519
یکشنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۷
8

خبر

«صبح نو» از پیدا و پنهان پرونده جنجالی اردوگاه شهید باهنر گزارش می‌دهد

اکازیون؛ 190 هکتار منظریه آماده واگذاری

اردوگاه شهید باهنر تهران یکی از مهم‌ترین املاک وزارت آموزش و پرورش است که سالانه پذیرایی از 15 هزار دانش‌آموز را دارد که در قرارداد اجاره به شرط تملک مقرر شده. این موضوع که با نامه وزیر اسبق آموزش و پرورش به رییس جمهوری علنی شد، واکنش‌های زیادی را از سوی مسوولین وقت وزارتخانه مواجه شد. اگرچه وزارت آموزش و پرورش تأکید می‌کند که این ملک صرفاً در قید ضمانت است اما گمانه‌زنی‌ها خبر از واگذاری بخشی از این ملک در آینده نزدیک می‌دهد.

صبح نو

«صبح نو» از پیدا و پنهان پرونده جنجالی اردوگاه شهید باهنر گزارش می‌دهد

اکازیون؛ 190 هکتار منظریه آماده واگذاری

اردوگاه شهید باهنر تهران یکی از مهم‌ترین املاک وزارت آموزش و پرورش است که سالانه پذیرایی از 15 هزار دانش‌آموز را دارد که در قرارداد اجاره به شرط تملک مقرر شده. این موضوع که با نامه وزیر اسبق آموزش و پرورش به رییس جمهوری علنی شد، واکنش‌های زیادی را از سوی مسوولین وقت وزارتخانه مواجه شد. اگرچه وزارت آموزش و پرورش تأکید می‌کند که این ملک صرفاً در قید ضمانت است اما گمانه‌زنی‌ها خبر از واگذاری بخشی از این ملک در آینده نزدیک می‌دهد.

در چند روز اخیر،  خبر فروش یکی از املاک وزارت آموزش و پرورش در فضای مجازی به یکی از موضوعات داغ تبدیل شده بود. خبری که سبب گمانه‌زنی‌های فراوانی درباره نحوه اداره این وزارتخانه و وضعیت بحرانی آن از سوی افراد مختلف شد.
آموزش و پرورش در سال 95 اقدام به فروش اردوگاه شهید باهنر به یک سوم قیمت در قالب اجاره به شرط تملیک کرده است تا برای پرداخت پاداش پایان خدمت فرهنگیان بازنشسته، 4 هزار میلیارد تومان وام دریافت کند.
آقای حمیدرضا حاجی بابایی، رییس فراکسیون آموزش و پرورش بود که در نامه‌ای از رییس جمهوری خواستار پیگیری شرایط این فروش شد. نامه 
منتشر شده دومین نامه‌ای بود که در یک ماه اخیر از سوی حاجی‌بابایی به رییس جمهوری داده می‌شد که انعکاس وسیعی در رسانه‌ها به همراه داشت.
حاجی‌بابایی ضمن منتشر کردن این نامه اعلام کرد که اردوگاه شهید باهنر به یک شرکت خصوصی به نام واسط مالی سوم شهریورماه واگذار شده و از رییس جمهوری خواست که با قید فوریت دستگاه‌های نظارتی نسبت به بررسی موضوع اقدام و گزارش آن را به فرهنگیان و نمایندگان مجلس ارائه کنند.
حاجی بابایی معتقد است با توجه به نقش حیاتی این اردوگاه آموزشی و فرهنگی در تعلیم وتربیت و بهره‌برداری مستمر از آن توسط دانش آموزان و فرهنگیان، این اقدام آموزش وپرورش موجب جریحه‌دار شدن احساسات خانواده بزرگ فرهنگیان کشور می‌شود و تبعات گسترده‌ای را به دنبال خواهد داشت.
حاجی بابایی در گفت‌و‌گویی گفته است: «افرادی که ادعای دفاع از معلم را دارند که سیاسی هم هستند؛ عنوان می‌کنند فروش اردوگاه شهید باهنر برای مطالبات فرهنگیان بوده است که این دفاع بسیار بدی است چرا باید برای پاداش پایان خدمت کارکنان بعضی از وزارتخانه‌ها که یک میلیارد و 200 میلیون تومان است از پول دولت داده شود اما برای پرداخت پاداش 60 میلیونی فرهنگیان اردوگاه و حیثیت آموزش و پرورش را به حراج بگذارند و این عذر بدتر از گناه است.»
وزارت آموزش پرورش یک نهاد حاکمیتی است می‌بایست هزینه‌های خود را از دولت وقت مطالبه کند. این وزارتخانه با وجود تمام مشکلات مالی‌اش در طی چند سال اخیر نباید دست به فروش املاک مازاد خود بزند. اگرچه همه می‌دانیم که این وزارتخانه در چند سال اخیر با مشکلاتی نظیر 
عدم پرداخت معوقات فرهنگیان روبه‌رو بوده و حتی شیر مدارس را که سال‌ها بود به دانش‌آموزان 
داده می‌شد هم به دلیل عدم تخصیص بودجه حذف کرده بود.
حاجی بابایی، وزیر اسبق وزارت آموزش و پرورش در پاسخ به این سؤال که چگونه دانشکده‌های فنی در زمان مدیریت شما بر این وزارتخانه به وزارت علوم واگذار شده است می‌گوید: «دانشکده‌های فنی اصلاً وظیفه آموزش و پرورش نبوده است و یک کار اضافی بود زیرا آن زمان اجازه حضور هنرستانی‌ها در دانشگاه نبود و امکان تحصیل آنها در دانشکده‌های فنی فراهم شد اما اکنون که 40 درصد از صندلی دانشگاه‌ها خالی است و امکان تحصیل هنرستانی‌ها در دانشگاه‌ها وجود دارد چه نیازی به آموزشکده‌هاست؛ در آن زمان واگذاری ساختمان آموزشکده‌ها بر اساس مصوبه مجلس انجام شد ضمن اینکه ساختمان آموزشکده‌ها را به وزارت علوم دادند، نه اینکه بفروشند.»
حاجی‌بابایی رییس فراکسیون فرهنگیان مجلس، مدتی پیش در گفت‌وگویی اظهار کرد: «همه می‌دانند تا چیزی را مستند نداشته باشم، بیان نمی‌کنم، و در این خصوص وزارت آموزش و پرورش باید به طور رسمی تأیید یا تکذیب کند و البته
در صورتی که تکذیب کند، مستندات این موضوع منتشر خواهد شد؛ با وجود اینکه خیلی از مطالب را می‌دانم داوری نکردم و طی نامه به رییس جمهوری از ایشان خواستم که داوری کند زیرا اردوگاه شهید باهنر، حیثیت و آبروی آموزش و پرورش است.»
در همین راستا آقای  علی الهیار ترکمن، معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح نو» گفت: « متأسفانه جامعه آماده پذیرش هرگونه شایعه‌ای است و این اتفاق در مورد اردوگاه شهید باهنر رخ داده است.
ای کاش رسانه‌ها قبل از گمانه‌زنی‌ها و اظهارنظرهای مختلف مصوبه هشت اسفندماه 95 دولت را مطالعه می‌کردند.»
الهیار ترکمن می‌گوید: دولت برای تأمین نیازهای مالی خود مجبور است از شیوه‌های تأمین مالی مختلف استفاده کند. بخشی از منابع از محل فروش نفت و مالیات و صادرات و ... تأمین می‌شود و بخش دیگر آن از طریق شیوه‌های مختلف تأمین مالی مانند اوراق مشارکت و اوراق صکوک به دست می‌آید که بسیار هم رایج و مرسوم است. در سال‌های گذشته نیز دولت چنین اقداماتی انجام داده است و از طریق فروش اوراق قرضه  و اوراق مشارک منابع مالی خود را تأمین کرده است. از این قبیل اقدامات به صورت ویژه برای تأمین نیازهای مالی در حوزه راه و ساخت جاده‌ها نیز استفاده 
کرده است.

همچنان تقصیر دولت قبل است
الهیار ترکمن گفت: « در سال 95 با توجه به بحران‌های مالی که از دولت‌های نهم و دهم همراه وزارت آموزش و پروزش بود، این وزار‌تخانه نتوانسته بود که پاداش حقوق بازنشستگان  را به صورت کامل پرداخت کند و این مسأله با یک تأخیر بیش از حدی همراه بوده است و فرهنگیان بازنشسته را با مشکلات عدیده‌ای مواجه کرده بود. در آن زمان برای حل مشکل بازنشسته‌های آموزش و پرورش و بازنشسته‌های وزارت علوم از این شیوه تأمین مالی در قالب اوراق و عقود استفاده شود.»
مصوبه‌ای داده شده که طبق آن قرار شد این اوراق در سازمان بورس که وابسته به وزارت اقتصاد و دارایی است منتشر شود و منابعی با ضمانت سازمان 
برنامه و بودجه در اختیار وزرات آموزش و پرورش قرار بگیرد که بتواند معوقات بازنشستگان و دیگر کسری‌های خود را جبران کند و با بازپرداخت این اوراق توسط سازمان برنامه و بودجه، اردوگاه باهنر که در حالت اجاره به شرط تملیک قرار دارد به وزارت آموزش و پرورش برگردد. 

اجازه به شرط تملیک
الهیار ترکمن می‌گوید: طبق قوانین اجاره به شرط تملیک می‌بایست که وثیقه ملکی بگذاریم و قانون توسعه ابزارهای نوین مالی و قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر نیز دو قانونی هستند که به طور شفاف در قوانین آمده‌اند و بر این تأکید داشتند. شیوه‌های تأمین مالی و نحوه وثیقه‌گذاری نیز به طور شفاف ذکر شده است. آموزش و پرورش هنگامی که قصد استفاده از اوراق صکوک را داشت، می‌بایست یک ملک را به عنوان وثیقه در گرو بانک می‌گذاشت. به دلیل اینکه مبلغ دریافتی خیلی بالا بود آموزش و پرورش وقت نمی‌توانست چند ملک را به عنوان وثیغه معرفی کند به همین دلیل تصمیم بر این شد، سند اردوگاه باهنر را به عنوان وثیقه گرو بگذارد و پول را دریافت کند تا بتواند نیازهای مالی خود را برطرف کند.

مجاز به فروش نیستیم
الهیار ترکمن گفت: من صراحتاً اعلام می‌کنم درباره اردوگاه باهنر هیچ‌گونه فروشی صورت نگرفته است. وزارت آموزش و پرورش مجاز نیست که یک  ملک دولتی را بفروشد و این کار، پیگیری‌های دیگری را می‌طلبد. سند این ملک صرفاً به عنوان وثیقه 
گرو گذاشته شده است و این پول می‌بایست ظرف چهار سال بازپرداخت شود و بعد از آن سند به آموزش و پرورش بازمی‌گردد. خوشبختانه سازمان برنامه و بودجه، مرحله به مرحله بازپرداخت این صکوک را انجام داده است و تاکنون تأخیری در آن نداشته است. ما در وزارت آموزش این موضوع را به عنوان یک مسأله اصلی رصد می‌کنیم و سازمان برنامه و بودجه نیز در تلاش است که این بازپرداخت‌ها تا آخرین قسط به صورت کامل و به موقع پرداخت شود.

نوع پرداخت رسانه‌ها
الهیار ترکمن در ادامه صحبت‌هایش می‌گوید: بعضی رسانه‌ها این موضوع را سهواً یا عمداً، با تبصره فروش املاک مازاد اشتباه گرفته‌اند و ادعا می‌کنند که 
آموزش و پرورش  اردوگاه باهنر را به عنوان ملک مازاد معرفی کرده و فروخته است و از آن طریق نیازهای مربوط به پاداش بازنشستگان را پرداخت کرده است. اما من به شدت این موضوع را تکذیب می‌کنم. اردوگاه باهنر به هیچ‌وجه فروش نرفته و صرفاً به عنوان وثیقه‌ای برای یکی از روش‌های تأمین مالی استفاده شده است. قطعاً با پیگیری‌های آموزش و پرورش و سازمان برنامه و بودجه، اردوگاه باهنر را به این وزارتخانه بازمی‌گردانیم.

اردوگاه باهنر نوستالوژی فرهنگیان تهرانی
اردوگاه شهید باهنر به وسعت حدوداً 190 هکتار در منطقه منظریه تهران قرار دارد که به نوعی با ارزش‌ترین دارایی آموزش و پرورش و همچنین از آن به عنوان آبروی این وزارتخانه نام می‌برند.  بخش زیادی از اردوگاه شهید باهنر را فضای سبز تشکیل می‌دهد و کمترین بخش آن بنا و ساختمان است. با این وجود حدود هزار تخت برای اسکان دانش آموزان در فصلی که امکان بیرون چادر زدن نیست، دارد. ظرفیت اردویی چادر زدن هم برای پنج تا ۱۰ هزار دانش آموز وجود دارد. این مکان تنها جایی است که قریب به یک میلیون دانش آموز تهرانی می‌توانند اردوهای یک روزه در آن داشته باشند.  خانم زهرا صدراعظم نوری، عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفت‌وگو با «صبح‌نو» اظهار کرد: این اردوگاه از نظر ارزش اکولوژیک در سطح منطقه ارزش بسیار بالایی دارد و شورای شهر نیز در تلاش است از این محل ارزشمند صیانت کند. چون این ملک در اختیار آموزش و پرورش است از آن به خوبی نگهداری شده است و سال‌هاست در آن فعالیت‌های دانش‌آموزی انجام می‌گیرد.
وزارت آموزش و پرورش در یک مقطعی دچار مشکل شده بود که توان پرداخت موقعات فرهنگیان را نداشت و چون این رقم قابل توجهی بود در ازای دریافت وام به عنوان ضمانت گرو گذاشته شده است. و این موضوع هم مسأله‌ای نیست که باعث از بین بردن اردوگاه شود.

اجازه ساخت و ساز نمی‌دهیم
رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر تهران می‌گوید: شورای شهر به دلیل توجهی که نسبت به این نوع فضاها و درختان دارد و اهمیت زیست‌محیطی این اردوگاه، به موضوع ورود کرده و تذکری را داد  و ضمن آن از سازمان بوستان‌ها خواسته شد که برای این محل شناسنامه‌ای تهیه کند و درختان آنجا را پلاک‌کوبی بکند. گرو گذاشتن سند این ملک صرفاً یک تضمین است که در صورتی که وزارت آموزش و پرورش نتواند این اقساط را پرداخت کند بخشی از آن واگذار خواهد شد. ولی این وزارتخانه در بودجه سنواتی خود، رقم‌هایی را پیش‌بینی کرده که بتواند این اقساط را پرداخت کند. این اردوگاه برای آموزش و پرورش بسیار مهم است و به هویت فرهنگیان گره خورده‌است و از این مسأله نباید ساده گذاشت. هرگز اجازه نمی‌دهیم این اردوگاه به محلی برای ساخت پروژه‌های تجاری و مسکونی و ... تبدیل شود و تا الان که 40 سال از انقلاب می‌گذرد این اردوگاه مانند گذشته مانده است. ما نظیر این اردوگاه را نه تنها در تهران بلکه در مناطق شمالی ایران نیز داریم و تا وقتی که در اختیار وزارت آموزش و پرورش است این مکان‌ها برای فرهنگیان و دانش‌آموزان حفظ می‌شود.

حقوقدان‌ها چه می‌گویند
 آقای محمدحسین ساکت، قاضی سابق دیوان عالی کشور و وکیل دادگستری در گفت‌وگو با خبرنگار «صبح‌نو» می‌گوید: « در قوانین اجاره به شرط تملیک، بعد از اتمام اقساط  سند به نام خریدار می‌شود. در واقع خریدار ملک را به شرطی خریداری می‌کند که پس از اتمام اقساط، سند واگذار می‌شود.» حال باید دید آیا همه اقساط را با سودش پرداخت خواهد شد  و یا این اردوگاه و یا بخشی از اردوگاه به  فروش می‌رسد و مانند بسیار از نقاط دیگر شهر تبدیل به برج‌های بلند و مال‌های فراوان 
می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین