507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
6
ادامه انتقادهای رییس شورای شهر پایتخت از عملکرد شهردار تهران

هاشمی: چرا افشانی هماهنگ نمی‌کند

واکنش جالب سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به «صبح نو» و درباره خودروهای وارداتی

حریرچی: وزارت بهداشت دزد نیست

سخنگوی وزرات بهداشت در پاسخ به سؤال «صبح‌نو» با این عنوان که چرا وزارت بهداشت در ماجرای وارد کردن خودرو اسناد مربوطه نظیر برگه ثبت سفارش و ترخیص خودروها را منتشر نمی‌کند، گفت: برخی رسانه‌ها به گونه‌ای برخورد می‌کنند که گویی هم وزارت بهداشت دزد است، هم وزارت صنعت و هم بانک و گمرکی که این اسناد را تأیید کرده‌اند. برخی افراد دلسوز نظام از اینکه ثابت کنند همه ما دزد هستیم چه سودی می‌برند؟

صبح نو

ادامه انتقادهای رییس شورای شهر پایتخت از عملکرد شهردار تهران

هاشمی: چرا افشانی هماهنگ نمی‌کند

رییس شورای شهر تهران، از عملکردها و برخی انتصابات شهردار تهران ناراضی است. آقای «محسن هاشمی رفسنجانی» این‌بار، انتصاب رییس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی شهرداری تهران را دستمایه انتقاد از آقای «محمد علی افشانی» دانسته و با بیان اینکه انتصاب رییس جدید مرکز ارتباطات با تأخیر به اعضای شورای شهر اطلاع‌رسانی شد، گفته است: «توقع این است که فاصله بین انتخاب‌ها و تا اعلام به شورای شهر طولانی‌تر باشد و اعضای شورا بتوانند نظرات خود را ارائه کنند.»
او گفته است: «‌آقای افشانی ستاد شخصی‌شان را که شامل روابط عمومی، مدیر کل دفتر، بازرسی و حراست شهرداری تهران می‌شود باید خودشان انتخاب کنند و در واقع دست شهردار برای انتخاب آن‌ها باز است. اما در بحث معاونت‌ها و انتخاب روسای مناطق شهردار تهران باید با اعضای شورای شهر مشورت کرده و در نهایت تصمیم‌گیری کند.»
هاشمی با اشاره به شیوه اطلاع‌رسانی انتخاب محمدعلی کریمی به‌عنوان رییس مرکز ارتباطات شهرداری تهران گفته است: «در این مورد نیز باید اطلاع‌رسانی می‌شد که این اطلاع‌رسانی البته با تأخیر انجام شد. قبل از اینکه حکم آقای کریمی را شهردار تهران امضا کند، من این حکم را دریافت و برای اعضای شورای شهر ارسال کردم اما فاصله رسیدن این اطلاعات به من و اعضای شورای شهر تا امضای حکم فاصله‌کمی بود و توقع این است که شهردار تهران این فاصله را زیادتر کند.»
این، البته نخستین اعتراض به انتصاب‌های بدون هماهنگی و خبرساز شهردار تهران نیست. پیش از این نیز، انتشار لیستی از منصوبان شهردار جدید تهران که اهل «دهدشت» در استان کهگیلویه‌و‌بویر‌احمد است، جنجال به پا کرده بود و منتقدان با بیان این‌که تعداد زیادی از منصوبان جدید افشانی، از هم‌ولایتی‌ها و آشنایان و هم‌استانی‌هایش هستند، او را نکوهش کردند. اقدامی که البته واکنش جالب و عجیب روابط عمومی شهرداری تهران را هم در پی داشت و این مرکز با انتشار اینفوگرافی، زادگاه معاونان، مشاوران و مدیران جدید شهرداری تهران را روی نقشه ایران مشخص کرد.
با این حال، انتقادهای رییس شورای شهر تهران را نباید تنها از جنس انتصاب‌های هماهنگ‌نشده دانست. چرا که پیش از این هم آقای محسن هاشمی رفسنجانی بارها به مدیریت شهری و شیوه اداره شهر توسط شهردار تهران ایراد گرفته است.
رییس شورای شهر، سی‌ام خرداد امسال در صفحه توییتر شخصی‌اش نوشت: «‌تعویق مجدد خط هفت متروی تهران، مورد انتقاد شورای شهر است و به شهردار تهران نیز تذکر داده شده است. بايد هرچه زودتر تکلیف این خط مشخص شود شهرداری باید تمام تلاش خود را برای اتمام پروژه‌های نیمه‌تمام انجام دهد. متاسفانه تعداد قابل توجهی پروژه نیمه تمام از دوره قبل مانده و بلاتکلیف‌اند.» او حدود یک‌ماه پیش و در جلسه هم‌اندیشی شورای شهر با افشانی، با انتقاد از عملکرد مدیریت شهری گفته بود: «‌نمی‌توان با این شرایط انتظارات عمومی را از تحول در مدیریت‌شهری برآورده ساخت. دوره نجفی هم با صراحت عرض کردم که نباید از سیاست‌های انبساطی در حوزه عمرانی به دامن سیاست‌های انقباضی و روزمر‌‌گی افتاد. در طول 10ماه سپری شدن از حضور شورای‌شهر پنجم و مدیریت شهری جدید، نتوانسته‌ایم تحول مورد انتظار در پروژه‌های زیربنایی شهر را که مورد نظر شهروندان است به‌وجود بیاوریم. سیستم حمل‌ونقل عمومی با مشکلات جدی در تأمین تجهیزات و توسعه مواجه است که این مشکلات خود را در پاییز و توام شدن با آلودگی هوا نشان خواهد داد و انتظار شهروندان بهبود شرایط امسال نسبت به سال‌های گذشته است.»
او این را هم گفته بود که «یکی از چالش‌های مدیریت شهری، تزلزل در مدیران و در جریان بودن فرایند انتصابات است که باید هرچه سریع‌تر به وضعیت تثبیت مدیریتی و انتظار عملکرد مشخص از مدیران تغییر کند. به‌هر‌حال آنچه از مجموعه شورای‌شهر و شهرداری انتظار می‌رود، تحول در عمل است و دوره تأثیر گفتار‌درمانی و معرفی یک سایت یا گزارش به‌عنوان دستاورد مدیریت‌شهری جدید؛ سپری شده است.»
محسن هاشمی هشتم اردیبهشت ماه امسال نیز در توییتی دیگر با کنایه به ناهماهنگی شهرداری تهران با شورا نوشته بود: «‌جایگاه شورای شهر، از آنچه‌ تصور می‌کردم جنبه تشریفاتی و تبلیغاتی بیشتری دارد. انتظارم این بود که در این جایگاه بتوانم با سرعت و انرژی بیشتری به حل معضلات شهر بپردازم، اما متاسفانه مسائل فرهنگی و سیستماتیکی وجود دارد که موجب می‌شود بخش زیادی از انرژی، وقت و انگیزه برای خدمت مستهلک شود.»
به نظر می‌رسد ماه‌‌عسل شورای شهر و شهردار تهران، خیلی زودتر از دوره آقای محمدعلی نجفی به پایان رسیده است و دوباره کنایه‌های پنهان شورا و شهردار، کم‌کم تبدیل به اختلافات علنی می‌شود.

captcha
شماره‌های پیشین