520
دوشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۷
14

خبر

گزارش«صبح‌نو»ازدوبرنامه‌محصول‌شبکه‌چهار

«این.‌ج.‌ا»و«زاویه»راببینید

شبکه چهارسیما با توجه به ماموریت‌ها و اهدافش به تولید برنامه‌های مختلفی مبادرت می‌کند. ازمیان تولیدات این شبکه، دو برنامه «زاویه» و «این.‌ج.‌ا» برنامه‌هایی هستند که به طور ویژه‌ای با توجه به مباحث‌شان مخاطبان را به خود جذب کرده‌اند.

صبح نو

گزارش«صبح‌نو»ازدوبرنامه‌محصول‌شبکه‌چهار

«این.‌ج.‌ا»و«زاویه»راببینید

شبکه چهارسیما با توجه به ماموریت‌ها و اهدافش به تولید برنامه‌های مختلفی مبادرت می‌کند. ازمیان تولیدات این شبکه، دو برنامه «زاویه» و «این.‌ج.‌ا» برنامه‌هایی هستند که به طور ویژه‌ای با توجه به مباحث‌شان مخاطبان را به خود جذب کرده‌اند.

شبکه چهارسیما با توجه به تعریف نخبگانی که دارد، عمدتاً خط مشی خاصی دارد و برنامه‌هایش هم پیرو همین موضوع تولید می‌شوند. برنامه‌هایی که با مخاطب فرهیخته موضوعات مهم و عمیقی را مطرح می‌کنند. این شبکه در زمان مدیریت جدیدش انرژی بیشتری پیدا کرده و در ماه‌های اخیر تاحدودی رو به جلو حرکت کرده است.

تضارب‌آرادر«زاویه»
تغییر نگرش و تحول در علوم انسانی و حرکت به سوی دیدگاهی پویا مبتنی بر علم و دین مستلزم آن است که بتوانیم نظریات مختلف را بررسی کرده و به بحث و مناظره بگذاریم. تهیه و پخش برنامه‌هایی با حضور اندیشمندان و صاحب‌نظران در فضایی مباحثه‌ای و علمی به‌طوری‌که موافق و مخالف امکان طرح دیدگاه‌های خود را داشته باشند می‌تواند زمینه‌ساز بروز و ظهور نگاهی نوین در علوم انسانی و تحول اساسی در این علوم باشد. اساساً تضارب آرا و بررسی نگرش‌ها و نظرات مختلف نهایتاً منجر به بروز ایده‌های منسجم، محتوایی و البته کاربردی در سطح جامعه خواهد شد. برای تحقق این مساله لازم است صاحب نظران و اساتید دانشگاه، حوزه و مراکز علمی پژوهشی با یکدیگر تعاملی چندجانبه داشته باشند تا بیش از پیش شاهد تحقق یک جامعه علمی پویا باشیم. طرح نظریات و تحلیل دیدگاه‌های جدید در رشته‌های مختلف علوم انسانی، مداقه در نظریات اندیشمندان کشور و تحلیل این نظریات با نگرش سایر متفکران و فیلسوفان در کشور است که زمینه‌ساز یک جریان زنده در علوم انسانی خواهد شد.
آقای علی خواجه، تهیه‌کننده سری جدید «زاویه» در گفت‌وگو با روابط عمومی شبکه چهار سیما گفت: سری جدید برنامه «زاویه» به سردبیری محمدجواد قنبری و با اجرای علیرضا سمیعی با تغییرات کلی در ساختار، گرافیک و دکور برنامه
 کار خود را با موضوعات جدید در حوزه علوم انسانی آغاز کرده است. خواجه گفت: بررسی علوم عقلی در حوزه‌های علمیه، زن و سکولاریسم در ایران، بررسی تعلق ملی، علوم انسانی و مسائل ایران، دکتر شریعتی، بررسی سازمان سمت از جمله موضوعاتی است که در سری جدید «زاویه» به آن‌ها پرداخته می‌شود. تهیه کننده سری جدید مجله علوم انسانی به بخش‌های برنامه اشاره کرد و افزود: اخبار هفتگی حوزه علوم انسانی، گزارشی از رخدادهای مهم این حوزه، اخبار مطبوعات و دانشگاه‌ها از جمله بخش‌هایی است که در کنار بخش اصلی که مناظره مهمانان می‌باشد به این برنامه اضافه شده است. «زاویه» کاری است از گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما که به صورت هفتگی چهارشنبه‌ها ساعت‌21 به‌صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

به‌لایه‌اجتماعی‌مسائل‌می‌پردازیم
«این.ج.ا» عنوان برنامه جدید گروه اجتماعی شبکه چهار سیما است. «این.ج.ا» به تهیه‌کنندگی آقای مصطفی پورمحمدی و با اجرای آقای محمد لسانی به بررسی الگوی کشورداری در جمهوری اسلامی ایران می‌پردازد. «آنجا» نام یکی از بخش‌های برنامه است که در قالب نریشن، تصویر در خصوص موضوع مورد بحث مقایسه‌ای بین ایران و کشور کره‌جنوبی دارد. «این.ج.ا» را از این هفته جمعه‌ها ساعت 17:30 از شبکه دانایی و خردورزی تماشا کنید.
آقای «مصطفی غفاری» سردبیر برنامه «این.‌ج.‌ا» درباره شکل گیری این برنامه به «صبح‌نو» گفت: درموضوع پیشرفت کشور در حوزه‌های مختلف مشغول به کار بودیم. به نظرمان رسید مسائلی که در حوزه حکمرانی و کشورداری وجود دارد، می‌تواند سوژه مناسبی برای گفت‌وگو بین نخبگان کشور باشد. این مسائل یک طرفش حاکمیت و طرف دیگرش مردم و جامعه هستند. به نظرمان رسید که اگر درباره مسائل ملی صحبت بیشتری بشود، امید و پیشرفت را به همراه خواهد داشت.
غفاری با قبول گستردگی موضوعات مورد نظر دراین برنامه، بیان کرد: دلیل گستردگی موضوعات برنامه این است که مسائل کشور محدود نیستند. موضوعات مورد نظر ممکن است سیاسی، اقتصادی، اجتماعی یا فرهنگی باشند. برای کنترل مباحث سعی کرده‌ایم که بیش از حد به حیطه آن موضوع خاص نزدیک نشویم. به مصادیق فقط در حدی نزدیک می‌شویم که مخاطب مساله را درک کند. اگر مهمانی در حوزه اقتصاد دعوت کنیم که صلاحیت پردازش موضوع در سطح کلان را داشته باشد، همین به معنای پرداخت درست در برنامه است. ما سعی کرده‌ایم موضوعاتی برایمان اولویت داشته باشد که جنبه اجتماعی بیشتری دارند. طبیعتاً این موضوعات برای مردم اهمیت بیشتری دارند.
سردبیر«این‌ج‌ا» درباره اتاق فکر و مجری برنامه گفت: همان‌طور که قبلاً گفته شد موضوعات مطرح شده در برنامه متنوع هستند. لازمه پرداخت به مباحث متعدد اتاق فکری منعطف و درعین حال منسجم است که بتواند تولید ایده و گزاره کند. وقتی مباحث مهم و مورد نظر مخاطبان باشد، سختی خودش را هم دارد. اکثر برنامه‌ها صرفاً درموضوعی خاص ورود می‌کنند. طبیعتاً در چنین شرایطی کار ساده‌تر است. مجری در طول هفته و با توجه به سوژه برنامه توسط اتاق فکر خوراک می‌گیرند و به روز می‌شوند.
مصطفی غفاری با اشاره به گستره مخاطبان برنامه افزود: هدف‌گذاری برنامه این است که تا جایی که می‌شود سد مخاطب محدود و خاص را بشکنیم. به‌طور عادی ذات این موضوعات نخبگانی است و عمدتاً مساله فرهیختگان است. ما سعی کرده‌ایم مباحثی را سوژه کنیم که مخاطبان بیشتری را در بربگیرد. این کار را از طریق دو اقدام عملی کرده‌ایم. کار اول این بود که سوژه‌های برنامه به‌جز نخبگان برای مردم عادی هم قابل ادراک باشد. کار دومی که کردیم توجه به نوع پردازش سوژه‌ها بود. این مسائل طوری پردازش می‌شوند که به ادبیات روزمره مردم نزدیک باشد. آیتم‌هایی دربرنامه داریم که مساله را بسیار عینی و ملموس بیان می‌کند.
سردبیر این.‌ج.‌ا با اشاره به نحوه انتخاب مهمانان برنامه گفت: برنامه‌ای مثل زاویه به لایه‌های اندیشه‌ای و نظری ورود می‌کنند. ما درلایه اجتماعی عمل می‌کنیم و مهمانان مختلفی را انتخاب می‌کنیم که صرفاً محدود به حوزه نظری سوژه نباشند. برای مثال دوستانی که درموضوع رسانه دعوت کردیم کسانی بودند که خودشان در حوزه اجرایی‌اند یا قبل‌تر کارشناسانی مثل دکتر توکلی خودشان با سوابق اجرایی بودند.
غفاری درباره دعوت از «سپنتانیکنام» به این برنامه افزود: دودلیل باعث دعوت ما از آقای نیکنام شد. اول اینکه‌شأن و موضوع برنامه اقتضا می‌کرد چون ما درباره جمهوری اسلامی صحبت می‌کنیم. درهفته گذشته یکی از مهم‌ترین اخبار مربوط به نظام سیاسی موضوع آقای نیکنام بود. دومین وجه دعوت از ایشان موضوع هفته گذشته «این.‌ج.‌ا» بود؛ یعنی موضوع خبرخوب. بررسی کردیم که آیا به عنوان یک خبر خوب، به اندازه کافی به این اتفاق در رسانه‌ها توجه شده است؟ سپنتا نیکنام هم از این موضوع استقبال کردند و به برنامه آمدند.

captcha
شماره‌های پیشین