507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
3
«صبح‌نو‌» از آغاز به کار بازار ثانویه گزارش می‌دهد

فراوانی دلار

بهره گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع رسانی و تبلیغ این عبارت شاه بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی بود. ایشان در همین باره تصریح کردند: باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع رسانی و تبلیغی استفاده شود.

دلار جهانگیری تمام شد!

یادداشت

کار عملی در برخورد با مفاسد ارزی

دکتر سید محمد مهدی غمامی

صبح نو

«صبح‌نو‌» از آغاز به کار بازار ثانویه گزارش می‌دهد

فراوانی دلار

بهره گیری از شیوه‌های جدید و جذاب برای اطلاع رسانی و تبلیغ این عبارت شاه بیت فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار با مسوولان دستگاه قضایی بود. ایشان در همین باره تصریح کردند: باید برای انعکاس حجم سنگین کارهایی که در دستگاه قضایی انجام می‌شود، از شیوه‌های جدید و جذاب اطلاع رسانی و تبلیغی استفاده شود.

سرانجام بازار ثانویه ارز آغاز به‌کار کرد، این موضوع سیگنال مثبتی به بازار ارز داد و موجب شد تا ثبات نسبی بر بازار حکمفرما شود و دلالان اقدام به فروش ارزهای انبارکرده خود کنند.
بازار ارز از اواخر سال گذشته تا‌کنون در مسیر نوسان قیمت قرار گرفت و این روند پرتنش در نرخ ارزها اثرات زیادی روی بازار گذاشت. در این بازه زمانی چند ماهه دولتمردان برنامه‌های مختلفی اجرا کردند که به سامانه «نیما» تخصیص ارز ۴۲۰۰‌تومانی برای واردات کالاهای مختلف، تدوین و انتشار فهرست اولویت‌بندی کالاهای مختلف برای تخصیص ارز و نهایتاً راه‌اندازی و آغاز به کار بازار ثانویه ارزی که هفته گذشته از سوی رییس کل بانک مرکزی اعلام شد، اشاره کرد.
دوازدهم تیر امسال مسعود کرباسیان؛ وزیر امور اقتصادی و دارایی اعلام کرد ساز‌و‌کارهای لازم برای عرضه ارز توافقی تدارک دیده شده است و ظرف ۴۸‌ساعت آینده بازار ثانویه ارزی تشکیل می‌شود.
بعد از گذشت 48‌ساعت از اعلام خبر تشکیل بازار ثانویه ارز، آقای ولی‌الله‌ سیف در حاشیه جلسه هیات دولت، به خبرنگاران گفت: امروز نخستین روز است که بازار ثانویه کار خود را آغاز کرده و از محل 20‌درصد صادرات کالاهای بخش خصوصی فعال می‌شود. در این بازار واردکننده با صادرکننده تفاهم می‌کند و البته ارز به‌صورت فیزیکی ارائه نمی‌شود، بلکه از حساب صادرکننده به حساب وارد‌کننده منتقل می‌شود.
اما با وجود اعلام آغاز به کار بازار ثانویه ارز از سوی رییس کل بانک مرکزی ولی بازهم ابهامات این بازار بسیار زیاد بود و مشخص نبود که این بازار چیست و چطور کار می‌کند، حال بعد از گذشت یک هفته بازار ثانویه ارز رسماً دیروز آغاز به‌کار کرد، بازاری که فعالان اقتصادی در انتظار راه‌اندازی آن بودند.

پافشاری دولت بر دلار 4200‌تومانی
از همان بیست‌و‌یکم فروردین ماه که آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری به نمایندگی از دولت، فرمان اجرای سیاست یکسان‌سازی نرخ ارز را صادر کرد و دولت معامله هر دلار با نرخی غیر از ۴۲۰۰‌تومان را به منزله قاچاق تلقی و آن را ممنوع اعلام کرد؛ بسیاری از فعالان اقتصادی از طریق نامه‌نگاری با رییس‌جمهوری و معاون اول وی، خواستار راه‌اندازی بازار ثانویه ارز شدند؛ به خصوص اینکه فعالیت صرافی‌ها نیز از سوی دولت، عملاً متوقف شده بود و بنابراین دلالان و واسطه‌های سودجو، بیش از هر زمان دیگری در این بازار نقش‌آفرینی می‌کردند.
البته دولت که به هیچ عنوان نپذیرفته بود ‌نرخی به غیر از ۴۲۰۰‌تومان را برای دلار به رسمیت بشناسد؛ با وجود راه‌اندازی بازار ثانویه هنوز هم حاضر نیست بپذیرد که نرخ دیگری برای دلار به غیر از همان نرخ معروف، به رسمیت شناخته شود؛ به همین دلیل است که در اجرای سیاست معامله توافقی ارز میان صادرکنندگان و واردکنندگان در بازار ثانویه، گفته شده که نرخ دلار همان ۴۲۰۰‌تومان است و مابه‌التفاوت متعلق به ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی است.
بنا به گفته آقای مهدی کسرایی‌پور، مدیرکل سیاست‌ها و مقررات ارزی بانک مرکزی با انجام معاملات مربوط به 20‌درصد صادرات غیر نفتی و اختصاص ارز آن به واردات کالاهای مصرفی در سامانه نیما، به‌طور خودکار اطلاعات مربوط به نرخ توافق‌شده مبادله ارز در سامانه اطلاعات بانک مرکزی موسوم به سنا قابل دسترس خواهد بود.
صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از 20‌درصد صادرات غیر نفتی را با واردکنندگان کالاهای دسته سوم مبادله کنند. دو طرف می‌توانند هم از سامانه‌های تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت استفاده کنند که در این صورت ارز و ریال و امتیاز واردات صادرکننده مورد مبادله قرار می‌گیرد و یا اینکه این امکان در سامانه نیما نیز وجود دارد که این بخش از صادرکنندگان بتوانند ارز خود را در سامانه نیما به نرخ رقابتی -که به‌صورت عرضه و تقاضا تعیین می‌شود- بفروشند.
به گفته کسرایی‌پور، صرافی‌ها نیز به‌عنوان واسطه بین واردکننده و صادرکننده عمل می‌کنند و برای نرخ توافقی بازار ثانویه سقفی تعیین نشده است. 
نکته حائز اهمیت در راه‌اندازی بازار ثانویه ارز، همان نرخ توافقی است که میان صادرکننده و واردکننده در نظر گرفته می‌شود. برخی نگرانی‌ها تا پیش از این از نرخ‌گذاری‌های دستوری دولت برای سقف این معامله وجود داشت و فعالان اقتصادی بر این باور بودند که هر‌گونه تعیین نرخ یا سقف قیمتی، باز هم منجر به بر هم زدن بازار می‌شود؛ در‌حالی‌که اکنون بانک مرکزی اعلام کرده که برای نرخ توافقی بازار ثانویه، سقفی تعیین‌
نشده است.
جزییاتی از نخستین معاملات ارز در بازار ثانویه
از هفته گذشته که دولت سیاست بازار ثانویه را برای اجرا در دستور کار قرار داده است تاکنون، نرخ دلار در دو کانال 7هزار  تومانی و 8هزار تومانی در بازار غیررسمی، در نوسان است؛ اما با اعلام زمان راه‌اندازی این بازار، قیمت‌ها کاملاً در کانال 7هزار تومانی قرار گرفته است و دلالان با آگهی فروش دلار و یورو با نرخ‌هایی به مراتب کمتر از هفته‌های گذشته، تلاش دارند تا بخشی از ذخایر انباری خود را در بازار عرضه کنند و همین امر هم قیمت را کاهش داده است. آقای محمدمهدی رییس‌زاده، مشاور بانکی اتاق بازرگانی گفت: آغاز به کار بازار ثانویه سیگنال مثبتی به بازار ارز داده و موجب شد تا ثبات نسبی بر بازار حکمفرما شود. در‌حال‌حاضر، بازار ثانویه فقط برای صادرکنندگان و وارکنندگان و گروه کالایی ردیف‌۳ است و قرار شده که صادرکنندگان با واردکنندگان بر سر این نرخ به توافق برسند، بدون اینکه دولت در
 نرخ گذاری دخالتی داشته باشد.
رییس‌زاده با تاکید بر اینکه استمرار بازار ثانویه قطعاً ثبات را به بازار باز می‌گرداند گفت: البته نقیصه‌ای که همچنان وجود دارد این است که تأمین ارز بخش خدمات هنوز وارد بازار ثانویه نشده و دولت برای ارز مسافرتی فعلاً تمهیدات مناسبی را نیندیشیده است. قرار است که دوباره صرافی‌ها ارز بخش خدماتی را تأمین کنند و فعالیت آن‌ها به رسمیت شناخته شود که قطعاً سبب می‌شود تا ثبات به بازار بازگردد. 
در روزهای آینده، قیمت دلار و یورو از کاهش بیشتری تبعیت می‌کند و بنابراین باید امیدوار بود که بازار به روند منطقی خود بازگردد. اگرچه این موضوع زمان بر است و لازم است که دولت در گام بعدی، معاملات اسکناس در صرافی‌ها را مجاز اعلام کند تا بازار دلالی بشکند و نرخ‌ها متعادل شود.
 

captcha
شماره‌های پیشین