505
یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۷
8

خبر

«صبح نو » آثار ساعات کاری جدید در مصرف برق را بررسی می‌کند

تاریک و روشن‌های یک تغییر

ساعت کار ادارات مستقر در استان تهران به استثناء مراکز خدمات‌رسان تا پایان تیرماه سال جاری از ساعت ۶ شروع و ساعت ۱۴ پایان می‌یابد، تصمیم تغییر ساعت کاری به این علت گرفته شده که بتواند با کاهش میزان ساعت کاری از میزان مصرف انرژی‌ها به‌ویژه برق، به تأمین شبکه‌های تأمین‌کننده انرژی کمک کند. خاموشی‌های اخیر در شهر تهران و برخی از استان‌ها اتفاق جدیدی نیست اما با روند افزایشی دما می‌تواند ادامه‌دار و مشکل‌ساز باشد.

صبح نو

«صبح نو » آثار ساعات کاری جدید در مصرف برق را بررسی می‌کند

تاریک و روشن‌های یک تغییر

ساعت کار ادارات مستقر در استان تهران به استثناء مراکز خدمات‌رسان تا پایان تیرماه سال جاری از ساعت ۶ شروع و ساعت ۱۴ پایان می‌یابد، تصمیم تغییر ساعت کاری به این علت گرفته شده که بتواند با کاهش میزان ساعت کاری از میزان مصرف انرژی‌ها به‌ویژه برق، به تأمین شبکه‌های تأمین‌کننده انرژی کمک کند. خاموشی‌های اخیر در شهر تهران و برخی از استان‌ها اتفاق جدیدی نیست اما با روند افزایشی دما می‌تواند ادامه‌دار و مشکل‌ساز باشد.

استانداری تهران در بخشنامه‌ای به کلیه دستگاه‌های اجرایی، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و پژوهشی و کلیه نهادهای عمومی غیردولتی و شهرداری‌های استان اعلام کرده است: «براساس مصوبه هیأت وزیران موضوع مجوز تنظیم ساعت کار دستگاه‌های دولتی، ادارات، بانک‌ها، شهرداری‌ها و سایر مؤسسات عمومی غیر دولتی با عنایت به تداوم شرایط خاص جوی و با توجه به ضرورت صرفه‌جویی و مدیریت مصرف برق بدینوسیله ساعت کار ادارات به استثناء مراکز خدمات‌رسان تا پایان تیرماه سال جاری از ساعت ۶ شروع و ساعت ۱۴ پایان 
می‌یابد.  ضروری است مسوولان دستگاه‌های اجرایی دولت، سازمان‌ها و نهادهای مستقر در استان تهران ضمن نظارت و تلاش جدی درباره کاهش مصرف انرژی دستگاه مربوطه، سیستم‌های سرمایش خود را در دمای ۲۵ درجه سانتیگراد تنظیم و حداکثر تا ساعت 30/13
خاموش کنند.»

تصمیم هیأت وزیران 
آقای محمدحسین مقیمی استاندار تهران با تأکید بر اینکه بر اساس آخرین مصوبه هیأت وزیران اختیار تغییر ساعت کاری در استان‌ها به استانداری‌ها سپرده شده است، گفته است: «با توجه به آخرین مصوبه هیأت وزیران تصمیم‌گیری درباره تغییر ساعت کار ادارات در استان‌ها به استانداران واگذار شده که بر همین اساس ساعت کار ادارات شامل دستگاه‌های دولتی، بانک‌ها، شهرداری‌ها و سایر مؤسسات عمومی غیر دولتی به استثنای مراکز خدمات‌رسان در تهران از ساعت 6 تا 14 تعیین شده است.  در شهرستان‌های استان تهران نیز ساعت کاری از 6:30 صبح تا 30/13 تعیین شده است. با توجه به این تغییر ساعت کاری تدابیر لازم برای 
رفت و آمد کارمندان تدبیر شده به شکلی که ساعت کار مترو، اتوبوس‌ها وسایل حمل و نقل عمومی نیز تغییر کرده و از ساعت پنج صبح به شهروندان ارائه خدمات خواهند داشت.»
او درباره فعالیت دفاتر پلیس+10 نیز ادامه داد: «تغییر ساعت فعالیت چنین مراکزی به عهده خود آنها گذاشته شده که باید پس از تصمیم‌گیری ساعت کاری خود را به اطلاع مردم برسانند.» مقیمی از همه شهروندان درخواست کرد با همکاری در اجرای این بخشنامه و تغییر ساعت کاری در استان تهران موجبات کاهش مصرف برق در سطح استان را فراهم کنند تا هر چه زودتر از زمان پیک مصرف برق در این فصل عبور کنیم.

ساعت کار مهدها هم تغییر کرد
آقای مهدی میرشاه ولد با اشاره به نگرانی خانواده‌ها، به ویژه مادران شاغل برای نگهداری از کودکان به دنبال تغییر ساعت کاری ادارات استان تهران نیز گفته است: «سازمان بهزیستی برای تسهیل شرایط خانواده‌ها، ساعت کار مهدکودک‌ها را از روز شنبه ۱۶ تیرماه از ساعت
۶ صبح تا ۱۴ تغییر داده است و مهدکودک‌ها از  ساعت 6 صبح فعال هستند. استانداری تهران روز چهارشنبه با هدف کاهش مصرف انرژی طی بخشنامه‌ای ساعت کاری دستگاه‌های اجرایی وادارات را تا پایان تیر ماه از ساعت ۶ تا ۱۴ اعلام کرد.»

بهترین ساعت کاری
آقای حسن مرادی استاد حقوق انرژی دانشگاه تهران درباره اینکه آیا تغییر ساعات کاری در کاهش مصرف برق مؤثر خواهد بود یا نه، به روزنامه «صبح نو» می‌گوید: «در زمان مجلس هفتم بارها پیشنهاد این موضوع را دادم، چه کسی ساعت کاری را هشت و 9 صبح قرار داده است، ما ساعت پنج صبح می‌توانیم حداکثر نور خورشید را استفاده کنیم. در این ساعت هوا کاملاً روشن و بهترین زمان برای کار است. ساعت 6 تا 14 هم زمان مناسبی است و مردم می‌توانند زودتر به کارشان برسند.»
او تأکید می‌کند: «در این زمان مردم در ساعاتی که هوا خنک‌تر است به محل کارشان مراجعه کنند یا کارهای اداری‌شان را انجام می‌دهند و این اتفاق باعث نخواهد شد که خللی در امور جاری کشور ایجاد شود، بعضی‌ها فکر می‌کنند که اگر این ساعت به هم بخورد همه چیز خراب می‌شود در حالی‌که اینطور نیست و تنها در مصرف انرژی صرفه‌جویی 
خواهد شد.»
مرادی اضافه می‌کند: «این اتفاق نه تنها خلاف قانون نیست بلکه در جهت منافع ملی کشور هم هست، اگر موضوع خودکفایی، بالا بردن توان ملی و تولید ملی مورد توجه بگیرد، بسیار مؤثر خواهد بود.»

سیستم برق‌رسانی بدون خاموشی 
استاد حقوق انرژی دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که آیا کشور ما توانایی تولید برق بیشتر را ندارد؟ می‌گوید: «در تمام دنیا که انرژی تولید می‌شود و اتفاقات غیرعادی‌ای رخ می‌دهد نظامی که در حوزه انرژی داشتند به هم می‌خورد، به عنوان مثال در کشوری مانند انگلستان حتی تعداد دفعاتی را که در یخچال‌ها باز و بسته می‌شود هم حجم برقی را برای خنک کردن آب و نوشابه مصرف می‌شود محاسبه می‌کنند. در بحث انرژی این موضوعات غیرقابل پیش‌بینی نیست.» او می‌افزاید: «سال‌هاست که سیستم برق مناسبی داریم که کمترین خاموشی را داشته است، بنابراین زمانی‌که دمای هوا افزایش می‌یابد و به 40 و 50 درجه است که به صورت موردی و مقطعی باعث کمبود برق می‌شود، مردم باید آن را رعایت کنند.»
مرادی اضافه می‌کند: «بزرگ‌ترین اتفاقی که در مصرف انرژی خانگی افتاده بهره‌گیری از کولرهای اسپیلیت است که مصرف برق زیادی دارند و از
 20 سال پیش که روند استفاده از این کولرها شروع شد نگرانی و هشدارها درباره پرمصرفی آنها داده شد اما متأسفانه کولرهای اسپیلیت به کار گرفته شد و این امر موجب شد تا مصرف برق افزایش یابد.»
جای خالی انرژی‌های نوین 
استاد حقوق انرژی دانشگاه تهران در پاسخ به این سؤال که چرا از یک دهه گذشته با توجه به نگرانی‌های موجود درباره افزایش مصرف برق، فکری برای فراهم‌سازی زیرساخت استفاده از انرژی خورشید یا سایر انرژی‌ها در تولید برق نشده است، اینطور پاسخ می‌دهد: «متأسفانه دولت برای تولید برق نه از انرژی خورشیدی و نه از سایر انرژی‌ها جز در موارد بسیار کوچک استفاده‌ای نکرده است و هیچکس هم علت آن را نمی‌داند.»
او ادامه می‌دهد: «بخش دوم انرژی فتوولتائیک است که یکی از انواع سامانه‌های تولید برق از انرژی خورشیدی به شمار می‌رود که در این بخش هم اقدامات بسیار ناچیزی صورت گرفته است. ما در بین تمام کشورهای اروپایی و حتی خاورمیانه کمترین استفاده از انرژی‌های نوین را داریم و در این بخش قصورهای جدی‌ای، هم از طرف دولت و هم از طرف بخش خصوصی اتفاق افتاده است.»
مرادی تأکید می‌کند: «البته بخش خصوصی به دلیل کاهش یا پایدار نبودن توان پرداخت تضمینی دولت، و بدقولی‌های دولت در پرداخت‌ها باعث شده تا در این بخش کمبودهای زیادی داشته باشیم. تا زمانی که این خطاها اصلاح نشود این مشکلات به صورت جدی ادامه خواهد یافت.»

رکوردزنی مصرف برق ادامه دارد
آقای آرش کردی، مدیرعامل توانیر در تیر سال گذشته و زمانی‌که اوضاع مصرف برق به بالاترین حد خود رسید آماری نگران‌کننده را منتشر کرده و گفته بود: «ذخیره ۴۹ هزارو ۷۰۰ مگاواتی برق تولیدشده گرچه می‌تواند مطلوب تلقی شود، اما این رقم با توجه به میزان مصرف مردم، رقم زیر استاندارد به شمار می‌آید. حالا کافی است میزان مصرف برق به بیشتر از ۵۰ هزار مگاوات برسد که شبکه برق به وضع اضطراری و حتی خاموشی برسد. رخدادی که می‌تواند زیان سنگینی به تجهیزات برق کشور و شبکه برق‌رسانی وارد کند.»
رکوردزنی مداوم مصرف برق ایرانی‌ها در شرایطی رخ می‌دهد که براساس اعلام آژانس جهانی اطلاعات انرژی میانگین مصرف برق خانگی در ایران ۲۹۰۰ کیلو وات ساعت است. در حالی که متوسط مصرف جهانی برق زیر ۱۰۰۰ کیلو وات ساعت است. به این ترتیب، ایرانی‌ها حدود سه برابر مردم جهان برق مصرف می‌کنند. معادل‌سازی دیگری که کارشناسان برای میزان مصرف برق در ایران ارائه داده‌اند، حاکی از آن است که کشور ۸۰ میلیون نفری ایران تقریباً معادل ۲۰۰ میلیون نفر برق مصرف می‌کند. 
آقای مسعود عامری، کارشناس انرژی درباره مصرف برق در مورد ایرانی‌ها می‌گوید: «ایرانی‌ها بدمصرف هستند و البته طبیعی است که با قیمت بسیار نازل برق در ایران مشترکان تلاشی برای اصلاح الگوی مصرف خود انجام ندهند، قیمت برق در ایران زیر ۳۰ درصد میانگین قیمت جهانی است و همین موضوع موجب شده است که رکوردزنی مصرف برق در کشور تا جایی پیش برود که شبکه برق کشور را با تهدید خاموشی مواجه کند.»
او تأکید می‌کند: «درحال حاضر تولید برق در کشور مشکل خاصی ندارد، اما نگرانی از روند افزایشی مصرف برق است که اگر در تابستان و مطابق آن الگویی که در سال گذشته داشتیم، افزایش مصرف داشته باشیم، یک مقدار نگران‌کننده است و باید مدیریت مصرف بیشتری اعمال شود.» 
او در پاسخ به این سؤال که با چه میزان صرفه‌جویی از پیک تابستان بدون خاموشی عبور می‌کنیم، توضیح داد: «انتظار برای صرفه‌جویی برق بیش از ۱۰ درصد تا ۱۵ درصد نیست و این امکان‌پذیر است. صرفه‌جویی کار پیچیده و سختی نیست مردم نباید از ساعت ۱۱ ظهر تا ساعت ۱۶ از وسایل غیرضروری استفاده کنند ضمن اینکه دمای مصرف کولر را روی ۲۴ درجه تنظیم کنند.»
براساس اعلام آژانس جهانی اطلاعات انرژی مردم ایران حدود سه برابر مردم جهان برق مصرف می‌کنند. این موضوع در شرایطی رخ می‌دهد که بررسی‌های کارشناسی نشان می‌دهد اگر تنها ۱۰ درصد صرفه‌جویی در برق مصرفی خانوارها داشته باشیم، می‌توانیم از محل صرفه‌جویی‌های ۶ نیروگاه ۸۰۰ مگاواتی در سال راه‌اندازی کنیم و چنانچه هر خانوار ایرانی ۱۰ درصد در مصرف برق خانگی صرفه‌جویی کند، دولت سالانه ۵۰۰ میلیون دلار بیشتر نفت و گاز صادر می‌کند، اما مصرف بالای برق در کشور باعث شده است که ایران نوزدهمین مصرف‌کننده برق در جهان باشد و با مصرف بیش از ۱۴۵ میلیارد کیلووات برق در زمره ۲۵ کشور پرمصرف برق جهان قرار گیرد.
 

captcha
شماره‌های پیشین