507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
5
سیاست‌های ترزا می موجب خانه‌تکانی در کابینه انگلیس شده و او را در آستانه استعفا قرار داده است

درمانده

«ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس در روزی که سه نفر از اعضای مؤثر دولتش را به‌خاطر اختلاف‌نظر بر سر نحوه خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) از دست داده بود، از اتحادیه اروپا خواست که در برابر خواسته‌های لندن نرمش بیشتری نشان دهد.

نشست ناتو با وجود اختلافات آمریکا و اروپا در بروکسل برگزار می‌شود

ناتوی چالشی

صبح نو

نشست ناتو با وجود اختلافات آمریکا و اروپا در بروکسل برگزار می‌شود

ناتوی چالشی

امروز چهارشنبه، 29تن از سران اعضای پیمان دفاعی امنیتی ناتو در بروکسل گردهم می‌آیند تا نشستی دیگر در سایه اختلافات سیاسی و اقتصادی آمریکا و اروپا 
را با یکدیگر برگزار کنند. 
دونالد ترامپ در روزهای اخیر کشورهای اروپایی را به نپرداختن هزینه‌های ناتو و افزایش مصارف نظامی متهم کرد و حتی تهدید کرد چنانچه در بودجه‌های ناتو از دیگر کشورهای اروپایی بیشتر هزینه کند از ناتو خارج می‌شود.
رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا در صفحه توییتر خویش نوشته است: ایالات متحده آمریکا نسبت به هر کشور دیگری در ناتو به مراتب مصارف بیشتر دارد. 
این غیرعادلانه و غیر قابل قبول است.
ترامپ افزوده است: مصارف آلمان یک‌درصد (از تولید ناخالص داخلی) است، ایالات متحده آمریکا چهار درصد را مصرف می‌کند، در‌حالی‌که اروپا نسبت به آمریکا فواید بیشتری از ناتو حاصل می‌کند. «ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو هم در واکنش به اظهارات ترامپ عنوان کرد که من نگران نیستم چرا که می‌دانم آن‌ها در موضوعات دیگری همچون آب‌و‌هوا، جنگ تجاری و موضوع هسته‌ای ایران با یکدیگر اختلاف دارند.  بودجه ناتو 70‌درصد بودجه نظامی جهان را تشکیل می‌دهد و قرار است تا سال 2024 اعضای آن تا دو درصد از درآمد ناخالص ملی خودشان را به ناتو اختصاص دهند.  نشست پیمان آتلانتیک شمالی در حالی امروز 20‌تیرماه درپایتخت بلژیک آغاز می‌شود که جنگ اقتصادی و تجاری در روزهای اخیر میان کشورهای غربی 
زیاد شده و بیشتر می‌شود و حتی مردم بروکسل نسبت به حضور ترامپ به این نشست اعتراض کردند. مهم‌ترین دغدغه اعضای ناتو نشست و دیدار پیش روی دونالد ترامپ و پوتین است که قرار است به‌زودی در هلسینکی پایتخت فنلاند برگزار شود. نشستی که غربی‌ها آن را چالشی‌ترین نشست تاریخ ناتو نام برده‌اند. 
همزمان با برپایی نشست ناتو معترضان به سیاست‌های آمریکا تظاهراتی ‌علیه دونالد ترامپ برگزار کردند و خواستار کاهش هزینه‌های نظامی و افزایش بودجه برای مدارس و انرژی پاک شدند. 

دیدگاه پوتین و ترامپ درباره ناتو 
دونالد ترامپ، رییس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا پس از رسیدن به قدرت، 
ناتو را یک سازمان «منسوخ شده» نامید که هزینه‌های زیادی بر دوش ایالات‌متحده می‌گذارد و اعلام کرد که دیگر از این سازمان حمایت نمی‌کند. این موضع رییس‌جمهوری آمریکا به‌عنوان بزرگ‌ترین قدرت نظامی جهان دیگر اعضای این سازمان را شگفت‌زده کرد. با این حال در آوریل ۲۰۱۷ وی موضع خود را تغییر داد و در طی نشستی با اعضای ناتو اعلام کرد که دیگر این سازمان را غیرضروری نمی‌داند و از آن حمایت خواهد کرد.
پوتین، رییس‌جمهوری روسیه هم ناتو را یک سازمان «تهاجمی در حال توسعه» می‌داند که به سمت مرزهای کشورش در حرکت است. وی پیش‌تر در مصاحبه‌ای سقوط ناتو را «سودمند» خوانده بود.
برخی کارشناسان ناتو را به‌دلیل «دشمنی با روسیه» متهم می‌کنند و آن را عامل تنش بین دولت‌های غربی و روسیه می‌دانند. به اعتقاد این کارشناسان «حفظ تعادل» در برخورد با روسیه می‌تواند نتایج بهتری در راستای برقراری صلح به‌دنبال داشته باشد. پیشنهاد آنان این است که اگر ناتو به جای دشمن‌تراشی به‌دنبال مبارزه با حملات سایبری، مقابل با تروریسم و برقراری صلح در جهان باشد، برای جهانیان مفیدتر خواهد بود. سازمان پیمان آتلانتیک شمالی یا ناتو یک اتحاد نظامی است که بین چندین کشور آمریکای شمالی و اروپایی پس از پایان جنگ جهانی دوم در ۴ آوریل ۱۹۴۹ امضا شد. ناتو یک سیستم دفاع جمعی است که به موجب آن کشورهای عضو آن در مقابل هر حمله خارجی به یکی از اعضا از آن کشور دفاع می‌کنند. ناتو اکنون ۲۹‌عضو دارد که سه عضو آن (ایالات متحده آمریکا، فرانسه، و بریتانیا) عضو دائمی شورای امنیت سازمان‌ملل‌متحد هستند و قدرت وتو دارند.  مرکز فرماندهی ناتو در بروکسل، پایتخت بلژیک است. به‌جز ۲۹‌کشور اصلی عضو ناتو، ۲۱‌کشور نیز در برنامه‌های صلح آن مشارکت می‌کنند و ‌15کشور نیز در گفت‌وگوهای آن شرکت دارند. بودجه ناتو حدود 70‌درصد از کل هزینه‌های نظامی جهان را شامل می‌شود و کشورهای عضو آن موظفند تا سال ۲۰۲۴ حداقل دودرصد از تولید ناخالص داخلی خود را به آن اختصاص دهند. ناتو نقش مهمی در جریان جنگ سرد میان ایالات متحده آمریکا و روسیه ایفا کرد. یکی از اهداف ناتو متحد کردن بلوک غرب برای مقابله با حملات احتمالی بلوک شرق بود.

کشورهای عضو ناتو 
ناتو یک «سیاست باز» برای پذیرش و استقبال از اعضای جدید دارد، اما تمامی اعضا باید به یک مجموعه پیچیده از معیارهای نظامی، اقتصادی و سیاسی پایبند شوند.
۱۲‌امضا‌کننده اصلی پیمان آتلانتیک شمالی ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا، پرتغال، نروژ، دانمارک، ایسلند، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ بودند. یونان و ترکیه در سال ۱۹۵۲، آلمان غربی در سال ۱۹۵۵ و اسپانیا در سال ۱۹۸۲ به این پیمان پیوستند. پس از سقوط اتحاد جماهیر شوروی، جمهوری چک، مجارستان و لهستان در سال ۱۹۹۹ به عضویت این سازمان درآمدند. بلغارستان، استونی، لتونی، لیتوانی، رومانی، اسلواکی و اسلوونی در سال ۲۰۰۴، آلبانی و کرواسی در سال ۲۰۰۹ و مونته‌نگرو در سال ۲۰۱۷ به این سازمان پیوستند. بوسنی و هرزگوین، مقدونیه، گرجستان و اوکراین از دیگر کشورهایی هستند که برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی ابراز علاقه کرده‌اند.
نشست سران ناتو امروز چهارشنبه در بروکسل شروع شده و تا فردا پنجشنبه 21‌تیر ماه در پایتخت بلژیک ادامه دارد.
 

captcha
شماره‌های پیشین