چهارمحال و بختیاری خشکسالی بلندمدت شدید و حتی بسیار شدید وجود دارد.» ضیاییان به وضعیت خشکسالی کشور در بازه کوتاه‌مدت اشاره و اظهار کرده است: «بر اساس شاخص SPEI (ارزیابی شاخص بارش- تبخیر و تعرق استاندارد شده (SPEI) جهت شناسایی خشکسالی در اقلیم‌های مختلف ایران) 12 ماهه منتهی به پایان تیرماه 97، اغلب مناطق و استان‌های کشور شاهد درجات مختلفی از خشکسالی
 هستند.» 
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به این شاخص عنوان کرده است: «در مجموع حدود 7/91 درصد از مساحت کشور با درجات مختلف خشکسالی کوتاه مدت مواجه است که از این میان 17 درصد با خشکسالی خفیف، 27 درصد خشکسالی متوسط، 17 درصد خشکسالی شدید، 30 درصد با خشکسالی بسیار شدید مواجه هستند و تنها 8 درصد از مساحت کشور در شرایط نرمال قرار دارد.» او با اشاره به اعتبار شاخص‌های بلندمدت هواشناسی در بررسی دقیق وضعیت کشور اظهار کرد: «شاخص‌های بلندمدت خشکسالی در بسیاری از مناطق کشور می‌توانند به منزله انعکاسی کلی از شرایط ذخیره آبی آن مناطق در نظر گرفته شود و بررسی خشکسالی کشور با استفاده از شاخص «SPEI» نشان می‌دهد که خشکسالی‌های اندوخته و تجمیع یافته در بستر طبیعت وجود دارد.» 
خشکسالی سال‌های اخیر در حالی در کشور وخیم و در حالت بحرانی خوانده می‌شود که مشکلات زیادی را هم برای مردم ایجاد کرده است. تأثیر خشکسالی روی مشکلات کم‌آبی و خشک شدن آب رودخانه‌های کارون، زاینده‌رود و سیمینه‌رود و دریاچه‌های ارومیه، قم، پریشان، گاوخونی و تالاب انزلی از رودخانه‌ها و دریاچه‌هایی هستند که به خاطر کم‌آبی و خشکسالی، به جای رنگ آبی آب، به رنگ قهوه‌ای و خاکی تبدیل شده‌اند. یکی از مشکلات کم‌آبی که از طرف مسوولان آبی در استان‌های جنوبی مطرح شد، خشکسالی رودخانه‌ها بودند. کم‌آبی و قطعی آب اما تنها تلفات خشکسالی نبودند. هنوز هم مشکلات قطعی برق در کشور وجود دارد. نه در تهران و دیگر شهرهای کشور هم هر روز دو- سه ساعتی قطعی برق وجود دارد. یکی از دلایل قطعی برق در کشور، اتفاقاً خشکسالی و تغییر اقلیم عنوان شده است. به دلیل مشکلات خشکسالی بسیاری از منابع تأمین برقی مانند، توربین‌های آبی، از دور خارج شده‌اند. چند سالی می‌شود که کارشناسان درباره بحران خشکسالی می‌گویند. مدیران رده بالای کشور اما برنامه‌ریزی برای عبور از این بحران ندارند. به گفته آ‌نها تنها در صورتی که خشکسالی اگر به همین روال ادامه داشته باشد، بحران‌ها هم 
ادامه خواهد داشت.

captcha
شماره‌های پیشین