515
دوشنبه، ۰۱ مرداد ۱۳۹۷
11
«صبح نو» گزارش می‌دهد

خلأ قانونی درباره متولی گیت‌وی

درگاه‌های بین‌المللی یا گیت‌وی‌ها نقاطی هستند که امکان اتصال شبکه ملی فیبر نوری زیرساخت کشور را با شبکه‌های بین‌المللی فیبرنوری ‌با دیگر کشورهای همسایه، به منظور تبادل ترافیک در زمینه‌های صوت و دیتا فراهم می‌کنند، اما در‌حال‌حاضر در کشور ما خلأهای قانونی مهمی درباره متولی این درگاه‌ها وجود دارد.

خبر

صبح نو

«صبح نو» گزارش می‌دهد

خلأ قانونی درباره متولی گیت‌وی

درگاه‌های بین‌المللی یا گیت‌وی‌ها نقاطی هستند که امکان اتصال شبکه ملی فیبر نوری زیرساخت کشور را با شبکه‌های بین‌المللی فیبرنوری ‌با دیگر کشورهای همسایه، به منظور تبادل ترافیک در زمینه‌های صوت و دیتا فراهم می‌کنند، اما در‌حال‌حاضر در کشور ما خلأهای قانونی مهمی درباره متولی این درگاه‌ها وجود دارد.

در گذرگاه اطلاعاتی یا گیت‌وی دولت می‌تواند بر مسیر حرکت اطلاعات از نظر امنیت ملی نظارت داشته باشد. به‌عنوان مثال فیلترینگ یکپارچه در کل کشور از مسیر گیت‌وی انجام می‌شود و تعیین سایت‌هایی که مشمول این طرح قرار می‌گیرند از سوی کمیته تعیین مصادیق خواهد بود و شرکت ارتباطات زیرساخت آن را اعمال می‌کند. برابر قانون نیز هر سرویس‌دهنده اینترنت موظف است که این موارد را اجرا کند. یکی از نکات قابل توجه این است که مصرف پهنای باند از گیت‌وی بین‌الملل پس از فیلترینگ تلگرام کاهش پیدا کرد.
شرکت ارتباطات زیرساخت یکی از شرکت‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌باشد که به‌عنوان متولی شبکه مادر مخابراتی در کشور و کارگزار وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، به منظور اعمال حاکمیت، وظیفه اجرای سوئیچینگ و ارتباطات اپراتورهای مخابراتی را در نقاط حضور و شبکه‌های مربوط بر عهده دارد. شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت قرارداد چندساله پهنای باند اینترنت را از درگاه‌های بین‌المللی خریداری می‌کند و به عنوان حاکمیت، پهنای باند را توزیع می‌کند. انحصاری بودن پهنای باند یکی از انتقاداتی بوده که همواره درباره شرکت ارتباطات زیرساخت مطرح بوده و عده‌ای آن را عامل کاهش سرعت و به تبع آن عدم کاهش قیمت اینترنت در کشور می‌دانند. 
به گفته سعادت از اعضای سابق کمیسیون اینترنت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای اگر پهنای باند از انحصار دولت درآید و دولت فقط نقش حاکمیتی و نظارتی ایفا کند، بی تردید بهای پهنای باند و در نتیجه اینترنت به پایین‌ترین حد خود می‌رسد.
 اما مسوولان شرکت ارتباطات زیرساخت تأکید می‌کنند تأمین پهنای باند اینترنت به صورت انحصاری در اختیار دولت باقی خواهد ماند. 
براساس آیین نامه خدمات دهی اینترنت مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1380، بخش دولتی به عنوان تأمین کننده انحصاری پهنای باند معرفی شده است و شرکت‌های توزیع کننده و عرضه‌کننده اینترنت و سازمان‌های دولتی و دانشگاه‌ها باید پهنای باند مورد نیاز خود را از بخش دولتی تأمین‌کنند.

راه‌اندازی شبکه گیت‌وی‌های بین‌الملل
اسفند 95 بود که اعلام شد شبکه گیت‌وی‌های بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت راه اندازی می‌شود. راه‌اندازی شبکه گیت‌وی‌های بین‌الملل شرکت ارتباطات زیرساخت می‌تواند ظرفیت این درگاه‌ها به چهار برابر افزایش دهد. 
آقای لطف‌الله سبوحی، معاون طرح و توسعه و فناوری‌های نوین شرکت ارتباطات زیرساخت در این باره گفته بود: با راه‌اندازی این شبکه، در صورت قطع لینک‌های بین‌الملل، توزیع اینترنت در دروازه‌های بین‌الملل با پشتیبانی این نقاط از یکدیگر، از مسیرهای متعدد برقرار می‌شود. 
شرکت ارتباطات زیرساخت براساس مصوبه 237 کمیسیون تنظیم مقررات، اینترنت را از نقاط مرزی وارد و در چهار نقطه اصلی کشور شامل تهران، تبریز، مشهد و شیراز به مشتریان واگذار می‌کند. با شبکه شدن گیت‌وی‌های بین‌الملل سطح کیفیت و پایداری خدمات نیز افزایش می‌یابد. همچنین با افتتاح طرح «تلاش 3» جداسازی گیت‌وی بین‌الملل از شبکه ملی اطلاعات رقم خورد.

زیرساخت درگاه ورودی اینترنت کشور
همان طور که از توضیحات بالا مشخص است گیت‌وی زیرساختی مهم برای کشور محسوب می‌شود. در واقع زیرساخت درگاه ورودی اینترنت کشور محسوب می‌شود. در نتیجه برای تمامی مناسبات اینترنت از جمله پیام‌رسان‌ها نقشی جدی ایفا می‌کند که می‌تواند جنبه‌های امنیت ملی را نیز در بر بگیرد. سؤال اینجاست که این زیرساخت مهم چرا باید دولتی باشد؟ در صورتی که در این گونه مسائل این حاکمیت است که باید زیرساخت را در اختیار داشته باشد تا به‌عنوان مثال شاهد مشکلاتی از این قبیل نباشیم که دولت زیرساخت‌های اینترنت کشور را در اختیار پیام‌رسانی خارجی همچون تلگرام قرار دهد و منافع و سود خود را بر مصالح ملی مقدم کند.
 شفافیت در اطلاع رسانی پیرامون این سامانه و مناسبات آن نیز یکی دیگر از مسائلی است که امروز وجود ندارد. تقریباً اطلاعاتی پیرامون سیستم گیت‌وی در کشور به عنوان درگاه ورودی اینترنت در اختیار قرار داده نمی‌شود و شفافیت و اطلاع رسانی در این‌باره وجود ندارد. 
به‌رغم این‌که زیرساختی مهم برای اینترنت کشور محسوب می‌شود و در شرایط فعلی مسأله اینترنت و مناسبات آن یکی از مشکلات و مسائل مهم کشور را به خود اختصاص داده است. شفافیت در این زمینه می‌تواند تا حد زیادی ابهامات را بر طرف نموده و به حل مشکلات فعلی کمک کند. چرا اراده‌ای برای شفافیت وجود ندارد و مسوولان دولتی اطلاع رسانی در این زمینه را به نفع خود نمی‌دانند؟ متولی گیت‌وی در‌حال‌حاضر در کشور ما شرکت ارتباطات زیرساخت است. 
در‌حالی‌که برخی کشورهای دنیا مرزبانی دیجیتال دارند و در شرایط اضطراری نگهداری مرزهای دیجیتال خود را در اختیار یک سازمان نظامی قرار می‌دهند در کشور ما درباره این مسأله مهم که تحت عنوان حکمرانی داده از آن یاد می‌شود قانون و ساز و کار مناسبی پیش‌بینی نشده است. به عنوان مثال اتحادیه اروپا سندی واحد برای این موضوع دارد. آمریکا علاوه‌بر این که ایالت به ایالت سند دارد یک سند کلی نیز برای کشور خود در این زمینه دارد. انگلستان و مستعمراتش همچون نیوزلند، کانادا، ایسلند، ایرلند و ... سندی برای خود دارند. استرالیا، ژاپن نیز از دیگر کشورهایی هستند که برای این مسأله سند دارند.
اما ایران چطور؟ تصور می‌شود بخشی از این سیستم توسط دولت و بخشی توسط سازمان پدافند غیر عامل باید مدیریت شود، می‌تواند خسارات جبران ناپذیری به ویژه در شرایط اضطراری برای کشور به وجود آورد. به نظر می‌رسد مهم‌ترین خلأ کنونی کشور ما در این حوزه نبود قانون مشخص مصوب مجلس برای تعیین یک متولی بی‌طرف برای این سیستم است.

captcha
شماره‌های پیشین