519
یکشنبه، ۰۷ مرداد ۱۳۹۷
14

خبر

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با دبیر بخش عکس جشنواره هنر مقاومت

سعی کردیم تکراری نباشیم

هنر مقاومت عنوانی است که در کنار ابعادی که دارد، چند سال است که جشنواره‌ای با بخش‌های مختلف را به خود اختصاص داده و هر ساله میزبان هنرمندان گوناگونی می‌شود. این جشنواره قرار است امسال برای پنجمین دوره با تغییرات جدیدی برگزار شود، تغییراتی که علاوه بر نگاه و رویکرد آن در بخش‌هایی که به آن اضافه شده‌اند هم قابل مشاهده‌اند.

صبح نو

گفت‌و‌گوی «صبح‌نو» با دبیر بخش عکس جشنواره هنر مقاومت

سعی کردیم تکراری نباشیم

هنر مقاومت عنوانی است که در کنار ابعادی که دارد، چند سال است که جشنواره‌ای با بخش‌های مختلف را به خود اختصاص داده و هر ساله میزبان هنرمندان گوناگونی می‌شود. این جشنواره قرار است امسال برای پنجمین دوره با تغییرات جدیدی برگزار شود، تغییراتی که علاوه بر نگاه و رویکرد آن در بخش‌هایی که به آن اضافه شده‌اند هم قابل مشاهده‌اند.

بخش عکاسی یکی از این قسمت‌هاست که امسال بعد از مدتی غیبت در جشنواره حاضر شده و با موضوع «زن مسلمان ایرانی» به دبیری آقای حسن قائدی فراخوان خود را منتشر کرده است. قائدی که خود از عکاسان و هنرمندانی است که در دو دوره برگزیده این جشنواره شده، در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» ابتدا درباره رویکرد این جشنواره بیان کرد: جشنواره هر سال بخش‌های مختلفی دارد و بخش عکس هم در چند دوره بود اما بعد کنار گذاشته شد. امسال با تصمیم نهایی قرار شد که ما بازهم عکس را در جشنواره داشته باشیم به همین دلیل ما هم سعی کردیم تا موضوع را به گونه‌ای انتخاب کنیم که ذهن هنرمند تنها به یک فضا محدود نشود، اتفاقی که اسم جشنواره هم تا حدی باعث آن می‌شود.

پرداخت به زن ایرانی
او ادامه داد: در واقع از آن جایی که این جشنواره با عنوان مقاومت شناخته شده، اغلب آثار موجود در آن هم به مسائلی مثل مبارزه، اتفاقات جهادی، خانواده شهدا و این دست موارد برمی‌گشت. در این شرایط برای امسال ما این فضا را وسیع‌تر دیدیم و تلاش کردیم تا در عین گستردگی به صورت متمرکز و مشخص‌تر پیش برویم. 
عنوان زن ایرانی هم به این دلیل انتخاب شد، چرا که این موضوع را می‌توان در بخش‌های متعددی دید و خواهش ما هم این است که هنرمندان هم زن ایرانی را در فضاهای مختلف از سیاسی، فرهنگی، پزشکی گرفته تا اجتماعی و...ببینند، به همین دلیل امیدوار هستیم عکس‌هایی که دریافت می‌کنیم هم حاوی تنوع و گستردگی حضور زن‌ها در جامعه ایرانی باشیم.
در این دوره از جشنواره آقای مسعود نجابتی به عنوان دبیر این رویداد، جوان‌گرایی را از اهدافی خواند که از ابتدا در انتخاب دبیر بخش‌ها نیز لحاظ شده است، موضوعی که قائدی در پاسخ به پرداخت به آن به صورت جزیی‌تر در بخش‌های مختلف گفت: نکته عمده بحث جوان‌گرایی به ورود و شکل‌گیری نگاه و اندیشه جوان‌تر در جریان جشنواره برمی‌گردد، اتفاقی که با حضور دبیران تا حد زیادی رقم خورده و باعث شده تا مسوولان هر بخش با همان نگاه تازه‌تر تصمیم‌گیری کنند. 
انعکاس این نگاه در بخش‌ها علاوه بر دبیران به مواردی مثل نگاه هیأت داوران و عکس‌هایی که دریافت می‌کنیم هم برمی‌گردد. به همین دلیل بازهم از عکاسان تقاضا می‌کنیم که عکس‌هایشان نگاه جوان و سرزنده‌ای که وجود دارد را هم برسانند.

موضوعی متمرکز اما گسترده 
او در پاسخ به آن که انتخاب چنین موضوعی ممکن است برای هنرمند تا حدی محدودکننده باشد یا خیر بیان کرد: من تصور نمی‌کنم که انتخاب موضوع «زن ایرانی» دست هنرمند را ببندد، این عنوان مشخص و متمرکز است اما زیرمجموعه‌های خیلی متفاوتی دارد، همانطور که به آن اشاره شد، این موضوع و انعکاس آن به نگاه عکاس برمی‌گردد، هر کسی می‌تواند این حضور را به گونه‌ای تعبیر کند، به همین دلیل چنین موضوعی نمی‌تواند محدودکننده باشد، به‌خصوص آن که در فراخوان هم به زیرمجموعه‌های آن اشاره شده و این فرصتی است که باید دید چه نتیجه‌ای را در بردارد.
انتشار و انعکاس گسترده‌تر آثار جشنواره هنر مقاومت، موضوع دیگری بود که قائدی درباره آن می‌گوید: امسال قرار شده تا در همه بخش‌ها بر اساس تصمیم‌گیری‌های صورت گرفته و آسیب‌شناسی‌های انجام شده، آثار راه یافته به جشنواره تنها در گالری‌ها و برای عده‌ای خاص به نمایش درنیاید، چرا که همه مردم به این فضاها سر نمی‌زنند، به همین دلیل قرار است آثار منتخب تمام 10 رشته به صورتی در تیراژ زیاد تکثیر شود و در اختیار عموم مردم در شهرها و حتی روستاها و اماکن دوردست قرار بگیرد. اتفاقی که امیدوار هستیم اجرایی شود و شاهد نمایش آن در همه ایران باشیم.

خط فکری که تغییر کرد
او درباره میزان تأثیرگذاری این اقدامات هم بیان کرد: یکی از راه‌های تغییرات فرهنگی و آگاهی بخشی، الگوسازی است، الگوهایی که انعکاس آنها می‌تواند از طریق فضاهای هنری اتفاق بیفتد، به عنوان نمونه وقتی عکسی منتشر شود و به نقاط دورافتاده‌ای که مثل شهرها با رسانه‌ها در اتباط نیستند برود، یعنی الگوها و معیارهایی که در این جشنواره است به آ‌نها نیز منتقل شده است، اتفاقی که قطعأ تأثیرات خودش را می‌گذارد اما نباید فراموش کرد که این دست حرکات فرهنگی اغلب زمان می‌برند و لازمه آن حوصله و استمرار است، به همین دلیل اگر در دوره‌های بعدی هم این اتفاق رخ دهد و جشنواره‌های دیگر نیز به همین ترتیب عمل کنند، می‌توان انتظار داشت که چنین اقداماتی تأثیرات خودشان را 
داشته باشند.قائدی در پایان با اشاره به تغییری که می‌تواند در چنین جشنواره‌ای رخ دهد و آن را بهبود ببخشد، گفت: اسم این جشنواره به آن خط فکری مشخصی می‌دهد و چون ما شاید در مقطعی به آن به خوبی نپرداختیم، آثاری را دریافت کردیم که مقداری درگیر تکرار شده بودند، اتفاقی که امسال تلاش ما این بود تا شاهدش نباشیم و به آن خطی دهیم که از این تکرار دور شود. موضوع زن ایرانی هم از آن دست مواردی است که در چند وقت اخیر هجمه‌های زیادی به آن وارد شد و در این جشنواره به دنبال ارائه تصویر جهانشمول‌تری از چنین موضوعی هستیم.

captcha
شماره‌های پیشین