507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
12

خبر

«صبح نو» گزارش می‌دهد

علت لغو کنسرت سیروان و گروه سی

در روزهای اخیر شاهد لغو دو کنسرت بوده‌ایم که برگزارکنندگان این کنسرت‌ها علت این لغوها را مشکلات معیشتی مردم دانسته‌اند. یکی از این کنسرت‌ها، کنسرت تهران سیروان خسروی بود و دیگری هم کنسرت-نمایش سی. اینکه آیا علت اصلی این لغوها توجه به مردم بوده یا کم شدن سود برگزارکنندگان، موضوعی است که همواره در واکنش‌ها به این موضوع مورد توجه بوده است.

صبح نو

«صبح نو» گزارش می‌دهد

علت لغو کنسرت سیروان و گروه سی

در روزهای اخیر شاهد لغو دو کنسرت بوده‌ایم که برگزارکنندگان این کنسرت‌ها علت این لغوها را مشکلات معیشتی مردم دانسته‌اند. یکی از این کنسرت‌ها، کنسرت تهران سیروان خسروی بود و دیگری هم کنسرت-نمایش سی. اینکه آیا علت اصلی این لغوها توجه به مردم بوده یا کم شدن سود برگزارکنندگان، موضوعی است که همواره در واکنش‌ها به این موضوع مورد توجه بوده است.

کنسرت نمایش سی
پروژه «سی» تلفیق موسیقی و نمایش، ویدئو مپینگ و تکنولوژی‌های مدرن که قرار بود از 15 مرداد در کاخ سعدآباد روی صحنه برود. اما روابط عمومی کنسرت-نمایش «سی» اعلام کرد این پروژه زمانی اجرا می‌شود که مردم غم‌ها و نگرانی‌های معیشتی کمتری داشته باشند. این روابط عمومی با اعلام اینکه محل اجرا پس از افزایش ۳۰۰درصدی اجاره‌بهای محوطه چمن، از کاخ سعدآباد به سالن رویال‌هال تهران با گنجایش ۲۵۰۰نفر تغییر یافته است، توضیح داد: همچنین آهنگسازی پروژه و تمرین گروه موسیقی و آماده‌سازی‌های اولیه و طراحی و اجرای دکور، صحنه، لباس، ویدیومپینگ و غیره همه تا مرحله نهایی پیش رفته‌اند و هزینه‌های اولیه انجام پذیرفته است. اما حالا پس از گذشت چهار ماه تلاش از آغاز پیش‌تولید این پروژه هنری عوامل این پروژه خبر از به تعویق افتادن این اجرا می‌دهند. 
روابط عمومی «سی» همچنین اعلام کرده است: در این مرحله به سبب مساعد نبودن شرایط اجتماعی و خاص و ویژه بودن پروژه «سی» به پیشنهاد همایون شجریان در جلسه‌ای با حضور سهراب پورناظری، حسن معجونی، تهمورس پورناظری (مدیر پروژه) و محمدرضا حسین‌زاده (مدیر تولید) و در نهایت تمامی عوامل «سی» با مشورت و تصمیم جمعی، این پروژه به حالت انتظار در آمد تا در زمانی بهتر و در روزگاری مهربان‌تر، با دلی خوش‌تر و اذهانی سبک بال‌تر در روزگاری که مردمِ شریف این مرز و بوم غم‌ها و نگرانی‌های معیشتی کمتری نسبت به حال و آینده خود داشته باشند و زمین و زمان محکم‌تری زیر پایشان باشد به مرحله اجرا درآید.
بازیگرانی همچون آقایان و خانم‌ها مهدی پاکدل(سیاوش)، سحر دولتشاهی(سودابه)، هوتن شکیبا(کیکاووس)، بانیپال شومون(اسفندیار)، رعنا آزادی ور(فرنگیس)، دلنیا آرام(شبرنگ) و گروه ۶ نفره پریان، برای ایفای نقش در این نمایش انتخاب و وارد مرحله تمرین نیز شدند. این پروژه در اجرای قبلی بلیت‌هایی تا ۱۹۵هزار تومان داشت.
اینکه آیا اساساً قشری که درحال‌حاضر مشکل معیشتی دارد توانایی پرداخت پول بلیت کنسرت را دارد موضوع مهمی است. آیا کنسرت کالای رایج این اقشار مردم است یا خیر و این‌گونه ادعاهای هنرمندان حقیقتاً به دلیل همدردی با مردم است یا خیر موضوع مهمی است. 
آقای رامین صدیقی، مدیر موسسه نشر موسیقی هرمس و تهیه‌کننده در واکنش به این موضوع در توییتر خود نوشت: «در روزگاری که شرایط اقتصادی مناسب نیست نباید به هیچکس خرده گرفت که از انجام دادن یک پروژه هنری یا اجرای آن انصراف می‌دهد، به هر حال بسیاری از همین راه ارتزاق می‌کنند و لازم است حداقل امیدواری‌هایی برای بازگشت سرمایه فکری، زمانی و مالی‌شان را داشته باشند. هر چند کنار کشیدن شاید سبب کاهش بیشتر شادابی در جامعه و افزایش همین رخوت شود، اما به‌هرحال نباید هم توقع داشت که کسی از اندوخته‌اش، بدون انتظار بازگشت، هزینه کند اما حداقل انتظار این است تا با شهامت این را عنوان کنیم و منت انجام ندادن یک کار را بر سر همان انسان‌هایی که مشکل معیشتی دارند، نگذاریم. از مسوول گرفته تا منصوب، به اندازه کافی بر سر شهروندان این مملکت منت گذاشته شده و در ازا هیچ چیز هم بهشان نداده‌اند. 
شما دیگر به صف لشکر منت‌گذاران اضافه نشوید.»

لغو کنسرت سیروان خسروی
سیروان خسروی نیز چند هفته قبل در اقدامی مشابه، 12سانس کنسرتش را به‌دلیل وضعیت بد معیشتی جامعه لغو کرد و اعلام کرد که به خاطر این کار مجبور به پرداخت غرامت 150میلیونی شدم. سیروان خسروی در اینستاگرامش نوشت: «وقتی می‌بینم که کمر مردم زیر بار مشکلات شکسته شده و من هم مثل تمام جامعه شرایط روحی نابسامانی دارم. وقتی می‌بینم که تمام کسب‌وکارها تعطیل شده و نان آور خانواده چیزی جز شرمندگی به خونه‌ش نمیبره، من هم کنسرت تهران رو لغو و علاوه‌بر از دست دادن سود ۱۲ سانس کنسرت، ۱۵۰میلیون تومان خسارت کنسلی اجرا به سالن پرداخت می‌کنم، ولی شرفم رو به منافع شخصی خودم نمی‌فروشم.» 
درباره جزئیات این اقدام سیروان خسروی و علل پیدا و پنهان لغو کنسرتش اطلاعی نداریم. نمی‌دانیم آیا عوامل دیگری نیز در این اقدام او مؤثر بوده یا خیر. به هر روی این گونه اقدامات پیش از این سابقه نداشته و برای همدردی با مردم اقداماتی از قبیل برگزاری کنسرت با قیمت بلیت ارزان‌تر یا صرف درآمدها به امور خیریه و ... اقدامات مرسوم‌تر و قابل قبول‌تری است. به‌هرحال از دلایل دیگر لغو کنسرت تهران سیروان خسروی سخنی به میان نیامده و اطلاعاتی در دست نیست.

واکنش‌های کاربران دنیای مجازی
واکنش‌های مردم در فضای مجازی نیز به این اقدام برگزارکنندگان کنسرت نمایش «سی» قابل تأمل بوده است. برخی به این نکته اشاره کرده‌اند که با توجه به گران شدن ۳۰۰درصدی فضای کاخ سعدآباد اگر برگزاری کنسرت صرفه اقتصادی برای برگزارکنندگان ندارد چرا به مردم گفته می‌شود که به‌دلیل مشکلات معیشتی کنسرت لغو شده است؟ برخی نیز برای راستی‌آزمایی صداقت ادعای برگزارکنندگان کنسرت نمایش «سی» گفتند که برای بهتر شدن حال مردم می‌توانستند که چند شب اجرای رایگان برگزار کنند. بعضی از کاربران نیز گفتند: زمان زیادی از زلزله کرمانشاه گذشته و هنوز هیچکدام از خواننده‌ها یک کنسرت نگذاشته‌اند و عواید آن را به زلزله‌زدگان اختصاص نداده‌اند. مثلاً آیا نمی‌شد همایون شجریان یک بار دیگر کنسرت «سی» را چندشب اجرا می‌کرد و دیگران هم به‌نوعی دیگر؟ عده‌ای نیز گفتند که شاید این اقدامات به این دلیل است که یک عده راه بیفتند و طوفان و هشتگ به پا کنند که همایون بیا.
اما واکنش‌ها و اظهار نظرها در فضای مجازی به کنسرت سیروان خسروی قابل توجه بوده‌اند. در فضای مجازی عده‌ای خواستار تبعیت سایر خواننده‌ها از این اقدام سیروان خسروی شدند. برخی نیز گفتند این خواننده می‌توانست بعد از برگزاری کنسرت درآمد آن را به مردم برگرداند. برخی این حرکت را ریا و شوآف دانستند و برخی البته نوشتند که به قصد ریا و تظاهر هم باشد کار بدی نیست و قابل ستایش است. بعضی گفتند درست این بود کنسرت برگزار می‌شد و عوایدش به فقرا اختصاص داده می‌شد و این اقدام سیروان خسروی را شبیه به کار خیلی از سلبریتی‌ها دانستند که از روزگار سخت مردم برای خودشان کلاه می‌دوزند. در یک رأی‌گیری توییتری با 457 شرکت کننده با این سؤال که آیا برای شما باورپذیر است که کنسلی یک پروژه بزرگ مثل چندین شب کنسرت سیروان خسروی یا شب‌های زیاد اجرای کنسرت-تئاتر سی صرفاً به‌دلیل حال بد اجتماع بوده باشد؟ 78 درصد رأی‌دهندگان جوابشان خیر بود.
 

captcha
شماره‌های پیشین