518
شنبه، ۰۶ مرداد ۱۳۹۷
5
توقف صدور نفت سعودی پس از حمله انصارالله به ناوچه‌های جنگی عربستان

تنگه‌باب‌المندب بسته شد

زمانی‌که رییس‌جمهوری ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی راه‌های زیادی برای جلوگیری از صادرات نفت دارد و بستن تنگه هرمز ساده‌ترین آن است، گمانه‌زنی‌ها درباره نفوذ ایران شدت گرفت تا جایی‌که بسیاری از تحلیلگران حمله موشکی انصارالله به دو ناو قدرتمند سعودی را به تهدید روحانی و همچنین سخنان اخیر سردار سلیمانی نسبت می‌دهند.

حمله پهپادی یمن به ابوظبی

خبر

صبح نو

توقف صدور نفت سعودی پس از حمله انصارالله به ناوچه‌های جنگی عربستان

تنگه‌باب‌المندب بسته شد

زمانی‌که رییس‌جمهوری ایران تاکید کرد که جمهوری اسلامی راه‌های زیادی برای جلوگیری از صادرات نفت دارد و بستن تنگه هرمز ساده‌ترین آن است، گمانه‌زنی‌ها درباره نفوذ ایران شدت گرفت تا جایی‌که بسیاری از تحلیلگران حمله موشکی انصارالله به دو ناو قدرتمند سعودی را به تهدید روحانی و همچنین سخنان اخیر سردار سلیمانی نسبت می‌دهند.

ناوچه الدمام در چنگ موشک‌های یمنی
چهارشنبه سوم مردادماه، رسانه‌های یمنی گزارش دادند که یگان موشکی ارتش و کمیته‌های مردمی ناوچه «الدمام» سعودی را در دریای سرخ با موشک هدف قرار دادند. نیروی دریایی یمن اعلام کرد که ظرف کمتر از 24‌ساعت دومین فروند کشتی نظامی ائتلاف سعودی را در سواحل غربی یمن هدف قرار داده است.
بنا‌بر گفته یک منبع یمنی، کادرکشتی نظامی عربستان سعودی بعد از اصابت «سلاح مناسب» نیروهای یمنی، کشته شده است.

انکار حقایق
نکته حائز اهمیت این است که سعودی‌ها منکر حمله انصار‌الله به ناوچه‌های سعودی در باب‌المندب شده و تنها مدعی شدند‌ یک نفتکش در نزدیکی سواحل یمن با استفاده از آرپی‌جی توسط افراد مسلح ناشناس مورد هدف قرار گرفت که در جریان آن به کارکنان این نفتکش آسیبی وارد نشد و در‌حال‌حاضر نفتکش مذکور به مسیر خود در دریای سرخ ادامه می‌دهد.
در این زمینه مجتهد فعال توییتری مشهور سعودی در توییتی تاکید کرده است که ارتش یمن، ناوچه جنگی سعودی را هدف قرار داد نه نفتکش آن را‌، به عقیده این افشاگر سعودی عربستان نمی‌خواهد اعتراف کند که جنبش انصارالله قادر است کشتی‌های جنگی آن‌ها را مورد هدف قرار دهد.

توقف حرکت نفتکش‌های سعودی از باب‌المندب
درپی هدف قرارگرفتن دومین کشتی عربستانی در دریای سرخ بود که «خالد الفلیح» وزیر نفت عربستان از توقف حرکت نفتکش‌های عربستانی در این آبراه مهم بین‌المللی خبر داد. وزیر انرژی عربستان روز جمعه اذعان کرد ریاض مجبور است تا برقراری کامل امنیت در تنگه باب‌المندب عبور تمامی نفتکش‌های را از این مسیر متوقف کند، همچنین برخی کشورهای حاشیه خلیج‌فارس هم بر این امر تاکید و اعلام کردند که به‌دنبال راه‌های جایگزین برای صادرات نفت و 
عبور و مرور کشتی‌هایشان هستند. این به معنای ‌‌ناتوانی کامل در حفاظت از باب‌المندب است.

سعودی‌ها به‌دنبال فرصتی جدید
البته برخی دیگر از تحلیلگران توقف عبور نفتکش ها از باب‌المندب را پیشرفت توانمندی‌های نظامی انصارالله یمن می‌دانند و سعودی‌ها در تلاشند تا هدف قرار گرفتن کشتی نظامی دمام را از یک تهدید به فرصت از طریق توقف صادرات نفت از طریق تنگه باب‌المندب تبدیل کند.

کسب حمایت بین‌المللی برای سیطره بر الحدیده
«عبدالباری عطوان» تحلیلگر برجسته جهان عرب درباره تلاش سعودهای و متحدان آن برای جنجال‌آفرینی و این‌گونه وانمود کردن که دریای سرخ دیگر امنیت ندارد، آورده است که عربستان و امارات که از حدود چهار سال قبل درگیر جنگ ضد یمن هستند؛ تلاش خواهند کرد که در راستای  کسب حمایت بین‌المللی از حمله‌ای که به‌زودی برای سیطره بر الحدیده آغاز خواهند کرد، برآیند. به‌ویژه که جنگ قبلی آن‌ها پیشرفتی نداشته است.
عطوان می‌افزاید: الحدیده سقوط نخواهد کرد و اگر هم به سبب عدم توازن قوا میان مهاجمان و مدافعان سقوط کند؛ سقوطی تاکتیکی و مقدمه جنگ شدیدتر خواهد بود که ائتلاف ضد یمن را به ورطه نابودی بیشتری می‌کشاند. در تاریخ هیچ ملتی یافت نمی‌شود که متجاوزان را دوست داشته باشند و افغانستان آینه عبرت است. ملت یمن هم از این قاعده مستثنی نیست. یمن را به یمنی‌ها واگذار کنید.
نادانی عربستان به‌علل آتش‌سوزی در یکی از مخازن شرکت آرامکو که چهارشنبه گذشته براثر حمله پهپاد یمنی صورت گرفت و به‌دنبال آن، اظهارات سعودی‌ها درباره احتمال کاهش صادرات قریب به یک هزار بشکه نفتی آنها در ماه آگوست آتی نشان داد که  اساس اقتصاد عربستان در پی کاهش قیمت نفت و افزایش تهدیدهای امنیتی با موشک‌های بالستیک و پهپادهای یمنی در معرض خطر است.پیش از این نیروهای دولت سرنگون شده یمن با حمایت نیروهای ائتلاف عربستان و امارات عملیاتی گسترده برای تصرف بندر الحدیده و تسلط بر باب‌المندب را آغاز کرده بودند اما در ماه ژوئن (خردادماه) این عملیات در نهایت با رسیدن به فرودگاه بین‌المللی این شهر متوقف شد و پیشروی بیشتری نداشت. اکنون برآورد می‌شود در صورت بروز مشکل در تأمین سوخت مورد نیاز اروپا، آمریکا و مصر، این کشورها نیز برای امن شدن این آبراه وارد عمل شوند.
شکست سعودی‌ها در تنگه اشک‌ها 
باب‌المندب یا «تنگه اشک‌ها» در جنوب غرب یمن واقع شده و تنها آبراه متصل‌کننده خلیج فارس به تنگه هرمز به دریای سرخ و کانال سوئز است و طبق ارزیابی‌های اداره اطلاعات انرژی آمریکا، روزانه حدود چهار میلیون بشکه نفت از تنگه باب‌المندب صادر می‌شود که معادل 6درصد تجارت نفت جهانی است.
با وقوع انقلاب در کشور یمن، تمامی سواحل غربی این کشور به دست انصار‌الله و مردم یمن افتاد که با تأسی از انقلاب اسلامی حرکتی انقلابی را در یمن آغاز کرده بودند.

ایران، حافظ امنیت باب‌المندب
در طی روزهای گذشته شاهد بودیم که نیروهای انصار‌الله دو کشتی بزرگ سعودی و اماراتی را با موشک‌های کروز ضد کشتی مورد هدف قرار دادند که هرکدام از آنها حدود 5/2میلیون بشکه نفت حمل می‌کردند، که این امر بر قیمت جهانی نفت اثر گذاشت.
پس از این اقدام ارتش یمن، عربستان عبور 
نفتکش ها را در باب‌المندب به حال تعلیق در آورد. تقریباً همه مبادلات تجاری عربستان از این تنگه صورت می‌گیرد.
با نگاهی به شرایط و اتفاقات رخ داده در منطقه در می‌یابیم که نه تنها امنیت تنگه هرمز بلکه امنیت سایر تنگه‌های مهم و راهبردی این منطقه بدون حضور و دخالت جمهوری اسلامی ایران امکان‌پذیر نیست و ایران علاوه‌بر تنگه هرمز احاطه بالایی بر سایر تنگه‌های منطقه دارد. 

captcha
شماره‌های پیشین