516
سه شنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
2
کودک‌دزدانی که حامی مردم ایران شدند!

فانتزی احمقانه پمپئو

کاخ‌سفید: ترامپ قصد افزایش تنش با ایران را ندارد

عقبـگر د آمریکا

روز گذشته دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری تاجر‌مسلک آمریکا که به یاوه‌گویی در توییتر معروف است، در واکنش به سخنان مقتدرانه و عزتمندانه دیروز رییس‌جمهوری کشورمان، توییت گستاخانه‌ای را علیه ایران منتشر کرد.

صبح نو

کاخ‌سفید: ترامپ قصد افزایش تنش با ایران را ندارد

عقبـگر د آمریکا

روز گذشته دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری تاجر‌مسلک آمریکا که به یاوه‌گویی در توییتر معروف است، در واکنش به سخنان مقتدرانه و عزتمندانه دیروز رییس‌جمهوری کشورمان، توییت گستاخانه‌ای را علیه ایران منتشر کرد.


با دم شیر بازی نکنید
حجت‌الاسلام حسن روحانی، رییس‌جمهوری ایران روز یکشنبه بسیار واضح بر هشدار خود تاکید کرد که ابزار ما تنها تنگه هرمز نیست و در اتمام حجتی به رییس‌جمهوری آمریکا گفت که «به ملت ایران اعلام جنگ می‌کنید و دم از حمایت می‌زنید؟ در همه منطقه پهن شده‌اید، معنای حرف‌های‌تان را بفهمید. صلح با ایران مادر صلح‌ها و جنگ با ایران مادر جنگ‌هاست. آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکنید، پشیمان‌کننده است.»

هرگز آمریکا را تهدید نکن
بعد از موضع‌گیری مقتدرانه رییس‌جمهوری ایران، ترامپ که با توییت‌های تهدیدآمیز و یاوه‌گویی‌هایش مشهور است، درحساب توییتر شخصی خود با نوشتن حروفی بزرگ و واکنشی انفعالی به هشدارهای حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران، نوشت: «دیگر هرگز ایالات متحده را تهدید نکن، وگرنه مستوجب عواقبی خواهی شد که در طول تاریخ تاکنون کمتر کسی با آن روبه‌رو شده ‌است. ما دیگر کشوری نیستیم که حرف‌های {...} تو در مورد خشونت و مرگ را تحمل کنیم. مراقب باش.»این توییت ترامپ اما واکنش‌های زیادی را در سر‌اسر دنیا به‌دنبال داشت که در آن رییس‌جمهوری آمریکا محکوم شد.

رضایی: مراقب باش!
آقای «محسن رضایی» دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در واکنش به اظهارات رییس‌جمهوری آمریکا گفت: آقای ترامپ به آقای روحانی گفته است مراقب باش؛ شما که بیش از ۵۰‌هزار نیرو زیر تیغ ایران دارید و این‌گونه دیوانه‌وار تهدید می‌کنید، باید مراقب باشید.

آملی لاریجانی: آمریکا سر عقل بیاید
همچنین، آیت‌الله آملی لاریجانی در جلسه مسوولان عالی قضایی، سخنان رییس‌جمهوری در جمع سفرا و رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور را قدرتمندانه و عزتمندانه توصیف کرد و گفت: «شنیدم که آقای ترامپ در پاسخ به اظهارات رییس‌جمهوری محترم کشورمان تهدیدهای متکبرانه و بلندپروازانه‌ای داشته است. البته از فرد محجور و سفیهی مثل ترامپ، چنین سخنانی بعید نیست منتها باید بداند که همه فراعنه تاریخ، چنین تکبر غیرمنطقی داشته‌اند و همه را به عبودیت خود فرا می‌خوانده‌اند.
 آمریکایی‌ها نباید فراموش کنند که اگر حق‌متعال اراده کند، شن‌های روان نیز مأمور الهی برای زمینگیر کردن آن‌ها می‌شوند.»آملی لاریجانی با توجه به انواع اقدامات آمریکا علیه مردم ایران در طول دهه‌های گذشته، تصریح کرد: «سخن روز گذشته رییس‌جمهوری محترم، سخن همه مردم و مجموعه نظام جمهوری اسلامی است. مردم و مسوولان، متحد و منسجم همانند کوه در برابر تهدیدها ایستاده‌اند و از عزت خود دفاع خواهند کرد. آمریکا نیز بداند که هر حرکت نامعقولش در‌قبال ایران، پاسخی را در پی خواهد داشت که در تاریخ ماندگار شود، بر این اساس باید هوشیار باشد که مردم متین، عزیز و آبدیده ایران را چنین تهدید نکند.»رییس قوه قضاییه در پایان با ابراز امیدواری نسبت به اینکه آمریکا سر عقل بیاید و روش منطقی و عقلانی را در پیش بگیرد، خاطرنشان کرد: «نتیجه این رفتارها، انزوای هرچه بیشتر این کشور در سطح جهان بوده است. گرچه ممکن است چند صباحی برخی کشورها به‌دلیل فشار آمریکا با آن همراهی کنند اما هیچ‌کس چنین روشی را قبول نمی‌کند و آمریکا بیش از هر زمان دیگری منزوی خواهد شد.»

تاکید بر خویشتنداری
توییت ترامپ واکنش مسوولان کشورهای غربی را هم به‌دنبال داشت. «کریستوفر برگر» یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان به خبرنگاران گفت: «ما از گفت‌وگو و مذاکره حمایت می‌کنیم و از هر دو طرف می‌خواهیم تا خویشتندار باشند و از جنگ لفظی خودداری کنند.»این مقام آلمانی همچنین در واکنش به سخنان تهدید‌آمیز «دونالد ترامپ» رییس‌جمهوری آمریکا علیه ایران، گفت که «تهدید به جنگ هرگز مفید نبوده است.»

طعنه شرمن به ترامپ
همچنین، معاون وزیر خارجه آمریکا در دولت قبلی این کشور و مذاکره‌کننده ارشد واشنگتن در گفت‌و‌گوهای هسته‌ای گروه ۱+۵ و ایران در یک پیش‌بینی طعنه‌آمیز گفت که «دونالد ترامپ مشاور امنیت ملی کاخ سفید را به تهران می‌فرستد!»
«وندی شرمن» معاون «جان کری» وزیر خارجه پیشین آمریکا تصریح کرد: «اگر گذشته نمایانگر آینده باشد، ترامپ (جان) بولتون را به تهران می‌فرستد تا دیدار با روحانی را سازماندهی کند.»به نظر می‌رسد که این مقام سابق آمریکایی به اعزام مشاور امنیت ملی کاخ سفید به مسکو و دیدارهای او با رییس‌جمهوری و دیگر مقام‌های روسیه اشاره می‌کند؛ دیداری که پیش از نشست سران دو کشور در هلسینکی فنلاند و برای تدارک این نشست انجام شد.شرمن همچنین انتقادهای قبلی خودش درباره خروج آمریکا از توافق هسته‌ای ایران را تکرار کرد و گفت: «برجام از مردم ایران حمایت و امنیت ما (آمریکا) را تضمین کرد. (ترامپ با) توییت‌ها به توافق بهتری نخواهد رسید.»از سویی دیگر، سخنان تهدیدآمیز ترامپ در رسانه‌ها و در بین روزنامه نگاران آمریکایی بازتاب قابل توجهی داشته است. مجله تایم در گزارشی با اشاره به توییت ترامپ نوشت: «ترامپ سابقه طولانی در توییت‌های تند و آتشین دارد که به سرعت اختلافات قدیمی با مقامات سایر کشورها را تشدید می‌کند.
 در مورد کره‌شمالی جنگ لفظی علنی علیه کیم جونگ اون به سرعت سرد شد و به تدریج به نشستی با رهبر کره‌شمالی ختم شد.»رویترز نیز در گزارشی با اشاره به تهدید ترامپ علیه حسن روحانی رییس‌جمهوری ایران نوشت: «لفاظی‌ها میان سران ایران و آمریکا با اعلام حمایت و سخنرانی‌های دولت ترامپ در حمایت از ناآرامی‌ها در ایران و اعمال فشار علیه این کشور تشدید شد.»سی‌ان‌ان تهدید ترامپ را «غیرمتعارف» خواند؛ ساحل کاپور خبرنگار «بلومبرگ» این اظهارات را برای مصرف داخلی خوانده و نوشت: ترامپ بارها در گذشته تهدید به جنگ علیه ایران توسط روسای‌جمهور سابق را برای رسیدن به اهداف داخلی خوانده بود.

جان بمب ایران 
«وجاهت علی» روزنامه‌نگار نیویورک‌تایمز نیز «جان بولتون» مشاور امنیت ملی «ترامپ» را «جان بمب ایران» خوانده و نوشت: «بولتون بارها خواستار جنگ با ایران و تغییر نظام ایران شده است. او به حدی افراطی است که جنگ‌طلبان در مقابل او شبیه به قمری‌اند. او مشاور امنیت ملی ترامپ هم هست. در نتیجه بله! از اینکه ترامپ واقعاً جنگی مفتضحانه را آغاز کند بترسید و نگران باشید.» پل کروگمن، ستون‌نویس نیویورک تایمز نیز در واکنش به اظهارات ترامپ نوشت: «گویا بعضی افراد آماده‌اند که از جنگ برای انحراف اذهان ما از خیانت خودشان به آمریکا استفاده کنند.»
در این میان اما، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی، با گذشت ساعاتی پس از اظهارات ضد ایرانی رئیس‌جمهور ی آمریکا و  وزیر خارجه او، مواضع «دونالد ترامپ» و «مایک پمپئو» را تحسین کرد، جان بولتن، مشاور امنیت ملی آمریکا بر جدیت دونالد ترامپ برای مقابله با ایران تأکید کرده و از قول رییس‌جمهوری آمریکا از بهای سنگینی سخن گفت که ایران در صورت اقدام منفی مجبور به پرداخت آن خواهد شد.

کاخ سفید: ترامپ قصد افزایش تنش با ایران را ندارد
سارا سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز در اظهاراتی به دفاع از پیام توییتری دونالد ترامپ علیه ایران پرداخته و گفت: این پیام نشان می‌دهد که رییس‌جمهوری، لفاظی‌های انتقادی از جانب ایران را بر نخواهد تافت. وی در‌عین‌حال مدعی شد که رهبر آمریکا قصد افزایش تنش میان دو کشور را ندارد.

ما به ایران حمله نمی‌کنیم
همچنین اعضای دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا با دست انداختن پیام توئیتری اخیر رئیس جمهور این کشور علیه ایران، گفتند که آمریکا به ایران حمله نمی‌کند، ولی در عوض روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ به ایالات متحده حمله کرده است.  این نمایندگان  در پیامی که تمامی آن با حروف بزرگ لاتین نوشته شده، تاکید کرده اند: «نوشته شدن کل جملات با حروف بزرگ حواستان را پرت نکند. ما به ایران حمله نمی‌کنیم».
 

captcha
شماره‌های پیشین