512
چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷
2

خبر

نوبخت: با خروج شرکت‌های خارجی ظرفیت‌های داخلی را جایگزین می‌کنیم

آرزوی مذاکره با ایران

«منتظر تماس برای مذاکره از تهران هستم! » این آرزوی رییس جمهوری آمریکا بعد از بیرون رفتن از برجام است. او که دوست دارد خود مستقیم وارد مذاکره با ایران شود از توافق هسته‌ای دولت قبلی آمریکا با ایران خارج شد تا خود هدایت آن‌را به عهده گیرد. اما این خواسته ترامپ با واکنش مقامات ایران مواجه شده است.

گزارشی از وضعیت اقتصادی کشور از زبان سخنگوی دولت

صبح نو

نوبخت: با خروج شرکت‌های خارجی ظرفیت‌های داخلی را جایگزین می‌کنیم

آرزوی مذاکره با ایران

«منتظر تماس برای مذاکره از تهران هستم! » این آرزوی رییس جمهوری آمریکا بعد از بیرون رفتن از برجام است. او که دوست دارد خود مستقیم وارد مذاکره با ایران شود از توافق هسته‌ای دولت قبلی آمریکا با ایران خارج شد تا خود هدایت آن‌را به عهده گیرد. اما این خواسته ترامپ با واکنش مقامات ایران مواجه شده است.

روز گذشته آقای محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» درباره این جمله اخیر ترامپ که گفته است «آثار فشارهای اقتصادی در ایران مشاهده شده و منتظر تماس تهران برای مذاکره هستیم»، گفت: گزارشی از وضعیت اقتصاد را در این نشست خبری ارائه دادم ضمن اینکه نفی نمی‌کنیم بازار ارز دچار نوساناتی شد و باید مسلط شویم؛ کمااینکه در حال ساماندهی این بازار هستیم و اگر نیاز به پرداخت‌های ارزی بیشتر باشیم آن را تأمین می‌کنیم . همین 12 بسته‌ای که این هفته رونمایی شد برای مقابله با فشارها و تحریم‌هاست.وی با بیان اینکه آثار این فشارهای اقتصادی کوتاه‌مدت است، تأکید کرد: فشارهای خارجی ممکن است به صورت موقت بر اقتصاد ایران اثرگذار باشد اما آثار بلندمدت ندارد و اگر هم داشته باشد قطعاً آن‌را خنثی می‌کنیم. مانند زمان جنگ که مشکلات کوتاه‌مدتی به وجود آمد اما اجازه ندادیم ادامه پیدا کند. نوبخت در ادامه جواب آرزوی مذاکره ترامپ را این‌گونه داد که «او (ترامپ) تاجر است و فکر می‌کند هرچیزی را می‌شود معامله کرد؛ معامله‌گرها هستند که بعدها زنگ می‌زنند و می‌گویند بیایید دوباره معامله کنیم!

ممکن است روزی ترامپ به تهران زنگ بزند 
و تقاضای مذاکره داشته باشد
البته این اظهارات ترامپ واکنش دیگر مقامات ایران را هم به همراه داشته است. همچنانکه آقای بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه نیز در این باره گفته است: «رفتار ترامپ نسبت به ایران خصمانه است. این رفتار خصمانه در ابعاد مختلف کاملاً دیده می‌شود، شاید ایشان شوخی کرده‌اند البته ممکن است یک روزی ایشان به تهران زنگ بزنند و تقاضای مذاکره داشته باشند، این موضوع بیشتر متحمل است و شاید علائمی هم در گذشته وجود داشته باشد.» تحلیلگران همواره نسبت به عدم شناخت آمریکا از ایران و فرهنگ ایرانی هشدار داده‌اند و این موضوع را موجب به وجود آمدن محاسبات اشتباهی در سیاست‌های آمریکا در قبال ایران دانسته‌اند. مقامات کشورمان و نیز رهبران کشورهای اروپایی همواره تأکید کرده‌اند که برجام تنها مربوط به برنامه هسته‌ای ایران است و موضوعات خارج از آن را شامل نمی‌شود. همچنین جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است که برای ماندن ایران در برجام اروپا باید تضمین‌های لازم را به ایران در راستای حفظ منافع کشورمان در برجام ارائه دهد. این در حالی است که مخالفان توافق هسته‌ای در آمریکا عدم توجه به مسائل موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای ایران را دستاویزی برای خروج از این توافق قرار داده‌اند. هرچند که ترامپ به امید مذاکره مجدد از برجام خارج شد اما این اقدام او مورد سرزنش بسیاری از کشورها و چهره‌های سیاسی جهان قرار گرفت. در تازه‌ترین موضع‌گیری نیز «مادلین آلبرایت» وزیر خارجه اسبق آمریکا خروج آمریکا از برجام را تصمیم احمقانه توصیف کرده و گفته است: «او (ترامپ) از توافق هسته‌ای با ایران خارج شد که یکی از خطرناک‌ترین و احمقانه‌ترین تصمیم‌هایی بود که فردی می‌تواند بگیرد. چنین اقدامی به دلیل فقدان درک این موضوع است که مذاکرات و قراردادها چگونه به دست می‌آیند. نتیجه این اقدام این است که قابلیت ایران در زمینه مسأله هسته‌ای دیگر محدودیتی نخواهد داشت. من فکر می‌کنم که ترامپ خودش هم نفهمید که چه کار کرده است. من همواره بر این باور بوده‌ام که ارزش‌ها و ساختار دموکراتیک ایالات متحده آمریکا، فقط نشانه‌هایی برای کشورهای دیگر هستند.» 
او در گفت‌و‌گو با اشپیگل این آرزو را هم کرده است که این توافق (برجام) نجات یابد. 

استفاده از ظرفیت داخلی 
با خروج شرکت‌های اروپایی
با وجود آنکه اروپا، خواهان ماندن و تعهد ایران به برجام است و در همین راستا مذاکراتی نیز با کشورمان آغاز کرده است اما هر روز خبرهایی مبنی بر خروج شرکت‌های اروپایی از ایران از ترس تحریم‌های آمریکا می‌شنویم. این موضوع دومین سؤال ما از سخنگوی دولت بود . سخنگوی دولت درباره خروج شرکت‌های اروپایی قبل از توافق ایران و اروپا، گفت که: زمانی برای مذاکره تعیین نکردیم؛ اما اگر شرکت‌های خارجی از ایران بروند، مشکلی نیست جایگزین می‌کنیم و تلاش می‌کنیم از ظرفیت‌های داخلی استفاده کنیم. همچنان‌که در همین زمینه نیز دولت 12 بسته اجرایی با تکیه بر توان داخلی تدوین کرده است که به گفته نوبخت برای تدوین این بسته استادان دانشگاه و فعالان بخش خصوصی همکاری گسترده‌ای داشتند تا بتوانند برنامه‌ای جامع برای مقابله با تحریم‌ها را آماده کنند.

کسانی که در برجام باقی مانده‌اند 
باید کاستی‌ها را جبران کنند
البته سخنگوی دولت این را هم تأکید کرده که کسانی که در برجام باقی مانده‌اند باید کاستی‌ها را جبران کنند . او افزود: مسأله نفت یکی از موضوعاتی است که از طرف‌های باقی‌مانده در قرارداد برجام انتظار داریم. وی ادامه داد: فقط مسأله نفت نیست، بلکه موضوع نظام بانکی، بیمه، پتروشیمی، کشتیرانی و موضوعات دیگر، همه این موارد مورد توجه است و کسانی که در برجام باقی مانده‌اند باید کاستی‌ها را جبران کنند و این که نفت به صفر برسد حرف بی‌ربطی است. لذا انتظار داریم طرف‌های باقی‌مانده در برجام فروش نفت ایران را تضمین و تسهیل کنند نه اینکه کمک کنند صفر نشود.

captcha
شماره‌های پیشین