513
شنبه، ۳۰ تیر ۱۳۹۷
7
با دستور رهبر انقلاب شغل محیط‌بانی زیر مجموعه نیروهای مسلح می‌شود

حکمی برای تکریم محافظان طبیعت

محیط‌بانان حافظ پارک‌های ملی و منابع طبیعی این سرزمین‌اند و در خط مقدم مبارزه با شکارچیان قرار دارند که تا کنون در این جنگ تقریباً نابرابر برای حفظ سرمایه‌های ملی حتی جانشان را هم فدا کرده‌اند، خیلی از محیط‌بانان هنوز از وسایل ایمنی لازم برخوردار نیستند چراکه بودجه مستقلی برای تجهیز کردن نیروهای به وسایل ایمنی و جدید در اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار نداشته است.

یادداشت

تأملی درباره ضعف فرهنگ کار

پدرام کاوند هریری

صبح نو

با دستور رهبر انقلاب شغل محیط‌بانی زیر مجموعه نیروهای مسلح می‌شود

حکمی برای تکریم محافظان طبیعت

محیط‌بانان حافظ پارک‌های ملی و منابع طبیعی این سرزمین‌اند و در خط مقدم مبارزه با شکارچیان قرار دارند که تا کنون در این جنگ تقریباً نابرابر برای حفظ سرمایه‌های ملی حتی جانشان را هم فدا کرده‌اند، خیلی از محیط‌بانان هنوز از وسایل ایمنی لازم برخوردار نیستند چراکه بودجه مستقلی برای تجهیز کردن نیروهای به وسایل ایمنی و جدید در اختیار سازمان حفاظت محیط‌زیست قرار نداشته است.

فرهنگ حفاظت از محیط‌زیست آنچنان که باید و شاید، در بین همگان جا نیفتاده و شکارچیان هم که دست از حیوانات برنمی‌دارند و حاضرند برای اینکه به خواسته خود برسند حتی محیط‌بانان را هم شکار کنند. وضعیت نابسامان سازمان محیط‌زیست و در پی آن محیط‌بانان باعث شد تا در چند سال گذشته شاهد این باشیم که برخی از محیط‌بانان، شهید، برخی معلول و زخمی شوند. اینکه شکارچیان به خود جرأت تیراندازی به سمت محیط‌بانان را می‌دهند چیزی جز خلأهای قانونی را به رخ نمی‌کشد.
سازمان محیط‌زیست و تأمین بودجه لازم برای تجهیز انسانی و نظامی آن، بسیار مهم است و لازم است که در تعیین بودجه برای چنین سازمانی، گشاده‌دستی و مسوولیت بیشتری از سوی مسوولان دیده شود چراکه با وجود بحران‌های زیست‌محیطی فراوان، زمین‌خواری و جنگل‌تراشی، آتش‌سوزی جنگل‌ها و مراتع که اطفای آنها گاه غیرممکن می‌شود، شکارهای بی‌رویه و ... داشتن نیروی انسانی آگاه و تعلیم‌دیده به همراه تجهیزات سخت‌افزاری از اولویت‌های این سازمان است که باید به‌صورت فوری و اورژانسی به آنها رسیدگی شود.

اختصاص بودجه مستقل با دستور رهبری
سرهنگ جمشید محبت خانی، فرمانده یگان حفاظت محیط‌زیست با تشریح دستورالعمل جدیدی که از سوی ستادکل نیروهای مسلح به این یگان ابلاغ شده است، گفته طبق این دستورالعمل یگان حفاظت محیط‌زیست همانند دیگر یگان‌ها دارای ردیف بودجه مستقل می‌شود. 
او با تأکید بر اینکه این ابلاغ ارزشمند به دلیل عنایت و توجه ویژه مقام معظم رهبری به نیروهای مسلح به ویژه محیط‌بانان اتفاق افتاد، اضافه کرد: «یگان حفاظت محیط‌زیست از این پس هر برنامه حفاظتی که نیاز مالی داشته باشد با این ردیف بودجه حل خواهد کرد. با همراهی همکاران در ستاد یگان حفاظت محیط‌زیست سعی خواهیم کرد از فرصت به وجود آمده برای حل معضلات این حوزه بیشترین بهره را ببریم.»

توسعه پایدار زیست‌محیطی و اکوتوریسم
عبدالکریم حسین زاده، عضو هیأت‌رییسه فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی درباره ملحق شدن محیط‌بانان به نیروهای مسلح و فواید این اتفاق به روزنامه «صبح نو» می‌گوید: «هرچند یکسری طرح و لوایح در حمایت از محیط‌بانان در مجلس در دست بررسی است اما موضوعی که الان مبتلابه محیط‌بانان است این است که این افراد نه به لحاظ تجهیزات و نه به لحاظ حمایت‌های لازمی که در حین انجام وظایف‌شان باید داشته باشند، را ندارد. این افراد به لحاظ اقتصادی و بیمه‌ای هم وضعیت مناسبی ندارند.»
او ادامه می‌دهد: «محیط‌بانان به همین دلایلی که مطرح شد دارای مشکلات زیادی هستند، اگر شرایطی فراهم شود که این افراد زیر نظر نیروهای مسلح بروند و زمینه رفع این مشکلات فراهم شود مسلماً به بهتر شدن شرایط اکولوژیکی و اکوسیستمی کمک خواهد کرد که این اتفاق به توسعه پایدار بیشتری در شرایط و اقلیم کشور ایجاد شود.»
حسین زاده توضیح داد که همه این اتفاقات منوط به این است که زمانی‌ که وارد چارچوب نظامی شدند همه وظایف و اختیاراتی که داشتند را حفظ کنند. الان محیط‌بان در حین حفاظت از محیط مورد اصابت گلوله شکارچی قرار می‌گیرد و این یعنی هیچ‌گونه حمایت مادی و معنوی از قشر وجود ندارد و از طرفی با مزاحمت عدیده‌ای هم روبه‌رو هستند.»
عضو هیأت‌رییسه فراکسیون محیط‌زیست مجلس شورای اسلامی می‌گوید: «اگر زیر مجموعه نظامی رفتن محیط‌بانان بتواند ابزار و امکانات و حمایت‌های لازم را برای اینها را به‌وجود بیاورد می‌تواند موجبات توسعه پایدار در محیط زیست و آسیب پذیری کمتر آنها را فراهم کند.»

بودجه درآمدی یا بودجه سنواتی؟
او در پاسخ به این سؤال که آیا نیروهای مسلح امکانات و بودجه مورد نیاز برای این اتفاق را دارد، توضیح می‌دهد: «واقعیت این است که اگر صادقانه به موضوع نگاه کنیم در همه ابعاد به لحاظ اختصاص مالی دچار مشکل هستیم، این واقعیت انکارناپذیر است. منتها اگر در مجموعه ارتش امکانات و زمینه‌ها به‌وجود بیاید و از طریقی بتوانیم فعالیت محیط‌بانان را در فضای فعالیتی خود طوری تعریف کنیم که درآمدهای اقتصادی هم داشته باشد.»
حسین زاده ادامه می‌دهد: «فرض کنید از محیط‌های مختلف طبیعی‌مان حفاظت می‌کنیم اما درآمد گردشگری‌ای از این مناطق وجود ندارد، اگر بخشی از این درآمده به سبد هزینه‌ای محیط‌بانان برگردد می‌تواند کمک کننده باشد. الان اکوتوریسم به عنوان بخش بزرگی از منابع درآمدی جهان شناخته می‌شود و غالب حوزه و پتانسیل‌های گردشگری از همین اکوتوریسم است.
 اگر نگهداری به صورت کامل به نیروهای مسلح واگذار شود و بخشی از درآمدهای اکوتوریسم به سبد مالی و حمایتی آ‌نها برگردد می‌تواند به عنوان بودجه مورد بهره‌برداری قرار بگیرد. در غیراین‌صورت باید در بودجه سنواتی این موضوع را ببینیم و برای آن فکری کنیم.»

نگاهی به آینده 
او در پاسخ به این سؤال که آیا حضور سازمان نیروهای مسلح پشت سر محیط‌بانان می‌تواند از آسیب‌هایی که سابقاً این افراد و خانواده‌هایشان داشتند کم کند، می‌گوید: «به اعتقاد من حداقل زمانی‌که یک سازمان قوی پشت سرشان باشد و از آ‌نها حمایت کند و تمام تجهیزات نظامی و لجستیکی اعزام به مناطق را برایشان فراهم کند که در گذشته برای این تجهیزات در مضیقه بوده‌اند مسلماً اتفاق خوبی است که می‌تواند از مشکلات آنها بکاهد.»
حسین زاده اضافه می‌کند: «کسانی که از مرزهای کشور دفاع می‌کنند و شهید می‌شوند انسان‌های مقدسی هستند اما محیط‌بانان هم دسته کمی از این افراد ندارند چراکه برای دفاع از محیط‌زیست حتی جانشان را از دست می‌دهند.
 این‌ها شهدای راه پاسداشت محیط‌زیست هستند و خانواده‌هایشان کم‌ترین حمایت‌ها را دریافت می‌کنند. اگر محیط‌بانان به مجموعه‌ای بروند که بتوانند از همه حمایت‌ها بهره‌مند شوند، آ‌نها هم می‌توانند با امنیت شغلی بالاتری مشغول به کار 
شوند.» محیط‌بانان در سال‌های اخیر با افزایش اشتیاق برخی از شکارچیان، با مشکلات زیادی مواجه شده بودند، مشکلاتی که گاها جان آ‌نها را هم مورد هدف قرار می‌داد. نبود بودجه کافی در سازمان محیط‌زیست و سوءمدیریت‌هایی که شاهد بودیم باعث شده بود تا این ارگان نتواند به درستی وظایف خود را 
انجام دهد. با اختصاص ردیف بودجه مستقل و همچنین قرارگیری این ارگان زیر نظر ستاد کل نیروهای مسلح شاید بتوان امیدوار بود که در آینده ضمن کاهش شکار و بهبود وضعیت محیط‌زیست محیط‌بانان هم نفس راحتی بکشند.
 

captcha
شماره‌های پیشین