514
یکشنبه، ۳۱ تیر ۱۳۹۷
4
در شورای عالی هماهنگی اقتصادی قوا صورت گرفت

چاره‌اندیشی برای نقدینگی

گزارش

گره‌ای که مجمع تشخیص باز کرد

سکانس پایانی ماجرای «سپنتا»

سرانجام بعد ازمدت‌ها با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر جواز حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر و روستا، ماجرای دنباله‌دار سپنتا نیکنام مختومه شد و این شهروند زرتشتی ایران می‌تواند بر کرسی نمایندگی شهرش تکیه بزند.

صبح نو

گره‌ای که مجمع تشخیص باز کرد

سکانس پایانی ماجرای «سپنتا»

سرانجام بعد ازمدت‌ها با مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام مبنی بر جواز حضور اقلیت‌های دینی در شوراهای شهر و روستا، ماجرای دنباله‌دار سپنتا نیکنام مختومه شد و این شهروند زرتشتی ایران می‌تواند بر کرسی نمایندگی شهرش تکیه بزند.

ماجرای دنباله‌دار سپنتا روز گذشته، مجمع تشخیص مصلحت نظام در جلسه خود، بخشی از طرح دوفوریتی مجلس شورای اسلامی برای اصلاح قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران را بررسی کرد، موضوعی که مربوط به حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد بود.

آغاز ماجرا
ماجرا از آن جایی آغاز شد که پیش از برگزاری انتخابات، آیت‌الله وافی، نماینده استان یزد در مجلس خبرگان، نامه‌ای به شورای نگهبان ارسال کرد که سخنانی از حضرت امام خمینی (قدس سره) در مورد شاخص‌ها و شرایط نمایندگان مردم در شوراها بیشتر بخش‌های این نامه را تشکیل می‌داد. به دلیل درخواست‌های رسیده به شورای نگهبان در خصوص این تبصره، فقها آن را در چند جلسه بررسی کردند.
در اواخر فروردین‌ماه و پیش از برگزاری انتخابات شوراها، شورای نگهبان نظریه فقهی خود را درباره تبصره یک ماده 26 قانون شوراها منتشر کرد که در این بررسی تشخیص دادند تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون شوراها خلاف شرع است. به همین دلیل هم آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان
26 فروردین‌ماه ۹۶ در نامه‌ای خواستار ردصلاحیت نامزدهای اقلیت‌های غیرمسلمان در مناطقی شد که اکثریت جمعیت آ‌نها مسلمان شد.
نگاهی دقیق به ابلاغیه آیت‌الله جنتی نشانگر این است که وی تنها فتوا و سخنان امام؟ره؟ را بازگو کرده است و نظر امام؟ره؟ این بوده که نباید اقلیت و غیر مسلمان در شوراهای اسلامی شهر و روستا عضویت داشته باشد.
 فقهای شورای نگهبان که به تصریح اصل چهار قانون اساسی، یگانه مرجع تشخیص انطباق یا عدم انطباق قوانین و مقررات کشور با موازین اسلامی هستند، در راستای اجرای این تکلیف قانونی خویش و با توجه به اطلاعات واصله و تحقیق صورت‌گرفته در خصوص برخی داوطلبان غیرمسلمان برای عضویت در شوراهای اسلامی شهر و روستا در برخی مناطق مسلمان‌نشین کشور، اعلام کردند که تبصره ۱ ماده ۲۶ قانون تشکیلات، وظایف و انتخابات شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۱۳۷۵ مغایر موازین شرعی است.
بعد از این اعلام نظر شورای نگهبان اما هیأت‌های نظارت بر انتخابات شوراها، بدون توجه به ابلاغیه شورای نگهبان، صلاحیت تعدادی از اقلیت‌های دینی را تأیید کرد و بعد از برگزاری انتخابات کاندیدای اقلیت دینی به عنوان عضو شورای شهر یزد انتخاب شد. بعد از پیروزی آقای سپنتا نیکنام اما آقای علی‌اصغر باقری، کاندیدای شکست‌خورده شورای شهر یزد به استناد ابلاغیه شورای نگهبان به دیوان عدالت اداری شکایت کرد و در ۱۳ شهریورماه ۹۶ شعبه ۴۵ دیوان عدالت اداری، حکم تعلیق موقت سپنتا نیکنام را از عضویت در شورای شهر یزد صادر کرد.
بر اساس اصل ۱۷۰ قانون اساسی، ابطال مقررات مغایر با شرع، به دیوان عدالت اداری سپرده شده است و قانون دیوان عدالت اداری می‌گوید دیوان در مورد مغایرت یا عدم مغایرت مقررات با احکام شرع، باید موضوع را به شورای نگهبان ارسال کند و نظر بخواهد که شورای نگهبان نیز نظر قطعی خود را در این باره اعلام کرد. 
حضور منتخب زرتشتی شورای شهر یزد در این شورا جنجال‌ها و اختلاف‌نظرهایی را میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان ایجاد کرد. تا جایی که آقای عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان نیز گفته بود که نظارت شورای نگهبان درباره منتخب زرتشتی شورای شهر یزد، نظارت تصویبی است، ولی ممکن است یک مصوبه تصویب شود و بعد از چند سال موضوع نزد فقها مطرح شود که بر همین اساس آقایان قبل از انتخابات شورای شهر، یعنی در تاریخ 26 فروردین‌ماه سال گذشته نظر خود را در این باره اعلام کرده و حضور منتخب زرتشتی شورای شهر یزد را خلاف موازین شرعی دانسته بودند.

اختلاف میان بهارستان و شورای نگهبان
اما پرونده تعلیق عضویت سپنتا نیکنام از شهریورماه و مهرماه گذشته، فرازونشیب‌های زیادی را در مجلس و دولت طی کرد و نتیجه این شد که در آذرماه 96 طرح دو فوریتی اصلاح قانون تشکیلات شورای شهر در انتخاب شهرداران، با امضای ۲۰۰نماینده راهی صحن علنی شد و اعضا هم به آن رأی دادند تا امکان انتخاب نمایندگان اقلیت در شوراها فراهم شود. چند روز بعد شورای نگهبان این طرح را رد کرد اما مجلسی‌ها بر خواسته خود پافشاری کردند؛ طبق آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی وقتی نمایندگان بر مصوبه قبلی خود اصرار کنند، موضوع جهت تعیین تکلیف نهایی به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع می‌شود؛ بنابراین ماجرا به مجمع تشخیص مصلحت نظام کشیده شد 
تا در این‌باره نظر دهد.
سرانجام مجمع تشخیص مصلحت نظام طبق قانون به موضوع رسیدگی به عضویت و یا عدم عضویت عضو زرتشتی شورای شهر یزد به‌عنوان مرجع فصل‌الخطاب و حل اختلاف میان مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان ورود کرد و با نظر اِجماعی و حداکثری عضویت سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد را تأیید کرد. 

رأی مجمع تشخیص درباره سپنتا
سرانجام اصلاح قانون تشکیلات شورای شهر در انتخاب شهرداران در دستورکار جلسه روز قبل مجمع تشخیص مصلحت نظام قرار گرفت، مجمع صبح شنبه به ریاست آیت‌الله موحدی کرمانی و با حضور اعضای این مجمع تشکیل جلسه داد و اعضای مجمع بازگشت به قانون سال ۱۳۷۵ را با اضافه شدن تبصره دو به ماده 26قانون مذکور
و تصویب ماده چهار مصوب مجلس شورای اسلامی، موافقت کردند.
بر اساس تبصره دو مصوب مجلس شورای اسلامی اقلیت‌های شناخته شده در قانون اساسی باید به‌جای اسلام به اصول دین خود اعتقاد و التزام عملی داشته باشند. همچنین ماده چهار بر لازم‌الاجرا بودن این مصوبه از زمان برگزاری انتخابات دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر و روستا تصریح دارد.
بنا بر گفته آقای غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به «مهر»؛ قانون سال ۱۳۷۵ برای شوراها تصویب شده بود، این قانون تبصره‌ای داشت که حکایت می‌کرد اقلیت‌ها باید به آئین خود پایبندی و التزام عملی داشته باشند؛ شورای نگهبان به این تبصره ایراد گرفته بود. مجمع در جلسه خود به این ایراد رأی نداد.
معنای رأی مجمع این است که قانون سال ۱۳۷۵همچنان به قوت خود باقی است. برای تصویب طرح در مجمع تشخیص باید حداقل دو، سوم رأی وجود داشته باشد که امروز موضوع آقای سپنتا با بیش از دو، سوم آراء به تصویب رسید. مجلس شورای اسلامی، ماده‌ای را در این طرح تصویب کرده بود تا شامل حال عضو زرتشتی شورای شهر یزد شود، معنایش این بود که حکم این ماده از آغاز دوره پنجم فعالیت شوراها باید ملاک عمل باشد که مجمع این ماده را هم تصویب کرد. مجمع تشخیص به بازگشت 
«سپنتا نیکنام» به شورای شهر یزد رأی داد.
ماجرای سپنتا به علت بی‌توجهی و بی‌دقتی هیأت نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستاها، به موضوعی دنباله‌دار تبدیل شد که حتی مورد سوءاستفاده ضدانقلاب هم قرار گرفت، اما سرانجام با تدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام این گره کور باز شد و ماجرای دنباله‌دار این عضو زرتشتی شورای شهر خاتمه یافت.

captcha
شماره‌های پیشین