517
چهارشنبه، ۰۳ مرداد ۱۳۹۷
5
ادلب در آستانه حمله گسترده ارتش سوریه قرار گرفت

آخرین نبرد

ارتش سوریه پس از آنکه موفق شد بیش از 70 درصد از خاک خود را از اشغال تروریست‌های داعش و معارضان خارج سازد و مرزهایش با کشورهای عراق، فلسطین و اردن را به تثبیت لازم برساند اکنون تمام توان و آمادگی نظامی خود را برای آزادسازی ادلب گذاشته است تا سرنوشت‌سازترین بخش دفاعی و نبرد سرزمینی خود را در مرز مشترک با ترکیه رقم بزند.

خبر

صبح نو

ادلب در آستانه حمله گسترده ارتش سوریه قرار گرفت

آخرین نبرد

ارتش سوریه پس از آنکه موفق شد بیش از 70 درصد از خاک خود را از اشغال تروریست‌های داعش و معارضان خارج سازد و مرزهایش با کشورهای عراق، فلسطین و اردن را به تثبیت لازم برساند اکنون تمام توان و آمادگی نظامی خود را برای آزادسازی ادلب گذاشته است تا سرنوشت‌سازترین بخش دفاعی و نبرد سرزمینی خود را در مرز مشترک با ترکیه رقم بزند.

 نبردی که اردوغان نسبت به ورود نظامی در ادلب را، هشدار داده است و حتی بیم آن می‌رود که «کلاه‌سفیدها» با حضوری که در این منطقه یافته‌اند بار دیگر دست به اقدامات ساختگی شیمیایی دراین مناطق بزنند. اقدامی که اوایل امسال کلاه‌سفیدها در سوریه در شهر دوما مرتکب شدند و با شیطنت‌های رسانه‌ای موجبات حملات موشکی آمریکا و متحدانش را به سوریه فراهم کردند.

خطر تکرار سناریوهای شیمیایی در ادلب
سوریه می‌تواند پس از هفت سال اشغالگری و تجاوز تروریستی با «آزادسازی ادلب» فرایند صلح و آرامش کامل را برای خود به ارمغان آورد. صلح و آرامشی که آوارگان سوری با بازگشت به دیارشان در حال رقم زدن آن هستند. بازگشت آوارگان سوری به سرزمین‌شان می‌تواند روزهای سرنوشت سازو همراه با توسعه را بار دیگر برای این کشور ترسیم نماید.
ارتش سوریه پس از آزادسازی منطقه درعا، قنیطریه و غوطه شرقی که اخیراً در جبهه جنوبی این کشور روی داده است نشان داد که موفقیتش را باید در عرصه میدانی و نبرد نظامی با تروریست‌ها به دست آورد و نشست‌های ژنو و آستانه نمی‌تواند کمک چندانی در خروج تروریست‌ها از این کشور داشته باشد، به این خاطر با تکیه بر توان دفاعی و مردمی خود و همچنین با همکاری محور مقاومت، شهرهای اشغال شده خود را یکی پس از دیگری از دست تروریست‌ها آزاد می‌کند.
از این رو منابع سوری از آماده شدن ارتش این کشور برای انجام عملیاتی گسترده به منظور تأمین امنیت حومه شمال شرقی لاذقیه در مجاورت جسرالشغور در غرب استان ادلب، خبر دادند.
یک منبع سوری به اسپوتنیک اعلام کرد: ارتش سوریه در حال مهیا شدن برای حمله زمینی گسترده از چند محور به منظور تأمین امنیت کامل حومه شمال شرقی لاذقیه که در مجاورت 
جسر الشغور در غرب ادلب قرار دارد، است. 

حضور 50 هزار تروریست در ادلب
این منبع سوری افزود: شناسایی لازم منطقه با همکاری دوستان روس انجام شده و اهداف عملیات نظامی مشخص شده و قرار است که محورهای عملیاتی از حومه شمالی شرقی لاذقیه و از منطقه جورین در دورترین نقطه در شمال غربی حماه شروع شود. حملات پهپادی از مناطق تحت سیطره گروه‌های مسلح به پایگاه حمیمیم سبب تسریع در اتخاذ تصمیم عملیات نظامی شده است.
آنچه بیش از هر موضوع دیگری تروریست‌ها و گروه‌های مسلح را به وحشت انداخته است توصیه روس‌ها به گروه‌های مسلح در جنوب سوریه در جریان مذاکرات است که راه ادلب را در پیش نگیرند زیرا نبرد به زودی شروع خواهد شد و سرنوشتی مشابه جنوب سوریه پیدا خواهند کرد. 
قدر مسلم آن است که باید از نبرد ادلب به عنوان نبرد بزرگ و سرنوشت‌ساز یاد کرد که با پایان یافتن نبرد جنوب و بازگشت درعا به آغوش سوریه شروع خواهد شد. از نبرد ادلب می‌توان به عنوان نبردی بزرگ یاد کرد زیرا بیش از ۵۰ هزار تروریست که تفکر افراطی دارند در این استان قرار دارند که این جنگ را بزرگ و در عین حال خطرناک می‌کنند.

ادلب آخرین پایگاه تروریست‌ها 
گروه‌های تروریستی مختلفی در ادلب حضور دارند که مهم‌ترین گروه‌ها عبارتند از هیأت تحریرالشام که جبهه‌النصره نامیده می‌شود و نامش را به هیأت التحریرالشام تغییر داده است این گروه به ویژه از جولای ۲۰۱۷ بیشترین نفوذ را در ادلب به دست آورده است. از دیگر گروه‌ها در ادلب جیش البادیه و الملاحم است که دو گروهی کوچک هستند که در جنوب ادلب به اقدامات تروریستی خود ادامه می‌دهند. 
گفته می‌شود، گروه تروریستی تکفیری داعش هم بر روستاها و شهرک‌هایی میان حماه و ادلب مسلط است که آ‌نها را از هیأت تحریرالشام گرفته است. البته برخی تحلیلگران و کارشناسان امور منطقه، از تأثیر ترکیه و سناریوها در این زمینه از جمله اینکه چون در هلسینکی فنلاند توافقی میان روس‌ها و آمریکایی درباره ادلب رخ نداد، ترکیه از این وضعیت به نفع خود بهره خواهد برد و با عملیات نظامی گسترده در ادلب آن را به منطقه سپر فرات تعمیم می‌دهد تا معارضان مورد نظر آنکارا بهره‌ای ببرند. که این سناریوی نخست با چالش‌های زیادی از جمله عدم تمایل ترکیه به وارد شدن به جنگ سخت با گروه‌های تروریستی است.
اما نکته‌ای که درباره ادلب وجود دارد تفاوت آن با درعا و غوطه و شرق حلب است زیرا در این منطقه شمار زیادی تروریست وجود دارند که از مناطق دیگر به موجب توافقات با دمشق به ادلب رفته‌اند و این مفهومش آن است که تروریست‌ها زیر بار مصالحه نرفته‌اند و حاضرند تا به اشغال‌گری در سوریه ادامه دهند زیرا دیگر جایی وجود ندارد که آنها بخواهند از ادلب به سوی آنجا 
حرکت کنند. 
در این صورت است که جنگ در ادلب با توجه به اینکه تروریست‌ها مدت زیادی در این استان حضور دارند و همه زوایای آن‌را به خوبی می‌شناسند، بسیار سخت خواهد بود.
استان ادلب از شمال به ترکیه، از شرق به حلب و از جنوب به استان حماه و از غرب به استان لاذقیه محدود می‌شود.
 ادلب هفتمین استان سوری از نظر مساحت است و تعداد ساکنان آن قبل از ۲۰۱۱ حدود یک میلیون و پانصد هزار نفر بود. شهرهای مهم استان ادلب، معره النعمان، جسرالشغور، اریحا و حارم هستند. این استان باغات زیتون زیادی دارد و بخش اعظم زیتون سوریه در این استان است. ادلب از تنوع جغرافیایی برخورداراست کوه‌های حارم، الاربعین و الزاویه و نیز دشت‌های حاصلخیزی دارد که دارای منابع آب‌های زیرزمینی است.

captcha
شماره‌های پیشین