507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
13
معرفی مجموعه کتابی که تاریخ نهضت اسلامی را بازخوانی می‌کند

حدیث روزگار از زبان خسروشاهی

خواندن تاریخ انقلاب اسلامی بدون در نظر گرفتن روایت کسانی که هم در مبارزات پیش از انقلاب دخیل بوده‌اند و هم پس از انقلاب مسوولیت‌های گوناگون داشته‌اند و هم تتبعات نظری و تاریخی درباره مبانی و سرگذشت انقلاب داشته‌اند، ممکن نیست. یکی از این روایت‌ها متعلق به حجت‌الاسلام سید هادی خسروشاهی است که همه ویژگی‌های فوق را داشته است.

دبیر علمی همایش مواجهه با آسیب‌های اجتماعی از دیدگاه اسلام:

به نسخه اسلامی برای رفع آسیب‌های اجتماعی نیازمندیم

صبح نو

معرفی مجموعه کتابی که تاریخ نهضت اسلامی را بازخوانی می‌کند

حدیث روزگار از زبان خسروشاهی

خواندن تاریخ انقلاب اسلامی بدون در نظر گرفتن روایت کسانی که هم در مبارزات پیش از انقلاب دخیل بوده‌اند و هم پس از انقلاب مسوولیت‌های گوناگون داشته‌اند و هم تتبعات نظری و تاریخی درباره مبانی و سرگذشت انقلاب داشته‌اند، ممکن نیست. یکی از این روایت‌ها متعلق به حجت‌الاسلام سید هادی خسروشاهی است که همه ویژگی‌های فوق را داشته است.

اخیراً مجموعه کتاب‌هایی از او با عنوان «حدیث روزگار» منتشر شده که در آن اتفاقات، تشکل‌ها، شخصیت‌ها و مسائل مهم تاریخ ایران معاصر و به‌ویژه انقلاب اسلامی به‌صورت مستند از نگاه خسروشاهی مورد بازخوانی قرار گرفته است.
خسروشاهی از جمله روحانیان انقلابی و اندیشمند است که پیش از انقلاب با فعالیت‌های سیاسی و فرهنگی شناخته می‌شود. مبارزات سیاسی او پس از آشنایی نزدیک با آقایان آیت‌الله کاشانی، آیت‌الله طالقانی و شهید نواب صفوی، آغاز شد. به همین دلیل از همان دوران تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی، بارها در قم، تهران و تبریز دست گیر، زندانی یا تبعید شده است که آخرین بار در «انارک» یزد، به مدت سه سال بود که با آغاز انقلاب اسلامی، همراه دیگران آزاد شد.
پس از انقلاب مسوولیت‌ها و فعالیت‌هایی مانند نماینده امام در وزارت ارشاد، سفیر ایران در واتیکان، تأسیس مرکز «فرهنگی اسلامی اروپا» در رم، رئیس نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در مصر و... داشته است. کتب مختلفی درباره موضوعات تاریخی و عقیدتی از او منتشر شده است که از آن میان می‌توان به حرکت اسلامی فلسطین از آغاز تا انتفاضه، نهضت‌های اسلامی و انقلاب اسلامی ایران، انسان، مادیگری و اسلام، مجموعه اسناد نهضت اسلامی ایران، اخوان المسلمین چه می‌گویند و چه می‌خواهند؟‌ عدالت اجتماعی در اسلام و... اشاره کرد. او همچنین پیش از انقلاب و پس از آن با نشریات گوناگونی همکاری داشته و مقالات ارزنده‌ای را از خود برجای گذاشته است.
مجموعه «حدیث روزگار» که تاکنون 24‌جلد از آن تألیف شده است، متشکل از گفت‌وگوها خسروشاهی با نشریات و خبرگزاری‌ها، مقالات منتشر شده، مصاحبه‌های تخصصی تاریخی با گروه‌های پژوهشی، اسناد و تصاویر درباره موضوعات مختلف تاریخ انقلاب است. موضوعات این خاطرات مستند شامل مبارزان ملی-مذهبی، شهدای حرب و محراب، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی، سازمان‌ها و احزاب سیاسی دوران انقلاب، زندگی و مبارزات آیت‌الله سید ابوالقاسم کاشانی، طرح مرکز فرهنگی-اسلامی اروپا (لندن)، مجموعه‌ای از خاطرات از آغاز زندگی تا سال 1333، تاریخ نگاری معاصر و کودتای ۲۸ مرداد، امام موسی صدر، مشروطه مشروعه و علمای تبریز، حزب خلق مسلمان، سید جلال‌الدین آشتیانی، شهید نواب صفوی، دکتر حسن ترابی رییس فکری حرکت اسلامی سودان، علامه سید مرتضی عسکری، احمد بن بلا، آیت‌الله علی مشکینی، نشریات مخفی حوزه علمیه قم، روژه گارودی، سیدمحمدعلی جمالزاده، آیت‌الله سید محمود طالقانی، علامه سیدمحمدحسین طباطبایی، دکتر ابراهیم یزدی، خاطرات مکتوب و سه مجموعه مفصل «خاطرات درباره شخصیت‌های علما و بزرگان حوزه»، «خاطرات درباره شخصیت‌های فرهنگی و سیاسی داخلی»، «خاطرات درباره شخصیت‌های بین‌المللی و نهضت جهانی اسلام» می‌شود. در واقع با مطالعه این کتاب‌های اولاً جریان‌ها و شخصیت‌های مهم و تاثیرگذار در تاریخ انقلاب را بازمی‌شناسیم و ثانیاً تاثیرات انقلاب اسلامی در بیرون از مرزهای ایران در نهضت‌های اسلامی منطقه برای ما روشن می‌شود. البته تالیفات دیگر استاد خسروشاهی می‌تواند به صورت تخصصی در بازشناسی ماهیت نهضت‌های اسلامی کشورهای منطقه به ما کمک کند.
یکی از ویژگی‌های این مجموعه آن است که نویسنده هم تحقیق و تتبع کتابخانه‌ای و نظری درباره موضوعات داشته است و هم خودش در متن ماجراها بوده است و از نزدیک با مسائل آن درگیر بوده. به عنوان مثال خسروشاهی به مدت 
25 سال با علامه سید محمدحسین طباطبایی مؤانست داشته است و یکی از شاگردان خاص او محسوب می‌شده است. همچنین به همت خسروشاهی «مجموعه آثار استاد علامه طباطبایی» در 24 جلد تدوین شده است. بنابراین شنیدن و خواندن خاطرات او درباره علامه طباطبایی بیش از هر کس دیگری می‌تواند جذاب و راهگشا باشد. بحثی که در کتابی با همین موضوع از مجموعه حدیث روزگار به آن پرداخته شده است. عناوین فصل‌های این کتاب عبارتند از: ۱. در محضر علامه سید محمدحسین طباطبایی ۲. علامه طباطبایی احیاگر نفوس ۳. علامه در معرض تکفیر ۴. مراجع عظام و علامه طباطبایی ۵. آخرین توصیه در آخرین دیدار ۶. علامه طباطبایی و هانری کربن ۷. بُعد سیاسی علامه طباطبایی ۸. حربه تکفیر ۹. استمرار هجمه. این گفتگوها به ترتیب در آبان ماه ۱۳۸۵ در روزنامه‌های کیهان و اطلاعات، هفته نامه پنجره، روزنامه وطن امروز (آبان ماه۱۳۸۷) و... منتشر شده است. در بخش ضمیمه هم فهرست اعلام، اماکن، کتب و اسناد و عکس‌هایی مربوط به علامه و آثار ایشان آمده است. ابتکار استاد خسروشاهی با افزودن تصاویری ناب و اسناد و حتی دست‌خط‌های علامه طباطبایی لطف دیگری به کتاب داده است که زوایای دیگری از زندگی و روحیات علامه را به نمایش می‌گذارد.
یکی دیگر از ویژگی‌های این مجموعه نگاه بین‌المللی و فراملی خسروشاهی به موضوعات مختلف جبهه اسلامی و جبهه آزادی‌خواهان است. خسروشاهی که سال‌ها در خارج از ایران در کشورهای مختلف اسلامی و غیراسلامی فعالیت‌های سیاسی و پژوهشی و تبلیغی داشته است، سهم عمده‌ای از مجموعه حدیث روزگار را به خاطراتش درباره شخصیت‌ها و جریان‌های بین‌المللی اختصاص داده است. مثلاً یکی از جلدهای این مجموعه به شخصیت روژه گارودی 
(Rogeh garudy)، اندیشمند و فیلسوف مبارز فرانسوی می‌پردازد. استاد خسروشاهی در ادامه انتشار خاطرات مستند خود و برای شکستن سکوت خبری و شناساندن بیشتر این شخصیت برجسته مسلمان، با مراجعه به یادداشت‌ها و مقالات خویش، به ذکر خاطراتی از چند دیدار با وی در الجزایر، فرانسه و ایران پرداخت. استاد خسروشاهی در بخش‌های نخست این کتاب به معرفی و تبیین زندگی، فعالیت‌ها و دیدیگاه های گارودی می‌پردازد. نکته‌ای که کمتر درباره روژه گارودی بیان شده، نگاه حمایت آمیز او از انقلاب اسلامی و امام خمینی؟ره؟ و نگاه انتقادی شدید وی به رژیم آل‌سعود است که کمتر کسی به آن توجه کرده است و این هم از ویژگی‌های برجسته کتاب‌های خاطرات استاد خسروشاهی است. در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «گارودی از لحاظ اندیشه سیاسی با آل‌سعود نه تنها موافق نبود، بلکه با آن به مبارزه پرداخت. وی شجاعانه طی مقالاتی، فساد و تباهی درباره آل‌سعود را افشا کرد. او در فاجعه قتل عام مسلمانان ایرانی در تظاهرات «برائت از مشرکین» در مکه مکرمه توسط مزدوران و دژخیمان سعودی به افشاگری پرداخت و اقدام وحشیانه آنان را تقبیح نمود و مقالات او در این زمینه در مطبوعات اروپایی منتشر گردید. او در مورد دعوت شاه فهد از نیروهای آمریکایی و سپس حمله متجاوزین آمریکایی به عراق، به شدت این عمل آل‌سعود را تقبیح نمود و حتی فهد را فردی نامسلمان نامید و اقدام او را نوعی «روسپی‌گری سیاسی» خواند.»
این مجموعه کتاب را انتشارات کلبه شروق در قم منتشر کرده است و برای تهیه این کتاب‌ها می‌توانید به انتشارات کلبه شروق واقع در ابتدای خیابان صفاییه و در تهران به فروشگاه کتاب موسسه اطلاعات واقع در خیابان انقلاب روبه‌روی دانشگاه تهران مراجعه نمایید و یا با مرکز پخش کتب در قم به شماره تلفن ۳۷۸۳۸۱۴۴ (۰۲۵) یا سایت مرکز بررسی‌های اسلامی (www.iscq.ir) یا سایت پاتوق کتاب فردا
 (www.bookroom.ir) تماس بگیرید.
 

captcha
شماره‌های پیشین