516
سه شنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
7
گزارش «صبح‌نو» از جمعی که دانشجویان مسلمان خارجی را برای محرومیت‌زدایی در کشورهایشان تربیت می‌کنند

صادرات غیر نفتی از نوع اردوهای جهادی

ایران برای بسیاری از دانشجویان مسلمان دیگر کشورها، گزینه مناسبی برای حضور است تا هم بتوانند در تحصیلات آکادمیک داشته باشند و هم این‌که در حوزه‌های علمیه تحصیل کنند. برای دانشجویان و طلبه‌های بین‌المللی که وارد ایران می‌شوند تا علم‌آموزی کنند، اما تحصیل تنها راه نیست. آن‌ها تنها سواد و علم‌شان را بالا نمی‌برند، برای آن‌ها برنامه‌های زیادی هم وجود دارد تا راه توسعه کشورشان ایجاد شود. آن‌ها در قالب گروه‌های جهادی، آباد کردن کشورشان را هم آموزش می‌بینند.

خبر خوش برای زائران امام مهربان

فاز اول‌ زائرسرای رضوی به بهره‌برداری رسید

صبح نو

گزارش «صبح‌نو» از جمعی که دانشجویان مسلمان خارجی را برای محرومیت‌زدایی در کشورهایشان تربیت می‌کنند

صادرات غیر نفتی از نوع اردوهای جهادی

ایران برای بسیاری از دانشجویان مسلمان دیگر کشورها، گزینه مناسبی برای حضور است تا هم بتوانند در تحصیلات آکادمیک داشته باشند و هم این‌که در حوزه‌های علمیه تحصیل کنند. برای دانشجویان و طلبه‌های بین‌المللی که وارد ایران می‌شوند تا علم‌آموزی کنند، اما تحصیل تنها راه نیست. آن‌ها تنها سواد و علم‌شان را بالا نمی‌برند، برای آن‌ها برنامه‌های زیادی هم وجود دارد تا راه توسعه کشورشان ایجاد شود. آن‌ها در قالب گروه‌های جهادی، آباد کردن کشورشان را هم آموزش می‌بینند.

نمونه‌های ابتدایی اردوی جهادی در قالب جهاد سازندگی و بعد از انقلاب به فرمان امام خمینی ؟ره؟ در همان روزهای ابتدایی انقلاب تشکیل شد. بسیاری از مدیران دولتی در همین اردوهای سازندگی آموزش دیدند و ساخته شدند. در آن زمان اتفاقاً جوانان برخی از مشکلات کشوری را در مناطق دورافتاده و محروم سر و سامان دادند. حال که انقلاب اسلامی 40سالگی‌اش را جشن می‌گیرد، اردوهای جوانانه به شکل اردوی جهادی همچنان هستند و فعالیت می‌کنند. اردوهایی که اتفاقاً به خارج از مرزها هم رفته است و به عبارت بهتر، صادر شده است. اردوهای جهادی بین‌المللی هم شبیه نمونه‌های داخلی آن است. تفاوت فقط در برنامه‌ریزی‌هاست؛ وگرنه دانشجویان و طلاب بین‌المللی هم مانند همه اعضای گروه‌های جهادی ایرانی در مناطق محروم، کار عمرانی، پزشکی و فرهنگی انجام می‌دهند. حالا جوانان بیش از 10‌کشور آفریقایی و آسیایی برای برگزاری اردوی سازندگی و جهادی در تابستان امسال، دور هم جمع شده‌اند.

خارجی‌ها خیلی هم مشتاق‌اند
 آقای «ابوالفضل علیخانی» مسوول کارگروه بین‌الملل مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی کشور، در گفت‌و‌گو با «صبح‌نو» هدف از تشکیل اردوهای جهادی بین‌المللی را این‌طور توضیح می‌دهد: «ما به‌دنبال ایجاد فرهنگ محرومیت‌زدایی توسط خود مردم در کشورهای جنگ‌زده مانند سوریه، عراق و لبنان  هستیم.» از سوی دیگر، او شیوه دیگری هم برای حضور این جوانان خارجی در اردوهای جهادی را این‌طور تشریح می‌کند: «دانشجویان و طلبه‌هایی که از دیگر کشورها به ایران سفر کرده‌اند، در این دوران، به مناطق محروم ایران اعزام می‌شوند.آن‌ها هم کار جهادی انجام می‌دهند و هم این که یاد می‌گیرند که یک اردوی جهادی چطور باید برگزار شود.»
 آن‌ها آموزش‌هایی همچون مبانی کارگروهی و تعریف پروژه را در این اردوها آموزش می‌بینند: «بعد از پایان تحصیل، زمانی که به کشور خود بازمی‌گردند، می‌توانند به‌عنوان مسوول گروه جهادی در کشور خودشان فعالیت کنند.»
 جالب اینجاست که بسیاری از دانشجویان و طلبه‌های بین‌المللی برای حضور در مناطق محروم ایرانی مشتاق‌اند. علیخانی تأکید می‌کند: «این حرکت مسلماً به نفع کشور خودشان است. بیشتر اعضای بین‌المللی ما با این دید در اردوهای جهادی داخل ایران شرکت می‌کنند که در کشور خودشان کارهایی را یاد گرفته‌اند، اجرا کنند.»
 بعد از فارغ‌التحصیلی و برگشت به کشورشان، آن‌ها با همشهری‌ها و همفکران مذهبی‌شان گروه تشکیل می‌دهند و در مناطق محروم فعالیت می‌کنند. کاری که البته در تابستان امسال در کشورهای مختلف در حال انجام است. عمده فعالیت اعضای گروه‌های بین‌المللی مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی کشور عمرانی، فرهنگی، تبلیغات و سلامت است. البته فعالیت آن‌ها با گروه‌های ایرانی تفاوت دارد. گروه‌های ایرانی که در اردوهای جهادی شرکت می‌کنند، به صورت کارشناسی و مستمر، در منطقه فعالیت دارند. در گروه جهادی یک کارگروه صرفاً مخصوص فعالیت عمرانی است و یک گروه دیگر هم کار فرهنگی انجام می‌دهد. گروه‌های سازندگی بین‌الملل اما سبک کارشان متفاوت است: «از صبح تا اذان ظهر به فعالیت عمرانی می‌پردازند و بعد ازآن، فعالیت فرهنگی-‌تبلیغی و سلامت را در بعدازظهر ادامه می‌دهند در منطقه فعالیت هستند.» اتفاقاً جو فرهنگی آن‌ها هم با فرهنگ ایرانی در یک راستاست: «حدود 90‌درصد اعضای بین‌المللی ما شیعه هستند و از نظر دینی ما با هم مشکلی نداریم. در موضوع سلامت، چون پزشک نیستند، در حوزه طب اسلامی فعالیت می‌کنند.»

محدودیت‌های عجیب و غریب 
البته دانشجویان و طلاب بین‌المللی که در ایران تحصیل می‌کنند از طرف کشورهایشان محدودیت‌هایی را هم دارند؛ بنابراین علیخانی درباره نام کشورهایی که اردوهای جهادی تشکیل می‌دهند اطلاعاتی نمی‌دهد: «بسیاری از کشورهای آفریقایی به‌خصوص درباره دانشجویان و طلابی که در ایران حضور دارند، حساس‌اند؛ زمانی که اعضای این گروه‌ها به کشورشان برمی‌گردند ما در این بازه مراقبت زیادی می‌کنیم تا اطلاعات اعضای گروه فاش نشود. در برخی از موارد آن‌ها از طرف کشورشان مورد آزار و اذیت قرار می‌گیرند.»
علیخانی تأکید می‌کند: «ما در حوزه جهاد با آن‌ها کار نمی‌کنیم. ما با فرهنگ سازندگی کار داریم. جهاد برای آن‌ها به معنای جنگ است. این موضوع اتفاقاً 
به عنوان یک تبلیغ فرهنگی برای ما مهم است.»
هفت سالی می‌شود که اردوهای بین‌المللی در کشور برگزار می‌شود. در اردوی عید سال 97، به‌عنوان مثال تنها 32 ملیت در اردوهای ما شرکت کردند. آمار حضور هم قابل‌توجه است: «در عید به‌عنوان مثال در منطقه‌ای بین حمیدیه و اهواز که نزدیک به 300 نفر در قالب 9‌ گروه شرکت کردند. هشت گروه آقا بودند و یک گروه هم از اعضا مختص خانم‌ها بود.» 
استقبال از برنامه تابستان اما بیشتر بوده است: «برای برنامه تابستان هم بیش از 10 تا 12 کشور با حضور بیش از 30 گروه که هر گروه بالای 15 تا 20 عضو دارد، شرکت کرده‌اند. در مجموع بالای 400 نفر هستند.» برنامه تابستان امسال با برنامه‌ سال‌های قبل متفاوت است: «در تابستان امسال اردو در ایران برگزار نمی‌شود و اردوی سازندگی در کشور مبدأ است.» 
درست است که اردو در کشورهای مبدأ برگزار می‌شود اما کارگروه بین‌الملل مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی هم روی فعالیت‌های آن‌ها نظارت دارند. علیخانی توضیح می‌دهد: «ما ‌روی محتوا، آموزش و فعالیت‌ها نظارت داریم. به اضافه این که اگر مشکلی پیش بیاید یا راهنمایی نیاز است، ما در خدمت‌شان خواهیم بود.» 
در‌حال‌حاضر یکی از کشورهای آفریقایی، اردوی سازندگی‌اش را برگزار کرده است. دو سالی می‌شود که اعضای بین‌المللی در کشور خودشان اردوی سازندگی برگزار می‌کنند. او البته تأکید می‌کند: «امسال البته این عدد نسبت به سال قبل بیشتر است. پارسال تنها یک کشور اردوی سازندگی داشت، امسال اما ما به این عدد رسیده‌ایم.» 
برگزاری اردوی سازندگی برای طلاب و دانشجویان بین‌المللی تنها کاری نیست که کارگروه بین‌الملل مرکز مطالعات و هدایت حرکت‌های جهادی انجام می‌دهد، آن‌ها برنامه‌های دیگری هم دارند: «در نیمه اول شهریور یک گروه از جهادگران برتر ایرانی به کشور عراق می‌روند تا برای جوانان عراقی اردو برگزار کنند. درواقع گروه جهادی هم کار جهادی را به آن‌ها آموزش می‌دهند، هم این که فرهنگ ایرانی را منتقل کنند و به اضافه این که کار جهادی در کشور همسایه انجام شود.»
اتفاق مهم درباره اردوهای سازندگی بین‌المللی این است که حرکت در ایران شروع و به کشورهای دیگر منتقل می‌شود. خود اعضای بین‌المللی تبدیل به مروجان فرهنگی می‌شوند و فرهنگ جهادی را که از ایران یاد گرفته‌اند؛ در کشورشان نشر 
می‌دهند.

captcha
شماره‌های پیشین