518
شنبه، ۰۶ مرداد ۱۳۹۷
11
«صبح نو» گزارش می‌دهد

شامد؛ تکمیل‌کننده قانون کپی‌رایت

شامد یا همان شناسنامه‌دار کردن الکترونیکی محتوای دیجیتال یکی از مصوبات شورای عالی فضای مجازی است و طرحی است که در ابتدا به عنوان راهی برای ساماندهی پیامک‌های انبوه در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد و پس از آن به راهی برای ساماندهی کل محتواهای دیجیتال از نرم‌افزار گرفته تا محتوا و چندی بعد هم کانال‌های تلگرامی تبدیل شد.

 تأثیر زودنوسانات بازار ارز بر روند تولید مطبوعات عیان شد

حال ناخوش این روزهای مطبوعات

صبح نو

«صبح نو» گزارش می‌دهد

شامد؛ تکمیل‌کننده قانون کپی‌رایت

شامد یا همان شناسنامه‌دار کردن الکترونیکی محتوای دیجیتال یکی از مصوبات شورای عالی فضای مجازی است و طرحی است که در ابتدا به عنوان راهی برای ساماندهی پیامک‌های انبوه در مرکز رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح شد و پس از آن به راهی برای ساماندهی کل محتواهای دیجیتال از نرم‌افزار گرفته تا محتوا و چندی بعد هم کانال‌های تلگرامی تبدیل شد.

با قرار دادن کد شامد در کنار اپلیکیشن‌ها نه تنها کاربران می‌توانند بدانند که اپ‌ها برای چه سنی مناسب هستند، بلکه اگر مردم شکایتی داشته باشند قابل پیگیری و رسیدگی است و امکان پاسخگویی را فراهم می‌کند. 
به عبارتی با این کد از مالکیت مادی و معنوی اپلیکیشن‌ها و کانال‌ها دفاع می‌شود. 

طرح «اسرا»
طرح «اسرا» طرحی ملی با پشتوانه پژوهشی است که از سال 1385 آغاز شده اما هنوز به طور کامل اجرا نشده است. درگاهی چون شامد می‌تواند به این طرح نیز قابلیت اجرایی شدن بدهد. کسانی که دارای ظرفیت تولید محتوا هستند از طریق اپ‌استورها و از طریق سایت‌های کاربرمحور می‌توانند، راهنمایی شوند و با قوانین تغییر شکل‌یافته اجازه می‌دهد افراد از 18 سالگی وارد محیط کسب و کار بشوند و به سادگی می‌توانند از این سن مجوز کسب و کار دریافت کنند. این افراد بعد از ساماندهی و دریافت مجوز آموزش‌های مختلفی برایشان گذاشته می‌شود و به شبکه تمامی فعالین در فضای مجازی در زمینه تولید محتوا معرفی می‌شوند و اگر دارای مهارتی باشند، می‌توانند آن را در معرض دید فعالین این عرصه قرار دهند. در نتیجه هم خود می‌توانند، تولید داشته باشند و هم می‌توانند با افراد دیگر همکاری داشته باشند. در هزاره سوم بعد از به وجود آمدن وب 2 و نظام جمع سپاری این شرایط امکان‌پذیر شده است و ما در کشور می‌توانیم از این شرایط استفاده‌های بهتری ببریم. این ابزار، ابزاری است که با آن می‌توان نظام جمع سپاری را پشتیبانی و از بستر تعاملی آن استفاده کرد.
صیانت از حقوق کودکان و نوجوانان
طی طرح شامد، بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای می‌تواند سن مناسب برای هر بازی را مشخص کند و نظرات مردم و والدین را اخذ کند. همچنین مصادیق مجرمانه‌ای وجود دارد که بر اساس آنها قانون می‌تواند وارد عمل شود. 
با توجه به این که شامد یک ارتباط دوطرفه است از بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای درخواست شده که رده سنی بازی‌ها را تعیین کند و در لوگوی شامد قرار دهد. به طوری که وقتی پدر و مادرها روی آن کلیک می‌کنند، بتوانند متوجه شوند که این بازی برای چه رده سنی مناسب است. 
این امکان نیز وجود دارد که با شرکت‌ها و مؤسسات دیگر همکاری صورت گیرد و لینکی در این لوگو قرار گیرد به شکلی که با توجه به سنی که پدر و مادر مشخص می‌کند محدوده دسترسی فرزند برای محتوای خاص او مشخص شود.
 امکان بازخوردگیری پدر و مادرها در مورد یک اپ یا سایت یا کانال و یا صفحه اجتماعی وجود خواهد داشت و علاوه بر این، امکان رصد مکان، گرفتن پیشنهادها و ایده‌های جدید را هم در اختیار خواهد گذاشت.
 اگرچه این‌ها ایده‌هایی است که با توجه به تعاملی که شامد فراهم می‌کند، قابل تحقق است.

ارتباط شامد با قانون کپی‌رایت 
شامد هنوز به قانون تبدیل نشده است. اما در مورد کپی‌رایت، کشور ما  باید عضو کنوانسیون برن شود و تا زمانی که این عضویت را نداریم هم افراد و اتباع کشورهای دیگر می‌توانند از مطالب ما استفاده کنند و هم ما می‌توانیم از محتواهای آ‌نها استفاده کنیم. البته برخی بازی‌ها و اپ‌ها به صورت شبکه‌ای ارائه می‌شوند و توسط اپ استورها خریداری می‌شوند و در اختیار قرار می‌گیرند. 
این‌ها متفاوت‌اند اما آنهایی که به صورت رایگان عرضه می‌شوند بخشی از آ‌نها در کشورشان کپی‌رایت دارند اما به شرطی این کپی‌رایت قابل اجرا هست که ما نیز عضو این کنوانسیون بشویم. 
در صورت اجرای قانون کپی‌رایت شامد نیز تکمیل‌کننده و حمایت‌کننده آن خواهد بود. چون بعد از کلیک کردن می‌تواند نشان دهد که قانون کپی‌رایت پشتیبان آن است و اگر خلافی دیده شود امکان گزارش دادن وجود دارد. 
شامد نه تنها تضادی با کپی‌رایت ندارد بلکه می‌تواند برای محتواهای داخلی یک پشتیبان باشد. چون یکی از اهدافی که شامد دنبال می‌کند پشتیبانی از مالکیت ایجادکننده بستر و دارنده محتواست. 
برای این منظور تکنولوژی بلاک‌چین می‌تواند پشتیبان شامد باشد که این طرح نیز در حال حاضر در دست مطالعه است. در مورد محتواهای داخلی شامد یکی از ابزارهای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای حمایت از محتوا در فضای مجازی خواهد بود. 

شامد و پیام‌رسان‌های داخلی
بنا بر مصوبه شورای عالی فضای مجازی هر بستری که بیش از پنج هزار دنبال‌کننده داشته باشد باید ثبت شود. در این جا صراحت قید کانال و صفحه اجتماعی دیده می‌شود اما در ادامه مصوبه می‌بینیم که هر زمینه‌ای که دنبال‌کننده در آن وجود داشته باشد و مرکز ملی فضای مجازی اعلام کند مشمول این قانون می‌شود. اگر هم کسب و کاری وجود دارد با توجه به همکاری اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی این امکان وجود دارد که دیتابیس‌ها با هم تطبیق داده شود و افرادی که دارای شامد نقره‌ای هستند پس از مجوز اتحادیه کسب و کارهای اینترنتی دارای شامد طلایی شوند؛ یعنی دارای مجوز کسب و کار باشند. لازم نیست این افراد به هر دو سازمان رجوع کنند بلکه همین که از این سامانه شروع کنند کفایت می‌کند. پیام‌رسان‌های داخلی زیرساختی را که نیاز دارند در اختیار خواهند گرفت و خود این فرایند را انجام خواهند داد. مثل اپ استورها که در حال حاضر این زیرساخت را دارا هستند. این مسأله ضامنی خواهد بود تا فردی دیگر نتواند از اپلیکیشن شخص دیگر سوءاستفاده کند و یا آن را به نام خود ثبت کند. در حال حاضر کد شامد در بخش اطلاعات بیشتر در اپ‌های کافه بازار و ایران اپ و ... وجود دارد که یا نقره‌ای و یا طلایی است که کد طلایی یعنی دارای مجوز لازم برای یک فعالیت خاص هم هستند.
در مجموع شامد یک نظام مقررات‌گذاری ایجابی است در مقابل نظام‌های مقررات‌گذاری سلبی که در حال حاضر وجود دارد. 
این نظام با جلب داوطلبانه افراد و همکاری مشترک یک فضای سالم، مفید و ایمن ایجاد خواهد کرد. 
در عین حال این فضا یک فضای گمنامی نخواهد بود و بستر لازم را برای رشد کسب و کارها و بالا رفتن گردش مالی آنها ایجاد خواهد کرد. 

captcha
شماره‌های پیشین