512
چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷
6
اردکانیان : امیدوارم با صرفه‌جویی از این مرحله عبور کنیم

عذرخواهی وزیر نیرو از مردم بابت خاموشی‌های اخیر

قانون حمایت از معلولان بالاخره تصویب شد

یک گام ویلچری به جلو

دیروز جشن ملی و مراسم تجلیل از دست‌اندرکاران تدوین و تصویب قانون حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت در سالن اجلاس سران برگزار شد، جشنی که مهمانان آن معلولان بودند و برخی از مسوولان. همه از پیگیری خواسته‌های معلولان خبر دادند و اینکه چقدر دولت به‌دنبال برطرف‌سازی مشکلات آن‌هاست اما در کنار همه حرف‌های قشنگی که مسوولان زدند اما و اگرهای زیادی وجود داشت.

صبح نو

اردکانیان : امیدوارم با صرفه‌جویی از این مرحله عبور کنیم

عذرخواهی وزیر نیرو از مردم بابت خاموشی‌های اخیر

وزیر نیرو از مردم به‌دلیل قطعی‌های برق چه به‌صورت برنامه‌ریزی شده و چه به شکل تصادفی عذرخواهی کرد. در هفته‌های اخیر قطع مکرر برق در شهرهای مختلف ایران مشکلاتی را برای شهروندان ایجاد کرده و در همین رابطه گزارش‌هایی از اعتراض برخی صنوف که کارشان به برق متکی است در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. اعتراضاتی بحق که نیازمند پاسخ مسوولان است. گرمای تقریباً بی‌سابقه در ایران به ویژه در شهری مانند تهران که کمتر دمای بالای 40‌درجه را به خود می‌دید باعث شده تا براساس اعلام رسمی شرکت مدیریت شبکه برق ایران، پیک مصرف برق به میزان ۵۷‌هزار مگاوات برسد در‌حالی‌که در سال گذشته در همین زمان پیک مصرف ۵۱‌هزار‌و‌۲۹۲‌مگاوات بوده است. افزایش مصرف برق به دلیل گرما و همچنین خرابی‌های شبکه تولید و توزیع برق و نبود زیرساخت‌هایی برای تولید برق از انرژی‌های بی‌پایان مانند خورشید، باد، جریان آب رودخانه‌ها و امواج دریا و ... همگی دست‌به‌دست هم دادند تا امروز کشور در شرایط خاموشی قرار بگیرد. نبود برق برای مردم مشکلات زیادی را به‌وجود آورده اما چیزی که شاید در این میان بتواند مرهمی بر زخم مردم باشد عذرخواهی مسوولان به دلیل شرایطی است باید کنترل می‌شد. کشور ژاپن یکی از کشورهایی است که در عذرخواهی مسوولانش از مردم شهرت دارد و این فرهنگ حالا در کشور ما هم چندسالی است که وارد شده اما هنوز به صورت کامل شکل نگرفته است. آقای رضا اردکانیان وزیر نیرو در حاشیه امضای 
تفاهم نامه همکاری با وزرات ارتباطات با اشاره به قطعی برق در کشور اظهار کرد: قبل از تابستان در مورد وضعیت آب و برق و عدم جیره‌بندی آن بارها اعلام کردیم که این موضوع به همکاری مصرف کنندگان و اصلاح مصرف مردم بستگی دارد. خوشبختانه امسال مردم، سازمان‌ها و ادرات دولتی همکاری خوبی کردند. 
در صورت نبود این صرفه‌جویی با وجود کاهش تولید 5000مگاواتی برقابی در کشور‌، مشکلات ما در این حوزه به مراتب بیشتر می‌شد. وزیر نیرو ادامه داد: کاهش بارش و افزایش دما نقاط وسیعی در جهان را تحت تأثیر قرار داده است به‌طوری‌که تلفات نیروی انسانی ناشی از گرما بالا بوده است. امیدوار هستیم با ادامه روند همکاری مصرف‌کنندگان و سازمان‌های دولتی به شکل برنامه ریزی شده در رابطه با صرفه‌جویی، این روزها را پشت سر بگذاریم. دست همکاری به سوی مردم دراز خواهیم کرد و سعی خواهیم کرد این شرایط در فصل‌های بعد تکرار نشود. 
وی با عذرخواهی از مردم به‌دلیل قطعی برق تصریح کرد: با وجود تلاش شبانه روزی همکاران صنعت برق در زمینه احیا 9‌روزه نیروگاه نکا با ظرفیت400‌مگاواتی که چندی پیش به‌دلیل مشکلات فنی از مدار خارج شده بود، به‌دلیل نقایض فنی و قطع برق بدون برنامه‌ریزی از مردم عذرخواهی می‌کنم و امیدوارم با صرفه‌جویی مشترکان این روزها را پشت سر بگذاریم. وزیر نیرو افزود: هر قرارداد و توافقنامه‌ای چهارچوب و شرایط ویژه به خود را دارد چنانچه که کشور صادر کننده برای تأمین نیاز خود احتیاج به برق داشته باشد، می‌تواند صادرات خود را متوقف کند. وی با اشاره به ارتباط مستمر با وزیر انرژی عراق ادامه داد: با حضور وزیر انرژی عراق در کشور طی روزهای گذشته، مذاکرات رو در رو درباره صادرات برق به این کشور انجام شد .طرف عراقی با توجه به شرایط ایران، قطع صادرات برق را در این مقطع درک خواهد کرد. به‌طور مستمر پیگیر تبادل برق میان ایران و ترکمنستان هستیم و افزایش خط تبادل میان ارمنستان و ایران نیز در دستور کار قرار دارد. مشکلات امروز به‌دلیل کم‌کاری در سال‌های گذشته است، پیشرفت کشورهای دیگر در زمینه بهینه سازی تولید، توزیع و مصرف انرژی باید چراغ راه متخصصان داخلی و مسوولان باشد تا بتواند راهی را که آزمون و خطای خود را در سایر کشورها پس داده با بومی سازی به نفع کشورمان استفاده کنیم. اگر امروز به فکر راه حل نباشیم قطعاً هر سال باید منتظر کمبودها و اتفاقات ناخوشایند بیشتری باشیم.

captcha
شماره‌های پیشین