518
شنبه، ۰۶ مرداد ۱۳۹۷
2
برداشت حلقه مشاوران از رییس‌جمهوری

روحانی لیبرالی یا انقلابی؟

کنایه‌های سنگین سردار مجبوب ایرانی علیه رییس‌جمهوری آمریکا

آماده هستیم در مقابلت بایستیم

«‌از آن چه فکر کنید به شما نزدیک‌تریم، یادتان باشد طرف حساب شما من هستم و نیروی سپاه قدس، نه تمام نیروهای مسلح‌» این تنها بخشی از سخنان سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی در پاسخ به یاوه‌گویی‌ها و سخنان گستاخانه ترامپ علیه ایران بود، این پاسخ حاج قاسم اما جدال لفظی میان ایران و آمریکا را وارد مرحله جدیدتری کرد.

صبح نو

کنایه‌های سنگین سردار مجبوب ایرانی علیه رییس‌جمهوری آمریکا

آماده هستیم در مقابلت بایستیم

«‌از آن چه فکر کنید به شما نزدیک‌تریم، یادتان باشد طرف حساب شما من هستم و نیروی سپاه قدس، نه تمام نیروهای مسلح‌» این تنها بخشی از سخنان سردار سلیمانی فرمانده سپاه قدس جمهوری اسلامی در پاسخ به یاوه‌گویی‌ها و سخنان گستاخانه ترامپ علیه ایران بود، این پاسخ حاج قاسم اما جدال لفظی میان ایران و آمریکا را وارد مرحله جدیدتری کرد.

با دم شیر بازی نکنید
در سی‌و‌یکم تیرماه بود که حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران بسیار واضح بر هشدار خود تاکید کرد که ابزار ما تنها تنگه هرمز نیست و در اتمام حجتی به رییس‌جمهوری آمریکا گفت که «به ملت ایران اعلام جنگ می‌کنید و دم از حمایت می‌زنید؟ در همه منطقه پهن‌شده‌اید، معنای حرف‌هایتان را بفهمید. صلح با ایران مادر صلح‌ها و جنگ با ایران مادر جنگ‌هاست. آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکنید، پشیمان‌کننده است.»

هرگز آمریکا را تهدید نکن
بعد از موضع‌گیری مقتدرانه رییس‌جمهوری ایران، ترامپ که با توییت‌های تهدیدآمیز و بی‌پروا مشهور است، در توییتر خود با نوشتن حروفی بزرگ و واکنشی انفعالی به هشدارهای حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران، نوشت: «دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، وگرنه مستوجب عواقبی خواهی شد که در طول تاریخ تاکنون کمتر کسی با آن روبه‌رو شده ‌است. ما دیگر کشوری نیستیم که حرف‌های {...} تو در مورد خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مراقب باش.»
این سخنان واکنش مسوولان ایران را به دنبال داشت و همچنین رسانه‌های بین‌المللی ترامپ را متهم به جنگ‌افروزی کردند، در این میان در جدیدترین واکنش‌ها روز پنجشنبه، چهارم مردادماه سردار سلیمانی در یادواره شهدای عملیات رمضان در همدان علاوه‌بر حمایت از رییس‌جمهوری ایران، پاسخ گستاخی ترامپ را داد.

سردار سلیمانی: ترامپ قمار باز! من خودم 
به تنهایی در مقابلت می‌ایستم
سردار سلیمانی با تاکید بر اینکه «شأن رییس‌جمهوری ما نیست که جواب تو را بدهد. من به‌عنوان یک سرباز جواب تو را می‌دهم»‌ گفت: «تو ما را تهدید می‌کنی به این‌که اقدامی انجام می‌دهی که در دنیا سابقه ندارد. 
این ادبیات کاباره است. یک کاباره‌چی با دنیا این‌گونه حرف می‌زند.» فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران در بخشی از سخنان خود، تمام تلاش‌های 20‌ساله اخیر آمریکا را یاد ترامپ آورد و با بیان اینکه «ترامپ قمار باز! من خودم به تنهایی در مقابلت می‌ایستم، جنگ را شما شروع می‌کنید اما ما به پایان می‌رسانیم، بروید از پیشینیان خود بپرسید. پس ما را تهدید به کشتن نکنید. ما آماده هستیم درمقابلت بایستیم. در گذشته آمریکا ابهتی داشت اما امروز زباله‌های ایران یعنی منافقین را دور خود جمع کرده‌اید تا چه چیزی را ثابت کنید؟ قدرت و توان ما را می‌دانید. چگونه است پس نمی‌توانید در مقابل ما و اعتقادات ما بایستید؟»سرلشکر سلیمانی با بیان اینکه «هیچ شبی نیست که ما بخوابیم و به شما فکر نکنیم» گفت: «تو ما را تهدید می‌کنی به این‌که اقدامی انجام می‌دهی که در دنیا سابقه ندارد، این ادبیات کاباره است. از فرماندهان و سیاستمداران خود بپرسید، از سازمان‌های امنیتی خود بپرسید و حرف‌های ندانسته را به زبان جاری نکنید. یادتان رفته برای سربازان‌تان پوشک بزرگسال تهیه می‌کردید، امروز آمدید ما را تهدید می‌کنید؟»

دریای سرخ دیگر برای حضور آمریکایی‌ها 
امن نیست
فرمانده سپاه قدس با بیان اینکه ‌بیانات رییس‌جمهوری در مقابل ادبیات روانی دشمن، انسجام و شجاعت و وحدت را به جامعه ما می‌دهد و این بسیار مهم است، تأکید کرد که بیانات شجاعانه و قابل افتخار رییس‌جمهوری بسیار اثرگذار بود و هر‌کس بخواهد این روش و بیان را تضعیف کند خائن است. وی همچنین تاکید کرد ‌دریای سرخ که امن بود، امروز دیگر برای حضور آمریکایی‌ها امن نیست.
این دومین‌بار است که سردار سلیمانی مواضع انقلابی رییس‌جمهوری را تأیید کرده و از او حمایت می‌کند، حمایتی که تضمینی برای تحقق تهدیدهای روحانی علیه آمریکا است. سخنان فرمانده سپاه قدس نشانه این است که سخنان و موضع‌گیری رییس‌جمهوری ایران پشتوانه نظامی دارد، پیام استقبال سردار سلیمانی، فرمانده استراتژیک ایران در منطقه از مواضع رییس‌جمهوری برای محافل تصمیم‌گیر در غرب معنی‌دار است.

 سخنان سردار سلیمانی
 تیتر یک رسانه‌های جهان
سخنان سردار سلیمانی تیتر یک رسانه‌های جهان شد و بر همین اساس بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی هر یک به گوشه‌ای از اظهارات او استناد کرده و سعی کردند از منظر مختلف به بررسی موضع‌گیری‌های این فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بپردازند.
رویترز تهدید سلیمانی علیه ترامپ را بازتاب داد و نوشت: «سلیمانی گفته است چنانچه ترامپ بخواهد از زبان تهدید علیه ایران صحبت کند باید با او صحبت کند که یک سرباز هست نه حسن روحانی، ‌رییس‌جمهوی ایران؟!» این گزارش، تهدید سلیمانی علیه ترامپ را نشانه‌ای از بی‌توجهی ایرانیان به تهدیدهای توییتری رییس‌جمهوری آمریکا علیه ایران و تبعات آن ارزیابی کرد. این خبرگزاری در خبر مستقل دیگری همچون روزنامه صهیونیستی «تایمز آو اسرائیل» نوشت که سلیمانی چنان با اطمینان رییس‌جمهوری آمریکا را تهدید به نابودی کرد که می‌گوید؛ ما برای نابودی منافع آمریکا به قدری به شما نزدیک هستیم که شما نمی‌توانید تصورش را هم بکنید.
شبکه خبری  راشاتودی روسیه نیز از زبان سردار سلیمانی آورده است، جنگ آمریکا با ایران هیچ چیز برای آمریکا باقی نخواهد گذاشت، بنابراین ترامپ هرچه تاکنون داشت را در این جنگ از دست خواهد داد.
 پایگاه خبری «یو اس ای تودی» آمریکا به همراه پایگاه خبری «بعث نیوز» عراق نوشتند که تهدید ایران علیه آمریکا به‌ویژه در هشدارهای سردار ایرانی به قدری جدی شده است که این مقام نظامی گفته است اگر آمریکا آغازگر یک جنگ با ایران باشد، بداند که پایان آن به اختیار آمریکا نیست.

تهدیدی مرگبار!
شبکه خبری «سی بی اس نیوز» آمریکا نیز بر همین بخش سخنان سردار سلیمانی تکیه کرد و جنس تهدید آینده ایرانیان علیه آمریکا را بیشتر از نوع جنگ سایبری آشکار و پنهان ارزیابی کرد. رادیو آزاد اروپا نیز همچون روزنامه انگلیسی «دیلی میل» در پایگاه اینترنتی خود از آمادگی ایران برای رویارویی با هرگونه تهدید آمریکا خبر داد و سخنان سردار سلیمانی را نشانه‌ای از این آمادگی تلقی کرد. 
اما نکته جالب اینکه رسانه‌های صهونیستی نیز با آب‌و‌تاب زیادی اظهارت سردار سلیمانی را پوشش دادند؛ بر همین اساس روزنامه صهیونیستی «جروزالم پست» نوشت که این فرمانده ایرانی گفته است چنانچه آمریکا بخواهد علیه منافع ایران وارد عمل شود، بداند که اگر تا به امروز دریای سرخ امن بود اما با حضور آمریکا در منطقه و نیز به سبب روحیه شهادت‌طلبی ایرانیان، این منطقه از جهان دیگر امن نخواهد بود.
رسانه صهیونیستی دیگر به‌نام «اسرائیل هیوم» نیز تهدید فرمانده نظامی ایران علیه آمریکا را مرگبار توصیف کرد و نتایج عملی شدن این تهدیدات را غیرقابل پیش‌بینی خواند.
 

captcha
شماره‌های پیشین