520
دوشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۷
4
یادداشت

ناتوی عربی و تلاش آمریکا و اسرائیل برای ایجاد جنگ

عبدالباری عطوان

خبرسازی‌ها درباره رفع حصر تکذیب شد

«حصر»بازی

«رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی تصویب شد»، خبر کوتاه بود اما به سرعت در رسانه‌ها و فضای مجازی دست به دست شد تا شاید کمی از افکارعمومی مردم از تورم دامن‌گیر و سبدهای خالی معیشت‌شان منحرف شده، بی‌توجهی دولتمردان و نمایندگان‌شان را به فراموشی بسپارند، پروژه‌ای که به بهانه‌های واهی شاهد طرح دوباره آن بودیم، این بار اما کاسبان حصر شکست خورده و مردم استقبالی از طرح دوباره رفع حصر نکردند.

صبح نو

خبرسازی‌ها درباره رفع حصر تکذیب شد

«حصر»بازی

«رفع حصر در شورای عالی امنیت ملی تصویب شد»، خبر کوتاه بود اما به سرعت در رسانه‌ها و فضای مجازی دست به دست شد تا شاید کمی از افکارعمومی مردم از تورم دامن‌گیر و سبدهای خالی معیشت‌شان منحرف شده، بی‌توجهی دولتمردان و نمایندگان‌شان را به فراموشی بسپارند، پروژه‌ای که به بهانه‌های واهی شاهد طرح دوباره آن بودیم، این بار اما کاسبان حصر شکست خورده و مردم استقبالی از طرح دوباره رفع حصر نکردند.

این روزها «حصر» دستاویزی آسان برای فرار رو به جلو است، نامزدهای انتخاباتی برای رأی آوردن از رفع حصر می‌گویند و در بزنگاه‌های مشکلات کشور مانند خروج آمریکا از برجام و یا آشفتگی‌های اقتصادی خبرهایی خوش از محصوران منتشر می‌شود، این بار هم که قیمت دلار پنج رقمی شده و سکه هم از مرز چهار میلیون تومان عبور کرد، برای تغییر فضای روانی از جامعه ناکارآمدی دولت در حوزه‌های مختلف اقتصادی و بین‌المللی ناگهان خبرهای جدیدی از ساکنان کوچه اختر به گوش رسید. 
در ابتدا آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری صبح روز سه شنبه در همایش رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور گفته بود که در تلاش برای در کنار هم قرار گرفتن شخصیت‌های برجسته نمادین کشور و شکل گیری وحدت در کشور در روزهای آتی است.

رمزگشایی از سخنان جهانگیری
تنها چندروز بعد آقای حسین کروبی در گفت‌و‌گو با جماران از سخنان معاون نخست رمزگشایی کرد و گفت: من به واسطه یکی از دوستان از آقای جهانگیری شنیدم که در جلسه هفته گذشته شورای عالی امنیت ملی، رفع حصر و نیز محدودیت‌های آقای خاتمی مصوب شده است. بعد از این مصوبه شورای عالی امنیت ملی بود که آقای جهانگیری اعلام کردند شخصیت‌های نمادین به زودی دور هم جمع می‌شوند..
وی با یادآوری اینکه هر مصوبه‌ای از شورای عالی امنیت ملی باید توسط رهبری تأیید شود، گفت: من به این قضیه خوش‌بین هستم؛ چون ایشان حدود چهار ماه پیش 
رفع حصر را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده بودند.
بعد از آن آقای علیرضا رحیمی، عضو هیأت‌رییسه‌ مجلس در صفحه شخصی خود در توئیتر نوشت: «دکتر روحانی در دیدار با فراکسیون امید درباره رفع حصر گفت: در نتیجه کارهایی که در دولت یازدهم شده است، از حصر فقط پوسته‌اش مانده است. ماه‌ها طول کشید تا چند روزنامه برای محصورین آزاد شد. وزیر من به طور منظم به دیدار آنها می‌رود».
همچنین آقای محمدجواد حق‌شناس، نماینده اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر تهران، در توئیتر خود 
رفع حصر را «گامی به پیش برای انسجام ملی و گسترش امید» خواند.

تکذیب شایعه رفع حصر
گمانه‌زنی‌ها درباره رفع حصر در حال انجام بود تا اینکه خبرها از سوی یک عضو کمیته حصر فراکسیون امید مجلس 
رد شد. آقای غلامرضا حیدری در پاسخ به «ایلنا» گفت: «پیرو انتشار خبری درمورد صدور مصوبه اخیر شورای عالی امنیت ملی در مورد رفع حصر آقایان موسوی و کروبی و خانم زهرا رهنورد که به نقل از فرزند یکی از محصوران در چند پایگاه خبری منتشر شد، درحاشیه نشست علنی مجلس موضوع را از طریق رییس مجلس پیگیری کردم که آقای لاریجانی صحت این خبر را تأیید نکرد.»
همان‌طور که خبر رفع حصر از سوی رییس مجلس تکذیب شد؛ شورای عالی امنیت ملی، تا کنون هیچ مصوبه‌ای در مورد رفع حصر نداشته است و اساساً موضوعات اولویت‌دار بسیار مهمی به‌ویژه در حوزه مدیریت وضعیت اقتصادی کشور و مقابله با هجمه ناجوانمردانه و غیرقانونی نظام سلطه بر علیه معیشت و زندگی روزمره مردم ایران وجود دارد که مجالی برای پرداختن به مسائلی چون حصر باقی نمی‌گذارد.
«حصر» همواره آسان‌ترین دستاویز برای اصلاح‌طلبان و اعتدالیون است تا خود را از مخمصه ناکارآمدی‌هایشان رهایی بخشند، از زمانی که روحانی به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری انتخابات ۹۲ برگزیده شد و حمایت اصلاح‌طلبان را به خود جلب کرد یکی از وعده‌های او به آ‌نها رفع حصر بود. این وعده در دولت یازدهم محقق نشد و روحانی پیگیری آن را به دولت دوازدهم موکول کرد.
دولتی که در حوزه اشتغال جوانان، بهبود معیشت مردم و کنترل بازار ارز ناکام بوده است، در مقاطع مختلف سعی می‌کند با رفتارهای ماکیاولیستی و فریب و انحراف افکار عمومی از مسائل اقتصادی به ماجرای حصر سرپوشی بر شکست‌های خود بگذارد.
همچنین اصلاح‌طلبان که از ناکارآمدی دولت روحانی در تحقق وعده‌های انتخاباتی احساس خطر کرده و حیات سیاسی خود را در معرض تهدید می‌بینند، سعی می‌کنند تا با بیان مطالبه رفع حصر آبروی از دست رفته خود را ترمیم کنند.

مخالفت مردم
جالب آنکه برعکس نظر اصلاح‌طلبان اتفاقاً بخش بسیاری از مردم مخالف رفع حصر هستند. آ‌نها بر این باورند که سران فتنه باعث خسارات زیادی به کشور شدند. آنها با اظهار نظراتشان جوانان و طرفداران خود را ترغیب به حضور در کف خیابان کرده و موجب سلب آسایش مردم و صدمه به اموال عمومی شدند. در حقیقت حصر یک اقدام امنیتی برای حفظ امنیت جامعه از آشوب‌طلبی سران فتنه بود و نه مجازات جرم‌های ارتکابی آنها. این گروه بر این باورند که رفع حصر باید منجر به محاکمه و نه آزادی این افراد شود و مسیر بعد از رفع حصر دادگاه خواهد بود.
در این میان روشنفکران و فعالین سیاسی اعم از اصلاح‌طلب و اصول‌گرا، طرح مطالبی چون رفع حصر را تنها بازی سیاسی می‌دانند که برای انحراف افکار عمومی از مشکلات اقتصادی است، آنها معتقدند که یک مقام اجرایی به‌جای پاسخ‌گویی درقبال وضع معیشتی، خبر مبهمی درباره حصر می‌دهد، با آن‌که می‌داند بازی سیاسی‌شان در مراجع تصمیم‌گیری ناکام بوده است تا حواس مردم از فساد هماهنگ پرت شود. آن هم مسوولی که دلارش این روزها آن‌قدر قد کشیده که دیگر نمی‌توان نام رکورد بر آن گذاشت؛ دلار پنج رقمی دیگر یک حادثه است و دولتی‌ها به جای رفع مشکلات و چاره‌اندیشی بازی سیاسی در پیش گرفته‌اند تا شاید حواس‌ها پرت شود اما دغدغه مردم این روزها اقتصاد است .
 در واقع با آگاهی مردم، حصر به کالای بی‌قیمتی تبدیل شد که دیگر اصلاح‌طلبان دیروز، اعتدالیون امروز نمی‌توانند در انتخابات آن را عرضه کنند و یا از آن برای انحراف 
افکار عمومی بهره ببرند. ای کاش دولت کمی هم به فکر رفع حصر اشتغال، رفاه و نقد بود! 

captcha
شماره‌های پیشین