505
یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۷
7
امام جمعه خرمشهر در گفت‌وگو با «صبح نو»:

باید کنار مردم باشیم

تصویر امام جمعه عمامه بر سر و قبا بر تن را بیشتر با یک سلاح در دست و پشت تریبون نماز جمعه به یاد داریم. شاید برای همین باشد که انتشار عکس امام جمعه 62‌ساله خرمشهر در محل ساخت و اتصال لوله‌های طرح انتقال آب «غدیر» و انبر جوشکاری که در دستش بود، خیلی زود به یکی از پربازدیدترین عکس‌های خبری تبدیل شد. حجت‌الاسلام «سید نبی موسوی فرد» اما برای مردم خرمشهر خیلی شناخته‌شده‌تر از این حرف‌هاست. آن‌قدر که هیچ‌کس از همان انبر در دستش هم تعجب نکند. گفت‌و‌گوی «صبح نو» با امام جمعه خرمشهر را که این روزها خودش و شهرش در صدر اخبار رسانه‌ها هستند؛ بخوانید.

صبح نو

امام جمعه خرمشهر در گفت‌وگو با «صبح نو»:

باید کنار مردم باشیم

تصویر امام جمعه عمامه بر سر و قبا بر تن را بیشتر با یک سلاح در دست و پشت تریبون نماز جمعه به یاد داریم. شاید برای همین باشد که انتشار عکس امام جمعه 62‌ساله خرمشهر در محل ساخت و اتصال لوله‌های طرح انتقال آب «غدیر» و انبر جوشکاری که در دستش بود، خیلی زود به یکی از پربازدیدترین عکس‌های خبری تبدیل شد. حجت‌الاسلام «سید نبی موسوی فرد» اما برای مردم خرمشهر خیلی شناخته‌شده‌تر از این حرف‌هاست. آن‌قدر که هیچ‌کس از همان انبر در دستش هم تعجب نکند. گفت‌و‌گوی «صبح نو» با امام جمعه خرمشهر را که این روزها خودش و شهرش در صدر اخبار رسانه‌ها هستند؛ بخوانید.


حجت‌الاسلام موسوی‌فرد، حالا 9‌سالی می‌شود که پس از سکونت چند ساله در رامهرمز و امامت جمعه آن شهر، به شهر کودکی‌هایش برگشته و مسوولیت نمایندگی ولی‌فقیه در شهرستان خرمشهر و امامت جمعه این شهر را بر عهده دارد. خودش می‌گوید: «‌خانواده‌ام اهل شهر «جهرم» در استان فارس بوده و حدود 55‌سال پیش به خرمشهر آمده‌اند. برای همین در واقع من بزرگ‌شده این شهر و اهل خرمشهرم. بعد از فوت پدرم در کودکی، در خرمشهر کار کردم و همزمان با خواندن درس، در بارج‌ها و کشتی‌ها جوشکاری یاد گرفتم. این عکس هم یادگار حرفه‌ای است که در نوجوانی یاد گرفتم.‌»

آن عکس جوشکاری معروف
امام جمعه خرمشهر درباره واکنش‌ها به انتشار عکس جوشکاری‌اش در فضای مجازی، با خنده به «صبح نو» می‌گوید: «دیدم‌ نوشته بودند که کار فلانی نمایشی است و مگر بلد است جوشکاری کند؟ بعضی‌های دیگر هم نوشته بودند که مگر کار امام جمعه شهر جوشکاری است؟ یاد خاطره‌ای افتادم که حاج‌آقا قرائتی از دست‌بوسی یک پیرمرد تعریف کرد و بوسیدن و نبوسیدن دستش، شده بود سوژه انتقاد مردم. ولی دقیقش را بخواهید الان می‌توانم بگویم هم در همه مراحل ساخت بنای مسکونی و هم جوشکاری، به‌صورت تخصصی مهارت دارم و این، یادگار سال‌های نوجوانی و جوانی است که به درد خودم هم خورده است. من خانه خودم را هم خودم ساخته‌ام و تمام مراحلش، به‌جز سفیدکاری را شخصاً انجام داده‌ام.»
او ادامه می‌دهد: «آن روزهای‌ انجام پروژه که می‌دیدم بچه‌های جهادی و قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا همراه با مردم شهر، ‌کار جهادی می‌کنند، وظیفه خودم دیدم که ‌کنارشان باشم و ضمن گفتن خدا‌قوت و دادن دلگرمی، مردم شهر را هم متوجه کار بزرگی کنم که ‌اتفاق می‌افتاد.»
حجت‌الاسلام موسوی‌فرد از روزها و شب‌هایی می‌گوید که برای به انجام رساندن سریع فاز دوم طرح آبرسانی «غدیر»‌ کارکنان طرح از جان مایه می‌گذاشتند: «خدا را شاهد می‌گیرم که بعضی‌هایشان آن‌قدر توی این گرمای طاقت‌فرسای بالای 50‌درجه کار می‌کردند که از حال می‌رفتند. به درمانگاه منتقل می‌شدند و دوباره بعد از یک استراحت خیلی کوتاه، برمی‌گشتند سر کار. سه شیفت کار شبانه‌روزی سبب شد که حالا با افتتاح این طرح، آب آشامیدنی در خرمشهر و آبادان، شرایط شیرینی پایدار را تجربه کند و مشکل تا حد زیادی حل شود.»
او ادامه می‌دهد: «البته نکته مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که فکر نکنیم حالا که آب شیرین و زلال شده است، دیگر هیچ‌وقت و هیچ‌جا نیازی به دستگاه آب‌شیرین‌کن و تصفیه آب وجود ندارد. مشکل آب شیرین و تصفیه‌شده حتی در بعضی شهرهای بزرگ هم وجود دارد. اما به‌هرحال این مشکل تقریباً حل شده است و مردم شهرهایمان می‌توانند دوباره از نعمت آب آشامیدنی سالم و گوارا برخوردار باشند.»

هنوز نخل‌ها و چهارپایان تشنه‌اند
امام جمعه خوزستان اما با وجود افتتاح طرح غدیر، از بحران بزرگی می‌گوید که اگر تا دو هفته آینده حل نشود، بسیاری از روستاییان استان خوزستان را با مشکل مواجه می‌کند: «احشام و نخیلات روستاهای خوزستان، با بحران جدی بی‌آبی دست و پنجه نرم می‌کنند. احشام زیادی از روستاییان عزیزمان تلف شده‌اند. زمین‌های کشاورزی روستاییان استان، به مشکل جدی خورده است. بسیاری از مراتع و مزارع یونجه، صیفی‌جات و بامیه و همچنین زمین‌های کشت سبزیجات از بین رفته است. مشکل شوری آب که حالا دیگر همه دلیلش را می‌دانند، برای روستاییان تبدیل به مشکلی جدی شده است و اگر تا 15‌روز دیگر به دادشان نرسیم، تبدیل به بحران بزرگی خواهد شد.»
امام جمعه خرمشهر به کمک‌های مردم سراسر ایران به خرمشهر هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «‌مردم ایران ما را شرمنده کردند. همدردی‌ها و کمک‌هایشان واقعاً به ما قوت قلب می‌دهد. حالا دیگر برای آبرسانی شهرها تقریباً بی‌نیاز از کمک‌های مردمی هستیم. اما تانکرهای آب و کمک‌های مردم در قالب بسته‌های آب‌معدنی را با کمک مردم و مسوولان روستاهای مختلف، به نقاط نیازمند هدایت می‌کنیم و فکر می‌کنم حداقل یک ماه دیگر باید با همین روند به کمک‌رسانی‌مان ادامه بدهیم تا بحران را رد کنیم. ما خرمشهری‌ها قدردان مردم و همدلی‌شان هستیم و این محبت‌شان را فراموش نمی‌کنیم.»

پیامی برای سرباز کوچک
حجت‌الاسلام موسوی‌فرد از پیام شفاهی تشکر رهبر انقلاب هم این‌گونه می‌گوید: «حضرت آقا خودشان نمونه یک مدیر جهادی هستند. دقت و پیگیری و خستگی‌ناپذیری‌شان همیشه الگوی کاری و رفتاری من بوده است. من سرباز کوچک نظام جمهوری اسلامی هستم و با دریافت این پیام شفاهی از فرمانده‌ام، نیرو و انرژی مضاعف گرفتم که بیشتر از قبل در کنار مردم و پای کار حل مشکلات مردم باشم.»

از درد خونین‌شهر
موسوی‌فرد مهم‌ترین دغدغه‌ها و مشکلات اهالی خرمشهر را ‌بی‌توجهی مسوولان به این شهر می‌داند: «‌در تمام این سال‌ها، هرروز صبح وقتی درهای دفتر امام جمعه شهر را باز می‌کنم تا به حرف‌ها و دردهای مردم گوش کنم و قدمی برای حل مشکلات‌شان بردارم، همه حرف از اشتغال می‌زنند. الان بزرگ‌ترین دغدغه مردم شهر اشتغال است. این‌جا در زمان جنگ تحمیلی ویرانه شد. بعد از آن هم ویرانه ماند. کسی کاری به عمران و آبادانی شهر ندارد. توسعه شهری همه‌جا انجام شده‌ اما در خرمشهر این واژه بی‌معنی است. این‌جا هنوز هم ته شهر، همان جایی است که موقع روزهای جنگ تحمیلی بود. باور کنید اگر صنعت در این شهر به راه بیفتد بسیاری از مشکلات حل می‌شود. این‌جا شهرک صنعتی در حالت نیمه‌تعطیل است. سایت دامپروری در حالت نیمه‌تعطیل است. منطقه آزاد هم آن‌قدر حاشیه دارد که بعضی‌ها می‌گویند عطایش را باید به لقایش بخشید. اگر فکری به حال این مسائل کنند، سرنوشت جوانان این منطقه و مردمش عوض می‌شود.»

مسوولان کنار مردم باشند
امام جمعه خرمشهر، مهم‌ترین عامل همدلی و پیشبرد کارها را حضور مسوولان در کنار مردم می‌داند: «دو هفته پیش جمعی برای اعتراض آمده بودند نماز جمعه. این هفته تمام شبستان مسجد پر شده بود از همان مردم معترض هفته پیش که آمده بودند برای همراهی و همدلی. مردم باید حس کنند که مسوولان از آنان جدا نیستند. باید لمس کنند که مسوولانی که مسوولیت را به امانت در اختیارشان گذاشته‌اند، خودشان را همیشه هم‌سطح قشر متوسط و حتی پایین‌تر در نظر می‌گیرند. این را اساتید ما در حوزه علمیه هم می‌گفتند. چیزی که از آن به‌عنوان زی طلبگی یاد می‌شود. وقتی می‌آیند و اعتراض می‌کنند که ما فقط یک بشکه 20‌لیتری آب در خانه برایمان مانده، من امام جمعه باید درد او را بفهمم. به او می‌گویم بیایید و خانه من را هم ببینید. با افتخار من هم مثل شما هستم و یک بشکه 20‌لیتری نصفه و نیمه در خانه دارم. وقتی این را می‌بینند، آرام می‌شوند و با ما همراه می‌شوند. مردم ما اگر ببینند مسوولان‌شان خالصانه به‌دنبال حل مشکلات آنان هستند، خودشان کریمانه از نظام و انقلاب دفاع می‌کنند و پای کاستی‌ها می‌ایستند و در کنار هم مشکل را حل می‌کنند. اما اگر ببیند در همین خرمشهر ده‌ها میلیارد تومان فقط صرف دکوراسیون و لوازم یک ساختمان اداری می‌شود، همراهی ما را نمی‌پذیرند.»
حجت‌الاسلام موسوی‌فرد برای حل مشکلات آب‌ آشامیدنی و زمین‌های کشاورزی و نخیلات در خوزستان هم راهکار دارد: «‌ما از جنس مردمیم. مشکلات را با گوشت و پوست‌مان حس می‌کنیم و البته تجربه‌هایمان هم کمک می‌کند تا راهکار بدهیم برای حل این مشکلات. من خیلی جاها این را گفته‌ام. دستگاه‌های آب‌شیرین‌کن که در حاشیه خلیج‌فارس قرار گیرد، نوعی سرمایه‌گذاری برای کشور ماست. هزینه‌های بالایی دارد. اما تجربه‌های موفق در کشورهای دیگر نشان داده است که این کار، شدنی است. اگر کشاورزی در خوزستان رونق بگیرد اتفاق‌های خیلی خوبی برای صنعت و اشتغال و رونق این منطقه خواهد افتاد.»

captcha
شماره‌های پیشین