519
یکشنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۷
4
مذاکرات آمریکا و کره‌شمالی پیچیده‌تر شد

شرط پیونگ‌یانگ برای واشنگتن 

آمریکا برای مقابله با محور مقاومت عنوان کرد

رویای «ناتوی عربی»

دولت آمریکا درصدد احیای طرحی موسوم به «ناتوی عربی» برای مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه است. طرحی که کاخ سفید از چند ماه پیش بر سر تشکیل ائتلاف با متحدانش (ریاض و ابوظبی) با آنها در حال همکاری است.

صبح نو

آمریکا برای مقابله با محور مقاومت عنوان کرد

رویای «ناتوی عربی»

دولت آمریکا درصدد احیای طرحی موسوم به «ناتوی عربی» برای مقابله با فعالیت‌های ایران در منطقه است. طرحی که کاخ سفید از چند ماه پیش بر سر تشکیل ائتلاف با متحدانش (ریاض و ابوظبی) با آنها در حال همکاری است.


رسانه‌های غربی دیروز گزارش دادند کاخ سفید در حال پیشبرد بی‌سروصدای موضوعی است که هدف آن احیای طرحی برای ایجاد یک ائتلاف سیاسی، امنیتی میان 6 عضو شورای همکاری خلیج فارس (عربستان، کویت، امارات، بحرین، قطر، عمان) به همراهی مصر و اردن است. 
به نوشته خبرگزاری رویترز، یکی از اهداف این طرح که در میان مقام‌های کاخ سفید و کشورهای عربی به «تشکیل ناتوی عربی» معروف شده، مقابله با فعالیت‌های ایران درمنطقه است.
دولت ترامپ امیدوار است در نشستی که قراراست ۱۲ تا ۱۳ اکتبر (۲۰ تا ۲۱ مهرماه) در واشنگتن برگزار شود رایزنی‌های بیشتری درباره تشکیل این ائتلاف انجام شود. نام ائتلاف موقتاً ائتلاف راهبردی خاورمیانه (MESA) نامیده شده است.
کاخ سفید در واکنش به گزارش رویترز تأیید کرده که از چند ماه پیش بر سر تشکیل ائتلاف با متحدانش در منطقه با آنها در حال همکاری است و کشورهای عربی هم از رایزنی‌هایی در این‌باره خبر دادند.
یک سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت:‌ MESA در نقش دژی در برابر تجاوزها، تروریسم و افراط‌گرایی‌ ایران خواهد بود و ثبات را به خاورمیانه بازخواهد گرداند.
سال گذشته دونالد ترامپ در سفر به ریاض به مقام‌های عربستانی پیشنهاد بسته‌ای برای همکاری‌های امنیتی را مطرح کرد اما طرح تشکیل این ائتلاف در آن زمان به جایی نرسید.
«دونالد ترامپ» در جریان سفر به عربستان سعودی، قرار بود تشکیل «ناتوی عربی- سنی- اسلامی» را اعلام کند. در این نشست رهبران و سران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج‌فارس، «عبدالله دوم» پادشاه اردن، «محمد ششم» پادشاه مراکش، «عبدالعزیز بوتفلیقه» رییس‌جمهوری الجزایر، «الباجی قائد السبسی» رییس‌جمهوری تونس، «عبدالفتاح السیسی» رییس‌جمهوری مصر و «حیدر العبادی» نخست‌وزیر عراق جزو مدعوین این نشست بودند.
 در این نشست عنوان شد که این پیمان نظامی از همراهی و حمایت اطلاعاتی و امنیتی اسرائیل و آمریکا نیز برخوردار خواهد بود و هدف از این پیمان نظامی، ایجاد همبستگی بین کشورهای عربی و سنی مذهب در برابر ایران و جلوگیری از نفوذ آن در منطقه اعلام شد.

تاکید رژیم صهیونیستی بر شکل‌گیری ناتوی عربی
البته رژیم صهیونیستی هم اخیراً برای رویارویی بیشتر با محور مقاومت در منطقه از ایجاد چنین طرحی سخن به میان آورده بود. «آویگدور لیبرمن»  وزیر جنگ رژیم صهیونیستی از کشورهای «میانه‌رو» عربی خواسته بود تا ائتلافی دفاعی مانند ناتو برای مقابله مشترک با ایران تشکیل دهند. به عقیده وی کشورهای عربی دریافته‌اند که خطر واقعی از جانب ایران متوجه آنهاست. این در حالی است که پیشتر گزارش‌هایی درباره همکاری احتمالی رژیم صهیونیستی و برخی کشورهای عربی برای مقابله با ایران منتشر شده بودند.
وی همچنین پیشنهاد شکل‌گیری «ائتلافی ضدترور» با کشورهای عرب میانه‌رو را مطرح کرده بود و آن را راهی برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی برای حل مناقشه میان رژیم صهیونیستی و فلسطین دانست.

جدایی قطر و اردن از ائتلاف سعودی 
به گفته برخی تحلیلگران یکی از موانع پیش روی ایجاد اتحاد امنیتی و سیاسی ناتوی عربی می‌تواند تنش‌های یک سال گذشته بین قطر و دیگر کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس به‌ویژه عربستان و امارات متحده عربی باشد که در موضوع جنگ یمن موفق نشدند به یک صدایی مشترک دست یابند و حتی شاهد خروج مصر وا ردن از همراهی با ائتلاف سعودی در این جنگ چهارساله علیه مردم یمن هستیم.
حتی اردن با حمایت از حقوق مردم فلسطین و مخالفت با اجرای معامله قرن (اعلام شدن قدس به‌عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی) نگاه مثبتی به سیاست‌های عربی عبری آل‌سعود ندارد.
آمریکا در تلاش است تا با ایجاد سپر دفاعی ضد موشکی در منطقه و ارتقای عملکرد ارتش کشورهای عضو ائتلاف عربی راهی برای فروش تجهیزات و سلاح‌های نظامی خود پیدا کند تا مگر همچون قراردادهای بزرگ نظامی که یک سال پیش با ریاض بسته بود، به بهانه اتحاد امنیتی و ایجاد ثبات با دیگر کشورهای عربی منطقه هم ایجاد نماید.

راهبرد جدید آمریکا در منطقه
به‌نظر می‌رسد این سطح از همگرایی آشکار میان رژیم صهیونیستی و کشورهای سنی مخالف محور مقاومت همسو با سیاست دولت جدید آمریکا به ریاست دونالد ترامپ جمهوریخواه و حاکی از مذاکرات پشت‌پرده میان کاخ‌سفید و سران کشورهای خاورمیانه برای ایجاد پیمانی نظامی با هدف مقابله با ایران یا «ناتوی عربی» است.
به اعتقاد کارشناسان مسائل سیاسی دولت ترامپ خواهان اعطای نقش بیشتر به متحدان خود در مناطق بحرانی و به‌ویژه در منطقه غرب‌آسیاست. هدف چنین رویکردی کاهش نقش بین‌المللی آمریکا و تقلیل آن به فروش تسلیحات و ارائه لجستیک و اطلاعات نظامی و امنیتی به این کشورهاست. 
ترامپ بارها در کارزارهای انتخاباتی خود تاکید کرده که کشورهای دیگر و حتی اعضای ناتو باید در تأمین هزینه‌های امنیتی و دفاعی سهم بیشتری برعهده گیرند. چهل‌و‌پنجمین رییس‌جمهوری آمریکا در سخنان چندی پیش خود درجمع هوادارانش در ایالت فلوریدا نیز با حمایت مجدد از ایجاد مناطق امن در سوریه، گفت کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که «جز پول چیز دیگر ندارند» باید بهای ایجاد «مناطق امن» در سوریه را پرداخت کنند.
این‌گونه طرح‌ها و پروژه‌ها در حالی مطرح می‌شود که جمهوری اسلامی ایران همواره ادعاهای مقام‌های کشورهای غربی درباره حمایت از تروریسم را رد کرده است. دولت‌های عراق و سوریه بارها نقش ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی در منطقه را مورد تمجید قرار داده‌اند و کشورهای عربستان، امارات ورژیم صهیونیستی را عوامل مداخله‌گر در سیاست‌های داخلی خود معرفی کردند.
به گفته برخی تحلیلگران، دخالت‌های آمریکا در منطقه غرب آسیا، نتیجه‌ای غیر از گسترش شکاف‌‌ها میان ایران و کشورهای عربی تحت حمایت آمریکا نخواهد داشت.از سوی دیگر، گزارش‌های منتشر شده حاکی است آمریکا و متحدانش در منطقه از زمان آغاز ناآرامی‌ها در سوریه اصلی‌ترین حامیان شبه‌نظامیان افراطی و برخی از گروه‌های تروریستی فعال در این کشور بوده‌اند. آمریکایی‌ها و متحدانشان در منطقه به بهانه ایجاد ثبات در خاورمیانه به تنش‌ها دامن می‌زنند.

captcha
شماره‌های پیشین