512
چهارشنبه، ۲۷ تیر ۱۳۹۷
10
یادداشت

مدارس؛ سنت‌های اشتباه یا اشتباه‌های سنتی

مریم نوری

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) مطرح کرد

رفع فقر مطلق با یک تبصره

دیروز آقای «سید پرویز فتاح» در نشستی درباره فعالیت‌های این نهاد در سال 97 گفت: تبصره 14 بودجه مربوط به رفع فقر مطلق است که یکی از وعده‌های رییس جمهوری بود. این تبصره مبلغ هفت هزار میلیارد تومان را برای این کار اختصاص داده است که برای همه آن برنامه‌ریزی شده و تا پایان سال به حساب مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی واریز می‌شود. همچنین فتاح درخصوص نحوه پرداخت مستمری، بسته‌های حمایتی و فروش ملک کاشانک هم توضیحاتی را ارائه داد.

صبح نو

رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) مطرح کرد

رفع فقر مطلق با یک تبصره

دیروز آقای «سید پرویز فتاح» در نشستی درباره فعالیت‌های این نهاد در سال 97 گفت: تبصره 14 بودجه مربوط به رفع فقر مطلق است که یکی از وعده‌های رییس جمهوری بود. این تبصره مبلغ هفت هزار میلیارد تومان را برای این کار اختصاص داده است که برای همه آن برنامه‌ریزی شده و تا پایان سال به حساب مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی واریز می‌شود. همچنین فتاح درخصوص نحوه پرداخت مستمری، بسته‌های حمایتی و فروش ملک کاشانک هم توضیحاتی را ارائه داد.


فتاح سخنان خود را با اعلام این خبر که شب گذشته یارانه به حساب مردم واریز شد، آغاز کرد و گفت: با تلاش‌های شبانه روزی توانستیم که همزمان با واریز یارانه، مستمری مددجویان کمیته امداد را به حسابشان واریز کنیم. آیین‌نامه تبصره 14 در کمیسیون اقتصاد به تصویب رسید. پیگیری این مصوبه حدود دو ماه طول کشید و اکنون توسط رییس سازمان برنامه و بودجه و وزیر رفاه به سازمان تأمین اجتماعی ابلاغ شد. پیرو این مصوبه 14درصد به مستمری مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی اضافه شد و شب گذشته عملی شد. قول داده بودیم که مابه‌التفاوت این سه ماه ابتدایی سال را نیز پرداخت کنیم که شب گذشته به همراه مستمری به حسابشان واریز شد.
فتاح می‌گوید: با توجه به وضعیت فعلی دولت و خزانه، این اقدام یک گام بسیار بزرگ و اساسی به حساب می‌آید و یک همت عمومی در دولت و نظام برای پشتیبانی از اقشار کم‌درآمد در جامعه شکل گرفت. کمیته امداد امام خمینی ؟ره؟ سی هزار خانوار جدیدالورود را تحت پوشش خود قرار داده که شب گذشته برای نخستین‌بار به حساب این افراد مستمری واریز شد و همچنین این روند می‌تواند در ماه‌های آتی نیز ادامه‌دار باشد. برخی از استان‌ها اعلام کردند افراد در صف انتظارشان به صفر رسیده است. کمیته امداد در تلاش است در سایر استان‌ها نیز این آمار را به صفر برساند.

درصدد رفع فقر مطلق‌ایم
در سال جدید بنا بر آیین‌نامه تبصره 14 بودجه، مبلغ هفت هزار میلیارد تومان برای رفع فقر مطلق در جامعه تخصیص پیدا کرده است. تمام این اعتبار برنامه‌ریزی شده و از تیرماه تا پایان سال جاری به حساب مستمری‌بگیران کمیته امداد و سازمان بهزیستی واریز خواهد شد. در سال گذشته مصوبه تبصره 14 بودجه تا آذرماه به طول انجامید اما در سال جدید سعی شده با سرعت بیشتری انجام شود به طوری که در تیرماه نه تنها این تبصره به تصویب رسیده بلکه به مرحله عملیاتی نیز درآمده و شب گذشته اولین واریزی‌های آن انجام شد.

وام قرض‌الحسنه به مستمری‌بگیران
طبق تبصره 16 بودجه 97، یک هزاروچهارصد میلیارد تومان از بانک‌ها به عنوان وام اشتغال به مددجویان تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی تخصیص داده شد. این مبلغ نسبت به سال گذشته کاهش زیادی داشته است به طوری که در سال گذشته این مبلغ دو هزار و صد میلیارد تومان بود. 
فتاح می‌گوید: اگر چه این مبلغ کاهش داشته است اما از محل برداشت یک و نیم میلیارد دلار صندوق توسعه، سهمی را به مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزیستی اختصاص دادند و تصمیم بر آن شد که 100 هزار فقره وام متوسط 25 میلیون تومانی به مددجویان اختصاص پیدا کند که مبلغ کل آن حدود 2500 میلیارد تومان است. اگر این مبلغ را به یک هزار و چهارصد میلیارد تومان اضافه کنیم، حدود 3 هزار و 900 میلیارد تومان می‌شود که از مبلغ اختصاص یافته در سال قبل نیز بیشتر است. این ابلاغ به کل کشور ارسال شده و در مرحله عملیاتی قرار گرفته و حدود 4 هزار نفر نیز در سامانه ثبت نام کرده‌اند.

مستمری همراه با مابه‌التفاوتش یکجا پرداخت شد
بر اساس تصویب دولت میزان مستمری و حقوق پرداختی به مددجویان دو سوم حداقل حقوق دریافتی مردم عادی است و بر این اساس از طرف دولت ماهانه برای یک خانواده دو نفره 215 هزار تومان، سه نفره 289 هزار تومان، چهار نفره 384 هزار تومان و 5 نفره و بیشتر 416 هزار تومان پرداخت می‌شود.
کمیته امداد امام خمینی ؟ره؟ علاوه بر این مبلغ برای خانواده یک نفره ۵۰ هزار تومان و ۵ نفره ۱۰۰ هزار تومان پرداخت می‌کند و در مجموع با در نظر گرفتن میزان یارانه هر خانواده، درآمدشان حدود دو سوم حداقل حقوق مصوب می‌شود.

فشارهای اقتصادی ایرانیان را بخشنده‌تر کرد
رییس کمیته امداد امام خمینی؟ره؟ می‌گوید: رشد کمک‌های مردمی در سال جدید نسبت به مشابه آن در سال گذشته رشد 50 درصدی داشته است. همچنین ظرف 48 ساعت 90 درصد فطریه‌ها توزیع شد و تا به امروز 100 میلیارد تومان فطریه وصول و توزیع شده است.
طرح پوشش ایتام و محسنین توسط مردم نیز افزایش زیادی داشته است به طوری که تاکنون بیش از 100 هزار حامی جذب شده است. بیش از 800 هزار حامی در کشور از ایتام و محسنین حمایت می‌کنند و هر کودک یتیم به طور متوسط در هر ماه مبلغ 200 هزار تومان از سوی مردم دریافت می‌کند.

بسته‌های حمایتی تقویت می‌شوند
طی دو سال و نیم گذشته 15 درصد از خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد کم شده است و با پرداخت وام به آن‌ها 274 هزار خانوار از چرخه حمایت خارج شده‌اند. حدود 180 هزار نفر از مددجویان به اماکن مقدس اعزام شدند و امسال این تعداد افزایش می‌یابد، ضمن اینکه منابع مورد نیاز برای انجام این سفرها اکثراً از طریق خیرین تأمین می‌شود. در حال حاضر تمام کاروان‌هایی که به مشهد سفر می‌کنند، سه روز مهمان آستان قدس رضوی هستند، از نیمه دوم امسال نیز آستان قدس رضوی کاروان‌های کمیته امداد را در مکان‌های خود اسکان می‌دهد و از سال آینده همه مددجویانی که به مشهد اعزام می‌شوند، اسکان و اطعام آنها بر عهده آستان قدس رضوی است.

حال کرمانشاه چطور است؟
رییس کمیته امداد امام خمینی ؟ره؟ گفته است: در هفت شهرستان کرمانشاه، سه هزار و 400 واحد مسکونی آسیب دیده بودند که خانه‌هایی که 
ترک خورده بودند نیز به این آمار اضافه شد و در مجموع قرار شد 5 هزار و400 واحد در این استان تکمیل و تجهیز شوند که تمامی این واحدهای مسکونی از وام روستایی 30 میلیون تومانی و وام شهری 35 میلیون تومانی و 5 تا 6 میلیون وام بلاعوض بهره‌مند می‌شوند. هیچ یک از مددجویان تحت پوشش کمیته امداد در کرمانشاه، هیچ پولی برای منازلشان پرداخت نمی‌کنند و تماماً با کمک‌های مردمی و هزینه‌های امداد احداث خواهد شد.
فتاح می‌گوید: در سفر دو هفته قبل‌مان به کرمانشاه ۵۰۰ واحد را افتتاح کردیم و تا پایان مهرماه ۱۵۰۰ واحد دیگر را تحویل می‌دهیم و بقیه واحدها را نیز تا پایان سال تحویل مددجویان خواهیم داد.

ملک کاشانک به دانشگاه آزاد رسید
فتاح درباره ساختمان قدیمی کمیته امداد در کاشانک گفت: بعد از 5/2 سال مجتمع سوهانک معامله شد و دانشگاه آزاد با توجه به قیمت بالاتری که داده بود آن را خریداری کرد که مبلغ آن 900 میلیارد تومان است.

captcha
شماره‌های پیشین