507
چهارشنبه، ۲۰ تیر ۱۳۹۷
11
گزارش «صبح‌نو» از گردهمایی بانوان شاعر در تهران

در هفتمین اردوی آفتابگردان‌ها چه می‌گذرد

نخستین اردوی هفتمین دوره بانوان «آفتابگردان‌ها» از 17 تا 20 تیر در مجتمع آدینه تهران در حال برگزاری است. آفتابگردان‌ها عنوان دوره آموزش شعر جوان انقلاب اسلامی است که هر ساله به همت موسسه فرهنگی ادبی شهرستان ادب برگزار می‌شود. این دوره‌ها شامل سه اردوی آموزشی، نقد تلفنی، ارسال چندین جلد کتب آموزشی و مجموعه شعر و برگزاری نقدهای مختلف تلفنی و مکتوب است.

خبر

صبح نو

خبر

چهارمین اجلاس جهانی شاعران هم‌سرا  
سوم مرداد برگزار می‌شود
نشست خبری چهارمین اجلاس جهانی شاعران هم‌سرا روز گذشته در موزه هنرهای دینی امام علی؟ع؟ برگزار شد. 
سید عباس مجابی در این نشست با بیان اینکه این اجلاس سوم مردادماه در فرهنگسرای اندیشه برگزار خواهد شد، گفت: در دوره چهارم قرار است 450‌نفر از شعرای سراسر کشور حضور داشته باشند. ما پیش از این از شاعرانی از افغانستان و تاجیکستان دعوت کرده بودیم تا به کشورمان بیایند اما بعضاً به‌دلیل مشکلات سیاسی تنها از حضور شاعران افغان و تاجیک حاضر در ایران بهره خواهیم برد. سبک هم‌سرایی چهار سال است آغاز شده و این چهارمین اجلاس است. دو اثر به‌نام «سوگندنامه» و «سر عشق» حاصل آن است که سوگندنامه بالغ بر 5000بیت به همت 400‌شاعر و سر عشق با حدود 1000بیت یک سال است که کار خود را آغاز کرده و هر دو ادامه‌دار 
هستند.

بستری شدن «نجیب مایل هروی» در بیمارستان روانی 
«نجیب مایل هروی» نویسنده، پژوهشگر، نسخه‌شناس، ویراستار و مردم‌شناس افغانستانی مقیم ایران، در نتیجه بی‌مهری مسوولان و اطرافیان، این روزها در یک بیمارستان روانپزشکی روزگار می‌گذراند.
به گزارش مهر، آقای «محمدابراهیم شریعتی» پژوهشگر و ناشر افغانستانی مقیم ایران در گفت‌وگویی با مهر، وضعیت تلخ این روزهای محقق برجسته حوزه عرفان و ادبیات فارسی را تشریح کرد و گفت: متاسفانه استاد نجیب مایل هروی، به‌خاطر بی‌مهری‌های مسوولان و اطرافیان و همچنین شرایط دشوار مالی، این روزها در وضعیتی بسیار نامساعد به سر می‌برد و روزهای خود را در یک تیمارستان (بیمارستان روانپزشکی ابن‌سینا در مشهد)، به شب می‌رساند. 
شریعتی ضمن یادآوریِ مساعدت شخص آقای سیدعباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مساعدت مالی و همچنین تلاش او برای حل مشکل بیمه این نویسنده برجسته مقیم کشورمان در سال گذشته، گفت: با این وجود مشکل بیمه استاد مایل هروی، حل نشده و به‌رغم نامه تاییدیه‌ای که «صندوق هنر» صادر کرده، اما بیمه مربوطه از پرداخت هزینه‌های درمانی او سر باز می‌زند. برای انجام امور درمانی استاد مایل هروی در این مرکز، می‌بایست هزینه‌هایی هنگفت پرداخت شود و این در حالی است که این استاد حوزه زبان فارسی و عرفان، به همراه پسرش که متاسفانه او هم از عقب‌ماندگی جسمی و ذهنی رنج می‌برد، هر دو در این مرکز روانپزشکی بستری هستند.

تمدید اعتبار بن‌کارت‌های الکترونیک خرید کتاب اهل قلم
بن‌کارت‌های الکترونیک خرید کتاب آن دسته از اهالی قلمی که برای نخستین‌بار در سی‌و‌یکمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران صادر شده‌اند، تا تاریخ ۳۱ اردیبهشت سال ۱۳۹۹ اعتبار دارند. موسسه خانه کتاب اعلام کرد، آن دسته از اهالی قلم که در سنوات گذشته بن کارت الکترونیکی خرید کتاب دریافت کرده‌اند، با توجه به مقررات بانک مرکزی و عدم امکان تمدید اعتبار بن‌کارت‌های دائمی (متصل به حساب) در صورتی که تاریخ انقضای کارت به پایان رسید، می‌توانند جهت تمدید اعتبار به هر یک از شعب بانک شهر مراجعه و بن‌کارت المثنی دریافت کنند.

کشف نامه‌های منتشرنشده شاعر برنده نوبل
مجموعه‌ای از نامه‌های منتشرنشده از «ویلیام باتلر ییتس»‌ شاعر برنده نوبل ادبیات، که در دهه ۱۹۷۰ دزدیده شده بود در دانشگاه پرینستون آمریکا پیدا شد.
به گزارش گاردین،‌ «جان کِلی» که چند دهه از عمر خود را صرف جست‌وجوی هزاران نامه از «ویلیام باتلر ییتس» کرده در‌حالی‌که در مراحل پایانی نگارش جدیدترین کتابش درباره این شاعر و نمایشنامه‌نویس نامدار ایرلندی بود، موفق به کشف مجموعه‌ای از نامه‌های منتشرنشده از او در کتابخانه دانشگاه پرینستون آمریکا شد. این مجموعه نامه‌ها در دهه ۱۹۷۰ میلادی از کتابخانه دانشگاه به سرقت رفته بود و برای سال‌ها هیچ اثری از آن نبود تا این‌که اخیراً فردی ناشناس آن را به کتابخانه بازمی‌گرداند. این نامه‌ها سال‌های ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۰ از زندگی «ییتس» به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین شاعران انگلیسی‌زبان قرن بیستم میلادی را پوشش می‌دهد که دوره‌ای از تردید و بلاتکلیفی در زندگی او بوده است. این نامه‌ها که تاکنون منتشر نشده درست به موقع کشف شده‌اند تا در جلد پنجم از کتاب 12جلدی انتشارات دانشگاه آکسفورد قرار گیرند. «ییتس» به‌عنوان شاعر تا سال‌های آخر زندگی پول زیادی از محل شعرهایش کسب نکرد، به همین دلیل هر از گاهی دست‌نوشته‌های خود را 
می‌فروخت.

captcha
شماره‌های پیشین