516
سه شنبه، ۰۲ مرداد ۱۳۹۷
11
گفت‌وگوی «صبح‌نو» با بهاره رهنما به بهانه پخش «پژمان» از آی فیلم انگلیسی

ایرانی‌ها در شرایط سخت اقتصادی قوی‌تر ظاهر می‌شوند

خانم بهاره رهنما، فارغ‌التحصیل‌ کارشناسی ارشد رشته ادبیات نمایشی است و بازی در سریال‌هایی همچون مأمور بدرقه، مرد هزارچهره، زیرزمین، من یک مستأجرم و ... را در کارنامه خود دارد.

خبر

صبح نو

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با بهاره رهنما به بهانه پخش «پژمان» از آی فیلم انگلیسی

ایرانی‌ها در شرایط سخت اقتصادی قوی‌تر ظاهر می‌شوند

خانم بهاره رهنما، فارغ‌التحصیل‌ کارشناسی ارشد رشته ادبیات نمایشی است و بازی در سریال‌هایی همچون مأمور بدرقه، مرد هزارچهره، زیرزمین، من یک مستأجرم و ... را در کارنامه خود دارد.

رهنما در سریال «پژمان» نقش پریسا، خواهر پژمان جمشیدی را بازی می‌کند. 
«پژمان» مجموعه‌ای تلویزیونی به کارگردانی آقای سروش صحت، تهیه‌کنندگی آقای حسن چگینی و نویسندگی آقای مهراب  و پیمان قاسم‌خانی است که ساخت آن از بهمن‌ماه ۱۳۹۱ تا خردادماه ۱۳۹۲ طول کشید و از شبکه سوم سیما پخش شد. 
در این مجموعه تلویزیونی پژمان جمشیدی، بازیکن سابق تیم‌های ملی و پرسپولیس نقش خودش را بازی می‌کند. 
او نقش فوتبالیستی را دارد که با وجود تلاش فراوان برای چهارمین فصل متوالی موفق نشده است تیمی را برای بازی پیدا کند. پژمان به همراه مدیر برنامه‌اش به دنبال تیم می‌گردد و در این مسیر اتفاقات جالبی برای او رخ می‌دهد. 
پریسا در سریال پژمان یک فعال زن است که در شبکه‌های اجتماعی حضوری پررنگ دارد. جالب اینکه، بهاره رهنما در زندگی واقعی خود نیز سفیر دوستی انجمن هموفیلی ایران و سفیر انجمن حمایت از حقوق کودکان است. 
او معتقد است که پیشقدم شدن هنرمندان و چهره‌های معروف در مسائل خیریه حداقل وظیفه‌ای است که بر عهده این افراد قرار دارد. 
هم اکنون سریال پژمان از کانال آی فیلم انگلیسی در حال پخش است و به همین بهانه با بهاره رهنما به گفت‌وگو نشسته‌ایم که در ادامه می‌خوانید.

بازی در سریال پژمان چه جایگاهی در کارنامه حرفه‌ای شما دارد؟
پژمان جزو کارهایی است که خودم خیلی دوستش دارم. حال و هوای بسیار خوبی دارد و به همین خاطر آن را چندین بار دیده‌ام. 
به طور کلی، سریال موفقی بود و نقش من هم در کنار دیگر افراد دیده شد.
 این کار را خیلی دوست داشتم و برای ما به عنوان بازیگر بسیار خوشایند است که یک سریال در میان مردم دیده شود و مخاطبان از دیدن آن لذت ببرند.

نظرتان درباره نقش پریسا که خودتان آن را در سریال ایفا کردید، چیست؟
همانطور که می‌دانید پریسا، خواهر پژمان جمشیدی است که یک فوتبالیست است و موفق نمی‌شود برای خودش تیمی پیدا کند. 
پریسا خصوصیات خاصی دارد. مهم‌ترین خصیصه‌اش این است که یک فعال اجتماعی است و به صورت فعال در شبکه‌های اجتماعی و در کل در جامعه حضور دارد.
 در واقع این نقش یک کاریکاتوری از شخصیت اصلی و واقعی من است. 
در این سریال به صورت طنز به موضوع فعالیت من پرداخته شده بود و این برایم جالب بود. 
واقعیت این است که وقتی متنی را مشخصاً برای یک فرد می‌نویسند، جنبه‌های کمدی‌اش بهتر
 در می‌آید.
 این نقش هم به نظر من خوب از آب درآمد و جالب بود.

پژمان هم اکنون از کانال آی فیلم انگلیسی در حال پخش است. 
به نظر شما پخش این سریال و آثاری از این دست چقدر می‌تواند برای مخاطبان انگلیسی زبان در شناخت فرهنگ و معرفی سبک زندگی ایرانی تأثیرگذار باشد؟
این سریال را احتمالاً هم افراد غیرایرانی و هم ایرانی‌هایی که مقیم خارج از کشور هستند، خواهند دید. این موضوع جنبه‌های متفاوتی خواهد داشت. 
به نظر من هر شبکه‌ای که بتواند ایرانیان خارج از کشور را به یاد گذشته‌شان بیندازد حتماً موفق خواهد بود. 
از سوی دیگر، نمایش سریال‌های جذاب و ماندگار ایرانی برای مخاطبان فرامرزی احتمالاً باعث می‌شود که شبکه پخش‌کننده به یک شبکه دوست‌داشتنی و محبوب تبدیل شود که کار مهمی است.
پیام ویژه سریال پژمان از نظر شما چیست؟
به نظر من، تمام سریال‌ها لزوماً نمی‌خواهند پیامی را منتقل کنند. اصلاً انتقال پیام به صورت مستقیم برای مخاطبان دافعه دارد. 
سریال پژمان حال و هوای خاص و طنزی داشت و حال خوبی را برای مخاطب ایجاد می‌کرد و دلیل دیده شدنش هم همین جنبه‌های شاد و سرگرم‌کننده‌اش بود. 
امّا به صورت غیرمستقیم این سریال پیام دوستی، اهمیت خانواده و در کنار هم بودن را منتقل می‌کرد.

نمایش سریال‌های ایرانی از شبکه‌های برون‌مرزی و به طور مشخص آی فیلم چه تأثیری در دفع تبلیغات سوء دشمن خواهد داشت؟
فکر می‌کنم نمایش این سریال‌ها از آی فیلم انگلیسی می‌تواند تأثیر زیادی در معرفی نحوه زندگی ایرانیان و دفع تبلیغات مغرضانه دشمنان داشته باشد. 
به هر حال مردم دنیا متوجه می‌شوند که ایرانی‌ها دارند زندگی می‌کنند، حالا یا خوب زندگی می‌کنند و یا یک زندگی معمولی دارند. 
واقعیت این است که در تمام جوامع مشکلاتی مانند گرانی و مسائل دیگر وجود دارد و همگان را آزار می‌دهد اما این مسائل به این معنا نیست که روند زندگی در ایران مختل است.
 ایرانی‌ها ملتی منسجم و قوی هستند و در شرایط سخت مانند جنگ و فشار اقتصادی هم توانسته‌اند، قوی ظاهر شوند و به زندگی‌شان ادامه دهند.
به نظر من شبکه آی فیلم نسل جدید را با کارهای بازیگران ایرانی بیشتر آشنا می‌کند و این موضوع اهمیت زیادی دارد. 
مثلاً سریال‌هایی که سال‌ها پیش بازیگران ایرانی بازی کرده‌اند از این شبکه پخش می‌شود و همین موضوع موجب آشنایی نسل جوان با پیشکسوتان می‌شود.
 ممکن است دیدن برخی از سریال‌ها و پیداکردن آ‌نها برای همه کار آسانی نباشد، امّا شبکه آی فیلم این امکان را برای همگان فراهم می‌کند که سریال‌های ایرانی را ببینند.

captcha
شماره‌های پیشین