507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
2

خبر

«صبح‌نو» جزئیاتی از طرح مرکز پژوهش‌های مجلس برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را منتشر کرد

ایران تحریم‌ناپذیر

تدوین طرح «تحریم‌ناپذیری ایران» خبری است که این روزها به گوش می‌رسد، طرحی که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس تدوین شده و کاری کارشناسی است و حال برای محقق شدن در انتظار نظر سران قوا و نمایندگان مجلس است.

صبح نو

«صبح‌نو» جزئیاتی از طرح مرکز پژوهش‌های مجلس برای مقابله با تحریم‌های آمریکا را منتشر کرد

ایران تحریم‌ناپذیر

تدوین طرح «تحریم‌ناپذیری ایران» خبری است که این روزها به گوش می‌رسد، طرحی که از سوی مرکز پژوهش‌های مجلس تدوین شده و کاری کارشناسی است و حال برای محقق شدن در انتظار نظر سران قوا و نمایندگان مجلس است.

در هجدهم اردیبهشت، ترامپ، رییس‌جمهوری آمریکا از توافق هسته‌ای خارج و دستور بازگشت تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را امضا کرد، حال ایران باید به‌دنبال راهکارهایی برای دورزدن تحریم‌های آمریکا باشد چراکه به عقیده بسیاری از مسوولان و کارشناسان راه‌های دور زدن ایران 
لو رفته و باید راهکارهای جدیدی را در پیش گرفت؛ همچنانکه رییس‌جمهوری هم بر لزوم یافتن راهکارهای جدید تاکید کرده است. حسن روحانی در نشست هم‌اندیشی مدیران ارشد دولت گفت که باید بخش خصوصی به کمک دولت بیاید تا با راه‌حل‌های جدید نیازمندی‌های کشور و مردم را تأمین کنیم.
در همین راستا مرکز پژوهش‌های مجلس به‌صورت غیرعمومی با همکاری بازوی تحقیقاتی مجلس و کارشناسان خارج از آن در دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی، برنامه جامع تحریم‌ناپذیری ایران را تدوین کرده و آن را برای مطالعه در اختیار نمایندگان و قوای سه‌گانه قرار داده است.
برای تدوین این بسته از ظرفیت برخی فعالان کسب‌وکار نیز استفاده شده است. بسته مذکور تاکنون هفت بار ویرایش عمده ‌یا جزئی شده و برای برخی مراجع داخلی و تحقیقاتی ارائه شده و به‌طور مداوم درحال بهبود است.
یک مسوول آگاه در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» جزئیاتی از این بسته را اعلام کرده است. این برنامه به موازات برنامه تحریمی آمریکا و در خلاف جهت آن تنظیم شده و دو محور اقتصادی و سیاسی است، در مقابل برنامه تضعیف تدریجی اقتصاد ایران در فرصت 90 و 180 روزه مورد نظر آمریکا، برنامه تقویت متناسب پیش‌بینی شده است که عمدتاً اقتصادی، زیرساختی و در برخی جنبه‌ها، اجتماعی و فرهنگی است.
در محور اقتصادی این برنامه، با هر اقدام آمریکا برای تضعیف اقتصاد ایران، گامی در راستای تسهیل رشد بنگاه‌ها، فعالیت‌های اقتصادی و‌... برداشته می‌شود؛ در واقع با افزایش فشارهای محدودکننده آمریکا ما در راستای حل موانع اقتصاد ایران گام بر‌می‌داریم. گام‌هایی مطمئن و عملی که باعث قوی شدن اقتصاد ایران می‌شود. برای نمونه برای حل بحران بانک و یا هدایت نقدینگی و پیشگیری از حمله نقدینگی سرگردان به بازار ارز، سکه و مسکن راه‌حل‌هایی منطقی، مطمئن و قطعی خواهیم داشت.
 نگاه تدوین‌کنندگان این برنامه این است که برای مقابله باتحریم‌های آمریکا همزمان فرصتی برای تقویت اقتصاد کشور داشته باشیم که باید به خوبی از آن بهره برده و دردهای کهنه اقتصاد ایران را درمان کنیم.
برنامه مذکور در دو زمان‌بندی 90 تا 120 روزه و 180 تا 210 روزه تدوین شده و شامل بخش‌های متعددی از جمله پولی و بانکی و ارزی، مدیریت جریان نقدینگی و جلوگیری از حملات سفته‌بازانه، مدیریت بهینه ذخایر ارزی، تسهیل انتقال وجوه در فضای بین‌المللی، کاهش نیاز به استفاده از ارزهای واسط، کالاهای استراتژیک، منابع و مصارف بودجه،‌ انرژی، کسب و کار، تجارت، ساختاری، فرهنگی، اجتماعی و رسانه‌ای و در نهایت حقوقی است.
مقابله به مثل با رفع تعلیق تحریم‌های ایران و پاسخ دندان‌شکن به آمریکا محور دوم این برنامه ضدتحریم است. اهرم‌های فشار مشخص (عمدتاً فنی هسته‌ای، امنیتی و سیاسی)، موقت و زمان‌دار تعریف کرده و بر اساس این تهدیدها، برای طرف مقابل معافیت متصور شده است که براساس صلاح‌دید مسوولان، این معافیت‌ها می‌تواند تمدید، متوقف یا لغو شود.
در واقع در هر مرحله‌ای که ترامپ تحریم‌ها علیه ایران را معلق نکند، مجموعه اقدامات سیاسی، فراسرزمینی و‌... صورت می‌گیرد که برای آمریکا بسیار دردناک است، البته تا زمان ادامه تعلیق تحریم‌ها علیه ایران، جمهوری اسلامی دست به این اقدامات نمی‌زند. شاید سخنان رییس‌جمهوری درباره بستن تنگه هرمز و ممانعت از صادرات نفت از این تنگه یکی از همین پاسخ‌های دندان‌شکن و مقابله‌به‌مثل باشد!
به نظر می‌رسد که این برنامه جامع‌ ضد تحریم ایران به‌گونه‌ای کاربردی و حساب‌شده است که اگر اراده‌ای عملی در دولت و مسوولان وجود داشته باشد، می‌توان با تحریم‌های ترامپ مقابله کرد و آن را شکست داد، حال تنها باید در انتظار نظر سران قوا درباره این طرح و تصویب آن در صحن بهارستان باشیم.

نقوی حسینی: با تصویب طرح تحریم ناپذیری ایران دولت را وادار به حرکت می‌کنیم
آقای سیدحسین نقوی حسینی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» درباره برنامه جامع تحریم‌ناپذیری گفت: جمهوری اسلامی ایران دارای توانمندی‌ها و ظرفیت‌های بالایی است و با تصویب طرحی قاعده‌مند و دارای چارچوب که عملی است می‌توانیم تحریم‌ها را خنثی کرده ‌یا با دورزدن تحریم‌ها تاثیر آن را کمرنگ‌تر کنیم.
وی ادامه داد: ملت ایران انتظار راهکار عملی از سوی دولت دارد و انتظار دارند تا مجلس در این راستا گام بردارد، مجلس با قانون‌گذاری می‌تواند دولت را به حرکت انداخته و مسیر آن را ریل‌گذاری کند، درصورت نیاز نمایندگان این طرح تحریم‌ناپذیری را با قید فوریت در صحن به جریان 
می‌اندازند.
نقوی حسینی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ‌ایران کشوری پهناور و بزرگ است که مناسبات گسترده‌ای را با همسایگان و مناسبات اقتصادی در دنیا دارد. کسی نمی‌تواند ایران را تهدید به تحریم کند، اگر کشوری بخواهد از ابزار تحریم در برابر جمهوری اسلامی استفاده کند، ملت ایران با ابزارهای مقابله‌کننده خود این تهدیدها را خنثی می‌کنند، جمهوری اسلامی کره‌شمالی، عراق یا افغانستان نیست که هر‌کسی به راحتی آن را 
تهدید کند.

captcha
شماره‌های پیشین