507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
5
سیاست‌های ترزا می موجب خانه‌تکانی در کابینه انگلیس شده و او را در آستانه استعفا قرار داده است

درمانده

«ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس در روزی که سه نفر از اعضای مؤثر دولتش را به‌خاطر اختلاف‌نظر بر سر نحوه خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) از دست داده بود، از اتحادیه اروپا خواست که در برابر خواسته‌های لندن نرمش بیشتری نشان دهد.

نشست ناتو با وجود اختلافات آمریکا و اروپا در بروکسل برگزار می‌شود

ناتوی چالشی

صبح نو

سیاست‌های ترزا می موجب خانه‌تکانی در کابینه انگلیس شده و او را در آستانه استعفا قرار داده است

درمانده

«ترزا می» نخست‌وزیر انگلیس در روزی که سه نفر از اعضای مؤثر دولتش را به‌خاطر اختلاف‌نظر بر سر نحوه خروج از اتحادیه اروپا (برگزیت) از دست داده بود، از اتحادیه اروپا خواست که در برابر خواسته‌های لندن نرمش بیشتری نشان دهد.

«بوریس جانسون» وزیر خارجه انگلیس که بر سر نحوه رفتار کشورش با اتحادیه اروپا در روزهای پس از خروج انگلیس از اتحادیه، اختلافی جدی با «ترزا می» داشت، بالاخره استعفا کرد.
«بوریس جانسون» وزیر خارجه، «دیوید دیویس» وزیر امور «برگزیت» (خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) و معاون او، «استیو بیکر» -که رییس «وزراتخانه خروج از اتحادیه اروپا» است- در اعتراض به طرح خانم می برای ادامه ارتباط لندن با اروپا استعفا کردند.
«ترزا می» پس از انتشار خبر استعفای بوریس جانسون و توافق با این استعفا، به مجلس عوام انگلیس رفت و از آنجا اتحادیه اروپا را خطاب قرار داد؛ این خطابه نخست‌وزیر انگلیس در حقیقت تهدیدی بود برای علاقه‌مندان اروپایی به ماندن انگلیس در اتحادیه.
«ترزا می» در مجلس کشورش گفت که اتحادیه اروپا باید موضع سازنده‌تری در برابر پیشنهادهای پسا‌برگزیتی لندن نشان دهد وگرنه این خطر وجود دارد که لندن بدون هیچ توافق جانبی، از اتحادیه خارج شود. 
«ترزا می» در سخنانش کسانی که در انگلیس و حتی اتحادیه اروپا از برگزاری یک همه‌پرسی جدید برای خروج از اروپا سخن می‌گویند و اعتقاد دارند که انگلیسی‌ها این‌بار به ماندن در اروپا رأی می‌دهند؛ خطاب قرار داد و به صراحت گفت که رفراندوم جدیدی در کار نخواهد بود.
در همه‌پرسی تیر ماه دو سال پیش، ۱۷‌میلیون انگلیسی به خروج و ۱۶‌میلیون به ماندن در اتحادیه اروپا رأی داده بودند؛ بعدها گفته شد که جوامع روستایی انگلیس میل بیشتری به خروج و جوامع شهری و به‌خصوص لندنی‌ها میل بیشتری به ماندن در اتحادیه داشته‌اند.

تمایل لندن به ادامه روابط گمرکی و صادرات کالا به اروپا 
این درحالی است که «ترزا می» هفته گذشته گفته بود طرح مورد توافق، ایجاد منطقه آزاد تجاری با اتحادیه اروپا را شامل می‌شود و این به معنای ماندن انگلیس در اتحادیه گمرکی اروپا با تعریفی جدید است؛ در این صورت، کالاهای اروپایی برای ورود به انگلیس، نیازی به پرداخت حقوق گمرکی نخواهند داشت و کالاهایی که قصد ورود به دیگر کشورهای اتحادیه اروپا را دارند، می‌توانند از انگلیس وارد این قلمرو گمرکی ۲۸ کشوری شوند.
اگر این توافق تجارت آزاد میان انگلیس و اتحادیه اروپا منعقد شود، فقط مساله عبور و مرور اتباع اتحادیه به انگلیس است که باید بررسی شود؛ البته این مسأله هم اختلاف چندانی با روزهای قبل از برگزیت نخواهد داشت زیرا در‌حال‌حاضر هم انگلیس عضو پیمان «شنگن» نیست و هم اعضای برجسته اتحادیه، توافق دوجانبه لغو روادید با لندن دارند.
همه این موارد به اعتراض موافقان خروج واقعی انگلیس از اتحادیه با طرح «ترزا می» منجر شده است.
نخست‌وزیر انگلیس اما برای اجرایی کردن طرح خود مصمم به‌نظر می‌رسد و شاید یکی از نشانه‌هایش این باشد که دقایقی پس از انتشار خبر استعفای جانسون، وی با این استعفا موافقت کرد.
روند خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در فروردین‌۱۳۹۶ شروع شد و تا فروردین‌۱۳۹۸ باید نهایی شود.

ایزدی: انگلیس به‌دنبال استراتژی نرم در قبال اتحادیه اروپاست 
آقای «‌پیروز ایزدی» کارشناس اتحادیه اروپا و عضو هیات علمی مرکز تحقیقات استراتژیک در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تضعیف دولت انگلیس در هنگام خروج لندن از اتحادیه اروپا، عنوان کرد: اختلاف نظری که بین خانم «ترزا می» و اعضای کابینه‌اش به وجود آمده است به این مسأله بر می‌گردد که این اقدام یک استراتژی نرم است و می‌خواهد به نوعی پیوندهایش را با اتحادیه اروپا حفظ کند.
این کارشناس مسائل اروپا با بیان اینکه دولت انگلیس می‌خواهد که مناسبات گمرکی خود را با اروپا ادامه دهد، افزود: لندن تلاش دارد تا به صورت آرام از اتحادیه خارج شود و شاید هم به‌دنبال این است که روابطش با اروپا را در قالب یک مناسبات ویژه‌ای یا گمرکی ادامه دهد.
ایزدی با بیان اینکه استعفای برخی از وزرای دولت در واکنش به استراتژی نرم خانم می صورت گرفته است، یادآور شد: کسانی که در دولت انگلیس محافظه کار و طرفدار خروج از اتحادیه هستند، می‌گویند این رویکرد مغایر با رأی مردم به خروج از اتحادیه است و باعث اختلاف شده و موجب گردید تا سه نفر از دولتمردان (بوریس جانسون وزیر خارجه و دیوید دیویس وزیر امور برگزیت و معاونش استیو بیکر) از کابینه دولت خارج شوند و به گفته برخی تحلیلگران این موضوع موجب تضعیف خانم ‌ترزا می شده است. 
عضو هیات علمی مرکز تحقیقات استراتژیک، یادآور شد: این موضوع آثار منفی بر اقتصاد بریتانیا خواهد گذاشت چرا که خیلی مایل هستند که از این اتحادیه خارج شوند. بریتانیا هم که از پیامدهای آن آگاه است، تلاش می‌کند تا این خروج نرم باشد تا راهی باشد برای ادامه همکاری‌هایی که بعداً به‌وجود می‌آید. 
وی ادامه داد: بریتانیا تلاش می‌کند ‌به توافقاتی با اتحادیه اروپا دست یابد تا مگر از برخی از مزایایی که داشتند همچنان استفاده کنند. اگر این خروج نهایی شود شاهد مشکلاتی در این کشور خواهیم بود مثلاً در ایرلند شمالی مردم باید بتوانند به ایرلند جنوبی تردد داشته باشند و کار کنند و این مسائل به خطر نیفتند. لندن همچنین تلاش می‌کند تا بازار اتحادیه اروپا به روی کالاهای انگلیس بسته نشود چرا که برای اقتصاد لندن مشکل‌ساز خواهد شد. 
این کارشناس مسائل اروپا با اشاره به اینکه بریتانیا می‌خواهد که از نظر نظامی و امنیتی همچنان با اروپا به همکاری‌هایش ادامه دهد، گفت: شاید همه‌پرسی مجدد برای خروج از برگزیت در دولت «ترزامی» مطرح نشود چرا که به رأی مردم احترام می‌گذارد و این موضوع هم در شرایط فعلی امکان اجرایی شدن ندارد. شاید در دولت‌های بعدی همه پرسی مجدد برای ماندن در اتحادیه اروپا برگزار شود. 

تمایل آمریکا به برگزیت سخت
وی با اشاره به سفر پیش روی دونالد ترامپ به لندن، تصریح کرد: ترامپ به‌دلیل سیاست‌های یک‌جانبه‌ای که نسبت به اروپا اتخاذ کرده کلاً در اروپا محبوبیتی ندارد و مخالفان زیادی هم دارد حتی خانم ترزا می نسبت به برخی از سیاست‌های ترامپ انتقاداتی داشته و برخلاف آنچه که دو کشورآمریکا و انگلیس قبلاً شرایط ویژه‌ای با هم داشتند ولی عملاً با این سیاست‌های تند ترامپ این امکان ضعیف است که استقبال خوبی از وی در لندن شود. 
وی با اشاره به پیشنهاد آمریکا به فرانسه برای خروج از اتحادیه اروپا، گفت: ترامپ هدفش این است تا اتحادیه اروپا را تضعیف کند و به رقیب ضعیفی در برابر آمریکا تبدیل شود و به این خاطر بود که از برگزیت و خروج انگلیس از اتحادیه اروپا حمایت کرد. ترامپ به‌دنبال این است که برگزیت سخت اتفاق بیفتند نه برگزیت نرم.

برگزیت و بازار مشترک اتحادیه 
برگزیت مخفف عبارت «خروج بریتانیا» (British Exit) از اتحادیه اروپا است. این لغت تقلیدی است. برگزیت به‌عنوان رویدادی فرضی هنوز دارای تعریف دقیقی نیست. برخی منتقدین اتحادیه اروپا می‌گویند می‌توان اتحادیه اروپا را ترک کرده و از جابه‌جایی آزادانه افراد جلوگیری کرد اما در‌عین‌حال به یک بازار واحد دسترسی داشت.
مخالفان می‌گویند این پیشنهاد بسیار خیالی است. پادشاهی متحده خارج از اتحادیه اروپا یا می‌تواند از مدل نروژ تبعیت کند که سهمش از بودجه اتحادیه اروپا را پرداخته و قوانین آن را اجرا می‌کند،‌ یا اینکه دارای رابطه‌ای دورتر بوده و تجارت بین این دو توسط قوانین سازمان تجارت جهانی مشخص شود.
اتحادیه اروپا نهادی متشکل از 28 کشور است که وضعیت یک دولت را ندارد اما از یک منطقه تجاری آزاد نیز بسیار فراتر رفته است. تولید ناخالص داخلی این نهاد 18‌هزار میلیارد دلار و جمعیت مجموع آن ‌500میلیون نفر است. این اتحادیه بزرگ‌ترین اقتصاد جهان محسوب می‌شود.
معاهده‌هایی که در بیش از نیم‌قرن اخیر به‌صورت متناوب تصویب شده‌اند نهادهایی چون کمیسیون اروپا، پارلمان اروپا،‌ دادگاه اروپا و طرح‌هایی اخیر چون ریاست شورای اروپا، را تشکیل داده و به آن‌ها قدرت بخشیده‌اند.
بریتانیا کمتر از یک سال (مارس ۲۰۱۹) فرصت دارد که از اتحادیه اروپا خارج شود. حضور بریتانیا در بازار مشترک، موضوع مرز میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند -که عضو اتحادیه اروپا و پیمان شنگن است- و آزادی 
رفت و آمد و اجازه کار شهروندان اتحادیه اروپا از موضوعات اصلی مذاکره میان این اتحادیه و بریتانیا است. این کشور سالانه بیش از ۶۵۰‌میلیارد دلار صادرات دارد که تقریباً نصف آن به بازار مشترک اروپاست.

captcha
شماره‌های پیشین