507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
8

خبر

چرا در سال حمایت از کالای ایرانی بسیاری از تولیدی‌ها تعطیل شده‌اند؟

«تولید ملی» چشم‌انتظار حمایت دولتی‌ها

رهبر انقلاب امسال را به‌نام سال حمایت از کالای ایرانی معرفی کردند. حالا حدود چهار ماه از سال حمایت از کالای ایرانی می‌گذرد، کمپین‌ها در حمایت از کالای ایرانی تشکیل شده و بخشنامه‌ها هم در سطح درون‌سازمانی و اداری و استانی و حتی کشوری ابلاغ شده است؛ از حرف تا عمل اما فاصله زیاد است. از برند لباس ورزشی رییس‌جمهوری تا حتی ملی‌ترین نماد کشور، یعنی پرچم کشور هم ساخت کشورهای بیگانه است.

صبح نو

خبر

وزیر ارتباطات در پی احیای خانه تاریخی مستوفی الممالک 
عمارت مستوفی‌الممالک بنابر اظهارات یکی از اعضای شورای شهر تهران متعلق به اواخر دوره ناصرالدین‌شاه است که در تملک اداره پست قرار دارد. این عمارت تاریخی از دیگر خانه‌های قدیمی تهران متمایز است زیرا تاکنون احیا و مرمت نشده و شکل اولیه خود را 
حفظ کرده است.
روز گذشته وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در توییتر خود نوشت: خانه ارزشمند مستوفی‌الممالک در قلب بافت تاریخی تهران از حدود دو دهه پیش در اختیار وزارت ارتباطات قرار داشت اما اقدامی برای مرمت و احیای آن انجام نشده بود؛ از این هفته برای ایجاد یک مرکز فرهنگی در اختیار روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت و طرح احیای این خانه تاریخی کلید خورد.
آذری جهرمی با وجود سال‌ها تعلل از سمت مسوولان ارشد در وزارت ارتباطات نسبت به حفظ و مرمت این بنای تاریخی، سرانجام اجرای این مهم را برعهده گرفت.
 
هزاران ایرانی شب‌ها با درد دندان می‌خوابند
دکتر سیدجلال پورهاشمی، عضو دندانپزشکان عمومی ایران گفت: مشکل مردم در شمال‌شهر و مطب‌های بالای شهر نیست، مشکل کودکانی هستند که دندان‌درد دارند و وقتی به دانشگاه‌ها مراجعه می‌کنند به آن‌ها یک‌ونیم ماه بعد وقت می‌دهند، درحالی‌که هزاران نفر در ایران شب‌ها با دندان‌درد می‌خوابند.
این متخصص دندانپزشکی کودکان با ارائه پیشنهادی با عنوان پنج ضلع حوزه خدمات دندانپزشکی توضیح داد: این پنج ضلع شامل وزارت بهداشت، بیمه‌ها، دندانپزشکان، سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های علمی و در نهایت مردم هستند که اگر این پنج ضلع با همدیگر بسیج نشوند محال است کار دندانپزشکی و وضع بد دندانی در ایران برطرف شود. زیرا وزارت بهداشت به تنهایی نمی‌تواند بار سنگین مشکلات دندانی را برطرف کند.
پورهاشمی با انتقاد شدید از بیمه‌ها که دور دندانپزشکی را خط کشیده و هزینه آن را پرداخت نمی‌کنند، گفت: متاسفانه سازمان‌های مردم‌نهاد و انجمن‌های علمی هم در طول سال‌های اخیر وظایف اصلی خود را انجام ندادند درحالی‌که ظرفیت آن‌ها برای ارائه خدمات 
زیاد است.
 
مصرف ۲۰درصدی برق با روشنایی 
اِلمان‌های شهری
آقای علیرضا محجوب با اشاره به اینکه در شرایط کنونی با کسری ۱۵۰۰‌مگاوات روبه‌رو هستیم، گفت: روشنایی اِلمان‌های شهری تقریباً 20درصد از مصرف برق را شامل می‌شود، اما این یک عامل تعیین‌کننده در این مورد نیست در نتیجه خاموشی و کنترل مصرف اِلمان‌ها شهری تأثیر تبلیغاتی و روانی دارد، ولی از لحاظ عملی تاثیرگذار 
نیست. 
این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کسری ما 1500‌مگاوات است ادامه داد: اگر تمام میزان برقی که توسط نورپردازی‌ها مصرف شده است را جمع کنیم 10‌مگاوات هم نمی‌شود، از سوی دیگر عددی که با این تغییر ساعات و خاموشی وسایل سرمایشی به‌دست آمده 400‌مگاوات بوده است که انتظار می‌رفت حداقل 1000مگاوات باشد.
وی در آخر گفت: اگر وزارت نیرو و شرکت‌هایی که در تهران فعالیت دارند و تمامی مصرف‌کننده‌ها به مجموعه صرفه‌جویی‌کنندگان اضافه شوند، تمامی مشکلات برق کشور حل می‌شود و نه تنها در تهران بلکه مردم خوزستان هم می‌توانند در تمامی ساعات شبانه‌روز از برق استفاده کنند.
 
گل و حشیش بیشترین کشفیات موادمخدر 
در اطراف مدارس
آقای پرویز افشار، سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: براساس ارزیابی سال‌۸۰ نیم‌درصد از جمعیت دانش‌آموزی مقطع دوم متوسطه تجربه مصرف داشتند. در سال‌۹۰ این عدد به یک‌درصد و در سال‌۹۵ به حدود دو درصد رسید.
وی ادامه داد: مهم‌ترین تبلیغات دروغین درباره گل این بود که این مواد اعتیاد‌آور نیست و تمرکز ایجاد می‌کند. همین تبلیغات دروغین باعث توسعه گل شد اما الان در جمعیت دانشجویی با مداخله ما از سال‌۹۶ مصرف گل به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.
رییس پلیس مبارزه با مواد‌مخدر ایران گفت: بیشترین کشفیات ما در اطراف مدارس انواع قرص‌های روان گردان، گل و حشیش بوده است، اما بیشترین کشفیات در کل کشور، تریاک و پس از آن هروئین و شیشه است.

captcha
شماره‌های پیشین