515
دوشنبه، ۰۱ مرداد ۱۳۹۷
3
اتمام حجت روحانی با ترامپ:

با دم شیر بازی نکن

«یا تسلیم یا مقاومت، راه دیگری نداریم»، «آقای ترامپ! با دم شیر بازی نکن» این اتمام حجت و هشدار رییس‌جمهوری کشورمان به سیاست‌های غیرمنطقی و به‌دور از عقلانیت رییس‌جمهوری آمریکا بود.

یادداشت

ابعاد افتخارآمیز سپنتا

محسن مهدیان

امیر حیدری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

برای مقابله با تهدیدات آمریکا آمادگی کامل داریم

صبح نو

اتمام حجت روحانی با ترامپ:

با دم شیر بازی نکن

«یا تسلیم یا مقاومت، راه دیگری نداریم»، «آقای ترامپ! با دم شیر بازی نکن» این اتمام حجت و هشدار رییس‌جمهوری کشورمان به سیاست‌های غیرمنطقی و به‌دور از عقلانیت رییس‌جمهوری آمریکا بود.

حجت‌الاسلام حسن روحانی روز گذشته در همایش روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور با بیان اینکه ما اهل تجاوز و تدافع نیستیم و به دنبال بازدارندگی هستیم، تاکید کرد: «توان ایران اسلامی، توان بازدارندگی است، ما با هیچ‌کس دعوا و جنگ نداریم اما دشمنان باید خوب بفهمند که جنگ با ایران مادر جنگ‌ها و صلح با ایران مادر صلح‌ها است. ما هیچ‌وقت از تهدید نترسیده و در برابر تهدید، تهدید خواهیم کرد.»
به گفته رییس‌جمهوری «امروز سخن گفتن با آمریکا معنایی جز تسلیم و پایان دستاوردهای ملت ندارد.» 
روحانی همچنین خطاب به آمریکایی‌ها و در پاسخ به اینکه آن‌ها گفته‌اند نمی‌گذاریم نفت ایران صادر شود، اظهار داشت: «آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه و امنیت مسیر کشتیرانی در طول تاریخ هستیم‌، با دم شیر بازی نکن‌، پشیمان‌کننده است. شما فکر می‌کنید ایران این‌قدر ضعیف است که اجازه دهد که شما به خواسته و به اهداف‌تان برسید؟ با دم شیر بازی نکنید چرا که پشیمانی ابدی برای شما به همراه خواهد داشت و این از توان شما ساخته نیست.»
وی با تاکید بر بی‌اساس خواندن سخنان دشمنان مبنی‌بر ممانعت از صدور نفت ایران، گفت: «‌کسی که اندکی سیاست بفهمد، نمی‌گوید جلوی صادرات نفت ایران را می‌گیریم؛ شک ندارم که آن‌ها نمی‌فهمند چه چیز را عنوان می‌کنند. خیال می‌کنند وقتی ما می‌گوییم هنگامی که نفت ایران صادر نشود، هیچ‌کس نمی‌تواند نفت صادر کند به‌دنبال بستن تنگه هرمز هستیم، در صورتی که راه‌های فراوانی وجود دارد و بستن تنگه هرمز روش ساده آن است، اما بسیاری تنگه‌های دیگر برای این کار در اختیار داریم.»

راهکارهایی آسان برای بستن تنگه هرمز
بعد از این سخنان رییس‌جمهوری و تاکید بر اینکه «بستن تنگه هرمز ساده‌ترین کار ایران برای مقابله با آمریکا است»‌ این سؤال پیش آمد که آیا به‌طور کلی ایران توان بستن تنگه هرمز را دارد و اینکه دیگر چه تنگه‌هایی در اختیار ایران است؟
پیشینه بستن تنگه هرمز به دوران جنگ ایران و عراق برمی‌گردد، در آن دوران ایران تهدید کرد که برای ممانعت از کمک‌های جهانی به عراق، 
تنگه هرمز را می‌بندد. این تهدید ناامنی عبور و مرور در تنگه هرمز را به‌همراه داشت تا جایی‌که به عقیده برخی قطعنامه 598 هم بعد از این ماجرا مطرح شد.
در دوران هشت سال دفاع مقدس، توان نظامی ایران قابل مقایسه با الان نبود و در این مقطع اگر جمهوری اسلامی اراده کند، می‌تواند تنگه هرمز را ببندد؛ به عقیده برخی حقوق‌دانان هم ایران برای این امر منع قانونی ندارد؛ حقوق بین‌الملل دریاها برای عبور از تنگه‌های بین‌المللی دو حالت عبور «بی‌ضرر» (کنوانسیون 1958 ژنو) و عبور «ترانزیت» (کنوانسیون 1982 مونته گوبه) را به رسمیت شناخته است.  طبق کنوانسیون عبور بی‌ضرر که مورد پذیرش ایران است، کشورها حق دارند از آن عبور کنند، 
به شرطی که ضرری برای کشورها نداشته باشد، در این میان طبق کنوانسیون «عبور ترانزیت» عبور و مرور همه کشورها آزاد است اما ایران و آمریکا عضو این کنوانسیون نیستند و بر اساس عرف موجود، نظام حقوقی حاکم بر تنگه هرمز عبور بی‌ضرر است.
اقدامات وسیع آمریکا برای بستن فروش نفت و انواع تحریم را می‌توان در قوانین بین‌الملل جنگ رسمی ‌علیه ایران تلقی کرد و بر اساس آن به محاکم مربوطه شکایت نمود و حق مقابله ایران را محفوظ دانست در این صورت با این مستندات بستن تنگه هرمز از لحاظ قانونی مورد اعتراض نخواهد بود. همچنین پایگاه تخصصی اویل پرایس در گزارشی با اشاره به توانایی ایران برای بستن تنگه هرمز نوشت: «با استفاده از این راهکار‌، جمهوری اسلامی به دنیا نشان می‌دهد که نتیجه منفی احتمالی این‌که آمریکا تحریم‌های خود بر ایران را به‌طور کامل عملی کند، چه خواهد بود. تهران از راهکار چماق و هویج استفاده می‌کند. جذب سرمایه‌گذاری بیشتر اروپا در بخش‌های اکتشاف، تولید و بهره‌برداری نفت‌ به اقتصاد ایران که درحال‌حاضر با مشکل روبه‌رو شده است در تأمین مالی کمک خواهد کرد و در‌عین‌حال فرصت‌های وسوسه‌کننده‌ای هم برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد می‌کند. 
در همین زمان با حفظ التزام ۱۰۰درصدی به تولید خود در اوپک، ایران می‌تواند تضمین کند که فشار رو به پایینی بر قیمت‌های نفت وارد خواهد آورد، 
که این خبر خوبی برای مصرف‌کنندگان اروپایی است. ایران سناریوی بدترین حالت را هم برای اروپایی‌ها ترسیم کرده است که با حذف ۱۰۰‌درصدی صادرات نفت و گاز این کشور، در ماه‌های آینده بازارها با کمبود عظیمی در عرضه روبه‌رو خواهند شد.»

بستن تنگه باب‌المندب گزینه‌ای دیگر
در بخش دیگر از این گزارش تاکید شده که ایران برای اجرای سیاست یا همه یا هیچ در بحث صادرات نفت خلیج‌فارس، راه دیگری هم دارد و آن، استفاده از ظرفیت نیروی دریایی خود در تنگه باب‌المندب میان یمن و شاخ آفریقاست. به نوشته این نشریه تخصصی، نباید قابلیت‌های نظامی ایران در منطقه به اصطلاح «آب‌های آبی» را فراموش کرد؛ در‌حال‌حاضر نیروی دریایی ایران در تنگه باب‌المندب، بین یمن و شاخ آفریقا و پیرامون آن گشت‌زنی می‌کنند. از سال‌‌۲۰۱۳ به بعد ایران نیروهای خود را به دریای سرخ فرستاده است. به‌صورت رسمی، این کار برای حمایت از کشتی‌های ایران در برابر دزدان دریایی انجام شده است، اما در واقع کشتی‌های جنگی ایران در خلیج عدن و دریای سرخ گشت‌زنی می‌کنند. 
 بخش بزرگی از صادرات نفت و گاز منطقه خلیج‌فارس باید از این منطقه عبور کنند تا به کانال سوئز برسند. راهکاری دو وجهی برای مقابله با تحریم در دست ایران است. این‌که این راهکار تا چه حد مؤثر باشد مشخص نیست، اما یک تأثیر آن قطعی است؛ حجم صادرات نفت منطقه با تهدیدی جدی روبه‌رو خواهد شد و هرگونه بسته شدن یا اختلال در خطوط کشتی‌رانی کنونی، قیمت‌های نفت را بالا خواهد برد.
روز گذشته، رییس‌جمهوری روحانی؛ با اقتدار و طبق دکترین دفاعی ایران سخن گفت. از باب‌المندب تا قفقاز و هرمز و افغانستان و عراق‌. تندی سخنان روحانی در جمع سفرا و مواضعش علیه ترامپ و تهدید بستن تنگه هرمز و حمایت قاطع رهبری و نامه سردارسلیمانی همگی شاید نشان از استراتژی یکپارچه‌سازی کامل سیاست خارجی زیر نظر روحانی باشد. او به درستی از جایگاه رییس یک ابرقدرت منطقه‌ای سخن گفت که ایران امروز قوی‌ترین ایران در سده‌های اخیر است. 
 

captcha
شماره‌های پیشین