520
دوشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۷
5
کردهای سوریه با تحویل دادن شهرها به دمشق موافقت کردند

وحدت در سوریه

کردهای سوریه پس از آنکه با حمایت‌های سیاسی و نظامی آمریکا قصد داشتند بخش فدرالی کردی را در بخش شمال شرقی این کشور جنگ زده ترسیم کنند، نتوانستند به حفظ شهرهای تحت کنترل خود از جمله «عفرین» و «منبج» برآیند و در برابر عملیات «شاخه زیتون» ترکیه با شکست روبه‌رو شدند. اکنون با گذشت چندین سال اختلاف با دولت قانونی دمشق و کارشکنی‌های غرب در حمایت نکردن از آ‌نها تصمیم گرفته‌اند تا اداره دیگر شهرهایی که درکنترل آنها باقی مانده است را به دولت مرکزی سوریه تحویل دهند و این دولت قانونی را همراهی کنند.

رابطه اردوغان و ترامپ بحرانی شد

ترکیه: از تحریم‌های آمریکا نمی‌ترسیم

صبح نو

رابطه اردوغان و ترامپ بحرانی شد

ترکیه: از تحریم‌های آمریکا نمی‌ترسیم

ماجرای بازداشت و حبس بلندمدت کشیش معروف آمریکایی در ترکیه باعث تنش شدید میان ترامپ و اردوغان شده و ترامپ در تهدید شدید اعلام کرده که تحریم‌های سنگین علیه اردوغان اعمال خواهد کرد.
در واکنش به این تهدید، رییس‌جمهوری ترکیه، رجب طیب اردوغان، گفت که «دولت واشنگتن باید بفهمد ‌با تهدید ترکیه نمی‌تواند به مقصود مورد نظرش دست یابد.»
در اظهاراتی جداگانه، وزیر امور خارجه ترکیه، مولود چاووش اوغلو، که با همتای آمریکایی‌اش مایک پمپئو، گفت‌وگوی تلفنی انجام داد، اظهار داشت‌: «هیچ‌کس نمی‌تواند به ترکیه دستور بدهد و ترکیه هرگز هیچ تهدیدی را تحمل نمی‌کند.» 
دولت آنکارا، کشیش آمریکایی را به تروریسم و جاسوسی به سود فتح‌الله گولن و حزب کارگران کردستان ترکیه متهم کرده است. ترکیه نیز در ازای آزادی کشیش آمریکایی، خواستار استرداد فتح‌الله گولن، ناراضی اسلامگرا ترک شده که در آمریکا در تبعید به سر می‌برد. آنکارا فتح‌الله گولن را منشأ کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ ترکیه می‌داند.
حال اردوغان در جدیدترین اظهارنظر خود درباره تهدیدهای آمریکا گفته است: «کشورش هیچ‌گاه» کشیش برانسون را برای معامله با آمریکا دستگیر نکرده و از تحریم‌های آمریکا هم نمی‌ترسد چون بند ناف ترکیه به آمریکا وصل نیست و ترکیه کشوری مستقل است.»
اردوغان که برای شرکت در نشست سران سازمان «بریکس» به آفریقای جنوبی رفته است در پاسخ به سؤال خبرنگاران در این‌باره گفت: «هر کشوری دستگاه قضایی مستقل خودش را دارد و داشتن دستگاه قضایی مختص آمریکا نیست. این کشیش آمریکایی با نهایت انصاف محاکمه شده و دادگاه با توجه به مشکلات جسمی او به‌جای زندان حکم به حبس خانگی داده است. اما آمریکا به‌جای احترام به رأی دستگاه قضایی ترکیه ما را تهدید به تحریم می‌کند... آمریکایی‌ها بدانند با استفاده از ابزار تحریم نمی‌توانند ما را به عقب‌نشینی وادار کنند. این را هم بدانند: ما کشوری نیستیم که بند ناف‌مان به آمریکا 
وابسته باشد.
 ما یک کشور مستقل هستیم و دولت و ملت ترکیه دست در دست هم به مسیر خود ادامه خواهد داد. اگر آمریکا این روش خود را ترک نکند متحدی قوی مثل ترکیه را از دست خواهد داد.»
اردوغان افزود: مگر اینها (آمریکایی‌ها) ایران را تحریم نکرده‌اند. چه شد مگر ایران با تحریم‌های آمریکا نیست و نابود شد؟ همان‌طور که امسال با تحریم‌های آمریکا علیه ایران مخالفت کردم در دوره اوباما هم همین کار را کردم و در پاسخ به درخواست اوباما برای پیوستن به تحریم‌های ایران (1391) به او گفتم: عذر ما را بپذیرید ما از ایران گاز می‌خریم و به این کارمان ادامه خواهیم داد. اگر ما از ایران گاز نخریم از کجا باید گاز خود را تأمین کنیم؟ در سرمای زمستان گاز مورد نیاز شهروندان‌مان را باید از کجا تأمین کنیم؟ همین حرف‌ها را به ترامپ هم گفتم.
اردوغان همچنین در واکنش به تهدید آمریکا درباره عدم تحویل جنگنده‌های اف35 آمریکایی گفت در این صورت ترکیه از واشنگتن به محاکم بین‌المللی شکایت خواهد برد و آمریکا باید بداند که در جهانی متکثر زندگی می‌کنیم که گزینه‌های جایگزین زیادی در آن است.
او پیش از این نیز در واکنش به تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران گفته بود که از قانون تحریم آمریکا تبعیت نمی‌کند. او با تاکید براینکه «‌قطع روابط با متحدان مغایر با استقلال روابط بین کشورهاست» گفته بود: «ما از ایران محصولات ویژه‌ای را وارد می‌کنیم. در صورت قطع ورود این محصولات چه کسی گرمای خانه‌های مردم کشور من را تأمین خواهد کرد؟»

captcha
شماره‌های پیشین