512
چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷
4
دولت : به تصویب لوایح چهارگانه نیازمندیم

مجمع تشخیص:پذیرش FATF تسلیم اقتصادی است

در ماه‌های اخیر و به‌خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام، دولت مجلس را برای تصویب لوایح چهارگانه درخواستی کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) تحت فشار قرار داده است. اما دلیل این اصرارها چیست؟ روز گذشته روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال پاسخ این سؤال را داده است، اجرایFATF شرط اروپا برای حفظ برجام است.

30روز از وعده «تغییر کابینه» روحانی گذشت

صبح نو

دولت : به تصویب لوایح چهارگانه نیازمندیم

مجمع تشخیص:پذیرش FATF تسلیم اقتصادی است

در ماه‌های اخیر و به‌خصوص بعد از خروج آمریکا از برجام، دولت مجلس را برای تصویب لوایح چهارگانه درخواستی کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) تحت فشار قرار داده است. اما دلیل این اصرارها چیست؟ روز گذشته روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال پاسخ این سؤال را داده است، اجرایFATF شرط اروپا برای حفظ برجام است.

ماجراهای لوایح چهارگانه درخواستی کارگروه ویژه اقدام مالی (FATF) تمامی ندارد، یکی از این لوایح یعنی CFT در مجلس مسکوت مانده است و به نظر نمی‌رسد که نمایندگان بعد از توصیه‌های رهبری تمایلی به بررسی آن داشته باشند.
در این میان دو لایحه پس از تأیید و تصویب مجلس برای اعلام نظر، به شورای نگهبان ارسال شد که آقای عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز شنبه در نشست خبری با خبرنگاران گفت که ما در شورای نگهبان دو مورد از این لوایح چهارگانه را بررسی کرده‌ایم، یکی از آنها مربوط به مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی است که به آن کنوانسیون پالرمو گفته می‌شود و یکی هم اصلاح قانون مبارزه با پولشویی است.
به گفته کدخدایی، لایحه اصلاح قانون مبارزه پولشویی چون باید از طریق قوه قضاییه به مجلس ارائه می‌شده است در شورای نگهبان مغایر با قانون اساسی تشخیص داده شد.
همچنین شورای نگهبان رد لایحه پالرمو را مغایرت آن با اصل 15 قانون اساسی دانست و کدخدایی به ایراد فقهای شورای نگهبان نسبت به لایحه پالرمو اشاره و تصریح کرد: براساس این ایراد آقایان فقهای شورای نگهبان به یکی از بندهای کنوانسیون ایراد داشتند و مربوط می‌شود به بخشی که مصادره اموال را تجویز می‌کرد و این که آیا اگر کسی اموالش را به صورت مشروع به دست آورده است و اگر می‌خواهد به صورت مطلق اموال را مصادره کند، این اطلاق را خلاف شرع دانستند که این ایرادات نسبت به کنوانسیون پالرمو از سوی شورای نگهبان گرفته شده بود.

مخالفت مجمع تشخیص با FATF
در این میان، مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز همزمان با شورای نگهبان لوایح «الحاق ایران به کنوانسیون پالرمو» و نیز «اصلاح قانون مبارزه با پولشویی» را نیز بررسی و ایرادات عمده‌ای به آن وارد کرده که این ایرادات از سوی مجمع، 
طبق قانون و در نامه‌ای از سوی شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی اعلام شده است.
اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام معتقدند که کنوانسیون پالرمو و سایر بندهای مورد درخواست گروه FATF در جهت شناسایی دقیق فعالیت‌های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی صورت می‌گیرد که در مرحله بعد مورد هدف تحریم و فشار دشمن قرار گیرند، در حالی که در شرایط تحریم، پذیرش تعهدات مندرج در این کنوانسیون و شروط گروه اقدام FATF به‌معنای تسلیم شدن در برابر خواست‌های مخرب نظام سلطه در حوزه اقتصادی خواهد بود.
این ایرادات تقریباً نشان می‌دهد که هم شورای نگهبان و هم مجمع تشخیص با پیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی مخالفند و بعید است که با توجه به ایرادات جدی شورای نگهبان به دو مورد از لوایح چهارگانه و ایرادات جدی مجمع تشخیص به لایحه پالرمو و کلّیت FATF دیگر این لوایح در شورای نگهبان یا مجمع تشخیص، تصویب شود.
در این میان اما دولت همچنان بر تصویب این لوایح پافشاری می‌کند، تا جایی که روز گذشته آقای محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت که «دولت به دنبال تصویب لوایح چهارگانه است و تأکید می‌کند که این لوایح باید در چارچوب قانون اساسی به تصویب برسد. نگاه دولت بر این است که اگر شورای نگهبان نظری دارد، مجلس آن را برطرف کند.»
وی اضافه کرد: «در حال حاضر برخی کشورها منتظر هستند که این لایحه تصویب نشود و بهانه داشته باشند که غیر از موضوع برجام در مباحث بانکی خدشه وارد کنند. تلاش ترامپ همراهی کشورهاست ولی کشورها همواره به متعهد بودن ایران به برجام تأکید دارند. اگر شورای نگهبان نگاه دیگری دارد مجلس شورای اسلامی آن را بر طرف کند یا اگر لایحه‌ای لازم است از سوی قوه‌قضاییه ارائه شود.»
نوبخت در بخشی از سخنان خود صراحتاً اعتراف کرد که «دولت به تصویب این لوایح نیاز دارد»، دلیل اصلی پافشاری دولت برای تصویب این لوایح چهارقلوی FATF چیست؟ تاجایی‌که به‌گفته و ادعای چندتن از نمایندگان، دولت در حال اجرای تعهدات FATF آن‌هم بدون تصویب در مجلس است. پاسخ این سؤال را می‌توان در روزنامه آمریکایی وال استریت ژورنال آمریکا پیدا کرد.

شرط اروپا برای حفظ برجام
روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در گزارشی به نقل از چند مقام اروپایی نوشت دولت‌های فرانسه، انگلیس و آلمان [در نشست اخیر کمیسیون مشترک برجام در وین] به ایران گفته‌اند برای زنده نگه داشتن برجام به دنبال ایجاد یک کانال مالی بین بانک مرکزی ایران و بانک‌های خودشان هستند.
به نوشته این روزنامه، ایجاد این کانال مالی قرار است از طریق فعال کردن حساب‌های بانک مرکزی ایران در بانک‌های ملی این سه کشور اروپایی انجام شود.
مقامات درگیر در مذاکرات به وال استریت ژورنال گفته‌اند: گزینه فعال کردن حساب‌های جدید یا قدیمی بانک مرکزی ایران در بانک‌های اروپا یکی از چندین گزینه‌ای است که دولت‌های اروپایی فعالانه در حال بررسی آن هستند به این امید که با فعال شدن این حساب‌های غیر دلاری، ایران راحت‌تر بتواند [پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا] درآمدهای نفتی خود را به خانه بازگرداند.
با این حال، این روزنامه در ادامه ضمن اشاره به اینکه این اقدام در صورت اجرا اولین اقدام عملی اروپا برای تحقق وعده خود به منظور حفظ توافق هسته‌ای ایران خواهد بود، به نقل از مقامات مذکور نوشته است ایران نیز [در مقابل] نیاز دارد که قوانینی را به منظور رعایت استانداردهای مطرح شده از سوی گروه ویژه اقدام مالی (FATF) تصویب و اجرا کند!
جالب آنکه مقامات اروپایی در ادامه خاطرنشان کرده‌اند که: با توجه به احتمال تحریم مدیران عامل بانک‌های اروپایی و اعضاء هیأت‌مدیره آنها از سوی آمریکا، باز هم تضمینی برای موفقیت این طرح وجود ندارد.
طبق گزارش وال‌استریت ژورنال، ایجاد کانال مالی بین بانک مرکزی ایران و بانک‌های مرکزی اروپا یکی از طرح‌هایی است که سه کشور اروپایی (فرانسه، انگلیس و آلمان) هفته گذشته در نشست وزرای خارجه کمیسیون مشترک برجام در وین آن را به منظور تحقق وعده‌های اقتصادی خود برای حفظ برجام مطرح کردند اما جزئیات و چگونگی انجام آن هنوز به طور کامل مشخص نشده است.
مقامات اروپایی در مصاحبه با این روزنامه گفته‌اند سایر دولت‌های اروپایی از جمله اتریش و سوئد نیز از قصد خود برای بررسی این راهکار خبر داده‌اند. با این حال، مقامات مذکور تأکید کرده‌اند که با وجود اینکه مذاکرات در این باره با بانک‌های مرکزی کشورهای اروپایی آغاز شده است، این بانک‌ها [به دلیل هراس از تحریم‌های آمریکا] هنوز تمایلی از خود برای برقراری پیوندهای مالی با ایران نشان نداده‌اند.

مذاکره برای تضمین روابط بانکی و فروش نفت
این گزارش تأیید می‌کند که تصویب FATF؛ شرط اروپا برای حفظ برجام است و سخنان اخیر وزیر امورخارجه ایران بر این امر صحه می‌گذارد، روز دوشنبه آقای محمدجواد ظریف در نشست هم‌اندیشی با فعالان اقتصادی ، با بیان اینکه اقدامات عملیاتی گروه 1+4 شروع شده، گفت: در سفر به وین ریز اقدامات در حوزه بانکی و نفت و اقداماتی را که قرار است برای تضمین روابط بانکی و تضمین ادامه فروش نفت ایران انجام دهند با ما در میان گذاشتند.
 

captcha
شماره‌های پیشین