507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
3
«صبح‌نو‌» از آغاز به کار بازار ثانویه گزارش می‌دهد

فراوانی دلار

بهره گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع رسانی و تبلیغ این عبارت شاه بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی بود. ایشان در همین باره تصریح کردند: باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع رسانی و تبلیغی استفاده شود.

دلار جهانگیری تمام شد!

یادداشت

کار عملی در برخورد با مفاسد ارزی

دکتر سید محمد مهدی غمامی

صبح نو

دلار جهانگیری تمام شد!

بانک مرکزی سه‌شنبه قیمت دلار را ۴۳۰۱‌تومان اعلام کرده است. این در حالی است که دولت به یکباره تصمیم گرفت قیمت بازار آزاد که تا ۶۰۰۰‌‌تومان پیش رفته بود و نرخی که در مرکز مبادلات ارزی به ۳۸۰۰‌تومان می‌رسید را حذف و فقط یک نرخ برای آن اعلام کند. ۴۲۰۰‌تومان نرخی بود که معاون اول رییس‌جمهوری تاکید داشت غیر از آن را دولت به رسمیت نشناخته و معاملات با هر نرخی به جز آن برای دلار ممنوع و قاچاق است.
در حالی در ابتدای امر یعنی از ۲۱‌فروردین ماه امسال با اجرایی شدن این سیاست، برخی مقامات مسوول تاکید داشتند که قیمت ۴۲۰۰‌تومان برای دلار حداقل تا شش ماه بدون تغییر باقی خواهد ماند که فقط 40‌روز دوام داشت و از ۳۰‌اردیبهشت ماه یعنی حدود ۴۰‌روز بعد از اینکه دلار فقط ۴۲۰۰‌تومان روزانه قیمت می‌خورد، افزایش آن شروع شد و در فاصله ۵۰‌روز گذشته حدود ۱۰۰تومان به آن اضافه شده است. 
به گزارش ایسنا، با قیمت‌گذاری روز گذشته بانک مرکزی دلار ۴۲۰۰‌تومانی از این پس ۴۳۰۰ و احتمالاً بالاتر قیمت خواهد خورد و این نرخ مرجع آن است، یعنی قیمتی که صادرکننده و واردکننده می‌توانند دلار خود را عرضه‌ یا خریداری کند، متفاوت خواهد بود. این در حالی است که معاملات در سامانه نیما (سامانه نظام یکپارچه ارزی) و همچنین هر گونه معامله دیگر برای ارز نیز از جمله تقاضای ارز مسافرتی، دانشجویی، درمانی و‌... نیز از کانال بانک‌ها انجام می‌شود. بنابراین نرخ مرجع دلار برای صادرکننده ‌یا فروشنده ارز‌، کمتر و برای خریدار بیشتر از این نرخ تعیین می‌شود. بر این اساس امروز که دلار ۴۳۰۱‌تومان قیمت خورده است، بانک دلار را حدود ۴۲۷۹ تومان خریداری و ۴۳۲۲ تومان به متقاضی می‌فروشد.
 

captcha
شماره‌های پیشین