520
دوشنبه، ۰۸ مرداد ۱۳۹۷
11
«صبح‌نو» گزارش می‌دهد

الکامپ ؛ کم‌ رونق‌تر از سال قبل

روز دوم بیست‌و‌چهارمین نمایشگاه الکامپ در حالی برگزار شد که شاهد رونق کمتر این نمایشگاه نسبت به سال‌های گذشته بودیم. نوسانات ارز ظاهراً یکی از دلایل این مسأله است که مورد انتقاد شرکت‌کنندگان این نمایشگاه نیز بود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

شرکت زیرساخت کم کاری می‌کند

صبح نو

دبیر شورای عالی فضای مجازی:

شرکت زیرساخت کم کاری می‌کند

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفت: آخرین مهلتی که به فعالیت بدون فیلتر نسخه‌های فارسی تلگرام از جمله هاتگرام و تلگرام طلایی داده‌ایم ۱۵ شهریورماه است. به گزارش مهر، ابوالحسن فیروزآبادی دیروز در جریان بازدید از نمایشگاه الکامپ ۲۴ در پاسخ به سوالی مبنی بر حمایت صورت گرفته از فعالیت نسخه‌های فارسی تلگرام در کشور گفت: در حقیقت ما از ابتدا در سیاست‌های خروج از انحصار تلگرام دوران گذاری را برای فعالیت نسخه‌های فارسی این شبکه در کشور قائل شدیم و پذیرفتیم که شبکه‌های هاتگرام و تلگرام طلایی بدون فیلتر چندماهی در کشور فعال باشند. وی افزود: اما آخرین مهلتی که به این‌ها داده‌ایم، ۱۵ شهریورماه است و این شبکه‌ها باید تا این تاریخ به پیام‌رسان 100درصد بومی تبدیل شوند. دبیر شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در زمینه مصوبه حمایت از پیام رسان‌های بومی و خروج از انحصار تلگرام تکالیفی برای برخی وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها تعیین شده بود، گفت: تقریباً تمامی دستگاه‌ها همکاری خوبی با مرکز ملی فضای مجازی برای اجرای این مصوبه داشته‌اند. وی تاکید کرد: موضوع کمک وزارت ارتباطات به فعالیت فیلترشکن‌ها را قبول نداریم و چنین چیزی وجود ندارد. بحث این است که ممانعت از فعالیت فیلترشکن‌ها در کشور توسط شرکت ارتباطات زیرساخت باید برای ایمن سازی و مصون سازی شبکه مخابراتی کشور با دقت بیشتری انجام پذیرد. وی گفت: این اواخر در وظیفه شرکت زیرساخت در ایمن‌سازی شبکه‌های مخابراتی نقص‌هایی دیده می‌شود که امیدواریم وزارت ارتباطات مانند گذشته در این زمینه اقداماتی صورت دهد و به شرایط قبل از یک ماه اخیر بازگردد و به همان میزانی که جلوی فیلترشکن‌ها را می‌گرفت، هم‌اکنون نیز همین اقدام را انجام دهد.
دبیر شورای عالی فضای مجازی درباره قانونی شدن ارز دیجیتال نیز گفت: هنوز تصمیم‌گیری برای اینکه کدام یک از ارزهای دیجیتال در کشور قانونی شود گرفته نشده اما مقرر شد کمیسیون اجتماعی دولت کارگروهی را در این زمینه تشکیل داده و برای بحث راه‌اندازی صرافی‌های مجازی، صرافی پول‌های مجازی، داده کاوی پول‌های مجازی و اینکه چه پول‌هایی در کشور مجاز خواهند بود تصمیم‌گیری کنند. در همین حال قرار است برای مبادلات اقتصادی بین کشورهای دوست که با آن‌ها معاملات زیادی داریم یک رمز ارز ملی و مشترک طراحی کنیم که به این موضوع در جلسه آتی شورای عالی فضای مجازی می‌پردازیم.
 
رمضانعلی سبحانی‌فر: نگفتم تلگرام 
رفع فیلتر می‌شود
رییس کمیته ارتباطات مجلس با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۰‌میلیون کاربر فعال عضو پیام‌رسان‌های بومی هستند، گفت: من نگفتم که تلگرام رفع فیلتر می‌شود. رمضانعلی سبحانی‌فر در گفت‌وگو با مهر، در مورد اظهاراتش برای احتمال رفع فیلتر تلگرام گفت: من نگفتم که تلگرام رفع فیلتر می‌شود. وی توضیح داد: در پاسخ به سؤال خبرنگار که پرسیده بود آقای دکتر فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی گفته است که تلگرام رفع فیلتر می‌شود، بنده تاکید کردم که بعید می دانم منظور آقای فیروزآبادی این بوده باشد. 
سبحانی‌فر افزود: به نظر می‌آید آنچه که مد نظر صحبت‌های ایشان مربوط به تقویت پیام‌رسان‌های داخلی و قابلیت رقابت آن‌ها با شبکه خارجی تلگرام بوده است. وی گفت: با توجه به اینکه شبکه‌های اجتماعی داخلی در حال تقویت است، احتمال اینکه در آینده شبکه تلگرام از انحصار دربیاید زیاد است. چرا که در این صورت اکثر کاربران با توجه به سرویس‌ها و خدمات شبکه‌های داخلی، به این شبکه روی خواهند آورد و قاعدتاً تلگرام از انحصار در می‌آید. مانند شبکه وایبر که همه از آن کوچ کردند، ضرورتی بر فیلتر و غیر فیلتر تلگرام نیز وجود نخواهد داشت. رییس کمیته ارتباطات مجلس افزود: هم‌اکنون پیام‌رسان‌های بومی به خوبی مورد حمایت واقع شده‌اند و به نظر می‌رسد بستر حمایتی برای آن‌ها فراهم شده است. وی گفت: هم اکنون عضویت ۲۵میلیون کاربر در پیام‌رسان‌های بومی ثبت شده و حدود ۱۰‌میلیون کاربر فعال در این پیام‌رسان‌ها هستند. پیش‌بینی می‌شود که در آینده نیز این روند بهتر هم
 خواهد شد.
 
ارسال ایمیل‌های رمزگذاری شده ساده‌تر می‌شود
پروتون میل ارائه‌دهنده خدمات تبادل ایمیل‌های رمزگذاری شده قصد دارد با پشتیبانی از استاندارد رمزگذاری پی‌جی‌پی، ارسال و دریافت ایمیل‌های امن را ساده‌تر کند. به گزارش وی‌تری، این روزها همه در مورد میزان امنیت ایمیل‌های خود نگران هستند و تلاش می‌کنند با ارسال ایمیل‌های رمزگذاری شده جلوی نقض حریم شخصی‌شان را بگیرند. در‌عین‌حال دشواری‌های فنی مربوط به ارسال و دریافت ایمیل‌های رمزگذاری شده باعث می‌شود تا همه مردم و به‌خصوص کاربران عادی نتوانند از چنین خدماتی استفاده کنند. ProtonMail که یکی از مشهورترین سایت‌های تبادل ایمیل‌های رمزگذاری شده است، با پشتیبانی کامل از استاندارد رمزگذاری PGP در تلاش است بر این مشکلات غلبه کند.

captcha
شماره‌های پیشین