518
شنبه، ۰۶ مرداد ۱۳۹۷
12

خبر

در تماشاخانه‌ها و نگارخانه‌ها چه می‌گذرد

گشت‌وگذاری از جنس هنر با طعم # از_حرف_ تا_ عمل

هنر در این هفته هم زیر پوست شهر در تماشاخانه‌ها و نگارخانه‌ها جریان پیدا کرده و میزبان علاقه‌مندان شده است. میزبانی که فرصتی را فراهم می‌کند تا به دور از هیاهو و شلوغی‌های هر‌روزه، برای لحظاتی در آرامش وقت بگذرانید.

صبح نو

در تماشاخانه‌ها و نگارخانه‌ها چه می‌گذرد

گشت‌وگذاری از جنس هنر با طعم # از_حرف_ تا_ عمل

هنر در این هفته هم زیر پوست شهر در تماشاخانه‌ها و نگارخانه‌ها جریان پیدا کرده و میزبان علاقه‌مندان شده است. میزبانی که فرصتی را فراهم می‌کند تا به دور از هیاهو و شلوغی‌های هر‌روزه، برای لحظاتی در آرامش وقت بگذرانید.

هفته نخست مردادماه هم طبق معمول گالری‌ها با هنر در ابعاد و رشته‌های مختلف به استقبال علاقه‌مندان رفته است، نمایشگاه‌هایی که اغلب در جمعه افتتاح می‌شوند و به مدت یک هفته پذیرای بازدیدکنندگان‌شان هستند. 
به عنوان نمونه نمایشگاه نقاشی و حجم آقای حمید نورکیهانی با عنوان «پنجاه سال در اَبی رُد» از جمعه در گالری سایه افتتاح شده است. 
حمید نورکیهانی از پیشکسوتان هنر معماری و نقاشی در ایران است و در این نمایشگاه پنج مجموعه از آثار نقاشی و احجامش را به نمایش گذاشته است. 
مجموعه‌ای که تا پایان این هفته برقرار است. خانه هنرمندان ایران هم میزبان نمایشگاه نقاشی مشترک کودکان زلزله‌زده و جمعی از هنرمندان معاصر ایران با عنوان «هاوار» شده است. 
این نمایشگاه تا 12مرداد در نگارخانه ممیز و زمستان خانه برقرار است و در آن آثاری  از خانم‌ها و آقایان کوروش شیشه‌گران، بهرام دبیری، علی سلطانی، حسین ماهر، منصور طبیب‌زاده، رضا  هدایت، حجت امانی، عبدالحمید پازوکی، بهنام نوروزی، نیلوفر قادری‌نژاد و ۳۰ کودک اهل دشت ذهاب به نمایش درمی‌آید. 
همچنین نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «ترند» با تمرکز بر موضوع مصرف‌گرایی و تن‌آسایی به نمایشگاه‌گردانی آقای کیارنگ علایی در گالری بهار خانه هنرمندان ایران برگزار شده است، در این نمایشگاه ۴۰ تک عکس و هشت مجموعه عکس از خانم‌ها و آقایان میلاد اصفهانی، مهشاد جلالیان مجیدی، حمید دلدار، مریم ذبیح نیا مقدم، شکوه رضایی، حمیدرضا سادات فاطمی، مهلا عربی خوان، کاظم غلامی، نسرین غلامی، ساره فتاحی، فاطمه فخاریان، نسترن فرجاد پزشک، آیسا فیروزمند کاشانی، امیر مبارکی، ریحانه محمودی، سوده محمدی، سجاد مصلی، زهرا منصف، صادق میرزانژاد، مسعود میرزایی و مژده یونس مهاجر به روی دیوار رفته است.
گالری لاله، شروه،شیث و...
نمایشگاه گروهی تصویرسازی با عنوان «داستان بی پایان» شامل مجموعه‌ای از آثار ۵۶‌هنرمند جوان هم در گالری لاله برپا شده، مجموعه‌ای که توسط آقای پژمان رحیمی‌زاده گردآوری شده است.
همچنین نمایشگاه گروهی نقاشی و طراحی هم تا ۱۰ مرداد در گالری شروه برقرار است.
گالری شیث هم نمایشگاه گروهی نقاشی، حجم و عکس با عنوان «مکاشفه» متشکل از آثار ۲۰ هنرمند به نمایشگاه‌گردانی خانم الهه نیک‌پی را تا 10 مرداد برگزار کرده است و نمایشگاه عکس پرتره‌های نیمی از مردم ایران که توسط آقای کوروش یزدانی گردآوری شده هم تا پایان هفته در گالری شکوه میزبان علاقه‌مندان شده است.
در ادامه نمایشگاه گروهی نقاشی «هر هنرمند یک صورت» کاری از گروه هنری ژرف در گالری ایده به نمایش درآمده، مجموعه‌ای که در آن آثار ۲۸ هنرمند به نمایشگاه‌گردانی خانم سحر امینی روی دیوار رفته است.
«حادثه عشق» هم عنوان نمایشگاه خوشنویسی و نقاشی خط‌های خانم هما جابری‌زاده است که در گالری ایده پارسی به نمایش درآمده و گالری خط سفید هم میزبان نقاشی‌های آلاله امینی با عنوان «آن سوی دیوار» شده است.
در ادامه گالری عمارت روبه‌رو هم نمایشگاه آثار آقایان حمید صالحی و محمد رضایی را با عنوان «ابزار یکپارچه سازی» به نمایشگاه‌گردانی ماهور توسی را تا 14 مرداد میزبانی می‌کند و گالری ابد هم نمایشگاه نخستین جایزه نقاشی کاربافو با حمایت و همکاری صنایع خودروسازی کرمان را افتتاح کرده است.

چند گالری دیگر
گالری شمیده نمایشگاه گروهی عکس با عنوان «فقدان» بامحوریت خشکی زاینده‌رود را برپا کرده، در این نمایشگاه آثار ۱۵‌هنرمند از اعضای کانون عکس انجمن سینمای جوانان اصفهان به نمایش گذاشته  شده است.
گالری نگر هم نمایشگاه طراحی و نقاشی‌های خانم مهناز عابدینی را برگزار کرده و در گالری زیرزمین دستان هم نمایشگاه انفرادی نقاشی آقای پویا پارسامقام با عنوان «روی عکس‌ها» تا ۱۹ مرداد برقرار است.
 گالری ماه مهر هم نمایشگاه گروهی نقاشی «آبی زرد قرمز» شامل آثاری از خانم‌ها و آقایان آناهیتا محبعلی، محجوب ظهوریان پردل، علی قطبی، هوناز افاقی و حمید خیام زاده به نمایشگاه‌گردانی نصرت مسلمیان را برگزار کرده است.در این بین مجموعه‌های دیگر هم با نمایشگاه‌های مختلفی پذیرای هنردوستان شده‌اند.
یکی دیگر از اتفاقات مربوط به حوزه تجسمی کشور تعویض دیوارنگاره بزرگ میدان ولیعصر در بامداد جمعه بود. 
این دیوارنگاره در ادامه پویش #از_حرف_تا_عمل است که با شعار «این صحنه را تکرار کنید» ناظر به توصیه رهبر معظم انقلاب به مسوولان است. 
رهبری در دیدار با هیات دولت به تلاش بازیکنان تیم ملی فوتبال در دیدار با اسپانیا اشاره کردند و خواهان این شدند که هیات دولت مانند بازیکنان فوتبال تلاش کنند تا در چشم مردم باشد این تلاش‌ها.
 این دیوارنگاره به همت خانه طراحان انقلاب اسلامی نصب شده است و برخی عوامل آن عبارتند از: مدیر هنری و طراح: دانیال فرخ، مدیر تولید: صابر فرخی، طراح شعار: پویا سرابی، عکاس: پوریا اسراری.

تماشاخانه‌ها
تماشاخانه‌ها هم در این روزها میزبان آثار جدیدی شده‌اند، ازجمله آن‌ها می‌توان به تالار مولوی اشاره کرد.
آقای مسعود سالاری نمایش «اتفاق» را از اول مرداد ماه ساعت 20 در سالن کوچک تالار مولوی به روی صحنه برده است. همچنین «ترس و لرز» به نویسندگی و کارگردانی خانم مریم زرینی از چهارم مرداد ماه ساعت 18 در سالن کوچک تالار مولوی اجرا می‌شود.
همچنین مجموعه تئاتر شهر هم علاوه‌بر کارهایی که روی صحنه داشت، در این هفته نمایش «گزارش وضع هوا» را با طراحی حرکت و کارگردانی خانم عاطفه تهرانی ساعت 20:30 در سالن قشقایی به روی صحنه برده است. 
نمایش «خداحافظ باغ آلبالوی من» به نویسندگی و کارگردانی خانم سارا مخاوات ساعت 20 در تالار سایه روی صحنه
 آمده است. 
«سس توت فرنگی» نوشته  خانم سپیده فلاح فرد و به کارگردانی آقای مهدی پاشایی هم ساعت 19در سالن قشقایی پذیرای علاقه‌مندان است.
در ادامه سالن شماره یک تماشاخانه پالیز هم ساعت 20:30 میزبان نمایش «همه چیز درباره آقای ف» شده است. این اثر نمایشی نوشته و کار آقای آرش عباسی است که با بازی آقای احمد مهران‌فر به روی صحنه می‌رود.
کنسرت نمایش «چهارمین شنبه» نوشته آقای مهرداد کوروش‌نیا، علی اصغری و ابراهیم گله دارزاده و به کارگردانی آقای مهرداد کوروش نیا ساعت 22 در سالن شماره دو تماشاخانه پالیز اجرا می‌شود همچنین نمایش«راز بقا» هم از اول مرداد ماه ساعت 18 در سالن شماره دو این تالار نمایشی به روی صحنه رفته است.
علاوه‌بر این‌ها تماشاخانه های تئاتر مستقل تهران، تالار هنر، سنگلچ، شائو، عمارت روبه‌رو، حوزه هنری و.... هم با آثاری همچنان میزبان علاقه‌مندان اند.
هیپولیت، سیندرلا، گزارش وضع هوا، خاله پیرزن مهربون، این قصه را آهسته بخوان، بلبشو، اعترافات چند تا آخر، دیکتاتور عشق، مترسک، همه چیز درباره آقای ف، کل و وی، بلوری‌ها، آهواره، چهارمین شنبه، بالانس، ضیافت شبانه‌ای برای شبنم و ... برخی دیگر از تازه واردهای این هفته هستند.

سینماها 
اما سینماها نیز همچنان ‌میزبان‌ فیلم‌های‌ مختلف‌‌ و مخاطبان‌شان‌هستند.در این هفته فیلم‌های «هزارپا»، «تگزاس»، «خاله قورباغه» و «دشمن زن» به ترتیب جایگاه اول تا چهارم جدول را با فروش حدود پنج‌میلیارد، 500‌میلیون،330 و 300 میلیون تومان به خود اختصاص داده‌اند.
همچنین فیلم‌های «دارکوب»، «به وقت خماری»، «خجالت نکش»، «دلم می‌خواد» و «مرداد» هم با فروش به ترتیب 285،210، 112، 110 و 30میلیون تومان در رده‌های بعدی قرار دارند، آماری که نشان می‌دهد کمدی‌ها همچنان مورد استقبال واقع شده‌اند.
 

captcha
شماره‌های پیشین