507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
7
یادداشت

درباره دو نامه

میثم مهدیار

گفت‌وگوی «صبح‌نو» با خانواده شهید دکتر احسان آقاجانی معمار

باب شهادت در تهران برایش باز شد

خردادماه سال گذشته بود که عوامل داعش با حمله به مجلس شورای اسلامی 17 نفر از هموطنان را به شهادت رساندند. هفته گذشته نیز حکم اعدام هشت نفر از عوامل پشتیبانی این جنایت هولناک اجرا شد. مجازات این افراد بهانه‌ای شد که دوباره از شهدای مظلوم این حادثه و خانواده‌های آنان یادی کنیم. غروب روز شهادت امام صادق؟ع؟ مهمان خانواده شهید دکتر «احسان آقاجانی معمار» شدیم. شهیدی که دانشجوی دکترای دانشگاه امام صادق؟ع؟ بود و چند ماهی نیز از ازدواجش بیشتر نگذشته بود. گفت‌وگوی ما با خانواده این شهید بزرگوار را بخوانید:

صبح نو

یادداشت

درباره دو نامه

میثم مهدیار

حدود یک ماه بعد از نامه 100‌جوان اصلاح‌طلب به رییس دولت اصلاحات، 230جوان اصول‌گرا نیز به سران قوا نامه نوشتند. نامه جوانان اصلاح‌طلب نامه‌ای تشکیلاتی و مربوط به فرایندهای قدرت در داخل شورای اصلاحات بود و در آن تلویحاً از برخی بزرگان این جریان به‌ویژه آقای ‌محمدرضا‌عارف گلایه شده بود. نداشتن سامان سیاسی اصلاح‌طلبان، ائتلاف‌های جبهه‌ای بدون شفافیت لازم، لابی‌گری، قدرت گرفتن بوروکرات‌ها و محافظه‌کار در شورای اصلاحات از مهم‌ترین محورهای نامه 100جوان اصلاح‌طلب به رییس دولت اصلاحات بود. غرض کلی نامه درخواست اعطای نقش بیشتر به جوانان برای حضور در این ساختار قدرت حزبی و سیاسی بود.
 نامه جوانان اصول‌گرا به سران قوا اما شامل راهکارهای فوری برای حل عاجل مشکلات کشور بود. اگرچه این نامه فاقد چارچوب نظری و برخی راهکارهای آن ساده‌انگارانه تنقیح شده بود اما برخی راهکارهای آن -که می‌توان ذیل مفهوم شفافیت دسته‌بندی کرد- بسیار راه‌گشا به نظر می‌رسد. راهکارهایی چون «پیشنهاد راه‌اندازی دادگاه‌های ویژه جنگی اقتصادی در شرایط جنگ اقتصادی دشمن، درخواست اقدام قاطع قوه‌قضاییه در اعدام اخلالگران دانه‌درشت اقتصادی و درخواست اقدام قاطع قوه‌قضاییه در خصوص معوقات بانکی و همچنین نظارت بدون تعارف مجلس بر خلق نهادهای تولیدکننده نقدینگی سوداگر» غیر واقع‌بینانه به نظر می‌رسد چرا که این مأموریت‌ها از اولویت‌های ماموریتی این قوه است و ابتدا باید به این سؤال پاسخ داد که این مأموریت‌ها چرا محقق نشده‌اند. آیا قوه محترم قضاییه نخواسته یا نتوانسته است؟ کیفیت پاسخ این سؤال می‌تواند به پیشنهاد راهکارهای عملیاتی و عینی و فوری رهنمون شود. 
اما پیشنهادهایی چون «پیشنهاد اتصال فوری اطلاعات تراکنش‌های بالای بانکی و همچنین اطلاعات ثبت اسناد و معاملات حوزه زمین و مسکن به نظام مالیاتی کشور، پیشنهاد اخذ مالیات 100درصدی از افزایش قیمت خودرو و همچنین اخذ مالیات معاملات مکرر اشخاص و نهادها بیش از پنج ملک در سال و مالیات برای خرید سکه بالای 500‌میلیون تومان، درخواست رصد و پیگیری عملکرد مجموعه‌های دریافت‌کننده میلیاردها دلار ارز 4200تومانی توسط مجلس و اعلام عمومی لیست این مجموعه‌ها، و همچنین اخذ مالیات بر خانه‌های خالی از سکنه و تأکید بر ودیعه اجاره‌نشینان» از پیشنهادهای عملیاتی است که می‌تواند بخشی از مشکلات اساسی کشور را در کوتاه‌ترین زمان حل کند. همانطور که پیش از این نیز اشاره شد، مهم‌ترین راهبرد نظام در حال فعلی برای فائق آمدن بر مشکلات توجه به بحث شفافیت است. شفافیت در حوزه‌های بانکی و اقتصادی، علمی و آموزشی، سیاستی، قضایی و بهداشتی نه تنها می‌تواند از تداوم برخی بحران‌ها جلوگیری کند که می‌تواند از شتاب شکل‌گیری بحران‌های جدید بکاهد.
 یکی از مهم‌ترین زمینه‌های بحران اخیر جابه‌جایی نقدینگی به‌صورت گسترده در فضای اقتصادی کشور است. سرگردانی نقدینگی‌ها در بازار ارز و سرریز شدن آن‌ها به بازار سکه و بعد بازار مسکن و خودرو، تورم افسارگسیخته‌ای را در این حوزه‌ها رقم زده است و تا بالای 100‌درصد رشد قیمت در این اقلام را در سه ماه گذشته بوده‌ایم. همانطور که در بیانیه جوانان به سران قوا نیز اشاره شده بود؛ اخذ مالیات سنگین از عواید ناشی از افزایش قیمت‌ها می‌تواند بخشی از حرکت این جریان نقدینگی را کنترل کند و مانع از آشفتگی در این بازارها شود. از این جهت این نوع راهکارها هم ضروری و هم عملیاتی هستند و جز در برخی گلوگاه‌های خاص چون مسکن و بهداشت که به‌خاطر تعارض منافع برخی از مدیران‌، امکان اصلاحات ساختاری از طرف دولت منتفی است اما در بسیاری از حوزه‌ها می‌توان این نوع از شفافیت ساختاری را از قوای مختلف مطالبه کرد و به نتیجه رساند. 
غرض اینکه برخلاف نامه جوانان اصلاح‌طلب که در آن دغدغه‌های حزبی معطوف به قدرت‌گیری پر رنگ بود اما در نامه جوانان اصول‌گرا راهکارهای عملیاتی برای حل فوری برخی از مسائل کلان کشور طرح شده بود. البته این نامه این نقطه ضعف را داشت که در این بیانیه به راهکارهای سیاسی پیگیری این پیشنهاد اشاره‌ای نشده بود در مقابل در نامه جوانان اصلاح‌طلب صرفاً همین نگاه تشکیلاتی فارغ از محتوای بیشتر مورد تاکید قرار گرفته بود. 

captcha
شماره‌های پیشین