505
یکشنبه، ۱۷ تیر ۱۳۹۷
4

روایتی از تشکیل اتاق جنگ اقتصادی  توسط رهبر انقلاب 

نمایندگان مجلس خواستار توجه دولت به توصیه‌ها شدند

هشدارهای ارزی به پاستورنشینان

بازار ارز همچنان ناآرام است و حال اقتصاد کشور خوب نیست! تصمیمات اقتصادی دولت بر بهبود اوضاع تاثیری نداشت تا جایی‌که که رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای دستور جدید ارزی برای رییس‌جمهوری صادر کردند؛ همچنین نمایندگان اقتصادی بهارستان هم در نامه‌ای خواستار توجه دولت به توصیه کارشناسان شدند، اما آیا واقعاً پاستورنشینان به این توصیه‌ها عمل می‌کنند؟

صبح نو

نمایندگان مجلس خواستار توجه دولت به توصیه‌ها شدند

هشدارهای ارزی به پاستورنشینان

بازار ارز همچنان ناآرام است و حال اقتصاد کشور خوب نیست! تصمیمات اقتصادی دولت بر بهبود اوضاع تاثیری نداشت تا جایی‌که که رهبر معظم انقلاب در نامه‌ای دستور جدید ارزی برای رییس‌جمهوری صادر کردند؛ همچنین نمایندگان اقتصادی بهارستان هم در نامه‌ای خواستار توجه دولت به توصیه کارشناسان شدند، اما آیا واقعاً پاستورنشینان به این توصیه‌ها عمل می‌کنند؟


در 14‌تیرماه بود که خبرگزاری‌ها از نامه مهم رهبر معظم انقلاب به حسن روحانی رییس‌جمهوری در خصوص مسائل به‌وجود آمده در بازار سکه و ارز خبر دادند، نامه‌ای که رهبر معظم انقلاب ضمن ابراز نگرانی از اخبار منتشر شده در خصوص واگذاری ارز و سکه در ماه‌های اخیر و ابهاماتی که در افکار عمومی ایجاد کرده است، دستور فرمودند ضمن رسیدگی به موضوع گزارش دقیقی تهیه و به محضر ایشان ارسال شود.
این چندمین بار بود که در سال جاری رهبر انقلاب به موضوع شرایط اقتصادی ورود کردند، در 23 اردیبشت ماه هم آقای اسحاق جهانگیری رییس ستاد اقتصادی دولت از دستور رهبری به دستگاه‌ها برای تنظیم بازار ارز خبر داده بود، همچنین برای کنترل و بهبود شرایط حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رییس‌جمهوری را مأمور تشکیل شورای عالی هماهنگی اقتصادی کردند.
شورای عالی‌ای که چهارمین جلسه آن روز گذشته با حضور روسای قوه‌قضاییه و مجلس و به ریاست حجت‌الاسلام حسن روحانی برگزار شد و پیشنهادهایی در جهت توسعه اشتغال، رونق تولید و بازار سرمایه و نیز تأمین تسهیلات لازم برای این هدف در بازار مالی کشور مطرح و به تصویب رسید.
همچنین در راستای تشویق و حمایت از گسترش بازار سرمایه و هدایت نقدینگی به سرمایه‌گذاری، به پیشنهاد وزارت امور اقتصادی و دارایی، تصویب شد که به مدت یک سال، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از 5/0 درصد ارزش فروش به 1/0 درصد کاهش یابد.
البته تصمیمات این شورای عالی برای بهبود اوضاع کافی نیست چراکه دولت همواره با تصمیمات مختلف خود برای کنترل نابسامانی بازار ارز، شرایط را سخت‌تر می‌کند، ایجاد بازار ثانویه و به رسمیت شناختن آن تصمیم جدید دولت برای کنترل بازار ارز است درحالی‌که بر اساس جدیدترین خبرها، کالاهای پتروشیمی و کانی‌های فلزی همچون فولاد و مس در بازار ثانویه عرضه نمی‌شود.
این در حالی است که آقایان محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس، غلامرضا تاجگردون، رییس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و همچنین محمدحسین حسین‌زاده‌بحرینی، رییس کمیته پولی-بانکی مجلس طی نامه‌ای به حسن روحانی، رییس‌جمهوری، عدم شمول بازار ثانویه به ارائه ارز حاصل از صادرات کالاهای پتروشیمی، فولادی و کانی‌های فلزی را چالش جدیدی برای سیاست‌های ارزی دولت دانستند.

پورابراهیمی: 
دولت ارز پتروشیمی را هم وارد بازار ثانویه کند 
آقای محمدرضا پورابراهیمی، رییس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» با اشاره به تصمیم دولت درباره عدم عرضه ارز صادرات غیرنفتی و نامه به رییس‌جمهوری گفت: ما معتقدیم که دولت باید ارز ناشی از صادرات غیرنفتی را با نرخ تعادلی که بر اساس فهرست قابل قبول است، وارد بازار تعادلی (ثانویه) کند، دولت اگر تنها درآمد ناشی از بخش سنتی را به این بازار وارد کند تنها هشت‌میلیارد دلار وارد بازار می‌شود که بسیار کم است و عمق این بازار کم می‌شود.
وی ادامه داد: دولت باید ارز 4200تومانی را به واردات کالاهای اساسی اختصاص دهد و تعیین نرخ ارز را در بازار تعادلی مشخص کند، در واقع ارزی که به کالاهای اساسی تعلق می‌گیرد نرخ ترجیهی است و بازار تعادلی یا ثانویه مربوط به کالاهای مورد تأیید است که در گروه کالاهای اساسی قرار نمی‌گیرد، و برای کنترل شرایط اقتصادی باید تصمیم خود را تغییر دهد.
پورابراهیمی تاکید کرد: تصمیم ارزی جدید دولت در صورتی کارآمد و اثرگذار خواهد بود که از گستره و عمق کافی برخوردار باشد. این تصمیم توزیع حدود ۴۲‌میلیارد دلار منابع ارزی با نرخ ثابت و تنها حدود 10‌میلیارد دلار منابع ارزی غیرمطمئن ناشی از صادرات کالاهای سنتی همچون فرش و پسته به بازار ثانویه اشتباه است.
رییس کمیسیون اقتصادی در پایان سخنان خود تاکید کرد که دولت هنوز تصمیم برای تغییر کابینه اتخاذ نکرده است و درصورت ادامه این روند، ما بعد از تعطیلات هفتگی مجلس، تغییر تیم اقتصادی دولت را در دستورکارخود قرار می‌دهیم.

مصباحی مقدم: محدودیت در عرضه ارز در بازار ثانویه ایجاد مشکل می‌کند
حجت‌الاسلام غلامرضا مصباحی‌مقدم؛ کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌و‌گو با روزنامه «صبح‌نو» درباره راهکارهایی برای بهبود اوضاع اقتصادی کشور گفت: در سیاست‌های پولی و ارزی، مدیریت تقاضا و عرضه مهم است و اگر به‌خوبی صورت گیرد شاهد بهبود اوضاع خواهیم بود؛ 
در شرایطی که بانک مرکزی برای رفع مشکل باید نقدینگی را به سمت تولید هدایت کند.
وی ادامه داد: یکی از بهترین راهکارها برای جذب نقدینگی بازار، هدایت آن به سمت تولید نفت است، اگر نفت را به بورس بدهند و به مردم بگویند ما اوراق خرید نفت می‌دهیم، پولی که سرگردان است، به سمت خرید اوراق نفت می‌آید. دولت می‌تواند فروش اوراق سلف نفتی بفروشد و بگویند هر مقدار قیمت جهانی نفت در یک سال افزایش داشت، ما آن را به شما می‌دهیم. دولت می‌تواند در این بخش متعهد شود اگر قیمت نفت، از پیش‌بینی فلان مقدار کم‌تر شود، به همان مقدار می‌خریم. در این صورت، اطمینان خاطر برای سرمایه‌گذار به‌وجود می‌آید.
این نماینده ادوار مجلس تاکید کرد: الان حدود 30‌میلیارد دلار ذخیره در دست مردم قرار دارد که به سمت بازار سرمایه‌گذاری هجوم می‌آورد، این راهکار سرمایه را به سمت تولید هدایت می‌کند و از حجم نقدینگی -که به سمت بازار سرمایه هجوم آورده و بازار سکه، خانه، خودرو و‌... را تحت تأثیر قرار داده- کم می‌کند.
نماینده سابق مجلس تاکید کرد: یکی از آثار رشد نقدینگی و تورم در اقتصاد، به انحراف کشیده شدن منابع است، یعنی تولید به سمت غیر تولید می‌رود. الان 60‌‌درصد اقتصاد ما، مربوط به بخش غیر مولد است. درواقع، رشد نقدینگی، اثر خود را گذاشته است. وقتی فقط 40‌درصد اقتصاد ما در بخش مولد است، رشد آن، چهار درصد بیشتر نمی‌شود. اگر 75‌درصد این اقتصاد، مولد بود، رشد اقتصادی 10درصد را هم تجربه می‌کردیم. ریشه مشکلات اینجاست.
وی با ارائه پیشنهاداتی درباره مدیریت بازار ارز تصریح کرد: همین تحریم، موجب شد عرضه دلار به متقاضیان کاهش پیدا کرد و عطش خرید دلار را بالا برد. تقاضای ارز برای ذخیره‌سازی ارز، غیر اقتصادی است. تقاضای ارز برای خروج سرمایه و دلالی و خروج سرمایه، معقولانه نیست که باید مدیریت شود و مدیریت آن برای کشور ما، کار دشواری نیست. مقدار ارز به‌دست آمده سالانه بیش از تقاضای واقعی ارز است، تقاضای واقعی ارز در چارچوب‌های مشخص خدمات، کالا، سفر، ارز دانشجویی، ارز بیماران و‌... است. دولت باید این ارز مورد نیاز را از طریق دستورالعمل‌های خود و بر اساس ارز 4200‌تومانی پاسخ داده و تقاضا برای سایر موارد را از طریق بورس هدایت کند.
مصباحی‌مقدم تاکید کرد: عرضه ارز در بازار ثانویه باید توسط بانک‌های خصوصی، دولتی‌، پتروشیمی‌ها، صادرکنندگان کالا و تمامی دارندگان ارز صورت گیرد. همچنین تمام 
وارد کنندگانی مجاز ارز خود را از بازار سرمایه دریافت کنند و پیمان‌سپاری ارزی داشته باشند، در این‌صورت همه ارزی که ناشی از صادرات است تحت‌مدیریت قرار می‌گیرد.
او با اشاره به اینکه محدودیت در عرضه ارز در بازار ثانویه ایجاد مشکل می‌کند، گفت: نرخ ارز باید بر اساس قیمت تعادلی شکل بگیرد تا صادرکنندگان پتروشیمی و صادرات غیرنفتی تشویق به عرضه ارز خود در بازار شوند 
در غیر این‌صورت دولت خودش را از ارز ناشی از صادرات پتروشیمی محروم می‌کند، درحالی‌که الان نیازمند عرضه ارز پتروشیمی هستیم تا تقاضا پاسخ داده شود.مصباحی‌مقدم در پایان با تاکید بر لزوم تغییر در تیم اقتصای دولت برای بهبود شرایط تصریح کرد: تغییر تیم اقتصادی یک پیام مثبت به بازار و اقتصاد کشور می‌دهد؛ این تیم ظرفیت و توان خود را قبل از به‌هم‌ریختگی اوضاع نشان داده و هنر جدیدی ندارد. تغییر تیم اقتصادی دولت اثر روانی بر بازار دارد و همه فعالان و صادر‌کنندگان احساس می‌کنند که مدیریت جدید آمده است و اوضاع تغییر می‌کند، خود این اثر مثبت دارد و ثانیاً افراد تواناتر داریم از تجربه آن افراد تواناتر باید استفاده شود، اولویت تغییر هم از نظر بنده بانک مرکزی است.
 

captcha
شماره‌های پیشین