515
دوشنبه، ۰۱ مرداد ۱۳۹۷
1
آخرین خبر

دولت لایحه تفکیک وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی را به مجلس فرستاد

حرف‌های‌خواندنی مرجانه‌گلچین درگفت‌وگوبا«صبح‌نو»

سینما برای «‌از ما بهتران» ‌است

خانم «مرجانه گلچین» از بازیگران شناخته شده سینما و تلویزیون کشورمان است که اخیراً با مجموعه «شب عید» مهمان خانه‌های مردم شده است.

«صبح نو» گزارش می‌دهد

خلأ قانونی درباره متولی گیت‌وی

درگاه‌های بین‌المللی یا گیت‌وی‌ها نقاطی هستند که امکان اتصال شبکه ملی فیبر نوری زیرساخت کشور را با شبکه‌های بین‌المللی فیبرنوری ‌با دیگر کشورهای همسایه، به منظور تبادل ترافیک در زمینه‌های صوت و دیتا فراهم می‌کنند، اما در‌حال‌حاضر در کشور ما خلأهای قانونی مهمی درباره متولی این درگاه‌ها وجود دارد.

دکتر محمدعلی مرادی، مدرس فلسفه، دار فانی را وداع گفت

فیلسوفی که فلسفه را می‌زیست

صبح دیروز خبر درگذشت دکتر محمدعلی مرادی، دانش‌آموخته دکترای فلسفه از دانشگاه برلین جامعه علمی و فلسفی کشور را در بهت و اندوه فرو برد. مرادی در طول زندگی 59‌ساله خود فراز و فرودهای بسیاری را پشت سرگذاشت. در جوانی به‌ تعبیر خودش مارکس جوان بود و در انقلاب فعال بود و به زندان رفت و سپس به آلمان سفر کرد تا جامعه‌شناسی و فلسفه بخواند و در آن‌جا با تفکر فلسفی غرب و به‌ویژه ایده‌آلیسم آلمانی مواجهه جدی پیدا کرد. پس از بازگشت به ایران به مطالعه و تحقیق و تدریس فلسفه پرداخت. او که زن و فرزندی نداشت خودش را وقف آموزش و پژوهش فلسفه به‌ویژه برای جوانان دوست‌دار دانش کرده بود. در گفت‌وگو با سه تن از اساتید فلسفه و جامعه‌شناسی دکتر قاسم پورحسن، دکتر سیدجواد میری و دکتر بیژن عبدالکریمی که در این سال‌ها دوستی و همکاری نزدیکی با او داشتند، ویژگی‌های علمی و عملی مرحوم دکتر مرادی را مرور کردیم.

ورود یهودیان به مسجدالاقصی جنگ دینی را در فلسطین کلید زد

تروریسم صهیونیستی

بیش از هزار نفر از شهرک‌نشینان یهودی روز گذشته به دعوت سازمان‌ها و گروهک‌های صهیونیستی افراطی به‌صورت غیرقانونی وارد مسجدالاقصی شدند و در‌حالی‌که پلیس رژیم صهیونیستی برای حفاظت از آن‌ها به‌شدت تدابیر امنیتی برقرار کرده بود، آیین‌های تلمودی انجام دادند. موضوعی که خشم و نارضایتی فلسطینی‌ها را به‌دنبال داشت.

مصوبه کاهش 30‌درصدی مصارف فضای سبز چقدر بر کاهش مصرف آب مؤثر است

آب در پایتخت میل «چمن» نمی‌کند

یکی از انتقادهایی که به مدیریت آبی کشور می‌شود، مصرف آب شرب در مصارف صنعتی و کشاورزی است. میزان مصرف کشاورزی کشور 92‌درصد از مصارف هر ساله است. همین باعث شده است ‌مدیران دولتی، تصمیماتی برای کاهش این میزان اتخاذ کنند. تصمیم برای اصلاح الگوی آبیاری فضای سبز شهرها یکی از آن‌هاست. تصمیمی که بر طبق آن ممنوعیت کاشت گیاهان آب‌دوستی مانند کاشت چمن، تصویب شده است.

سرمقاله

اتحاد تاکتیکی یا راهبردی

اتمام حجت روحانی با ترامپ:

با دم شیر بازی نکن

«یا تسلیم یا مقاومت، راه دیگری نداریم»، «آقای ترامپ! با دم شیر بازی نکن» این اتمام حجت و هشدار رییس‌جمهوری کشورمان به سیاست‌های غیرمنطقی و به‌دور از عقلانیت رییس‌جمهوری آمریکا بود.

امیر حیدری در گفت‌وگو با «صبح‌نو»:

برای مقابله با تهدیدات آمریکا آمادگی کامل داریم

در پی نمایش پمپئو در جمع وطن‌فروشان در فضای مجازی ایجاد شد

موج «نه، به دخالت خارجی» در ایران

صبح نو

سرمقاله

اتحاد تاکتیکی یا راهبردی

اگر از ابتدای سال1392 تا حدود یک ماه پیش را تحت عنوان روحانی اول نام‌گذاری کنیم، از مقطع خروج ترامپ از برجام را می‌توانیم دوره روحانی دوم نام‌گذاری کنیم که به نوعی تداعی‌کننده روحانی قبل از ریاست‌جمهوری و روحانی شورای عالی امنیت ملی است. اما بواقع چرا در زبان و سخن وی چنین تغییری پدید آمده است؟ برای پاسخ به این سؤال چند فرضیه وجود دارد؛فرضیه اول: برخی افراد بدبین معتقدند که همراهی آقای روحانی با حاکمیت مقطعی و تاکتیکی است و این اتحاد در یک بزنگاه خاص دچار ترک و شکاف می‌شود.فرضیه دوم: گروه دیگر به این اتحاد خوش‌بین هستند. از نظر آن‌ها، رفتار و رویکرد ترامپ موجب تغییر سیاست حسن روحانی شده و رییس‌جمهوری، از هر گونه معامله‌ای با آمریکا ناامید شده است. از نظر این گروه، روحانی به‌واسطه عدم نیاز به رأی مردم نسبت به بدنه اصلاح‌طلب و خاکستری خود بی‌تفاوت شده است.فرضیه سوم: این فرضیه دو فرضیه فوق را افراطی و تفریطی و دور از واقعیت می‌داند. در مقابل با تعدیل این دو فرضیه، فرضیه‌ای جدید خلق می‌کند. به نحوی که معتقد است روحانی در تفکر و اندیشه تغییری نکرده اما در زبان و بیان به سمت همکاری و تعامل با نظام پیش می‌رود. اگر روزی قرار به مذاکره‌ای جدید و تازه باشد هم خود را از حاکمیت جدا نمی‌کند و به سمت ساختن دو قطبی با نظام پیش نمی‌رود. این سه فرضیه هر یک تلاش می‌کنند رفتار ، سخن و بیان جدید روحانی را توضیح دهند.

captcha
شماره‌های پیشین